Milenec

The Lover

Milenec

Drama / Romantický / Životopisný / Erotický

Francie / Velká Británie / Vietnam, 1992, 115 min

I přes proklamovanou (a jak se ukáže na konci zřejmě oboustrannou) lásku, která nehledí na věkové, rasové ani společenské rozdíly, se nemůžu zbavit nepříjemného pocitu, že když patnáctiletá dívenka prožije své sexuální zasvěcení v podobně vášnivě vypjatém vztahu s chlapíkem dvakrát tak starým, nadosmrti ji to poznamená. M.Durasová o tom mohla vyprávět a Annaud nám to naservíroval v líbivých obrázcích.(17.7.2008)

Souhlasím s Rob Royem. Atmosféra má s přibývajícími minutami čim dál víc děr a emocionální stránka pozvolna slábne, což jsou zásadní negativa. Jsou tu však podmanivé cool scény, teď nemyslím ty erotické, ale např. polibek přes sklo a závěrečné odplutí parníku...to jsou scény s nespornou sílou. Pro někoho lehké porno s rádoby citlivým příběhem, pro mě vcelku zajímavé potvrzení pořekadla, že srdci se nedá poroučet.(1.9.2011)

Filmová červená knihovna, brnkající na strunu ženských erotických představ (exotické prostředí, tajemný bohatý cizinec, nechápající matka, noční špitání kamarádek v prostředí dívčí ubytovny o tom, jaké to bude "poprvé", sexuální iniciace starším zkušeným partnerem, utajená dostaveníčka v potemnělém šmajchlkabinetu...). Jak že to zpíval Xindl? Tak dej mi ruku na šaltpáku, ať máme to na háku / Naše životy jsou v sázce, musíme promrdat se k lásce.... Myslím, že to (nejen) tento film vystihuje velmi trefně. Máte-li tento typ filmů rádi, přijdete si jistě na své.(13.9.2012)

Když jsou nazí, tak ať jde o sex nebo o cokoliv jinyho, tak všechno dělaj hrozně pomalu. Nahota a všechno je pěkne nasnímané, bez studu, přirozené né jako přirození, ale jako bez ohledů na kamery, herecky není co vytknout, ale místama se mnou cloumala nuda, hlavně ze začátku. Eroticky to fakt jede a sluší, dějem to už neni takovy terno, mistama to někdo nazve porno, ale to je asi nějakej šulin...(12.4.2013)

Monumentálna ľúbostná romanca, dvaja ľudia, ktorých odlučuje odlišnosť svetov a zbližuje iskrivá harmónia hebkých tiel trejúcich sa v záchvatoch erotickej, živočíšnej lásky. Niektoré... ehm... scény mali diváka priam bezhranične priviesť do šialenstva alebo ho aspoň priblížiť k predstave telesnému raja - áno, to režisér naznačil presne. Mňa však fascinujú hypnotické oči krásneho Tonyho Leunga a pri ich pohľade by som sa s Jane bez rozmýšľania vymenila :-)(10.12.2008)

• - Podle jistých spekulací se v některých erotických scénách před kamerou odehrával skutečný nefalšovaný pohlavní styk mezi devatenáctiletou britskou modelkou Jane Marchovou a jejím hereckým partnerem. (Landauer)

• - Film byl natočen podle stejnojmenného románu spisovatelky Marguerite Duras, pro kterou bylo dílo napůl jejím autobiografickým příběhem. (Cherish)

• - Natáčení filmu bylo přísně hlídáno místní vládou. Četné sexuální scény musely být natáčeny až dodatečně v Paříži. (Cherish)