poster

Mstitelé

 • USA

  Vigilante

Krimi / Drama / Thriller / Akční

USA, 1982, 89 min

 • Karamanlis
  ***

  U tohto zástupcu subžánru vigilante movies, preferovaného najmä v 70. a 80. mám tak trochu problém s tým, že je tu všetko striktne čierne alebo biele. Klaďasi sú správni chlapi, s ktorými život nejednal v rukavičkách a divák im ich právo na pomstu okamžite odobrí, kým záporáci, ku ktorým sa počíta aj skorumpovaná justícia a nefunkčná polícia sú skrz-naskrz skazení darebáci, páchajúci brutálne násilie na deťoch, ženách či starých ľuďoch v podstate len tak z kratochvíľe. Takéto priepastné zaškatuľkovanie oboch strán mi miestami pripomenulo až nadsadené fláky štúdia Troma a dianie v ich fiktívnom meste Tromaville, v ktorom boli slušní občania dennodenne terčom bezmedzného teroru zo strany zločineckých gangov. Isté výhrady mám aj k laxnej choreografii bojových scén. Tlmené údery sú najviac očividné počas scén, v ktorých pomstitelia trestajú grázlov či počas hromadnej bitky vo väzenskej sprchárni a nie sú v súlade s takto vážne sa tváriacim filmom.(27.7.2018)

 • Fr
  ***

  ,,JE VAŠÍ POVINNOSTÍ VZÍT PRÁVO DO SVÝCH ROKOU!"... /// Když občané usouděj, že cajti jsou k hovnu, maj prej možnost zalízt, nebo… TOHLE JE NAŠE VÁLKA! Ale umějí TO ve mně probudit! Hezky ve mně bublá touha po rozmrdání nejedný negroidní prdele. Děj je jednoduchej – důvěřivej Sťuárt musí poznat, že co si nezrobí sám…a léčej ho šokem… Filmařina je to taková, ehm… dneska už naivní. Se vším všudy – scénář, herci, hudba a hlavně ta akce. Ovšem všechno mi vynahradili EMOCE! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Žiju pro pomstu! 2.) Žiju v Severních Čechách. 3.) Thx za titule ,,vegetol.mp“ a ,,helljahve“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(12.10.2014)

 • dr.horrible
  ****

  To slovo "brak", je tu dôležité. V niektorých ohľadoch skvelá kriminálka, herecký výkon Forstera vynikajúci. Ale tvorcom ide viac o násilie, o pomstu, exploitovanie... Taký Fred Williamson ako najväčší drsňák je tu čisto komický. A preto ich nejde brať vážne, len užívať si pravidlá žánrov zmiešané dohromady. A preto má Vigilante tak rád Quentin T.(29.1.2015)

 • Karlos80
  *****

  Parádní polozapomenutý americký "revenge" a zároveň jedno z nejlepších městských kriminálních dramat. Režisér Lustig překvapil už krvavým "Maniacem", o tři roky dříve, ale i v tomto docela odvážném filmu, mimochodem přesvědčivě realistickém, parádní je Lustigova přesvědčivá práce v podobě vylíčení New Yorku, a jeho předměstí jako hrozivých špinavých ghett, kde nebezpečí číhá za každým rohem, a nikdo nikomu nemůže důvěřovat, sám Lustig, vyrostl z Bronxu, tak to asi dost dobří ví. Ve filmu se nešetřilo krví, drsností, surovostí, všudypřítomnou brutalitou a grafickým násilím (masakr policistů v autě, hodně překvapivá a extrémě mrazivá sekvence brokovnicí zastřeleného malého chlapce, střelba s brokovnic atd). Vše parádně autentické, násilí samo o sobě je neformální ale skutečně děsivé a následky skličující a traumatizující jako útoky sami. Škoda že Lustiga v podstatě už minula éra grindhouse filmů, mohl se stát jedním z její hlavních ikon. Film byl navíc opravdu skvěle obsazen (především mě zaujal vůdce skupiny vigilantes Fred "Hammer" Williamson v jedné ze svých nejlepších rolí, stárnoucí ex-špageťák Woody Strode jako vězeň také k nepřehlédnutí), žánrově tak trochu i blaxploitation, jinak čistě v duchu klasiky "Death wish" a '70 revenge Itálii .Jinak ale typická 80 léta po všech stránkách a ve všech směrech. Není nad vlastní spravedlnost, snímek vřele doporučuji ke zkouknutí především zkorumpované policii a soudcům! Škoda jen toho trochu náhlého konce ale jinak jde o super cool věcičku. A nedivím se Tarantinovi že jde o jeho oblíbený kousek, takových film není nikdy dost a fanda exploatace si zde přijde na své.(26.9.2011)

 • misterz
  ****

  Ani som sa nečudoval tomu chlapíkovi, že sa k tým pomstiteľom pridal. To s tým malým chlapcom bola naozaj silná scéna. Na jeho mieste by som urobil to isté. Veď predsa pokiaľ ti spravodlivosť na základe ústavy nezaručí štát, je potom sväté právo jednotlivca zjednať si ju sám. Dejová linka síce obsahuje trocha príbehovej, menej záživnej omáčky, no jej revenge časť bola na jednotku s hviezdičkou. Napínavé a strhujúce. Nadpriemer. 75/100(2.9.2017)

 • - Pôvodne bol do úlohy Eddieho Marina obsadený herec Tony Musante. Keď ten z projektu vycúval, režisér Lustig si spomenul na Roberta Forstera a ponúkol mu túto rolu. (beso74)

 • - Scéna v sprche, v ktorej Rake (Woody Strode) zachráni Eddieho Marina (Robert Forster) pred znásilnením, je natočená v tom istom bazéne v Greenwich Village, kde bol zopár rokov dozadu nakrúcaný film Zúriaci býk (1980). (beso74)

 • - Tento film bol veľmi populárny v Škandinávii, Nemecku a aj Veľkej Británii, kde dominoval v rebríčku požičiavania celých 6 mesiacov. William Lustig sa vyjadril, že jedinou krajinou, kde si film nijako zvlášť nevšímali, bolo Japonsko. (beso74)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace