Western / Drama

USA, 1956, 100 min

Psychologický vestern o lžích, zradě, ale i o téměř marném boji za obhájení sebe sama, má velké plusy ve výborném hereckém obsazení i v napínavě pojatém způsobu vyprávění. Glenn Ford tady předvádí, že uměl mnohem víc, než sednout na koně a tasit kolt. Scénu vzpomínky na dětství, která určila jeho další život, zahrál tak vroucně, že bych mu klidně uvěřila, že by zvládl i Shakespeara, na kterého zde nepříliš věrohodně odkazuje text distributora. _____ Drama vyplývá z charakterů, které se vlivem různých náhod setkají a vytvoří třaskavou směs. A pak to samozřejmě bouchne. Ohrožení v tomto příběhu nepřichází z venčí - v podobě indiánů, pistolníků nebo železnice - ale zevnitř. Z komunity, která se nechá zmanipulovat a snaží se bezmyšlenkovitě uštvat všechno, co se jen trochu vymyká jejím pravidlům. ____ Silně prožitý příběh s chytrou režií. /15. 7. 14./(15.7.2014)

Nevím,jak kdo ocení,když se mu naskytne příležitost na filmovém plátně shlédnout staré a dnes již téměř zapomenuté snímky.Já osobně mám tyhle projekce velmi rád a western Jubal mě opravdu nadchl.Přiznám se,že o tomhle filmu jsem nikdy předtím neslyšel a zašel na něj ze zvědavosti a z lásky k filmům z Divokého západu.Pokud jsem někdy pochyboval,že se dobrý western obejde bez pořádných přestřelek,tak mi tenhle film ukázal,že to jde.Napínavý děj i působivé herecké výkony Forda,Bronsona a dalších mě potěšily a zároveň nezklamaly.Zasloužené 4 hvězdy!(18.4.2011)

Starší western od ktorého veľa nečakáte, ale nakoniec som z neho mal dobrý pocit. Slušné obsadenie, lákalo ma hlavne meno E. Borgnine, R. Steiger , ale v menšej roli sa tu objaví dokonca mladý Ch. Bronson. K typickému westernu s tvrdými chlapmi a lietajúcimi guľkami má tento ďaleko. Príbeh sa točí okolo nevery, podozrievavosti, nenávisti a závisti. Väčšinu týchto zlých vlastností do seba pojal Rod Steiger, ktorý svojho večne nasratého predáka Pinkyho podal presvedčivo. Za celý film zaznie skutočne len minimum výstrelov, ale film si šancu napriek tomu zaslúži. Vzhľadom na rok výroby nebol obraz v lákavej kvalite, ale český dabing v pohode. Slabšie 4*. 70%.(4.10.2015)

Dějství Shakespearova 'Othela' ve westernovém hávu? Nakonec proč ne. Zajímavá kombinace klasiky s divokým západem. Vzniklo zajímavé westernové melodrama s tak silným příběhem, že kolty proklatě nízko nejsou potřeba. Ano, rodokapsový příběh se tentokrát nekoná. Spousta chlapíků a mezi nimi žena. Každý má svoje určité sympatie, což v žádném případě nevěští nic dobrého a tak se schyluje k tragédii. Snímek si drží tempo a napětí a tak o nějaké nudě nemůže být ani zmínka. Výsledek dopadl na výbornou, což je zásluhou nejen povedeného scénáře, dobrých hereckých výkonů a režie, ale klasicky i výborné kamery a jím nasnímané výtečné scenérie. Za povšimnutí možná stojí mladý Charles Bronson. Přiznám se, že v tomhle věku jsem ho viděl poprvé.(7.4.2014)

Delmer Daves, režisér slavné Cesty za záchranou (Vlak do Yumy ve 3:10), natočil i netradiční western Jubal, který se věnuje přátelství dvou charismatických mužů - majitele ranče (Ernest Borgnine) a jeho nového předáka Jubala (Glenn Ford) - a tragické žárlivosti, kterou mezi nimi způsobí koketní žena rančera. A třetím mužem v milostném čtyřúhelníku je honák - Rod Steiger, který hraje jako vždy pořádného záporáka. Film má solidní napětí i dobře napsaný scénář s propracovanou psychologií postav. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=a3cQ38DsxS4(3.10.2013)