Milenec

The Lover

Milenec

Drama / Romantický / Životopisný / Erotický

Francie / Velká Británie / Vietnam, 1992, 115 min

Poutavý příběh s lolitovskou tématikou, který bohužel v jistých momentech zavání laciností. Dobrou milostnou scénu si vážně nepředstavuji tak, že se dvojice poprvé dotýká na posteli a hlas vypravěčky do toho mluví způsobem, jaký by se dal zaměnit s rádobyuměleckou pornografií. Po nejintimnějším sblížení by se zbytek filmu dal shrnout heslem "Když se sex vymkne z rukou" a zdaleka nemá takovou sílu jako děj předtím. Mnoho vedlejších dějových linií nakonec zůstane nedotaženo, včetně samotného závěru, proto zklamaný průměr.(14.4.2006)

Tieto ázijské love story vďaka svojmu exotickému prostrediu vždy sľubujú veľký filmový zážitok, Milenec je však jeden z najslabších filmov aké som mal možnosť od Annauda vidieť. Vydarenej kamere vďačí film nielen za pôsobivú vizuálnu stránku, ale i za často krát odvážne nasnímanie milostných hrádok ústrednej dvojice. Vidieť tak úplne nahú peknú Jane March nie je problém, avšak keď v určitom momente sledujete asi 20 minút len súlož s urasteným Číňanom a nefrancúzsky pôsobiacou francúzkou navyše celkom pikantne nakrútenú, zdá sa akoby zmysel unikal a všetko patrilo niekam úplne inde (myslím si, že tento film by v uvedení žáner kľudne zniesol aj názov erotický) . Vlastne sa dá povedať, že od zoznámenia je potom film iba stále o tom istom s prestávkami, kde sa povie niekoľko nudných slov. Pokiaľ nejde o milovanie má film pomerne zdĺhavý spôsob rozprávania a výsledok pôsobí skôr nezaujímavo.(7.12.2008)

Jedna z nejlepších romancí. Přestože je to natočeno tak, až má člověk pocit, že se jedná o erotický film, za erotický film to nepovažuji. Nejvíc obdivuji detaily: chvějící se ruku s cigaretami, "zrcadlový" polibek na okno auta, atmosféru tíživého parna, kterou evokuje zdánlivě nekonečný průjezd automobilu plantáží. Miluji scénu, kdy matku probudí šustot peněz placených za večeři a ona se začne hystericky smát, obdivuji vrchol herectví, kdy zdrcená matka sedí na kraji tanečního parketu a omlouvá se, že nevychovala dobře své děti. Rozumím muži, který poté, co si ho milenka celý večer nevšímala, udeří ji, hodí na postel a vykoná soulož (jinak se to nazvat nedá). Nezapomenu slova: "... kompa přez Mekong ...", zní mi to stejně, jako když v jiném filmu zazní: "měla jsem farmu v Africe". Film sice nemá delší hudební motiv, ale těch několik úderů klavíru je nezapomenutelných stejně jako hukot cikád v odpoledním parnu Indočíny. A hej, Jane March je sexi. Možná víc, než v reálu :).(11.4.2009)

• candy_daze

Okatý pokus o jemné umění. Bohužel v tom vidím leda tak červenou knihovnu převedenou na plátno. Film je mimo "erotické" sekvence prázdný a chladný, a vzhledem k jejich zbytečné četnosti postrádá tempo nezbytné pro zvýraznění už tak chybějícího příběhu. Ve výsledku nezbyde nic jiného, než erotika. "Milenec" působí povrchně a falešně, necítíte z něj lásku ani cit, snad ani tu vášeň ne. Nevěřím tomu filmu ani záběr.(4.6.2012)

Podívaná převážně pro romantické duše, které však vydrží i trochu té "hořké" romantiky. Na "normální" film ze začátku až nezvykle otevřené sexuální scény hlavní dvojice (žádné porno-záběry však nečekejte) se po chvíli stanou celkem rutinními či tak nějak nadbytečnými a vyprávění tak na chvíli ztrácí své celkem příjemně plynoucí tempo, aby však později nabralo druhý dech. . . . . Přestože závěr je celkem dojemný, na podobné romantické filmy mě moc neužije a já nemůžu dát víc než 3*.(7.9.2006)

• - Natáčení filmu bylo přísně hlídáno místní vládou. Četné sexuální scény musely být natáčeny až dodatečně v Paříži. (Cherish)

• - Podle jistých spekulací se v některých erotických scénách před kamerou odehrával skutečný nefalšovaný pohlavní styk mezi devatenáctiletou britskou modelkou Jane Marchovou a jejím hereckým partnerem. (Landauer)

• - Film byl natočen podle stejnojmenného románu spisovatelky Marguerite Duras, pro kterou bylo dílo napůl jejím autobiografickým příběhem. (Cherish)