Milenec

Trailer
Drama / Romantický / Životopisný / Erotický
Francie / Velká Británie / Vietnam, 1992, 115 min (Alternativní 111 min)

Není nic bolestnějšího než láska… Saigon, konec dvacátých let minulého století, patnáctiletá francouzská školačka se vrací z prázdninového pobytu na venkově u matky. Na přívozu přes řeku Mekong upoutá pozornost bohatého mladého Číňana a ten jí nabídne odvoz do Saigonu. Již během společné cesty do města mezi nimi vzniká výrazné napětí, jež záhy přerůstá v intenzivní vztah – spíše erotický, než citový. Nezkušená dívka, pocházející z nemajetných poměrů, začíná prostřednictvím svého sedmadvacetiletého přítele objevovat svět fyzické lásky i svět peněz. Zatímco Číňan zcela propadá jejímu kouzlu a zamiluje se, dívka mu dává najevo, a jako by tím utvrzovala i sebe samu, že ji k němu váží jen sex a peníze. Styky mladičké bílé dívky se světáckým Číňanem však nemohou zůstat dlouho utajeny... Příběh se ve filmu začíná odvíjet jako vyprávění staré spisovatelky, jedná se o autobiografický román "Milenec" známé francouzské spisovatelky, dramatičky a filmové režisérky Marguerite Durasové, který vydala v roce 1984 a získala za něj prestižní Goncourtovu cenu. Nezvykle otevřeně v ní vzpomíná na svůj bouřlivý milostný vztah, který prožila jako patnáctiletá, když žila se svou matkou a bratry ve francouzské kolonii Kočinčíně (jižní Vietnam) ve dvacátých letech minulého století. Film režíroval Jean-Jacques Annaud, autor slavných filmů Jméno růže, Medvědi či Nepřítel před branami. (Česká televize)

Trailer

Matty

Stárnoucí spisovatelka, která žije s poslední možnou vyhlídkou – vyhlídkou na smrt, vzpomíná na to, kterak byla nadrženou lolitkou, kterak si začala s potentním Číňanem a myslí si, že to někoho zajímá. Mě tedy rozhodně ne. Milostné scény jsou pojaty moc pěkně, ale ta vata mezi nimi, ten vysvětlující komentář, to je čiré zoufalství. Milence bych označil za ambicióznější porno obalené příběhem z červené knihovny. Co na tom, že jej natočil uznávaný režisér podle oceňované předlohy a že to někdo považuje za umění. Vždycky o tom sice můžeme diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. 60% Zajímavé komentáře: kleopatra, Angerr ()

tron

„Tvrdé rodinné prostredie ma ešte viac zocelilo.“ Takto by vyzerali Spomienky na Afriku, keby sa Sydney Pollack pozrel do spálne Karen a Denysa. Milenec je príbeh takej silnej lásky naprieč triednymi vrstvami a rasami, až z nej zainteresovaných srdce viac bolí, než plesá (v strhujúcej ani nie 90-stranovej knižke je láska oficiálne priznaná až v posledných dvoch vetách). Francúzsky režisér Annaud (Boj o oheň, Meno ruže, Medveď) rozpráva príbeh búrlivého sexuálneho vzťahu mladučkej belošky (krehká 19-ročná Jane March) v atraktívnej, ale neľahkej ázijskej krajine, dobe a kultúre k bohatému Číňanovi (Tony Leung). Zakázaný vzťah naoko existuje iba kvôli explicitne poňatým sexuálnym scénam. Už až keď je neskoro, sú obidvaja schopní priznať, že to nebolo len o tom. Ale už je neskoro. Knižka je rovnako famózna (samozrejme o pár stupňov lepšia, ale ani filmová adaptácia sa určite nemá za čo hanbiť) a film po nej preberá všetky kľúčové nápady (kruté rodinné vzťahy, vydedený syn) + prináša niečo vlastné (erotike sa spisovateľka v románe vlastne takmer vôbec nevenovala, u Annauda je to miestami takmer porno). ()

Rob Roy

Vzrušující erotické dusno zpočátku filmu postupně opadá, stejně tak i emocionalita příběhu. Škoda. Marguerite Durasová ( spisovatelka, podle jejíž autobiografické knihy byl film natočen ) se často zabývá vyloženě ženskými tématy především jejich pocity a stavy duše. I tento film je nazírán vyloženě z pohledu hlavní představitelky a částečně i proto u mě, zástupce mužského pohlaví, ztrácí šanci na vyšší hodnocení. Ale věřím, že slečny a dámy osloví ozhodně více. Pokud vás tento snímek zaujal, doporučuji po všech stránkách lepší Indočínu Régise Wargniera. Milenec je jí až podivuhodně podobný, navíc je ze stejného roku. ()

emma53

Jemná a smyslná pavučina lásky, pro některé je to skrýš a pro jiné znamená smrt. Tahle se skládala z mnoha vláken v podobě letmých doteků, pohledů, objetí, vášně a téměř vše je podané ve formě vyprávění, které vyznělo jak milostná báseň. Stačí jen sklenka vína a třeba zapálený svícen, pak si tu křehkou erotickou atmosféru můžete vychutnat až do dna. Milenec je pocitová záležitost se smutným nádechem, který možná ne každého osloví, ale mě ano. ()

novoten

Poutavý příběh s lolitovskou tématikou, který bohužel v nejdůležitějších momentech zavání laciností. Dobrou milostnou scénu si vážně nepředstavuji tak, že se dvojice poprvé dotýká na posteli a hlas vypravěčky do toho mluví způsobem, jaký by se dal zaměnit s pornografickým přepisem. Po nejintimnějším sblížení by se zbytek filmu dal shrnout heslem "když se sex vymkne z rukou" a zdaleka nemá takovou sílu jako děj předtím. Mnoho vedlejších linií nakonec zůstane nedotaženo, včetně samotného závěru, proto zklamaný průměr. ()

• Na konci filmu na parníku, kterým se dívka s matkou a bratrem vrací zpět do Francie, jedné noci zazní krátký úryvek valčíku C moll, op. 64 č. 2 Frédérica Chopina. (noelcoward73)
  • Podle jistých spekulací se v některých erotických scénách před kamerou odehrával skutečný nefalšovaný pohlavní styk mezi devatenáctiletou britskou modelkou Jane Marchovou a jejím hereckým partnerem. (Landauer)
  • Film byl natočen podle stejnojmenného románu spisovatelky Marguerite Duras, pro kterou bylo dílo napůl jejím autobiografickým příběhem. (Cherish)