Potíže s Arizonou

Maj sa, Arizona

Ťažkosti s Arizonou

Komedie / Akční / Dobrodružný / Krimi

USA, 1987, 94 min

Hodně Coeni otočili kormidlem jinam po Zbytečné krutosti. Arizona má sice některé klasické atributy jejich filmů a o pár ujetých a zároveň skvostných scén ochuzeni nejsme, ale jako celek stojí film tak trochu na hliněných nohách. Nejen díky vyznění závěru to na mě působilo jako poněkud zvláštní, ale přeci jen "nenáročná komedie pro celou rodinu". SPOILER: Pořád jsem čekal, kdy se to na konci nějak tradičně coenovsky zvrhne, kdy Arizona při sladkobolné scéně oba Donnoughovy zastřelí, a ono nic. KONEC SPOILERU. Takže trochu zklamání a přestože v zásadě jsem se díky rychle ubíhajícímu ději nenudil, tak na Coeny slabé....(7.2.2012)

Coeni to mají s komediemi velice nahnuté. Jsou totiž tak šílené a přepálené, že mnohdy existuje tenká hranice mezi spokojeností a zklamáním nad právě viděným. Stará Arizona se kloní k pozitivnějším zážítkům. Nabízí odlehčený a velice příjemný průběh okořeněný několika výtečnými momenty, které vás nenechají beze smíchu. Raising Arizona má vedle povedené práce na scénáři a za kamerou výtečné herce, kteří si přehnanost nabízeného evidentně užívají. Navíc se jedná o další důkaz, že Nicolas Cage byl kdysi opravdu výborným hercem. Na druhou stranu je to i smutné zjištění, neboť i ve zdejší přepálené nátuře působí stále méně šíleně, než v posledních rolích.(15.9.2011)

Raising Arizona mi pripomína zmes hneď niekoľkých filmov. Našiel som tam nejaké prvky od Mad Maxa, starých westernov, Drsného Harryho ale hlavne Bustera Keatona. Nicolas Cage ešte v dobách kedy hral naozaj presvedčivo a kedy bola na neho radosť pozerať. Jeho looser Hi je doslova protipólom ku krásnej Holly Hunter, ktorej prízvuk bol neskutočne roztomilý. Ich peripetie a streštenosti boli natočené zručne a hlavne znamenite bavili. Naozaj nenašiel som ani jednu čo by bola slabšia. Každá mala niečo do seba a každá bola čo možno najbláznovejšia a najakčnejšia. Veľmi ma potešil aj John Goodman. Jeho mám veľmi rád, lebo mi pripomína tých normálnych trocha drsných otcov, ktorých má snaď každé dieťa. jeho scéna v banke bola neskutočne dobrá. Coenovci natočili prezmenu úplne iný film ako bolo ich prvé a predchádzajúce blood simple. Lenže neskĺzáva do zbytočnosti alebo samoúčelnosti a dokáže skvelo pobaviť aj keď sa nejedná o žiadne majstrovské dielo. Hudba krásne zvolená a úvodná zvučka priam dokonalá. Rovnako aj Sonnenfeldová kamera, ktorá lietala z miesta na miesto s takou precíznosťou a takým elánom aký sa len tak nevidí. Tobôž nie u takýchto filmov. Scenár plný filozofovania, humoru a životných právd, bez hluchého miesta aj keď sa tu prvýkrát objaví amerikanizmus a typický happyend, ktorý je síce pekne nakrútený ale pripomenie vám že je to len americký film a nič viac. Čo trocha zamrzí. Nie že by vyslovene narúšal alebo kazil film, len sa mi tam nehodil. inak sa jedná o poctivo natočený film, ktorý doslova vzdáva česť groteskám , looserom, lumpom a hlavne hrdinom.(22.1.2009)

Kdo by to čekal, že Coeni po svém ultrakrutém debutu Zbytečná krutost přijdou s tak švihlou a nadsazenou komedií, která chvílemi koketuje až s bizarností. Opět jsme zavedeni do světa kriminálníků, ti jsou zde ale oproti předešlému filmu neskutečně vtipnými karikaturami, které řvou jako panáci z grotesek a pobaví už jen svým vzhledem. Celé to vyprávění o touze po mateřství, která vyústí v kriminální čin(y), je lemováno kvanty skvělých nápadů, ať jsou verbální nebo čistě vizuální povahy. Bratři Coenovi tentokrát nejsou tolik svázáni žánrovostí svého díla (jako např. u Millerovy křižovatky, Zbytečné krutosti nebo Muže, který nebyl…ale i zde byli vysoce inovativní) a tak si mohli dovolit více popustit uzdu své fantasii, což vyústilo v neskutečně nápaditou režii, nemalé množství skvělých charakterů a obdivuhodné herecké výkony v čele s neskutečně roztomilou Holly Hunter mluvící s vtipným yankeeským přízvukem, roztěkaným Nicolasem Cagem (v té době to byl ještě komediální záměr) a praštěnou dvojicí lupičů ztvárněných Johnem Goodmanem a Williamem Forsythem. Z dalších filmů, které Coeni natočili, vím, že tahle dvojka dokáže ještě lepší věci a při tvorbě Raising Arizona byla ještě v tzv. zahřívacím kolem. Ty opravdové komediální majstrštyky vznikly až několik let poté, viz. Záskok, Big Lebowski a Bratříčku, kde jsi? Tu pátou hvězdu si tedy nechávám pro ně.85%(2.7.2010)

druhá Coenovka už nese většinu znaků jejich tvorby,nicméně k vyššímu hodnocení bohužel nemíří díky trochu utahanější druhé polovině.Kdyby byla celá Arizona v tempu první půlky byl by to o fous lepší zážitek.Takhle je to jen jednohubka,kteoru si člověk se jmény režisérů moc spojovat nebude.Plusem každopádně tradičně (jestli se to dá říct u podobně starého filmu) ujetý Cage a hlavně Holly Hunter...60%(2.1.2018)

• - Postava Edwiny bola napísaná špeciálne pre Holly Hunter. (m.a.t.o.)

• - Florence nie je len meno matky pätorčiat, ale aj názov mesta, ktoré sa nachádza v Arizone. (m.a.t.o.)

• - Pätorčatá hralo v skutočnosti až pätnásť detí! Jedno z nich však muselo byť z natáčania stiahnuté, pretože začalo chodiť. (m.a.t.o.)