Dodge se stane kapitánem a má velet ponorce. Není to však vysněná atomová ponorka, ale rezavý dieselový stroj z roku 1958. Marně si stěžuje – a navíc se dozví, že má při cvičení imitovat ruského šílence, zaútočit na americkou jadernou flotilu a dobýt dva přístavy. Ani posádka na jeho Stingrayovi není nic moc – je složena z bizarních individuí – fanatického zástupce velitele Pascala, technik Lovacelli, přezdívaný Sonar, či nezvladatelný frajer Stepanak – a je v ní dokonce žena, poručice Emily Lakeová. Takové podmínky vyvolávají samozřejmě řadu kuriózních situací. Přesto se Dodgeovi nakonec podaří dát ponorku jakž takž do pořádku a pomocí různých improvizovaných triků obelstít i atomovou ponorku Orlando, jíž velí jeho bývalý nadřízený Knox. Pomalu se sžívá i s posádkou a nakonec ignoruje rozkaz – přeruší rádiové spojení a dopustí se tak de facto únosu vlastní ponorky. Pascal žádá kapitána, aby mu předal velení, před posádkou se však jen ztrapní. V převlečení za piráty jej ostatní náležitě potrestají. Admirál Graham se mezitím rozhodne počíhat si na Dodge u Norfolku, a velet jeho dopadení… (TV Prima)

Trailer

tron

„Vy idiot! Ako to tu máte zoradené?! Má to byť podľa priorít, káva a sadlo. Prečo máte kávu vzadu a sadlo vpredu? Myslíte si, že čo budeme potrebovať častejšie? Že keď sa ráno zobudíme, budeme mať chuť na šálku horúcej kávy, alebo na šálku horúceho SADLA???“ – „Záleží na situácii, pane.“ Sú komédie, ktoré nie sú vtipné. PERISKOP HORE A DOLE patrí medzi ne. Pripomenul mi rovnako zúfalo nudný BLÁZNIVÝ PRÍBEH ROBINA HOODA. Humor akoby kombinoval neškodný humor 8-ročného dievčatka s mašľami a malinovým lízatkom s humorom dôchodcu, ktorého to celé už moc nebaví. Nie je to vtipné a mám vtieravý pocit, že to nebolo vtipné ani pred 50. rokmi, nieto ešte v roku 1996. Režisér David S. Ward (režiséra PRVEJ LIGY 1 a 2 to absolútne zničilo a od roku 1996 nič nenakrútil) nikdy výrazným talentom neoplýval a zaujímavé herecké obsadenie (Kelsey Grammer, Rip Torn, Lauren Holly, Dern, Stanton, Macy) je nečakane nezáživné. Nieže som sa pri pozeraní snímky nesmial, ale dokonca som sa ani len neusmieval. OK, raz za 10 – 20 minút som sa troška uškrnul, ale inak vládlo v miestnosti rovnako hrobové ticho, ako keď pozeráte slasher a hrdinka sa práve ukrýva v skrini pred masovým vrahom a nesmie sa prezradiť. Občas padol náznak vtipnej hlášky a dosť ma bavil megacholerik Rob Scheider (+ bol zábavný pohľad na Harryho Deana Stantona ako natoľko skúseného mechanika, že mal všetko v paži a všetkému sa chechtal), ale to je asi tak všetko. Najhoršie je, že snímka obsahuje viacero momentov, v ktorých zjavne máme seriózne súcitiť s postavami (vyprané oblečenie Lauren Holly – šikana + sexuálne narážky). Na filme je zároveň (ne)vidieť strašne nízky rozpočet, vinou ktorého to po vizuálnej stránke vyzerá proste hnusne. ()

lennyd

Kapitán Tom Dodge (Kelsey Grammer) již po několikáté žádá o přidělení vlastní ponorky, ale pokaždé je odmítnut. Nyní má poslední šanci, jinak bude muset odejít do námořního důchodu, což vedení taktéž nechce - a tak mu přidělí starou polorozpadlou rachotinu a posádku, ve které by normálního člověka jen pohledal. Zároveň dostává první testovací úkol - musí proplout pod nejlepší americkou obranou a zničit cvičné cíle... Ponorkové filmy můžu v jakémkoliv množství, a komedie vlastně taky - takže jsem byl docela zvědav, na první ponorkovou komedii - a zklamán jsem nebyl. Ne že bych od počátku do konce padal na zem smíchy, ale sem tam se některý vtípek docela povedl (a sem tam holt ne). Herecké obsazení je odpovídající žánru, tedy takové obyčejné - a jediné známější jméno, William H. Macy má velmi podřadnou roli (a kromě deseti minut na začátku a deseti na konci jej takřka neuvidíme). Ale co už, cílem filmu určitě nebylo vyhrát Oskara, ale diváka pobavit, což se minimálně u mne podařilo.. ()

Greg25

Jedna z mých nejoblíbenějších komedií 90. let, je to dějová absurdní kravina, ale s tolika hláškama a tolika vtipnýma momentama. Herci jako praštění členové posádky jsou zpropadeně zábavní, mým oblíbencem asi už navždy zůstane elektrikář, který tak ladně spojoval telefonické hovory a napodobitel velryb, díky němuž nebyla tato ponorka nikdy odhalena. :-) 100% ()

civrss

Komedie, která má světlé momenty a výborné scény, ale jako celek nefunguje. Má hrozně velkou konkurenci v podobných filmech jako Žhavé výstřely nebo Bláznivá střela. Na tyhle dva nemá a já si je bohužel vybavím vždy, když vidím podobnou blbost. Dokážu v klidu pochopit vysoké hodnocení, ale já radši něco jiného. ()

Fikovec

Uniká mi zjevně něco, když čtu komentáře, protože na to evidentně většina koukala, jako kdyby to měl být hluboký film na smrtelně vážné téma. Já osobně jsem si to pustil jako absurdní parodickou komedii. A zklamán jsem nebyl. Je to tak praštěný, že jsem si skvěle odpočinul s tím, že mohu po práci vypnout mozek a zasmát se. ()

• Ponorku USS Stingray si ve filmu zahrála USS Pampanito, půl století stará ponorka se však během natáčení nemohla pohybovat svou vlastní silou. V podvodních scénách ji proto zastoupil menší model. (Angie91)