Milenec

The Lover

Milenec

Drama / Romantický / Životopisný / Erotický

Francie / Velká Británie / Vietnam, 1992, 115 min

Do tohoto filmu je nacpáno leccos: vztah mladé dívky ke staršímu muži ze zcela jiných společenských poměrů, rozpor mezi fyzickými touhami a láskou, sociální problémy, rodinné vztahy. Ani jedno z těchto témat samo o sobě neoplývá výjimečností. To by ještě tolik nevadilo. Ale čekala jsem, že zpracování příběhu skutečně výjimečné bude. Ovšem v záplavě milostných scén, které navíc zmoudřelá spisovatelka komentuje, jak kdyby diktovala recept na bábovku, jsem vážně nepochytila žádné kouzlo.(18.9.2006)

Monumentálna ľúbostná romanca, dvaja ľudia, ktorých odlučuje odlišnosť svetov a zbližuje iskrivá harmónia hebkých tiel trejúcich sa v záchvatoch erotickej, živočíšnej lásky. Niektoré... ehm... scény mali diváka priam bezhranične priviesť do šialenstva alebo ho aspoň priblížiť k predstave telesnému raja - áno, to režisér naznačil presne. Mňa však fascinujú hypnotické oči krásneho Tonyho Leunga a pri ich pohľade by som sa s Jane bez rozmýšľania vymenila :-)(10.12.2008)

Souhlasím s Rob Royem. Atmosféra má s přibývajícími minutami čim dál víc děr a emocionální stránka pozvolna slábne, což jsou zásadní negativa. Jsou tu však podmanivé cool scény, teď nemyslím ty erotické, ale např. polibek přes sklo a závěrečné odplutí parníku...to jsou scény s nespornou sílou. Pro někoho lehké porno s rádoby citlivým příběhem, pro mě vcelku zajímavé potvrzení pořekadla, že srdci se nedá poroučet.(1.9.2011)

Jedna z nejlepších romancí. Přestože je to natočeno tak, až má člověk pocit, že se jedná o erotický film, za erotický film to nepovažuji. Nejvíc obdivuji detaily: chvějící se ruku s cigaretami, "zrcadlový" polibek na okno auta, atmosféru tíživého parna, kterou evokuje zdánlivě nekonečný průjezd automobilu plantáží. Miluji scénu, kdy matku probudí šustot peněz placených za večeři a ona se začne hystericky smát, obdivuji vrchol herectví, kdy zdrcená matka sedí na kraji tanečního parketu a omlouvá se, že nevychovala dobře své děti. Rozumím muži, který poté, co si ho milenka celý večer nevšímala, udeří ji, hodí na postel a vykoná soulož (jinak se to nazvat nedá). Nezapomenu slova: "... kompa přez Mekong ...", zní mi to stejně, jako když v jiném filmu zazní: "měla jsem farmu v Africe". Film sice nemá delší hudební motiv, ale těch několik úderů klavíru je nezapomenutelných stejně jako hukot cikád v odpoledním parnu Indočíny. A hej, Jane March je sexi. Možná víc, než v reálu :).(11.4.2009)

Když vezmu v potaz, že film staví pouze na zajímavém prostřední Vietnamu dvacátých let a na vpravdě odvážných sexuálních scénách s tehdy sotva devatenáctiletou Jane March a že děj kolem toho je jen nezajímavou vatou, která sama o sobě nemá co nabídnout, musím Annaudovi přiznat k dobru, že se Milenec tolik nevleče a byť trvá téměř dvě hodiny, dá se dokoukat i bez neustálého kontrolování hodinek.(17.6.2016)

• - Film byl natočen podle stejnojmenného románu spisovatelky Marguerite Duras, pro kterou bylo dílo napůl jejím autobiografickým příběhem. (Cherish)

• - Natáčení filmu bylo přísně hlídáno místní vládou. Četné sexuální scény musely být natáčeny až dodatečně v Paříži. (Cherish)

• - Podle jistých spekulací se v některých erotických scénách před kamerou odehrával skutečný nefalšovaný pohlavní styk mezi devatenáctiletou britskou modelkou Jane Marchovou a jejím hereckým partnerem. (Landauer)