Milenec

The Lover

Milenec

Drama / Romantický / Životopisný / Erotický

Francie / Velká Británie / Vietnam, 1992, 115 min

Na filmovou adaptaci velmi zvláštní, nicméně vynikající stejnojmenné literární předlohy Marguerite Durasové jsem byl dost zvědavý a musím se přiznat, že jsem měl vzhledem ke specifičnosti oné knihy docela obavy. Ale nenaplnily se. Annaud natočil film, při jehož sledování jsem měl téměř totožné pocity jako při čtení knihy. Pomalu plynoucí obrazy, zachycující erotické dusno mezi oběma hlavními protagonisty, velmi dobře převáděly emocemi nabitou předlohu. Erotické scény jsou natočeny s vkusem, který je ostatně podle mých zkušeností Annaudovi vlastní. Trochu je škoda, že se vytratila ona láska/nenávist zejména k matce, která je v knize jaksi schovaná pod povrchem a s klidem mohu říct, že je až brutální, ale to bych chtěl od filmu asi až příliš.(18.9.2006)

Silný příběh, nezapomenutelně ztvárněný gesty, mimikou, pohledy, hrou světel, krásnými exteriéry. Příběh je dráždivý a smutný zároveň, plyne vzrušujícím zůsobem, ale jinak mi připadá hodně nereálný. Hlavně se zdá být nereálná ta sexuální a citová zralost patnáctileté holčičky především v tehdejší době. To však nic neubírá na kvalitě filmu.(9.3.2012)

Vzrušující erotické dusno zpočátku filmu postupně opadá, stejně tak i emocionalita příběhu. Škoda. Marguerite Durasová ( spisovatelka, podle jejíž autobiografické knihy byl film natočen ) se často zabývá vyloženě ženskými tématy především jejich pocity a stavy duše. I tento film je nazírán vyloženě z pohledu hlavní představitelky a částečně i proto u mě, zástupce mužského pohlaví, ztrácí šanci na vyšší hodnocení. Ale věřím, že slečny a dámy osloví ozhodně více. Pokud vás tento snímek zaujal, doporučuji po všech stránkách lepší Indočínu Régise Wargniera. Milenec je jí až podivuhodně podobný, navíc je ze stejného roku.(19.11.2005)

„... ale tvrdé rodinné prostredie ma ešte viac zocelilo.“ Takto by vyzerali SPOMIENKY NA AFRIKU, keby sa Sydney Pollack pozrel do spálne Karen a Denysa. MILENEC je príbeh takej silnej lásky naprieč triednymi vrstvami a rasami, až z nej zainteresovaných srdce viac bolí, než plesá (v strhujúcej ani nie 90-stranovej knižke je láska oficiálne priznaná až v posledných dvoch vetách). Francúzsky režisér Annaud (BOJ O OHEŇ, MENO RUŽE, MEDVEĎ) rozpráva príbeh búrlivého sexuálneho vzťahu mladučkej belošky (krehká 19-ročná Jane Marchová) v atraktívnej ale neľahkej ázijskej krajine/dobe/kultúre k bohatému Číňanovi (Tony Leung). Zakázaný vzťah naoko existuje iba kvôli sexuálne explicitne poňatým sexuálnym scénam. Už až keď je neskoro, sú obidvaja schopní priznať, že to nebolo len o posteľovej avantúre. Ale už je neskoro. Knižka je rovnako famózna (samozrejme o pár stupňov lepšia, ale ani film sa určite nemá za čo hanbiť, čo ma prekvapilo) a film po nej preberá všetky kľúčové nápady (kruté rodinné vzťahy, vydedený syn) + prináša niečo vlastné (erotike sa spisovateľka v románe vlastne takmer vôbec nevenovala, u Annauda je to miestami takmer porno). Viac o knižke na Recenzie.org: http://recenzie.org/knihy/15-milenec-marguerite-durasova(4.6.2009)

Když vezmu v potaz, že film staví pouze na zajímavém prostřední Vietnamu dvacátých let a na vpravdě odvážných sexuálních scénách s tehdy sotva devatenáctiletou Jane March a že děj kolem toho je jen nezajímavou vatou, která sama o sobě nemá co nabídnout, musím Annaudovi přiznat k dobru, že se Milenec tolik nevleče a byť trvá téměř dvě hodiny, dá se dokoukat i bez neustálého kontrolování hodinek.(17.6.2016)

• - Film byl natočen podle stejnojmenného románu spisovatelky Marguerite Duras, pro kterou bylo dílo napůl jejím autobiografickým příběhem. (Cherish)

• - Podle jistých spekulací se v některých erotických scénách před kamerou odehrával skutečný nefalšovaný pohlavní styk mezi devatenáctiletou britskou modelkou Jane Marchovou a jejím hereckým partnerem. (Landauer)

• - Natáčení filmu bylo přísně hlídáno místní vládou. Četné sexuální scény musely být natáčeny až dodatečně v Paříži. (Cherish)