Před soumrakem

Anne Walker-McBay

Sandra Adair

Kostýmy:

Thierry Delettre

Jestliže jste neviděli první díl (Před úsvitem) máte na jednu stranu štěstí, protože to opravdu není žádnej zázrak, na druhou stranu je však znalost první části nutná k tomu, aby jste výrazně lepší Před soumrakem plně vychutnali. Jak mě obě hlavní postavy v první části deptaly, zde jsem jim a jejich nenaplněnému vztahu přišel na chuť a celý krátký film si užil.(15.3.2009)

Přestože Před soumrakem se tváří velice podobně jako jeho předchůdce, jsem přesvědčen, že je diametrálně lepším filmem. Jednak sděluje více na menším prostoru (čímž vyplývá na povrch kvalita scénáře) a hlavně to sdělení je zajímavější, intenzivnější a mnohem vyspělejší. Postavy už nežijou v iluzích, mají vlastní životy a partnery, ale přesto je mezi nimi ona nevyslovitelná a silná vášeň. Před soumrakem je emotivnější svou vnitřní naléhavostí, Celine a Jesse /chtějí/, ale vědí, že to nejde, nemají však sílu odolat a tak se samovolně nechají unášet v síle nekonečného dialogu. Film však nespěje k vyslovitelné romanci, či nějakému aktu, nýbrž jen k poetickému "Já vím"... 9/10(27.7.2009)

O trochu snesitelnější než o 9 let starší film Před soumrakem. Taky je to o 25 minut kratší. Ale i tak je 75minutový dialog o hovně celkem silný kafe. Za těch 9 let se Julie Delpy stala ještě méně přitažlivější, zatímco slizák Ethan Hawke méně slizký. Asi za to přihodím hvezdu, ale stále si myslím, že jestli je tohle romantika, tak já jsem krocaní prdel. Doufám, že za pár let se nedočkáme třetího dílu z Minsku. .... EDIT: Na má slova došlo, ne Minsk, ale Řecko, ale šanci tomu nedám ...(18.8.2010)

Let me sing you a waltz about this one night stand....Život se někdy odvíjí odlišným směrem než by si naše srdce přálo. Na křižovatce osudu se necháme lehce zmást a místo do leva zahneme do prava. Otázka: „Co kdyby?“ nás pak provází do konce života. Avšak co kdybychom mohli dostat druhou šanci? Uměli by jsme jí využít? Když už se zdá, že na filmovém poli nedokáže diváka nic překvapit objeví se takovýto příklad čiré filmařiny, která prozáří i ten nejšedivější den lidského bytí. Občas každý potřebujeme obejmout, abychom se nerozletěly na miliony prázdných molekul z nichž se skládá náš život. Můžeme jim říkat třeba vzpomínky. Do jaké míry však dokáže změnit život jedno letmé a náhodné setkání ve vlaku? Nezapomenutelný filmový dialog a těžko popsatelný filmový zážitek. 10/10(25.9.2008)

Ono se skutečně celých 80 minut neděje nic jiného, než že si ti dva povídají... Ale z těch dialogů číší přirozenost, lehkost, krása; nenapadá mě, jak jinak by vypadalo setkání s dávnou láskou po letech. _________ Ne že bych chtěl ty filmy nějak srovnávat, ale z poslední doby se mi vybavuje ještě jeden "konverzační romantický" film - Ztraceno v překladu. To mě velmi a silně nadchlo a prostoupilo od začátku až dokonce a ještě dlouho pak - z astronomického pohledu zázrak, kdy supernova měla výdrž hvězdy. ___ Z tohoto pohledu je Před soumrakem spíše hvězda, která lehce zářila celý film, a teprve až po tom, když jsem odcházel z kina, se jasně rozzářila a pohltila mě. I když to mohlo být mým aktuálním rozpoložením, které vhodně interferovalo s dojmy z filmu :-) ___90%(28.7.2004)

• - Valčík, který Celine (Julie Delpy) zpívá a hraje Jessemu (Ethan Hawke), napsala Delpy o skutečné s někým prožité noci. (80s Martin)

• - I když byl film nominován na Oscara za scénář, není scénář založen na žádném existujcíím textu. Pravidla akademie nicméně říkají, že všechna pokračování filmů jsou adaptacemi. (HellFire)

• - CD, které Jesse a Celine poslouchají je „Tomato Collection“ od Niny Simone. (HellFire)