Milenec

The Lover

Milenec

Drama / Romantický / Životopisný / Erotický

Francie / Velká Británie / Vietnam, 1992, 115 min

...... Jaká síla erotického napětí může být jen v doteku malíčků muže a ženy sedících v autě s pohledy upřenými opačným směrem....... a jak vkusně se dá zrežírovat všechno milostné jen šerem, které protínají pruhy světla mezi žaluziemi, aby ulpěly na nahých tělech .............(23.11.2005)

Oscar 1 nominace: Kamera(9.4.2004)

Oni asi nepochopili, že za rozkoš se platí vždycky nejvíc.(18.11.2005)

Stárnoucí spisovatelka, která žije s poslední možnou vyhlídkou – vyhlídkou na smrt, vzpomíná na to, kterak byla nadrženou lolitkou, kterak si začala s potentním Číňanem a myslí si, že to někoho zajímá. Mě tedy rozhodně ne. Milostné scény jsou pojaty moc pěkně, ale ta vata mezi nimi, ten vysvětlující komentář, to je čiré zoufalství. Milence bych označil za ambicióznější porno obalené příběhem z červené knihovny. Co na tom, že jej natočil uznávaný režisér podle oceňované předlohy a že to někdo považuje za umění. Vždycky o tom sice můžeme diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. 60% Zajímavé komentáře: kleopatra, Angerr(31.8.2006)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $4,899,194Tržby Celosvetovo $8,000,000(7.11.2009)

Takový film dá se říct ze života. Jen mě tam hodně štval hlas tý vypravěčky bez ní by byl film lepší. Jane March moc hezká. Pořád jsem si řikal že Tony Leung nevypadá jako Tony Leung a pak jsem zjistil, že je to jinej Tony Leung :D:D:D No a to by bylo asi tak všechno.(17.11.2005)

Vzrušující erotické dusno zpočátku filmu postupně opadá, stejně tak i emocionalita příběhu. Škoda. Marguerite Durasová ( spisovatelka, podle jejíž autobiografické knihy byl film natočen ) se často zabývá vyloženě ženskými tématy především jejich pocity a stavy duše. I tento film je nazírán vyloženě z pohledu hlavní představitelky a částečně i proto u mě, zástupce mužského pohlaví, ztrácí šanci na vyšší hodnocení. Ale věřím, že slečny a dámy osloví ozhodně více. Pokud vás tento snímek zaujal, doporučuji po všech stránkách lepší Indočínu Régise Wargniera. Milenec je jí až podivuhodně podobný, navíc je ze stejného roku.(19.11.2005)

Podívaná převážně pro romantické duše, které však vydrží i trochu té "hořké" romantiky. Na "normální" film ze začátku až nezvykle otevřené sexuální scény hlavní dvojice (žádné porno-záběry však nečekejte) se po chvíli stanou celkem rutinními či tak nějak nadbytečnými a vyprávění tak na chvíli ztrácí své celkem příjemně plynoucí tempo, aby však později nabralo druhý dech. . . . . Přestože závěr je celkem dojemný, na podobné romantické filmy mě moc neužije a já nemůžu dát víc než 3*.(7.9.2006)

rozpočet : ? tržby americke : $4,899,194(5.1.2007)

Poutavý příběh s lolitovskou tématikou, který bohužel v jistých momentech zavání laciností. Dobrou milostnou scénu si vážně nepředstavuji tak, že se dvojice poprvé dotýká na posteli a hlas vypravěčky do toho mluví způsobem, jaký by se dal zaměnit s rádobyuměleckou pornografií. Po nejintimnějším sblížení by se zbytek filmu dal shrnout heslem "Když se sex vymkne z rukou" a zdaleka nemá takovou sílu jako děj předtím. Mnoho vedlejších dějových linií nakonec zůstane nedotaženo, včetně samotného závěru, proto zklamaný průměr.(14.4.2006)

„... ale tvrdé rodinné prostredie ma ešte viac zocelilo.“ Takto by vyzerali SPOMIENKY NA AFRIKU, keby sa Sydney Pollack pozrel do spálne Karen a Denysa. MILENEC je príbeh takej silnej lásky naprieč triednymi vrstvami a rasami, až z nej zainteresovaných srdce viac bolí, než plesá (v strhujúcej ani nie 90-stranovej knižke je láska oficiálne priznaná až v posledných dvoch vetách). Francúzsky režisér Annaud (BOJ O OHEŇ, MENO RUŽE, MEDVEĎ) rozpráva príbeh búrlivého sexuálneho vzťahu mladučkej belošky (krehká 19-ročná Jane Marchová) v atraktívnej ale neľahkej ázijskej krajine/dobe/kultúre k bohatému Číňanovi (Tony Leung). Zakázaný vzťah naoko existuje iba kvôli sexuálne explicitne poňatým sexuálnym scénam. Už až keď je neskoro, sú obidvaja schopní priznať, že to nebolo len o posteľovej avantúre. Ale už je neskoro. Knižka je rovnako famózna (samozrejme o pár stupňov lepšia, ale ani film sa určite nemá za čo hanbiť, čo ma prekvapilo) a film po nej preberá všetky kľúčové nápady (kruté rodinné vzťahy, vydedený syn) + prináša niečo vlastné (erotike sa spisovateľka v románe vlastne takmer vôbec nevenovala, u Annauda je to miestami takmer porno). Viac o knižke na Recenzie.org: http://recenzie.org/knihy/15-milenec-marguerite-durasova(4.6.2009)

Víc než cokoliv jiného je tenhle film erotický, ale velmi vkusně natočený, což samozřejmě od Annauda očekáváme. Překrásná je scéna s polibkem přes sklo auta a v závěru, když odjíždí loď do Paříže.(11.12.2005)

Jemná a smyslná pavučina lásky, pro některé je to skrýš a pro jiné znamená smrt. Tahle se skládala z mnoha vláken v podobě letmých doteků, pohledů, objetí, vášně a téměř vše je podané ve formě vyprávění, které vyznělo jak milostná báseň. Stačí jen sklenka vína a třeba zapálený svícen, pak si tu křehkou erotickou atmosféru můžete vychutnat až do dna. Milenec je pocitová záležitost se smutným nádechem, který možná ne každého osloví, ale mě ano.(18.6.2015)

Tenhle film nemá geniální scénář, režii nebo hudbu. Ale nevím jak se mi vryl pod kůži a zanechal ve mně silný dojem. Stále dokola si jej přehrávám v hlavě a musím o něm přemýšlet. Prostě mě dostal, zejména díky mladičké Jane March, která svoji postavu zahrála tak věrohodně, až z toho běhá mráz po zádech. Bez ní by to byla minimálně 1* dolů. Po všech stránkách výjimečný film.(17.11.2005)

Jane March a jej jediná rola. 'Color of Night' už bol naozaj len o erotike. Annaud ju tu vedel natočiť ale s krásnou poetikou a nežným príbehom. A aj keď sa miestami divák nudí, takýto film sa pozrieť oplatí. 75%.(6.3.2006)

Monumentálna ľúbostná romanca, dvaja ľudia, ktorých odlučuje odlišnosť svetov a zbližuje iskrivá harmónia hebkých tiel trejúcich sa v záchvatoch erotickej, živočíšnej lásky. Niektoré... ehm... scény mali diváka priam bezhranične priviesť do šialenstva alebo ho aspoň priblížiť k predstave telesnému raja - áno, to režisér naznačil presne. Mňa však fascinujú hypnotické oči krásneho Tonyho Leunga a pri ich pohľade by som sa s Jane bez rozmýšľania vymenila :-)(10.12.2008)

Skvělý snímek. Přímo z něj sálá smyslnost a erotické dusno, skloubené s drsnou přírodou a drsnými mravy ve Vietnamu. Jane Marchová je krásná a Tony Leung nesmírně přesvědčivý a charismatický. Ani se nechce věřit, že příběh je natočen podle autobiografické knihy M.Durasové. Že se dokázala takto otevřeně se vším svěřit. Samozřejmě nechybí spolu s výtečnou režií Jeana Jacquese Annauda rozsáhlé záběry kamery. I odvážných erotických scén je dost. Z filmu vyzařuje taková erotická atmosféra, že "Sedmý hřích" nebo "Devět a půl týdne" musí oproti tomuto snímku chodit v dětských botičkách. Annaud umí. 75%.(17.11.2005)

Spalující příběh touhy. Zakázaná láska, výborné exteriéry, ideální historická epocha... V mnoha ohledech přijatelnější, než předloha Marguerite Duras.(15.11.2011)

Nevinný pohled, pánský klobouk, černé vlasy – francouzská školačka se vrací z venkova do Saigonu, kde studuje. Na přívozu začne její milostné vzplanutí k bohatému Číňanovi, který jí plně propadá. Výrazné sexuální napětí mezi nimi nevyprchá ani do jeho očekávaného sňatku. Bez emocí spolu mluví o své budoucnosti, aniž by si dívka uvědomovala, že i jí mohou city doběhnout. Annaud divákovi předkládá dvě odlišné sociální skupiny – prostou dívku z nemajetných poměrů a světáckého muže, který má neomezené finanční možnosti. Za tónů Yaredovi hudby se tak rozehrává intenzivní milostné drama, natočené dle autobiografického románu francouzské dramatičky Marguerity Duras.(13.9.2006)

Do tohoto filmu je nacpáno leccos: vztah mladé dívky ke staršímu muži ze zcela jiných společenských poměrů, rozpor mezi fyzickými touhami a láskou, sociální problémy, rodinné vztahy. Ani jedno z těchto témat samo o sobě neoplývá výjimečností. To by ještě tolik nevadilo. Ale čekala jsem, že zpracování příběhu skutečně výjimečné bude. Ovšem v záplavě milostných scén, které navíc zmoudřelá spisovatelka komentuje, jak kdyby diktovala recept na bábovku, jsem vážně nepochytila žádné kouzlo.(18.9.2006)

<< předchozí 1 2 3 4 6 7