Ruce nad městem

Francesco Rosi

Mario Serandrei

Kostýmy:

Marilù Carteny

Tradiční, ovšem dnes už notně vyčpělé italské politické drama natočené nekompromisně černobíle, bez špetky nadhledu(21.7.2018)

Skvělý úvod.(13.8.2011)

• Houdini

Zlatý Lev(20.12.2005)

Di Venanzovy (a De Santisovy) nálety na neapolská sídliště spolu se strašidelnou hudbou právníka a jazzmana Piera Piccioniho pod úvodními titulky dokonale ilustrují dokonalý název tohoto společenskokritického/politického dramatu, dodnes strhujícího, v Českém ráji (rozumí se takřečených developerů) bohužel aktuálnějšího než v době svého vzniku. Výstavní kousek angažovaného umění. Trochu v něm postrádám city, i když chápu, že v nerovné šachové partii mezi politikou a mravností pro ně není místo.(22.3.2015)

Před shlédnutím tohoto filmu jsem si nedělal iluze o prorůstání politiky s byznysem, kdy často lidmi zvolení politici nehájí jejich zájmy, ale často zájmy developerů či jiných skupin. Druhou skupinou jsou sami developeři, kteří vstupují do politiky, aby mohli ještě více ovlivňovat rozhodování o výstavbě svých projektů. Francesco Rosi bez obalu ukázal toto svinstvo, včetně dalších zákulisních dohod, ale stále za libozvučných projevů, jak bude město rozkvétat a jak se všem lidem v něm bude lépe žít. Jenže jsou za tím stále jen prachy, které se čerpají z fondů a byty, které si běžní lidé dovolit nemohou. Je mi z filmu smutno, zvláště pak když je zřejmé, že tyto praktiky jsou u nás na běžném pořádku.(28.10.2017)

• - Snímek soutěžil celkem o pět cen Novinářského italského národního syndikátu, a to v kategoriích nejlepší režie, nejlepší originální příběh, nejlepší producent, nejlepší hudba a nejlepší herec ve vedlejší roli, v které byl nominován Salvo Randone. (Terva)

• - Francesco Rosi získal na filmovém festivalu v Benátkách Zlatého lva v kategorii nejlepší film. (Terva)