Před soumrakem

Anne Walker-McBay

Sandra Adair

Kostýmy:

Thierry Delettre

I přesto, že má film pouhých 80 minut,občas jsem se docela nudila. Některé dialogy byly totiž obsahově dost nezajímavé. Možná to bylo tím, že jsem neviděla Před úsvitem a neměla jsem na co navazovat. Na druhou stranu mi je sympatické, jak reálně je to natočeno. Julie Delpy sice moc nemusím, ale sem se hodí. Oba se chovají přirozeně a svoje role zvládají dobře. 3,5*(30.11.2011)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Před soumrakem je lepší než předchozí film Před úsvitem - už v tom, že tentokrát děj plyne zcela nenásilně a přirozeně. Nikdy bych nevěřil, že dám plné hodnocení filmu, kde se 99 % času vyskytují jen dva lidé, kteří spolu po 80 minut v reálném čase jen diskutují. Jenže Celine a Jesse tam odhalí svá nitra tak, že podobné problémy pak bolí i mne jako diváka, který je nucen se zamýšlet, zda taky něco v životě neudělal špatně. Sílou výpovědi mi to připomnělo film Kočka na rozpálené plechové střeše. Trailer: http://www.csfd.cz/film/161609-pred-soumrakem-before-sunset/videa/(17.11.2009)

Pokračovanie, ktoré svojmu predchodcovi nerobí žiadnu hanbu, pretože sa mu svojou kvalitou minimálne vyrovná. Spôsob narácie a jeho zobrazenie ostáva identické ako pri prvom dieli. Čo sa "zmenilo" sú samozrejme hlavní predstavitelia - tak fyzicky ako i duševne. Zatiaľ čo prvý diel veľmi verne zachytával zoznámenie dvoch mladých ľudí - plných ideálov, tak pokračovanie zase verne sprostredkováva pocity a životné postoje tridsiatnikov. Dialógy sú prostejšie romantický čŕt, ale naopak obsahujú viac životných skúseností, určitého triezvejšieho (racionálnejšieho až miestami zatrpknutého) náhľadu na svet. Medzi to sa vnára aj určitá dávka melanchólie a túžba zmeniť ten rozhodujúci 16.december v ich minulosti. Ale aj napriek tomu, je vzájomné puto medzi predstaviteľmi veľmi silné a hlavne prirodzené, presvedčivé, skutočné a krásne! Práve posledné slovo sa na samotný záver filmu hodí dvojnásobne.(23.1.2005)

Příjemnější, dospělejší, hlubší, pro mě osobně i herecky sympatičtější. A mé tři poznámky z projekce, respektive postřehy, které si nosím už dávno, ale tady se jen znovu a po x-té podtrhly; I. Nevzdat se svých romantických snů, ani naivity. II. Moc ve vztazích přemýšlet všechno jen víc a víc komplikuje. III. "Memories are never finished, as long as you’re alive."(6.5.2013)

"Vzpomínky jsou krásné, když se nemusíš zabývat minulostí." Tak jsem to zvědavostí (nečekaně) nevydržel, počkal si na (domnělou) správnou náladu a znovu se „setkal“ s Jessem a Celine. A také já se připojuju k názoru, že aby si člověk tento film naplno užil a zcela pochopil ty flashbackové záběry (kterých je zde jen pár, pak už může publikum neznalé předešlého jen mhlavě odhadovat), měl by si podle mě nejdříve pustit díl první (a ten na sebe nechat nějakou dobu působit…u mě to byly zhruba 3 měsíce a myslím, že to bylo, bez ironie, tak akorát). Navíc, u určitých detailů (např. vzpomínka na babičku či sex v parku) je pak divák více schopný odhadnout, jak je to skutečně s tou pamětí postav. Jinak film sází na podobné trumfy jako v prvním díle, tedy na 2 velmi lidské a sympatické postavy spolu s jejich velmi přirozeně působícími představiteli (ty zdánlivě „mimoděčné“ výrazy a gesta např. na lodi, lavičce či schodišti člověku hodně napoví), pak výživné dialogy, dále chytře a funkčně vystavěný příběh co do dávkování témat (je kupříkladu zajímavé sledovat, po jaké době se až hlavní postavy zmíní o svých nynějších vztazích, a také čekat na moment, kdy se divák konečně dozví, jak dlouho se neviděli…a ostatně i to lehké pozdržení, řeklo by se základní informace, o něčem vypovídá), potom nezaměnitelné atmosféře a nakonec mixu všemožných emocí (některé skutečnosti a city začínají vyplouvat na povrch postupně, jako třeba při jízdě autem, a znovu na to má obrovský vliv deadline). Nemůžu také opomenout hudební stránku, ať už jde o Ninu Simone nebo, a to hlavně, o nádherný a maximálně sedící „valčík“, který vlastně shrnuje vše, co se stalo (celou scénu mě baví pouštět si pořád dokola, ale i písnička sama o sobě je velmi chytlavá). Celkově se mi zdá dvojka nejen lepší než jednička, ale působí na mě prakticky dokonalým dojmem s výjimkou jediné věci, a to samotného závěru (o režisérově záměru nepochybuju, ale pořád se nemůžu vnitřně rozhodnout, zda se mi tento způsob ukončení filmu spíš líbil nebo ne, což se mi u jedničky nestalo…snad budu časem moudřejší). O 5* však není důvod pochybovat a jediné, co mi zbývá, je se v budoucnu rozhodnout, zda to risknout a vstoupit do této „řeky“ i potřetí. „Myslíte, že se za šest měsíců sešli, jak si navzájem slíbili? - Jak si slíbili? Myslím, že už jsem na to odpověděl, takže to nechám na vás, jestli jste romantik nebo cynik.“(17.6.2015)

• - Průměrná délka záběru je 10,1 minut. (HellFire)

• - Celine říká Jessemu: „Ty jsi škorpión, já střelec, takže se k sobě hodíme.“ Ethan Hawke a Julie Delphy jsou skutečně narození v těchto znameních. (HellFire)

• - Natočeno za 15 dní. (HellFire)