Rychle a zběsile

The Fast and the Furious

Rýchlo a zbesilo

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo, 2001, 106 min

Pôvodne som tu mal 100% a obhajoval som si to dobrou náladou, v ktorej ma film zanechal, ale... ruku na srdce, nič netreba preháňať. :) Samozrejme za ostatným si pevne stojím - závodným scénam niet čo vytknúť, Vin Diesel sa sem hodí parádne a keď sa nám začne rysovať nejaká tá myšlienka, motivácia postavy alebo psychológia, neohŕňame nos, ale žerieme to aj s navijákom. A neviem prečo, ale ten záverečný drag cez železničnú trať milujem... "I live my life a quarter mile at a time. Nothing else matters: not the mortgage, not the store, not my team and all their bullshit. For those ten seconds or less, I'm free. "(3.2.2005)

• Radyo

Vyloženě tenhle film neodsuzuju, ale celý příběh mi prostě přijde tak jednoduchoučký (neodvažuji se říci slaboduchý, protože by mě skalní příznivci tohoto filmu mohli ukamenovat), že by se snad ani příběhem neměl nazývat. Za největší plus celého filmu považuju jednoznačně ty úžasné auta, které se celým dějem neustále míhají sem a tam. Bohužel jak známo, auta jsou obvykle mizerní herci a samy o sobě nedokážou vyzdvihnout úroveň filmu někam výše. Takže je to za 2 hvězdičky.(13.11.2002)

Tradičně oddychový Rob Cohen uvádí holky a mašiny na Dieslový pohon aneb tuning jako náboženství a rychlost jako modlitba v prequelu ke kampani "Nemyslíš, zaplatíš". Takže nechte svůj mozek na odpočívadle a držte si spoďáry, možná to bude trochu házet! Kde jsou ty časy, Vine?! Když jsi byl ještě opravdu cool a ne parodií sebe sama... Přece ten primitivní (avšak napoprvé vcelku zábavný) koncept nechcete vymačkávat donekonečna???(12.4.2011)

• Lucasion

Rozumím tomuhle fenoménu. Chápu proč má tisíce fanoušků. Pro mě, tak jako kdysi nemá tenhle film žádné větší lákadlo. Nebyl jsem fanouškem Vina Diesela a jméno Paul Walker mi nic neříkalo. Teprve s rokem 2011 a nástupem Johnsona začala být tahle veleúspěšná značka pro mě atraktivní. První Rychle a zběsile, co tuhle značku našláplo pro mě ani po shlédnutí, nemá žádné kouzlo. Závody aut, akce, tuctový příběh a vhodná muzika. Diesel pro mě není herec, a když mě nezaujme příběh, tak těžko mě film může bavit. Ke mě si vždy našlo cestu 60 sekund (2000), který měl taky hezká auta, charismatického Cagea, hudbu a místy jsem se i zasmál. U tohodle se nesměji, nebavím, nejsem v napětí, jak to dopadne a proto pro mě zůstane jednička jako krimi thriller s auty a detektivní zápletkou. Nic víc, nic míň. Na sto minut to bylo ažaž. (40 %)(19.4.2017)

Jeden den a v něm dvakrát spojení herce Vina Diesela a režiséra Roba Cohena, které k mé převeliké spokojenosti v obou případech dopadlo dokonale. Rychle a zběsile je perfektní, na snímek podobného ražení disponuje poměrně kvalitním scénářem a hlavně skvělým příběhem (!), což je skoro ojedinělá záležitost. Nejzajímavějším faktem je, jak zcela správně podotknuli na filmwebu, že tenhle snímek není o autech, ale spíše o lidech a jejich vztahu k nim. Mimo vozidel tu také máme partičku lidí, která jakoby vypadla z módních katalogů, skvělé hlášky a hlavně situace, které do života opravdu patří. Prostě a jednoduše Rychle a zběsile je snímek o životě drsňáků podaný úžasným způsobem, který musí oslovit snad každého 'ˇběžného diváka''. [TOP 19/15 55%](21.10.2006)

• - Volkswagen Jetta, kterého řídí Jesse, si později koupil Frankie Muniz (herec a závodník). (HellFire)

• - Během pouštních válek Letty (Michelle Rodriguez) v jednom ze záběrů sedí ve sportovním sedadle, avšak v dalším je její sedadlo sériové. Před začátkem závodu se situace ještě několikrát změní. (Kroup4)

• - Dominic (Vin Diesel) jezdí mimo jiné v automobilu Mazda RX-7 Series 7 (model z roku 1993) s dvourotorovým Wankel motorem 1.3L Twin turbo (255hp). Dále řídí závodní speciál Dodge Charger R/T druhé generace z roku 1970 s motorem Chrysler 440 cu in (7.2 L) Magnum 4bbl RB V8. Není to ovšem přesné, protože ve skutečnosti se jedná o upravený Dodge Charger R/T z roku 1968, který byl doplněn o prvky a díly z modelu R/T z roku 1970. (ajaxx)