Před soumrakem

Anne Walker-McBay

Sandra Adair

Kostýmy:

Thierry Delettre

I přesto, že má film pouhých 80 minut,občas jsem se docela nudila. Některé dialogy byly totiž obsahově dost nezajímavé. Možná to bylo tím, že jsem neviděla Před úsvitem a neměla jsem na co navazovat. Na druhou stranu mi je sympatické, jak reálně je to natočeno. Julie Delpy sice moc nemusím, ale sem se hodí. Oba se chovají přirozeně a svoje role zvládají dobře. 3,5*(30.11.2011)

O trochu snesitelnější než o 9 let starší film Před soumrakem. Taky je to o 25 minut kratší. Ale i tak je 75minutový dialog o hovně celkem silný kafe. Za těch 9 let se Julie Delpy stala ještě méně přitažlivější, zatímco slizák Ethan Hawke méně slizký. Asi za to přihodím hvezdu, ale stále si myslím, že jestli je tohle romantika, tak já jsem krocaní prdel. Doufám, že za pár let se nedočkáme třetího dílu z Minsku. .... EDIT: Na má slova došlo, ne Minsk, ale Řecko, ale šanci tomu nedám ...(18.8.2010)

Neni bezpodmínečně nutné znát "jedničku", ale je to dobré k tomu, abyste leccos pochopili. To, že se Celine napřed chová jako pohodová a nezávislá frajerka, aby pak na Jesseho chrlila, co pro ní setkání s ním před lety znamenalo a jaký vliv mělo na její další život, i to, jak je Jesse zprvu milý a pasivní, aby pak přiznal, že s jeho manželstvím vykresleným na přebalu knihy to není žádná sláva , má zkrátka jediný důvod: na rozdíl od vzplanutí ve Vídní, které trvalo "celou" noc a kdy byli oba plní vizí a plánů, jsou teď tak trochu omlácení životem a na to, aby si udělali jasno mají jen 80 minut....a taky jsou v Paříži.(2.8.2004)

Jedním slovem bomba, která mě nedonutila usnout. A že to je u přítelkyně vcelku častým jevem u filmů po desáté hodině. Jenže u tohodle to prostě nešlo. Film začal a skončil tam, kde začal. Celých 80 minut jsem vlastně sledoval setkání milence a milenky v Paříži...romantičtěji to snad už ani nešlo...a poslouchal o čem se baví. O smyslu života, o jídle, vzpomínali, nadávali si, usmiřovali se. A to všecko během jednoho odpoledne, které ještě k tomu skončilo tak nádherně otevřeně. Neznám první díl, který předcházel tomuto setkání, ale vůbec mi to nevadilo. Sledoval jsem, jak se kamera plynule posouvá před nimi. Táhne se uličkami, většinou se dlooouhé scény ani nestříhají, takže herci ukazují, co v nich skutečně je a mně se to fakt hrozně líbilo. Romantiku nemusím, ale tohle mě chytlo od začátku. A těch 80 minut se to vydržet dá. Vlastně je to ideální na jedno všední odpoledne v podzimní Paříži.(28.1.2010)

"Vzpomínky jsou krásné, když se nemusíš zabývat minulostí." Tak jsem to zvědavostí (nečekaně) nevydržel, počkal si na (domnělou) správnou náladu a znovu se „setkal“ s Jessem a Celine. A také já se připojuju k názoru, že aby si člověk tento film naplno užil a zcela pochopil ty flashbackové záběry (kterých je zde jen pár, pak už může publikum neznalé předešlého jen mhlavě odhadovat), měl by si podle mě nejdříve pustit díl první (a ten na sebe nechat nějakou dobu působit…u mě to byly zhruba 3 měsíce a myslím, že to bylo, bez ironie, tak akorát). Navíc, u určitých detailů (např. vzpomínka na babičku či sex v parku) je pak divák více schopný odhadnout, jak je to skutečně s tou pamětí postav. Jinak film sází na podobné trumfy jako v prvním díle, tedy na 2 velmi lidské a sympatické postavy spolu s jejich velmi přirozeně působícími představiteli (ty zdánlivě „mimoděčné“ výrazy a gesta např. na lodi, lavičce či schodišti člověku hodně napoví), pak výživné dialogy, dále chytře a funkčně vystavěný příběh co do dávkování témat (je kupříkladu zajímavé sledovat, po jaké době se až hlavní postavy zmíní o svých nynějších vztazích, a také čekat na moment, kdy se divák konečně dozví, jak dlouho se neviděli…a ostatně i to lehké pozdržení, řeklo by se základní informace, o něčem vypovídá), potom nezaměnitelné atmosféře a nakonec mixu všemožných emocí (některé skutečnosti a city začínají vyplouvat na povrch postupně, jako třeba při jízdě autem, a znovu na to má obrovský vliv deadline). Nemůžu také opomenout hudební stránku, ať už jde o Ninu Simone nebo, a to hlavně, o nádherný a maximálně sedící „valčík“, který vlastně shrnuje vše, co se stalo (celou scénu mě baví pouštět si pořád dokola, ale i písnička sama o sobě je velmi chytlavá). Celkově se mi zdá dvojka nejen lepší než jednička, ale působí na mě prakticky dokonalým dojmem s výjimkou jediné věci, a to samotného závěru (o režisérově záměru nepochybuju, ale pořád se nemůžu vnitřně rozhodnout, zda se mi tento způsob ukončení filmu spíš líbil nebo ne, což se mi u jedničky nestalo…snad budu časem moudřejší). O 5* však není důvod pochybovat a jediné, co mi zbývá, je se v budoucnu rozhodnout, zda to risknout a vstoupit do této „řeky“ i potřetí. „Myslíte, že se za šest měsíců sešli, jak si navzájem slíbili? - Jak si slíbili? Myslím, že už jsem na to odpověděl, takže to nechám na vás, jestli jste romantik nebo cynik.“(17.6.2015)

• - CD, které Jesse a Celine poslouchají je „Tomato Collection“ od Niny Simone. (HellFire)

• - Celine říká Jessemu: „Ty jsi škorpión, já střelec, takže se k sobě hodíme.“ Ethan Hawke a Julie Delphy jsou skutečně narození v těchto znameních. (HellFire)

• - Jesseho příjmení je Wallace. (HellFire)