Milenec

Drama / Romantický / Životopisný / Erotický
Francie / Velká Británie / Vietnam, 1992, 115 min

Saigon, konec 20. let. Patnáctiletá francouzská školačka se vrací z prázdninového pobytu na venkově u matky. Na přívozu přes Mekong upoutá pozornost bohatého mladého Číňana a ten jí nabídne odvoz do Saigonu. Již během společné cesty do města mezi nimi vzniká výrazné napětí, jež záhy přerůstá v intenzivní vztah - spíše erotický, než citový. Nezkušená dívka, pocházející z nemajetných poměrů, začíná prostřednictvím svého sedmadvacetiletého přítele objevovat svět fyzické lásky i svět peněz. Zatímco Číňan zcela propadá jejímu kouzlu a zamiluje se, dívka stále dává najevo, že ji k němu váží jen sex a peníze. Styky mladičké bílé dívky se světáckým Číňanem ale nemohou zůstat dlouho utajeny. Mladík je podle tradice zaslíben čínské nevěstě z nejlepších kruhů, jiný sňatek by ho vyloučil z otcovy závěti. Dívka se stává terčem útoků matky a staršího bratra, kteří ovšem přes svůj odpor a opovržení neváhají těžit z Číňanovy štědrosti. Vztah francouzské dívky a jejího čínského milence je předem určen k zániku, ale když se dívka po mladíkově svatbě vrací s rodinou do Francie, nahlížíme poprvé za masku její zdrženlivosti - přese všechno ji k milenci poutal i silný cit. (oficiální text distributora)

Rob Roy

Vzrušující erotické dusno zpočátku filmu postupně opadá, stejně tak i emocionalita příběhu. Škoda. Marguerite Durasová ( spisovatelka, podle jejíž autobiografické knihy byl film natočen ) se často zabývá vyloženě ženskými tématy především jejich pocity a stavy duše. I tento film je nazírán vyloženě z pohledu hlavní představitelky a částečně i proto u mě, zástupce mužského pohlaví, ztrácí šanci na vyšší hodnocení. Ale věřím, že slečny a dámy osloví ozhodně více. Pokud vás tento snímek zaujal, doporučuji po všech stránkách lepší Indočínu Régise Wargniera. Milenec je jí až podivuhodně podobný, navíc je ze stejného roku. ()

Matty

Stárnoucí spisovatelka, která žije s poslední možnou vyhlídkou – vyhlídkou na smrt, vzpomíná na to, kterak byla nadrženou lolitkou, kterak si začala s potentním Číňanem a myslí si, že to někoho zajímá. Mě tedy rozhodně ne. Milostné scény jsou pojaty moc pěkně, ale ta vata mezi nimi, ten vysvětlující komentář, to je čiré zoufalství. Milence bych označil za ambicióznější porno obalené příběhem z červené knihovny. Co na tom, že jej natočil uznávaný režisér podle oceňované předlohy a že to někdo považuje za umění. Vždycky o tom sice můžeme diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. 60% Zajímavé komentáře: kleopatra, Angerr ()

tron

„Tvrdé rodinné prostredie ma ešte viac zocelilo.“ Takto by vyzerali Spomienky na Afriku, keby sa Sydney Pollack pozrel do spálne Karen a Denysa. Milenec je príbeh takej silnej lásky naprieč triednymi vrstvami a rasami, až z nej zainteresovaných srdce viac bolí, než plesá (v strhujúcej ani nie 90-stranovej knižke je láska oficiálne priznaná až v posledných dvoch vetách). Francúzsky režisér Annaud (Boj o oheň, Meno ruže, Medveď) rozpráva príbeh búrlivého sexuálneho vzťahu mladučkej belošky (krehká 19-ročná Jane March) v atraktívnej, ale neľahkej ázijskej krajine, dobe a kultúre k bohatému Číňanovi (Tony Leung). Zakázaný vzťah naoko existuje iba kvôli explicitne poňatým sexuálnym scénam. Už až keď je neskoro, sú obidvaja schopní priznať, že to nebolo len o tom. Ale už je neskoro. Knižka je rovnako famózna (samozrejme o pár stupňov lepšia, ale ani filmová adaptácia sa určite nemá za čo hanbiť) a film po nej preberá všetky kľúčové nápady (kruté rodinné vzťahy, vydedený syn) + prináša niečo vlastné (erotike sa spisovateľka v románe vlastne takmer vôbec nevenovala, u Annauda je to miestami takmer porno). ()

novoten

Poutavý příběh s lolitovskou tématikou, který bohužel v jistých momentech zavání laciností. Dobrou milostnou scénu si vážně nepředstavuji tak, že se dvojice poprvé dotýká na posteli a hlas vypravěčky do toho mluví způsobem, jaký by se dal zaměnit s rádobyuměleckou pornografií. Po nejintimnějším sblížení by se zbytek filmu dal shrnout heslem "Když se sex vymkne z rukou" a zdaleka nemá takovou sílu jako děj předtím. Mnoho vedlejších dějových linií nakonec zůstane nedotaženo, včetně samotného závěru, proto zklamaný průměr. ()

emma53

Jemná a smyslná pavučina lásky, pro některé je to skrýš a pro jiné znamená smrt. Tahle se skládala z mnoha vláken v podobě letmých doteků, pohledů, objetí, vášně a téměř vše je podané ve formě vyprávění, které vyznělo jak milostná báseň. Stačí jen sklenka vína a třeba zapálený svícen, pak si tu křehkou erotickou atmosféru můžete vychutnat až do dna. Milenec je pocitová záležitost se smutným nádechem, který možná ne každého osloví, ale mě ano. ()

• Film byl natočen podle stejnojmenného románu spisovatelky Marguerite Duras, pro kterou bylo dílo napůl jejím autobiografickým příběhem. (Cherish)
  • Na konci filmu na parníku, kterým se dívka s matkou a bratrem vrací zpět do Francie, jedné noci zazní krátký úryvek valčíku C moll, op. 64 č. 2 Frédérica Chopina. (noelcoward73)
  • Natáčení filmu bylo přísně hlídáno místní vládou. Četné sexuální scény musely být natáčeny až dodatečně v Paříži. (Cherish)