Potíže s Arizonou

Scénografie:

Jane Musky

Kostýmy:

Richard Hornung

Coeni to mají s komediemi velice nahnuté. Jsou totiž tak šílené a přepálené, že mnohdy existuje tenká hranice mezi spokojeností a zklamáním nad právě viděným. Stará Arizona se kloní k pozitivnějším zážítkům. Nabízí odlehčený a velice příjemný průběh okořeněný několika výtečnými momenty, které vás nenechají beze smíchu. Raising Arizona má vedle povedené práce na scénáři a za kamerou výtečné herce, kteří si přehnanost nabízeného evidentně užívají. Navíc se jedná o další důkaz, že Nicolas Cage byl kdysi opravdu výborným hercem. Na druhou stranu je to i smutné zjištění, neboť i ve zdejší přepálené nátuře působí stále méně šíleně, než v posledních rolích.(15.9.2011)

Další pecka z období, kdy měl Nicolas větší říz, než správně vychlazený Gambrinus. Role lumpa s čírem na hlavě a dítětem v náručí mu nehorázně sekla. A pro jeho psí oči, by se člověk nechal i zavřít do basy. Dobře pobavil i modře zbarvený „Flintstone“ a krvelačný „Hunter rider“. Tohle dílko si velice ráda zopáknu.(11.4.2015)

Hodně Coeni otočili kormidlem jinam po Zbytečné krutosti. Arizona má sice některé klasické atributy jejich filmů a o pár ujetých a zároveň skvostných scén ochuzeni nejsme, ale jako celek stojí film tak trochu na hliněných nohách. Nejen díky vyznění závěru to na mě působilo jako poněkud zvláštní, ale přeci jen "nenáročná komedie pro celou rodinu". SPOILER: Pořád jsem čekal, kdy se to na konci nějak tradičně coenovsky zvrhne, kdy Arizona při sladkobolné scéně oba Donnoughovy zastřelí, a ono nic. KONEC SPOILERU. Takže trochu zklamání a přestože v zásadě jsem se díky rychle ubíhajícímu ději nenudil, tak na Coeny slabé....(7.2.2012)

Kdo by to čekal, že Coeni po svém ultrakrutém debutu Zbytečná krutost přijdou s tak švihlou a nadsazenou komedií, která chvílemi koketuje až s bizarností. Opět jsme zavedeni do světa kriminálníků, ti jsou zde ale oproti předešlému filmu neskutečně vtipnými karikaturami, které řvou jako panáci z grotesek a pobaví už jen svým vzhledem. Celé to vyprávění o touze po mateřství, která vyústí v kriminální čin(y), je lemováno kvanty skvělých nápadů, ať jsou verbální nebo čistě vizuální povahy. Bratři Coenovi tentokrát nejsou tolik svázáni žánrovostí svého díla (jako např. u Millerovy křižovatky, Zbytečné krutosti nebo Muže, který nebyl…ale i zde byli vysoce inovativní) a tak si mohli dovolit více popustit uzdu své fantasii, což vyústilo v neskutečně nápaditou režii, nemalé množství skvělých charakterů a obdivuhodné herecké výkony v čele s neskutečně roztomilou Holly Hunter mluvící s vtipným yankeeským přízvukem, roztěkaným Nicolasem Cagem (v té době to byl ještě komediální záměr) a praštěnou dvojicí lupičů ztvárněných Johnem Goodmanem a Williamem Forsythem. Z dalších filmů, které Coeni natočili, vím, že tahle dvojka dokáže ještě lepší věci a při tvorbě Raising Arizona byla ještě v tzv. zahřívacím kolem. Ty opravdové komediální majstrštyky vznikly až několik let poté, viz. Záskok, Big Lebowski a Bratříčku, kde jsi? Tu pátou hvězdu si tedy nechávám pro ně.85%(2.7.2010)

• poz3n

Úvod je skvělý. Wes Anderson by jistě zaplesal radostí a já jsem si ten desetiminutový magický realismus opravdu užíval. Jenže po tomhle brilantním intru přichází smršť coenovského střeštěného humoru, který mě strašlivě otrávil a já jsem pod jeho tíhou trpěl až do samotného konce. Mám tudíž opět pocit, že to pravé pro mě jsou spíše coenovská dramata, a ne jejich komedie. 3/10(27.7.2016)

• Nicolas Cage

• - Hlavnú úlohu si mal pôvodne zahrať Kevin Costner. Ponuku odmietol. (m.a.t.o.)

• - Nathan Junior nemá vo filme ani jednu scénu, v ktorej plače. Všetky ostatné hlavné postavy áno. (m.a.t.o.)

• - Úvodné titulky sa zobrazia až po 13 minútach. (m.a.t.o.)