Rychle a zběsile

The Fast and the Furious

Rýchlo a zbesilo

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo, 2001, 106 min

Už som kedysi Fast and Furious mala pustené v telke, ale namiesto sledovania som strávila čas nastavovaním nového mobilného telefónu a z filmu som nemala nič :-D No ako rada vravím, všetko má svoj čas... Prvá asi tretina filmu mi dala zabrať, lebo som mala pocit, že scenár sa ma pokúša vytesniť do skupiny divákov, pre ktorú tento film vôbec nie je určený - resp. že je vhodný len pre chlapov, ktorí sa odbavujú pri pohľade na revúce motory, dymiace pneumatiky a sexi čaje zamazané od oleja :-) Ale potom sa to zlepšilo, ako správne motivovaný divák som začala cítiť angažovanosť a užívať si svojho miláčika Vina Diesela. Nevýhodou bola však výrazná zvuková nevyrovnanosť. Neviem, či to spôsobila HD verzia, ktorú nejako čerstvo "vytunili", ale sprievodná hudba i burácajúce autá zneli vždy trikrát hlasnejšie ako burácajúci Dieselov hlas (hudba pre moje uši;-). Pri dialógoch bolo nutné zvyšovať hlasitosť, pri zvukovej kulise á la Need for speed zase znižovať. Ale bolo to fajn, i keď kvôli prvoplánovému určeniu a náležite prispôsobenému príbehu zostávam na solídnych troch hviezdičkách.(6.5.2009)

Tohle bylo před deseti lety něco. Hned jsem chtěl mít doma vytuněné auto a byl jsem unešenej z novýho kompu, na kterém se nesekaly Undergroundy s natuněnýma kárama. :D Zvuky burácejícího motoru a něco nového, co jsem do té doby neviděl, mě dodnes nenechává spát. Uplifting Trance songy na tu dobu dobrý, dnes už zní trochu staře, ale pro mě jako fanouška tranceu tleskám, že zde něco takového vůbec hraje. :-) Co se týče řidičů, kteří mají vytuněné káry, nemám je moc rád. Často se předvádějí, nedodržují rychlost ani ve vesnici a je velmi nebezpečné je potkat na silnici.(16.11.2012)

Ja moc takéto "autičkárske" filmy nemusím a toto je fakt jeden z mala filmov na túto tému, ktoré ma bavia.Dej je jednoduchý a dosť podobný filmu Bod zlomu (Point Break, v hlavných úlohách Patrik Swayze a Keanu Reeves), čo vôbec nieje na škodu, pretože dej nie zlý, ale na druhú stranu ho každý pozná. Každopádne príbeh je tak či tak dobrý a zaujímavý, ale film zachraňujú hlavne celkom sympatický herci a celková atmosféra filmu.Hudba a akcie celkom ladia a vytvorili rovnako dynamické duo ako Walker s Dieselom. 85% - 4*(13.10.2009)

• Lucasion

Rozumím tomuhle fenoménu. Chápu proč má tisíce fanoušků. Pro mě, tak jako kdysi nemá tenhle film žádné větší lákadlo. Nebyl jsem fanouškem Vina Diesela a jméno Paul Walker mi nic neříkalo. Teprve s rokem 2011 a nástupem Johnsona začala být tahle veleúspěšná značka pro mě atraktivní. První Rychle a zběsile, co tuhle značku našláplo pro mě ani po shlédnutí, nemá žádné kouzlo. Závody aut, akce, tuctový příběh a vhodná muzika. Diesel pro mě není herec, a když mě nezaujme příběh, tak těžko mě film může bavit. Ke mě si vždy našlo cestu 60 sekund (2000), který měl taky hezká auta, charismatického Cagea, hudbu a místy jsem se i zasmál. U tohodle se nesměji, nebavím, nejsem v napětí, jak to dopadne a proto pro mě zůstane jednička jako krimi thriller s auty a detektivní zápletkou. Nic víc, nic míň. Na sto minut to bylo ažaž. (40 %)(19.4.2017)

Pred pätnástimi rokmi som videl len nabúchené autá a testosterónovú akciu, plnú naháňačiek. Dnes som si to pustil znova a videl som to isté, ale okrem toho aj komickú zápletku bez štipky sebareflexie, hlúpe dialógy na úrovni kreslených seriálov a v neposlednom rade strašne otupené herecké výkony. Hromový hlas Vina Diesela naozaj nestačil na obhájenie si štvrtej hviezdičky. Mám rád celú túto sériu, a aj preto musím privrieť oči, pretože toto bol základný kameň, na ktorom vyrástla celá jedna generácia. Z nostalgie je guilty pleasure ako bič, aj keď sa jedná len o vizuálnu show s totálne béčkovým scenárom a primitívnym dejom. Nezmyselná akcia, atraktívne kočky, autá, veľa áut, pekelne rýchlych áut - ale nič iné. Pokiaľ vám to stačí a máte doma odparkovaný vytunnovaný a ospojlerovaný športiak, dáte o hviezdičku navyše. 60%.(3.4.2015)

• - Ve scéně, kdy Hondy gangu, který přepadával nákladní vozidla, dojíždějí nákladní auto, je možné vidět, že pod návěs by se vejít nemohly. Přesto pod ním poté projedou. (Kroup4)

• - Ulice, ve které na konci Vin Diesel rozbije své auto, je stejná jako ve scéně při zatčení narkomanů v Training day, který také napsal David Ayer. (hippyman)

• - Vrak, který dotáhne Brian (Paul Walker) do servisu, je Toyota Supra A80 z roku 1993 a po otevření kapoty je vidět motor Toyota 2JZGE o obsahu 3 litry. V českém dabingu se při této scéně objeví název Mazda 13B, což ale není motor, který je pod kapotou zmíněného vraku. (ajaxx)