Rychle a zběsile

The Fast and the Furious

Rýchlo a zbesilo

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo, 2001, 106 min

Je to mierne nadpriemerný akčný film. Má celkom dobrý príbeh o policajtovi v utajení, ktorý dostane za úlohu dostať sa do priazne jednému špecialistovi na autá a jeho skupine, keďže sú všade, kde sa niečo deje a vedia o všetkom z tejto oblasti, pretože v poslednej dobe nejaká skupina zlodejov prepadáva kamióny a u nich by sa mohol dozvedieť ich totožnosť. To sa mu aj podarí a čoskoro si uvedomí, že práve oni sú tí zlodeji, lenže si tu nájde skutočných priateľov a dokonca aj lásku a tak stojí medzi políciou a zločineckou skupinou a musí sa rozhodnúť, na ktorú stranu sa prikloní. Spracovanie je celkom slušné, síce táto tématika o automobiloch, nelegálnych pretekoch, tuningu a podobne ma vôbec nezaujíma, ale našťastie to tu ani nemá až tak moc priestoru, skôr sa tomu film venuje len niekde v pozadí, prvoradé je práve to pevné priateľstvo a rozhodovanie sa medzi skupinami a to je dobre zvládnuté. Takže aj keď si ma to ani na okamih plne nezískalo, má to dobré tempo, žiadne hluché miesta a po celý čas je to dostatočne zaujímavé, takže sa na to dá bez problémov pozerať. Akcie je tu dosť a síce nie je zlá, ale ani ma moc nezaujala. Tvoria ju prakticky výhradne automobilové naháňačky, takže typ akcie, ktorý beriem len ako doplnok a nie plnohodnotnú akciu, ktorá by ma dokázala skutočne zaujať. Všetky sú dobre natočené, aj keď tých nereálnych záberov bolo možno o niečo viac, ako by som chcel a pôsobia pomerne dynamicky, lenže problém je, že sú obsahovo na tej najnižšej možnej úrovni, prakticky stále sa len dva alebo viac automobilov predbieha v rovine, takže tu nielen, že chýbajú nejaké nápady, tu tie automobily dokonca ani nemusia zatáčať, takže úplná sterilita. Výnimkou je jedine akcia z poslednej štvrtiny, kde už konečne sú aj nejaké nápady, pár výborných momentov a dokonca to pôsobí aj celkom napínavo. Herecké obsadenie je na tom dobre, bolo treba vybrať mladých a sympatických ľudí, ktorým sa ten vzťah k automobilom aj dá veriť a to sa splnilo. Paul Walker a Vin Diesel a v hlavných úlohách, k tomu ženský element Michelle Rodriguez a Jordana Brewster a viacero slušných vedľajších postáv, bavili ma hlavne Matt Schulze a Ted Levine. Réžia a technická stránka sú v rámci žánru slušný nadštandard, takže bez problémov. Určite sa nepovažujem za fanúšika tejto série, až piaty diel sa mi skutočne páčil, ale aj tak to nie je zlé, v rámci akčného žánru tento film samozrejme nie je žiadna konkurencia, ale ako taká oddychovka na víkendové odpoludnie ideálne. 58%(24.4.2013)

• Wacoslav1

Hmm nuuuuda obcas nejaka honicka konec to jakz takz zachranil ale jinak bida s nouzi musim se priznat ze nepatrim mezi fandy Vin Diesela takze me to ani z hlediska postav moc nebere Rodriguezova pro zmnenu otravna ja nevim proste takovej divnej film jmenuje se to rychle a zbesile ale spis by se hodilo prejmenovat na nudne a otravne(18.3.2013)

Jeden den a v něm dvakrát spojení herce Vina Diesela a režiséra Roba Cohena, které k mé převeliké spokojenosti v obou případech dopadlo dokonale. Rychle a zběsile je perfektní, na snímek podobného ražení disponuje poměrně kvalitním scénářem a hlavně skvělým příběhem (!), což je skoro ojedinělá záležitost. Nejzajímavějším faktem je, jak zcela správně podotknuli na filmwebu, že tenhle snímek není o autech, ale spíše o lidech a jejich vztahu k nim. Mimo vozidel tu také máme partičku lidí, která jakoby vypadla z módních katalogů, skvělé hlášky a hlavně situace, které do života opravdu patří. Prostě a jednoduše Rychle a zběsile je snímek o životě drsňáků podaný úžasným způsobem, který musí oslovit snad každého 'ˇběžného diváka''. [TOP 19/15 55%](21.10.2006)

Film, ktorý je v podstate priemerny a ktorý okrem ľúbivých automobilových naháňačiek ani nemôže nič iné ponúknuť. Pre milovníkov rýchlych vozov je tento film ako stvorený ale celkovo je to skvelá zábava (aj keď nič prevratné). Film hlavne z priemeru vyzdvihujú Vin Diesel, Paul Walker, Jordana Brewster a Michelle Rodriguez.(27.6.2010)

Nevím, kdo mohl v tehdejší době tušit, že tento film položí základy tolika úspěšným pokračováním, když vlastně o nic extra nejde. Musím říct, že svým příběhem mě první Rychle a zběsile neměl snad ani čím oslovit. Standardní béčková zápletka a trošku křečovité rozuzlení (nevím, proč jsem si na konci vzpomněl na Point Break). Nicméně film je prošpikován relativně chytlavými momenty, jak jinak než z pouličních honiček. Určitě nelze říct, že bych se u filmu nebavil. 6/10(10.5.2017)

• - Chlap v černém ferrari je Neal H. Moritz, jeden z producentů filmu. (hippyman)

• - Na konci obeda je scéna, kde všetci ležia a pozerajú film. V skutočnosti je to film Dračí život Bruce Lee, ktorý režíroval Rob Cohen. (Seag)

• - Byl natočen i alternativní konec, kdy Brian O´Connor (Paul Walker) odejde od policie, přijde za balící a stěhující se Miou (Jordana Brewster) a chce s ní zůstat. Scéna ale nabyla použita, protože by se špatně navazovalo dalšími díly. (Maulincio)