Temný vesmír

USA, 1993, 83 min

Steve Latshaw

Patrick Moran
  • corpsy

Dá sa na takomto niečom ,,vydělat,, prachy? Hviezdny tvorcovia Jim Wynorksi a Fred Olen Ray, ako vedúci výroby, spôsobili ďalšiu jazvu na tele sci-fi hororu, pri ktorom sa čudujem, že sa samotný režisér nedištancoval od vzniknutého produktu ( možno mal pištoľ pri hlave ) a nezutekal kade ľahšie. Herci dostali pri natáčaní polpenziu ( tak to aj vyzerá ), hlavné monštrum pár injekcií steroidov, aby vyzeralo ako nabúchanejší Votrelec a divák si musí vliať do hrtana pár deci pálenky, aby sa dopracoval ku koncu. Tí, čo nepijú, majú smolu.(24.4.2015)

• SOLOM.

První problémy začali již ve chvíli, kdy jsem si film pustil. Zjistil jsem totiž, že ač několik světových jazyků jakžtakž zvládám, tak maďarština mezi ně rozhodně nepatří. Titulky to dočasně vyřešili, ale co už nedokázaly, bylo odstranění všudypřítomné nudy. Přiznáme se bez mučení, že jsem u toho dvakrát začal usínat a to už neznačilo opravdu nic dobrého. Tohle céčkové hororové scifi zrovna moc dobré podívané nenabídlo. Přestože popisek filmu sliboval něco zcela jiného. Původně jsem si totiž myslel, že půjde o nějakou béčkovou odnož Aliena, což slibovalo samotné slizké monstrum, které mu bylo (hodně) vzdáleně podobné. To ovšem jen v některých záběrech. Na první pohled toto slizké monstrum s hubou plných ostrých zubů a vystřelovacím jazykem, kterým sálo z lidí životodárné tekutiny, nevypadalo vůbec špatně. Bohužel tvůrci jeho „předností“ nedokázali moc využít a v mnohých záběrech vypadalo na můj vkus až moc gumově. A to u podobných filmů nebývám moc náročný. Jenže tady nevypomohl ani samotný scénář. Ten byl plný chyb, nedotažených myšlenek a hlavně nudných pasáží. Atmosféra tu haprovala jak na housenkové dráze, kdy místy skutečně byli cítit náznaky napětí, které ovšem během krátké chvíle odvanul vítr zase někam do lesů. Jediný důvod, proč tomu nedám odpad a alespoň trochu mu navýším procentuální ohodnocení, je tvůrčí myšlenka, která nebyla zlá, ale absolutně nedotažená do zdárného konce a potom těch několik krátkých záběrů, na kterých monstrum nevypadalo zle. 30%(27.2.2015)

• -bad-mad-wolf-

Jsem poctěn, že jsem první, kdo tu tenhle odpádek hodnotí a komentuje. Viděl jsem ho tuším ve dvanácti letech a už tehdy jsem dokázal rozpoznat zetkové parametry tohohle megadíla... Přiznávám, že titulního slizkého monstra jsem se tehdy bál, ale v dětství mi nahánělo hrůzu kdeco. Film postihlo to nejhorší, co může béčkový horor potkat - laciné, osekané a nenápadité zpracování primitivního, stokrát omletého příběhu. Kosmonaut je v raketoplánu napaden oranžovými sporami.. blabla... zmutuje ve velikou vetřelcovitou slizkou příšeru... blabla... havaruje kdesi na Floridě... blabla... likviduje členy týmu, který jde hledat spadlý raketoplán... blablabla.... Nechybí lesnaté prostředí, ženské postavy odhalující se na každém kroku, laciné vybíjení postav, finální střetnutí s monstrem, nejasný prvek dávající zelenou případnému pokračování. Drastické scény i krev navzdory tématu prakticky úplně chybí, vše se odehrává mimo kameru, maximálně spatříme klišé v podobě záběru na strom, který třísní krev oběti. Napětí nulové, strach žádný. P.S. Omlouvám se za svou chybu v popisku filmu, samozřejmě tam mělo být "sporami". ;-)(29.9.2007)

• Šakalík

Tenhle film mi v době svého vzniku unikl, takže si u mě premiéru odbyl až po dvaceti letech. No, jako čekal jsem ledacos, ale že to bude až taková bída, to teda ne. Měla to být patrně levná parafráze na Vetřelce, ovšem už po třech minutách jsem pochopil, že to bude HODNĚ levná záležitost (stačil mi k tomu ten roztomile zpracovaný přílet vesmírné lodi, který mi připomněl tvorbu Eda Wooda :-)). Samotný film má pak ukázkově brakové parametry, vetřelovitá příšera je k popukání a herci nestojí za nic. Přesto tenhle film má určité kouzlo. Těžko popsat v čem spočívá, možná v tom amatérském nadšení filmařů, možná v té odzbrojující naivitě, nevím. Já měl po jeho skončení prostě takový příjemný pocit, že to zase taková ztráta času nebyla.(2.4.2012)

• blackrain

Monstrum vypadalo jako kříženec vetřelce a něčeho dalšího, ale do vetřelčích kvalit mělo hodně daleko. Příšera byla pomala a jen podivně vrčela. Strach mi nenaháněla, i v tomhle byl vetřelec mnohem lepší. O hutné a temné atmosféře je škoda mluvit. Byla nulová. Námět při tom vůbec špatný nebyl. Mohl z toho vzniknout velmi povedený sci-fi horor, takhle je to jen další sci-fi odpad.(30.11.2009)

• - Podobnost s filmem Vetřelci (1986) je velice nápadná. Na snímku totiž pracují bratři Skotakové (Dennis a Robert ), kteří v roce 1986 spolupracovali i na filmu Vetřelci. (Terva)