Potíže s Arizonou

Scénografie:

Jane Musky

Kostýmy:

Richard Hornung

Co se na jednu stranu může zdát jako rodinná komedie s únosem batolete, je ve skutečnosti klasicky skvělá coenovka s originálními postavami, ujetými situacemi a skvělým scénářem. Zde se herecké umění vyvedlo obzvlášť Nichloasi Cageovi (holt jeho dřívější forma byla uplně jinej level), ale i ostatní herci jsou co postava to skvost. Sice se to tady nehemží černohumornejma kouskama a krev tady taky zrovna není v obvyklém množství, ale aspoň je tu pekelný a démonický Leonard Smalls, kterej nešetří králíčky, ještěrky, kvitka, ani lidi. Sice tady není černej, ale jinej dobrej humor tady je v dostatečném množství, takže zábava je zajištěna a usnout u toho můžete jen, pokud jste celej den píchali nebo makali jak kůň. Tohle je prostě komedie, na které si každej něco pozitivního najde.(23.2.2016)

Mladičkému Cageovi komediální poloha sekne stejně jako raným Coenům zcela neartově přímočarý crazy žánr futrovaný obratným zacházením s kamerou a střihačskými nůžkami. Kontrast „nóbl“ komentáře a dialogů se zběsilým děním na plátně nebo bluegrassová předělávka Ódy na radost, to je přesně můj šálek lehčího (lehce retardovaného) humoru. Taková chytře udělaná bezstarostná blbina to je.(12.6.2015)

Další pecka z období, kdy měl Nicolas větší říz, než správně vychlazený Gambrinus. Role lumpa s čírem na hlavě a dítětem v náručí mu nehorázně sekla. A pro jeho psí oči, by se člověk nechal i zavřít do basy. Dobře pobavil i modře zbarvený „Flintstone“ a krvelačný „Hunter rider“. Tohle dílko si velice ráda zopáknu.(11.4.2015)

Coenovci jsou pro mě typickým příkladem tvůrců na čtyři hvězdičky. Jejich filmy mám rád, baví mě, ale žádný mě zatím neposadil na zadek s otevřenou hubou. A Potíže s Arizonou jsou v tomto ohledu typický coenovský film: přijemně odsejpá, nenudí, navíc ta stará známá prachem a krví oplývající Arizona a sympaticky nesympatičtí hrdinové trousící bezva hlášky... Jenže, jako obvykle, k dokonalosti mi kousek chybí.(26.1.2012)

Černá groteska od Coenů obvykle nezklame, tato rozhodně ne, ke konci osmdesátých let se jistě jednalo o naprosto jetou věcičku. Dnes už jen máloco překvapí a přesto zůstává tenhle filmík originální a svěží. A ten výčet skvělých herců - každý oděn v kabátě, který mu naprosto sedí (John Goodman je opravdu dost děsivý a směšný zároveň), Nicolas Cage Holly Hunter - no comment.(15.2.2003)

• Nicolas Cage

• - Hlavnú úlohu si mal pôvodne zahrať Kevin Costner. Ponuku odmietol. (m.a.t.o.)

• - Nathan Junior nemá vo filme ani jednu scénu, v ktorej plače. Všetky ostatné hlavné postavy áno. (m.a.t.o.)

• - Jeden z najobľúbenejších filmov Edgara Wrighta. (m.a.t.o.)