Milenec

The Lover

Milenec

Drama / Romantický / Životopisný / Erotický

Francie / Velká Británie / Vietnam, 1992, 115 min

Na filmovou adaptaci velmi zvláštní, nicméně vynikající stejnojmenné literární předlohy Marguerite Durasové jsem byl dost zvědavý a musím se přiznat, že jsem měl vzhledem ke specifičnosti oné knihy docela obavy. Ale nenaplnily se. Annaud natočil film, při jehož sledování jsem měl téměř totožné pocity jako při čtení knihy. Pomalu plynoucí obrazy, zachycující erotické dusno mezi oběma hlavními protagonisty, velmi dobře převáděly emocemi nabitou předlohu. Erotické scény jsou natočeny s vkusem, který je ostatně podle mých zkušeností Annaudovi vlastní. Trochu je škoda, že se vytratila ona láska/nenávist zejména k matce, která je v knize jaksi schovaná pod povrchem a s klidem mohu říct, že je až brutální, ale to bych chtěl od filmu asi až příliš.(18.9.2006)

Silný příběh, nezapomenutelně ztvárněný gesty, mimikou, pohledy, hrou světel, krásnými exteriéry. Příběh je dráždivý a smutný zároveň, plyne vzrušujícím zůsobem, ale jinak mi připadá hodně nereálný. Hlavně se zdá být nereálná ta sexuální a citová zralost patnáctileté holčičky především v tehdejší době. To však nic neubírá na kvalitě filmu.(9.3.2012)

Kdyby to bylo ještě o fous odvážnější a bylo zde více vidět. Kdyby to v závěru bylo silnější a divák neměl pocit, že to už trochu únavou padá na hubu. Pak bych řekl, že je "Milenec" skvělý film, takhle ale skončil lehce na půl cesty. I tak si ale myslím, že měl Annaud velmi dobré téma a chopil se ho dobře.(1.9.2017)

Kontrast dvou různých kultur, různého zázemí, ale každopádně sladkého mládí. Mezi oběma milenci je sice větší věkový rozdíl, ale oba stále spadají do kategorie mladých. Film zachycuje proměnu mladičké dívky, ze které se stává lačnící žena. Zvláštní byla nezralost, se kterou na sebe pohlížela. Vůbec jí nevadilo, že by ji druzí mohli považovat za prostitutku. Naprosto samozřejmě brala od svého bohatého milence peníze za tělesnou lásku. Na první pohled bylo patrné, že on se do ní zamiloval, kdežto jí to trvalo tak dlouho, že nakonec o svou lásku přišla. Přitom by nemusela překonat tolik překážek, co její milenec, příslušník bohaté čínské vrstvy, který si musel vzít podobnou partii. Zaujala mě také sekvence, kdy jdou poprvé do jeho pokoje, schyluje se k milostnému aktu. On však stále zvažuje, jestli to má udělat. Ona ho k tomu nakonec donutí.(23.1.2008)

I přes proklamovanou (a jak se ukáže na konci zřejmě oboustrannou) lásku, která nehledí na věkové, rasové ani společenské rozdíly, se nemůžu zbavit nepříjemného pocitu, že když patnáctiletá dívenka prožije své sexuální zasvěcení v podobně vášnivě vypjatém vztahu s chlapíkem dvakrát tak starým, nadosmrti ji to poznamená. M.Durasová o tom mohla vyprávět a Annaud nám to naservíroval v líbivých obrázcích.(17.7.2008)

• - Film byl natočen podle stejnojmenného románu spisovatelky Marguerite Duras, pro kterou bylo dílo napůl jejím autobiografickým příběhem. (Cherish)

• - Podle jistých spekulací se v některých erotických scénách před kamerou odehrával skutečný nefalšovaný pohlavní styk mezi devatenáctiletou britskou modelkou Jane Marchovou a jejím hereckým partnerem. (Landauer)

• - Natáčení filmu bylo přísně hlídáno místní vládou. Četné sexuální scény musely být natáčeny až dodatečně v Paříži. (Cherish)