Specialista

Špecialista

Thriller / Akční / Drama

USA / Peru, 1994, 106 min

• Segrestor

Schválně, jsem si řekl, co si o filmu budu pamatovat za takových dvacet let... No, to skoro uběhlo a můžu říct, že si z toho nepamatuju vůbec nic. Sharon byla jako vždy strašně sexy - to asi jako jediné, co mi zůstalo v hlavě. A aby bylo jasné, jak moc je tento komentář erudovaný, pamatuju si úplně všechno, co jsem viděl od roku 1989. Každý jednotlivý film dovedu alespoň v kostce odvyprávět. Specialistu ne.(2.4.2013)

• igi B.

Akčník psaný Slymu hezky na tílko. Sharon s pěkně nabroušeným kukučem, samosebou bez podprsenky - o kalhotkách nemluvě (prý nejinteligentnějsí herečka na světě: IQ 90-60-90 nebo co, no možná že méně :-)... Jojo. Jinak rutinní houlywůdek na noční okuk - no a pak si zajít ještě někam na pivko. Z kina i od dívídý. Přesně tak to udělám. Zkrátka a nic: Mírně dobré, lehce zábavné, nic víc... (Neužívat s dabingem, bejby!) Dvě a půl, ani ten nádherný vínový Ford Mustang 66 nakonec nezabránil zaokrouhlit dolů...(6.1.2006)

Pokud by to Llosa sestříhal do dvaceti minut a byly by tam všechny výbuchy ušetřil by si spoustu peněz a nám trápení s lámáním si hlavy jestli nám někde nco neuteklo - nebo je to opravdu tak přímočaré (chtěl jsem napsat stupidní ale to ještě ne - s tím přišel Sly až za pár let)? Ale což ... je to o pomstě a jsou tam "ohníčky" a Sharon - no.(24.1.2003)

SPECIALISTA je jeden z nejdevadesátkovějších filmů vůbec. Jednak patří k minivlně pyrotechnických thrillerů v první polovině 90. let (EXPLOZE, POSLEDNÍ STŘIH, ZDĚŠENÍ, NEBEZPEČNÁ RYCHLOST, SMRTONOSNÁ PAST 3), druhak se veze na vlně erotických thrillerů z téže doby (NĚKDO SE DÍVÁ, BARVA NOCI, SKANDÁLNÍ ODHALENÍ), odstartované úspěchem ZÁKLADNÍHO INSTINKTU, ze kterého si půjčuje záhadnou a zrádnou ženu zatahující (nejen) hlavního hrdinu do své sítě intrik a sexu taktéž v podání Sharon Stone. Výsledkem je thriller, kde kromě vášně na plátně občas exploduje i nějaký ten barák nebo auto, Sly se piplá s bombičkami a svaly protahuje jen při cvičení, sexu a občasné rvačce mající zkrátit příliš dlouhý interval mezi dvěma rafinovanými výbuchy a Stone ho po telefonu svádí v uondaném a kýčovitém stylu DENÍKů ČERVENÝCH STŘEVÍČKů. Nejvíc tak zaujme James Woods, který je prostě rozený hajzl. Mimochodem hlavní roli i režii studio původně nabídlo Seagalovi, ale ten měl velké oči a tak oslovilo Slye. Dokážete si představit Seagala v posteli se Stone?(7.1.2006)

Specialista je spíše lehce nadprůměrným akčním filmem, ale o stupeň výš ho povyšuje jedna věc. Tou je šukadelická Sharon Stone, ze který člověk nemůže spustit oči. A to ať je oblečená či svlečená. Díky ní člověk opomine i nudnější části filmu, kterých je tam více než by se u akčního filmu se Slyem mohlo zdát. Ale ta Sharon :-)(12.1.2019)

• - Steven Seagal dostal nabídku, aby film režíroval a zároveň si v něm zahrál hlavní roli. Jenže chtěl 9 milionů dolarů, tak se studio rozhodlo na jeho místo dosadit Stalloneho. (viperblade)

• - V pôvodnej verzii scenára je meno hlavnej postavy Earl a nie Ray Quick, ako je to nakoniec vo filme. (MikaelSVK)

• - Režisérem měl být David Fincher, ale producenti se rozhodli jinak i kvůli jeho neúspěchu s filmem Vetřelec 3 (1992). (DEXTER099)