Milenec

The Lover

Milenec

Drama / Romantický / Životopisný / Erotický

Francie / Velká Británie / Vietnam, 1992, 115 min

Musím souhlasit se spoustou názorů kde je zmíněn hlas vypravěčky, tento rušivý element byl hrozný,bez ní by to mělo mnohem větší hodnotu.. Každopádně dávám plný počet jelikož film už jsem párkrát zkoukla a je a bude jeden z těch které mě vždycky dostanou a ač jsem na evropské typy, tak Tony Leung Ka Fai tady nebyl k zahození :-)(1.4.2012)

Skvělý snímek. Přímo z něj sálá smyslnost a erotické dusno, skloubené s drsnou přírodou a drsnými mravy ve Vietnamu. Jane Marchová je krásná a Tony Leung nesmírně přesvědčivý a charismatický. Ani se nechce věřit, že příběh je natočen podle autobiografické knihy M.Durasové. Že se dokázala takto otevřeně se vším svěřit. Samozřejmě nechybí spolu s výtečnou režií Jeana Jacquese Annauda rozsáhlé záběry kamery. I odvážných erotických scén je dost. Z filmu vyzařuje taková erotická atmosféra, že "Sedmý hřích" nebo "Devět a půl týdne" musí oproti tomuto snímku chodit v dětských botičkách. Annaud umí. 75%.(17.11.2005)

Toto mi strašne dlho trvalo...Poznám kvalitu filmov Jeana-J. Annauda a napriek tomu ma film nelákal. Spomínam si ako mi ho raz sused pred 20-timi rokmi požičiaval na VHS. Odmietol som so slovami, že to nebude nič pre mňa. Podľa názvu asi nie, ale teraz som bol zvedavý na film od režiséra, ktorý príbehy dokáže pútavo podať. Film nakoniec nesklamal, no erotické scény, ktorými si vybudoval istú povesť, mu skôr uškodili. V tomto sa mohli tvorcovia trochu krotiť, no príbeh lásky medzi chudobným dievčaťom a bohatým Číňanom bol rozhodne pútavý, plný krásnych scén a zaujímavých exteriérov. Všetky scény s jej mamou a divným starším bratom film kvalitatívne dvíhali a práve v tomto by som filmu minúty pridal na úkor tak trochu zbytočnej nahoty. 80%.(13.9.2015)

Tony Leung Ka Fai je určitě jeden z nejosobitějších a nejlepších čínských herců poloviny 80. a začátku 90.let, což ostatně dokázal několikrát (Ashes of Time, Poslední císař, Farewell China). Pro Milence nemohl být zvolený lepší typ a Tony se ujal svého partu bravurně. Jane March je obrovsky výrazná a ústřední charismatická dvojice film táhne od začátku do konce. Škoda jen, že tvůrci nechali celý děj jen na těch dvou a moc jim nepomohli. Ke konci už se děj neúměrně rozvlekl a ztratil na zajímavosti. Na druhou stranu je to malý a trochu nedoceněný klenot, na který nedám moc dopustit. (Hlavně na ty pasáže, kde je z Ka Faie vidět víc, než jen kultivovaná tvář...:-)) 8,5/10(29.4.2008)

Když vezmu v potaz, že film staví pouze na zajímavém prostřední Vietnamu dvacátých let a na vpravdě odvážných sexuálních scénách s tehdy sotva devatenáctiletou Jane March a že děj kolem toho je jen nezajímavou vatou, která sama o sobě nemá co nabídnout, musím Annaudovi přiznat k dobru, že se Milenec tolik nevleče a byť trvá téměř dvě hodiny, dá se dokoukat i bez neustálého kontrolování hodinek.(17.6.2016)

• - Jedná se o první západní film, který byl realizován ve Vietnamu od skončení války v roce 1975. (Cherish)

• - Film byl natočen podle stejnojmenného románu spisovatelky Marguerite Duras, pro kterou bylo dílo napůl jejím autobiografickým příběhem. (Cherish)

• - Natáčení filmu bylo přísně hlídáno místní vládou. Četné sexuální scény musely být natáčeny až dodatečně v Paříži. (Cherish)