Milenec

The Lover

Milenec

Drama / Romantický / Životopisný / Erotický

Francie / Velká Británie / Vietnam, 1992, 115 min

Jsou filmy, které jsou svým obsahem vulgární. A jsou filmy, kde je erotika i zobrazovaná nahota na místě. Tenhle film je jedním z nich. Jedná se o krásný film z předválečného Vietnamu. Jelikož mám díky spisovateli J. G. Ballardovi toto období v předválečné Asii tak rád, moc se mi film líbil. Rozhodně doporučuji ! * * * *(5.10.2014)

Působí trochu děsivě, že Jean Jacques Annaud se pustil do filmu, jenž je zařazen do kolonky „romantický“. Pravda, to této kolonky asi patří, ale každopádně obavy jsou neopodstatněné. Milenec je pěkný nekýčovitý film, z něhož dýchá skoro podmanivá atmosféra zaniklého koloniálního světa a překvapivě s ohledem na tvůrce z něj také sálá chtíč. Co na filmech tohoto režiséra zbožňuju je, že má schopnost obdobně jako Ridley Scott, prvním záběrem přenést a ponořit diváka do popisovaného světa, což činí z jeho filmů nevšední zážitek. Milencovi bych snad vyčetl jen až příliš jednoduchý příběh.(9.9.2013)

Bohužel příběh filmu není ničím víc, než trochu kvalitnější červená knihovna, a takové na mě moc nefungují. Vůbec nechápu proč můj oblíbený tvůrce sáhl zrovna po této literární předloze. Nejvíc mě otravoval hlas vypravěčky, který působil strašně kýčovitě. Všechno nakonec zachraňuje překrásná nápaditá kamera a přesvědčiví herci.(26.10.2011)

• lennyd

Patnáctiletá Francouzka při cestě z prázdnin při čekání na přívoz potká bohatého mladého Číňana. Ten jí nabídne odvoz do Saigonu, a už během cesty mezi nimi narůstá intimní atmosféra. Nezkušená dívka objevuje první sexuální pocity, a její milenec - ten si užívá své mladé přítelkyně. Ale okolí, včetně jejich nejbližších, vztah bílé dívky a bohatého Číňana moc neakceptuje... Film jsem viděl před lety jako "náctiletý", a tenkrát mne dost uchvátil. Nedávno jsem si na něj znovu vzpomněl, a tak jsem si řekl že je čas na trochu vzpomínání. Sice je mi jasné proč mne tenkrát tak uchvátil (těch sexuálních scén tam bylo docela dost, a v těch dobách byla erotika hodně vzácným zbožím, když ještě "nebyly ty internety"), ale už nechápu proč by mne měl uchvátit nyní. Naopak - mimo ony scény jsem se docela dost nudil, sice se Jean-Jacques Annaud snaží dát příběhu hloubku pomocí rasové rozdílnosti obou milenců, a hlavně jejich okolí, jenže mne nějak nedokázal zaujmout. A tak, až si budu zas jednou chtít pustit film na podobné téma, tak asi spíše sáhnu po Lolitě (a je už jedno jestli Kubrickově původní nebo té novější s Jeremy Ironsem..(21.12.2012)

Milenec patří k pozdní, leč snad nejbrilantnější próze M. Durasové. Annaudův filmový přepis z této útlé knihy přirozeně vybral souvislou dějovou linii, přičemž dokázal do nejmenších nuancí postihnout rodinné vztahy, deformované nouzí sociální i citovou. Ačkoli při prvním zhlédnutí snímku na diváka nejsilněji zapůsobí milostný příběh věkově, rasově, kulturně a společensky nerovné dvojice, nepochybně si později všimne více právě vztahů "vedlejších" postav. Durasová se s režisérem neshodla ohledně erotických scén, nicméně Annaud plně respektoval literární předlohu a vytvořil mistrovské dílo, které za novelou (či krátkým románem) nikterak nezaostává.(3.3.2011)

• - Jedná se o první západní film, který byl realizován ve Vietnamu od skončení války v roce 1975. (Cherish)

• - Natáčení filmu bylo přísně hlídáno místní vládou. Četné sexuální scény musely být natáčeny až dodatečně v Paříži. (Cherish)

• - Podle jistých spekulací se v některých erotických scénách před kamerou odehrával skutečný nefalšovaný pohlavní styk mezi devatenáctiletou britskou modelkou Jane Marchovou a jejím hereckým partnerem. (Landauer)