Potíže s Arizonou

• Česko Zmatky v Arizoně (více)
Trailer

Dvakrát soudně trestaný kriminálník, notorický zlodějíček H. I. Donnough, se znovu a znovu ocitá ve vězení. Při jednom ze svých dalších pobytů v tomto zařízení se zamiluje do půvabné mladé policistky Edwiny. A protože náklonnost je vzájemná, rozhodnou se po jeho propuštění z vězení pro svatbu. Ač se to zdá nemožné, vytvoří šťastný a harmonický manželský pár. Na obloze jejich spokojenosti pluje jenom jeden jediný mrak. Edwina totiž nemůže mít děti. A právě po miminku oba dva velmi touží. Jenže vzhledem k McDonnoughově minulosti nepřichází adopce v úvahu. Jednoho dne se rozhodnou dítě získat jinou cestou, a to za každou cenu. Jediným možným způsobem je krádež. Vyberou si a unesou jedno z právě narozených paterčat místního hlavouna a magnáta Nathana Arizony. Netřeba dodávat, že bohatý tatík se samozřejmě snaží potomka získat zpět, takže pracně nabyté štěstí nemá dlouhého trvání. Gale a Evelle, zlodějíčkovi bývalí kumpáni z vězení, ve snaze získat tučné "nálezné" malého Arizonu unesou. A tak po dítěti pátrá nejen Arizona senior, který si najal schopného střelce, ale také "adoptivní rodiče" malého človíčka. (oficiální text distributora)

Trailer

Radyo

Roztomiloučká Holly Hunter a sympatický padouch Nicolas Cage coby únosci miminka, a celé to režírují Coenovi - to je prostě úlet jak má být. Neskutečně nesympatický "lovec lidí" v podobě motorkáře, John Goodman jako uprchlý vězeň - dobrá práce castingu. A když si k tomu přimyslím ten "main title" - základní titulkovou melodii - nechybí moc k páté hvězdičce. ()

Rob Roy

Komedie, kterou jsem měl v dětství moc rád, teď jsem si jí po letech zopakoval a pořád to je dobrá zábava. Scénář plný vtipných dialogů nebo komentářů, rozježený Cage, zloděj John Goodman a dokonalý démonický lovec lidí Leonard Smalls. Film má trochu nádech pohádkové atmosféry. Režie se Coenům opravdu povedla. Uvedení do do příběhu pomocí téměř desetiminutové montážní sekvence ( ty já mám moc rád ) za countryové pískací melodie Cartera Burwella patří k vrcholům filmu. A pak scény s lovcem lidí, plné skvělých nápadů. V celém filmu je vynikajicí práce s kamerou a střihem, řekl bych na Coeny až nezvykle dynamická ( subjektivní záběry, jízdy ). Jen škoda zbytečně sentimentální postavy Holly Hunter ( když nepočítám její poldovskou kariéru ), já bych radši větší cynismus. ()

tron

„Ľudia ako vy majú svoje pomenovanie. RECIDIVISTI.“ Bratia Ethan a Joel Coenovci majú radi všetky žánre a prekvapivo (vzhľadom na ich mrazivé trilery) im výborne idú aj komédie – pred BIG LEBOWSKI nakrútili s pomocou kameramana Barryho Sonnenfelda a skladateľa Cartera Burwella jednu takú. Rozpráva o bezdetnom páre treťotriedny lupič/policajtka, ktorá sa doňho zamiluje počas fotenia do registra trestov (fúzatý Nicolas Cage a Holly Hunterová). Tento pár sa rozhodne využiť toho, že sa v okrese narodili pätorčatá a jedno s heslom „majú ich viac, ako potrebujú“... unesú. Lenže šialený plán (ktorý by sa mohol pokojne kedykoľvek zmeniť na "tradičný coenovský triler") sa nezaobíde bez tomu odpovedajúcich zvratov (dôstojník verzus FBI, svorka psov, výmena partnerov, hlúpi Poliaci), dialógov („A potom ho dajte zaočkovať proti tetanu. Hovoria tomu PROTITETANOVKA.“) a postáv, ktorým dominuje dvojica citlivých utečencov z väzenia (William Forsythe a John Goodman) a „Posol z Apokalypsy“. Dojemné finále akoby bolo z úplne iného (lepšieho?) filmu. „Neviem. Možno to bolo v Utahu.“ ()

Radek99

Tak tohle je šílená potrhlost i v celkem hodně trhlé filmografii bratrů Coenů. Lze zaznamenat překvapivý žánrový posun - pro bratrské duo tak typická komedie s velmi černým cynickým humorem se tu tentokrát zvrhla v naprostou crazy komedii. Zajímavá je i forma - originální práce s kamerou, časté záběry z podhledu, téměř až perspektivy rybího oka, jízdy, švenky, subjektivní kamera, stylizace do pastelových barev sitcomu a vlastně i sitcomové zkratky, naprosto cool expoziční montáž s dokonalým banjo motivem, postmoderně variovaná groteska. A jako vždy ona všudypřítomná Coenovská podvratnost, satirické nahlížení amerického životního stylu a americké adorace rodičovství. A také předznamenání Farga, poprvé vidíme tu později tak typickou Coenovskou Ameriku, zemi naprostých buranů... ()

woody

Nakonec jsem nucen dát plné hodnocení, protože na tu neuvěřitelnou kamerovou a hudební exhibici ve scéně krádeže plenek z večerky myslím furt dokola myslet a ne a ne ji dostat z hlavy. Chvílemi mi sice vadila hysterická postava Holly Hunter, která je po celou dobu snad ještě větší mrcha, než samotný Cage se svým čírem. Ale ty nádherné crazy postavičky jako znalec polských vtipů, chytač much a lidí a pomádoví bratři - tak skvělé charaktery už podle mě Coenové už nenapsali. ()

• Do hlavní role tvůrci zvažovali také obsazení Chrise Nashe, nakonec však roli získal Nicholas Cage. (Roman.Ticka)
  • Počas nočnej mory H. I. Donnougha (Nicolas Cage), v ktorej je prenasledovaný zabijáckym motorkárom, znie temná hudba. Na konci sa však protagonistovi zdá, že vychoval kopec detí a že má kopec vnúčat, a tiež znie rovnaký motív, avšak inak inštrumentalizovaný a navodzuje namiesto temnoty skôr pocit domácej pohody. (Biopler)