Milenec

Není nic bolestnějšího než láska… Saigon, konec dvacátých let minulého století, patnáctiletá francouzská školačka se vrací z prázdninového pobytu na venkově u matky. Na přívozu přes řeku Mekong upoutá pozornost bohatého mladého Číňana a ten jí nabídne odvoz do Saigonu. Již během společné cesty do města mezi nimi vzniká výrazné napětí, jež záhy přerůstá v intenzivní vztah – spíše erotický, než citový. Nezkušená dívka, pocházející z nemajetných poměrů, začíná prostřednictvím svého sedmadvacetiletého přítele objevovat svět fyzické lásky i svět peněz. Zatímco Číňan zcela propadá jejímu kouzlu a zamiluje se, dívka mu dává najevo, a jako by tím utvrzovala i sebe samu, že ji k němu váží jen sex a peníze. Styky mladičké bílé dívky se světáckým Číňanem však nemohou zůstat dlouho utajeny... Příběh se ve filmu začíná odvíjet jako vyprávění staré spisovatelky, jedná se o autobiografický román "Milenec" známé francouzské spisovatelky, dramatičky a filmové režisérky Marguerite Durasové, který vydala v roce 1984 a získala za něj prestižní Goncourtovu cenu. Nezvykle otevřeně v ní vzpomíná na svůj bouřlivý milostný vztah, který prožila jako patnáctiletá, když žila se svou matkou a bratry ve francouzské kolonii Kočinčíně (jižní Vietnam) ve dvacátých letech minulého století. Film režíroval Jean-Jacques Annaud, autor slavných filmů Jméno růže, Medvědi či Nepřítel před branami. (Česká televize)

kaylin

Kdyby to bylo ještě o fous odvážnější a bylo zde více vidět. Kdyby to v závěru bylo silnější a divák neměl pocit, že to už trochu únavou padá na hubu. Pak bych řekl, že je "Milenec" skvělý film, takhle ale skončil lehce na půl cesty. I tak si ale myslím, že měl Annaud velmi dobré téma a chopil se ho dobře. ()

tron

„Tvrdé rodinné prostredie ma ešte viac zocelilo.“ Takto by vyzerali Spomienky na Afriku, keby sa Sydney Pollack pozrel do spálne Karen a Denysa. Milenec je príbeh takej silnej lásky naprieč triednymi vrstvami a rasami, až z nej zainteresovaných srdce viac bolí, než plesá (v strhujúcej ani nie 90-stranovej knižke je láska oficiálne priznaná až v posledných dvoch vetách). Francúzsky režisér Annaud (Boj o oheň, Meno ruže, Medveď) rozpráva príbeh búrlivého sexuálneho vzťahu mladučkej belošky (krehká 19-ročná Jane March) v atraktívnej, ale neľahkej ázijskej krajine, dobe a kultúre k bohatému Číňanovi (Tony Leung). Zakázaný vzťah naoko existuje iba kvôli explicitne poňatým sexuálnym scénam. Už až keď je neskoro, sú obidvaja schopní priznať, že to nebolo len o tom. Ale už je neskoro. Knižka je rovnako famózna (samozrejme o pár stupňov lepšia, ale ani filmová adaptácia sa určite nemá za čo hanbiť) a film po nej preberá všetky kľúčové nápady (kruté rodinné vzťahy, vydedený syn) + prináša niečo vlastné (erotike sa spisovateľka v románe vlastne takmer vôbec nevenovala, u Annauda je to miestami takmer porno). ()

Madison

Monumentálna ľúbostná romanca, dvaja ľudia, ktorých odlučuje odlišnosť svetov a zbližuje iskrivá harmónia hebkých tiel trejúcich sa v záchvatoch erotickej, živočíšnej lásky. Niektoré... ehm... scény mali diváka priam bezhranične priviesť do šialenstva alebo ho aspoň priblížiť k predstave telesnému raja - áno, to režisér naznačil presne. Mňa však fascinujú hypnotické oči krásneho Tonyho Leunga a pri ich pohľade by som sa s Jane bez rozmýšľania vymenila :-) ()

Ony

Do tohoto filmu je nacpáno leccos: vztah mladé dívky ke staršímu muži ze zcela jiných společenských poměrů, rozpor mezi fyzickými touhami a láskou, sociální problémy, rodinné vztahy. Ani jedno z těchto témat samo o sobě neoplývá výjimečností. To by ještě tolik nevadilo. Ale čekala jsem, že zpracování příběhu skutečně výjimečné bude. Ovšem v záplavě milostných scén, které navíc zmoudřelá spisovatelka komentuje, jak kdyby diktovala recept na bábovku, jsem vážně nepochytila žádné kouzlo. ()

Jirka_Šč

Jedna z nejlepších romancí. Přestože je to natočeno tak, až má člověk pocit, že se jedná o erotický film, za erotický film to nepovažuji. Nejvíc obdivuji detaily: chvějící se ruku s cigaretami, "zrcadlový" polibek na okno auta, atmosféru tíživého parna, kterou evokuje zdánlivě nekonečný průjezd automobilu plantáží. Miluji scénu, kdy matku probudí šustot peněz placených za večeři a ona se začne hystericky smát, obdivuji vrchol herectví, kdy zdrcená matka sedí na kraji tanečního parketu a omlouvá se, že nevychovala dobře své děti. Rozumím muži, který poté, co si ho milenka celý večer nevšímala, udeří ji, hodí na postel a vykoná soulož (jinak se to nazvat nedá). Nezapomenu slova: "... kompa přez Mekong ...", zní mi to stejně, jako když v jiném filmu zazní: "měla jsem farmu v Africe". Film sice nemá delší hudební motiv, ale těch několik úderů klavíru je nezapomenutelných stejně jako hukot cikád v odpoledním parnu Indočíny. A hej, Jane March je sexi. Možná víc, než v reálu :). ()

• Jedná se o první západní film, který byl realizován ve Vietnamu od skončení války v roce 1975. (Cherish)
  • Film byl natočen podle stejnojmenného románu spisovatelky Marguerite Duras, pro kterou bylo dílo napůl jejím autobiografickým příběhem. (Cherish)
  • Ve filmu je celkem 6 erotických scén (včetně jedné krátké masturbace) a z toho 5 se odehraje během 20 minut stopáže. (noelcoward73)