20. 4. 1814, Fontainebleau. Napoleon Bonaparte je po porážce u Lipska donucen svými maršály k abdikaci a nucenému vyhnanství na ostrov Elba. Odtud se ale po necelém roce vrací a nastává období posledních sta dnů jeho vlády. Období bouřlivé, které začalo obnoveným slibem věrnosti jeho bývalých vojáků, pokračovalo vyhnáním krále z Paříže a skončilo rychlým tažením do Belgie a závěrečnou osudovou bitvou u Waterloo. Italský koproducent snímku Dino de Laurentiis pojal záměr zadat tuto látku právě režisérovi Sergeji Bondarčukovi po zhlédnutí jeho velkolepého zpracování Vojny a míru – a Bondarčuk nezůstal své pověsti nic dlužen. Historicky věrné zpracování, epická výprava, dokonalé kostýmy, skvělý hudební doprovod Nina Roty a hlavně 17 000 statistů ve strhujícím zpracování samotné bitvy činí ze sledování tohoto filmu-monumentu skutečný zážitek. (Česká televize)

Osvícený

Film s největším komparzem ze všech? Od Bondarčuka? O bitvě u Waterloo? To musí stát za to! A taky že stálo. Film, na jehož začátku je Napoleon (ne nějaký herec v Napoleonově uniformě, Napoleon jako živý) vyhnán na Elbu, vrátí se, opět převezme moc nad Francií a proběhne bitva u Waterloo. Naprosto není co vytknout. Všechno plně historicky věrné a realistické: moment kdy vojáci odmítli střílet na císaře, nadšení francouzů nad jeho návratem, anglický ples, Napoleonovo chování a vzhled, rozbahněné bojiště, očekávání vítězství ve francouzské armádě, dělostřelecká příprava, Wellingtonovo chování, útok kavalerie, obrana v pěchotních čtvercích, ústup gardy a francouzská porážka. Hlavní předností filmu jsou samozřejmě kolosální bitevní scény, ovšem ve chvílích minimalisticky točených dialogů dokáže zaujmout i prací se záběry. Rozhodně nejlepší film s tématikou napoleonských válek, nejlepší Bondarčukův film a doslova filmařská řemeslná učebnice, spektákl staré školy, nemající šanci být v dnešní předigitalizované době alespoň napodoben. ()

papuchalk

Na svou dobu to byl opravdu jedinečný válečný film. Dokonce si myslím, že dodnes v něčem zůstává nepřekonaný, a to zejména počtem komparzistů na bojišti, a zadruhé častými leteckými záběry shora, díky kterým má  divák lepší přehled přes bojiště. Myslím, že tyhle ucelující záběry z letadla nebyly nikdy ve válečném filmu použity v žádném jiném filmu a taky si myslím, že vím proč. Pro takové záběry musíte zinscenovat bitvu kompletně pozičně správně, jinak ty záběry nebudou dávat  smysl. K tomu potřebujete mít samozřejmě ty vyšší tisíce komparzistů, kteří musí také přesně vědět co mají dělat, jak prostorově tak časově, a celé to zorganizovat a natočit je tak trochu vysoká škola filmu. I za pomocí CGI něčeho takového jen těžko dosáhnete. Na co ale tento film trpí docela dost, je typická strnulost filmů ze 70tých let. Dialogy jsou unylé, bez dynamiky, s dlouhými formálními pauzami mezi replikami. Prostě je to strašně formální a strnulé. Válečné film obecně byly před vojínem Ryanem spíše srandovní, vůbec se jim nedařilo na diváka přenést tu zkušenost z brutality boje, masakrování a umírání. ()

hrumsrt

V rámci přípravy na letošního Scottova Napoleona jsem se pustil do několika tematicky blízkých filmových a seriálových kousků a jedním z těch byl právě i Bodarčukův Napoleon.. I když sám mám jistou averzi vůči všemu ruskému a vadí mi jak egoisticky vnucují povýšenost svého státu a dějin nad zbytek, tak souhlasím, že jestli o něčem umí (i objektivně) vyprávět, jsou to Napoleonské války.. Období, kdy Ruský stát stál na "dobré straně" a celému světu zachránil hořící problém a byla to právě matička Rus, která dala francouzskému tyranovi lekci, o to více když příběh zaobalí do sentimentu, kdy nejprve krvavě prohráli nad revolučním diktátorem u Slavkova, což jim pak pomohlo se ze dne vytáhnout a Francii v následné odvetě na Ruské půdě porazit, a tím prakticky vyhrát válku.. Vynechme skutečný vztah císaře Napoleona a cara Alexandra I., provedené zrůdnosti na Polsku a skutečně tu máme ruské hrdiny... Bodarčuk byl a pořád zůstává největším filmovým tvůrcem Sovětského svazu/Ruska všech dob a několikrát dokázal, že se jeho šikovné nakládání s ruskými možnostmi dokáže vyrovnat západním velkofilmům. I přestože točil jen o tématech, které oslavují velikost matičky Rusi a nikdy se nepokusil dělat něco odvážnějšího a politicky více provokativnějšího, zůstává jeho práce měřitelná s tím, co existuje dodnes.. I když bych chtěl na Bodarčuka pamatovat právě jako režiséra historického Napoleonského velkofilmu, je fér uznat, že tím největším přispěl jako tvůrce ještě o pár let před tím, když dokázal zfilmovat jednu z nejpopulárnějších a největších knih ruského realismu - Vojna a mír od Tolstého, kterou navíc dokázal zvěčnit do údajně vysoce přesné a masivní sedmihodinové fresky, na níž zatím ale nemám jako divák čas, ovšem určitě se na ni někdy chystám...  A že se Tolstého román Bodarčukovi líbil natolik, že ho nakonec nedokázal ani opustit, je právě důvodem pro vznik samotného filmu Waterloo.. Velká zahraniční spolupráce, známý "američtí" herci v čele s velikánem Orsonem Wellsem, přijeli na východ účastnit se tohohle asi největšího sovětského filmu (alespoň z pohledu západního diváka), sice pod neustálým dohledem KGB a patrně všechno, co viděli a zažili bylo dopředu Stranou naplánováno.. Waterloo vypráví příběh návratu Napoleona do Francie a jeho poslední vzestup, který byl utnut jednou z nejslavnějších bitev všech dob v Belgii.. I když v dnešních měřítkách jde někdy o televizní podání, tak jakmile dojde na samotnou bitvu, jde již o skutečný velkofilm.. Jako někdo zapálený do období Napoleonských válek, zůstávám fascinován, jak důkladně si dali tvůrci záležet nad některými dílčími prvky. Není nouze o soustředění se i na prokreslení dílčích osobností války, kde třeba takový Wellington dostává nejlepší představení na plátně, co jsem viděl.. Samotná odehrávající se bitva u Waterloo je správně grandiózní a do detailů provedená, že se mi ani nesnilo ji takhle vidět. Každý tah, každý vnější vliv či dílčí úvaha vůdců bitvy, to vše je zde pečlivě ukázáno.. Bitva je dlouhá, intenzivní a tak dobře natočená, že jí ani po 53 letech není žádné jiné zobrazení Napolenských válek rovno (- zvláště pak celovečerní Napoleon od Ridleyho Scotta).. I když mám výhradu k obsazení Napoleona Bobem Steigerem, který mi nesedí k vnímání a dokladům obrazu francouzského císaře, tak se snaží, a když zrovna přidá pár líbivých vnitřních monologů, spokojím se s ním.. Vysoké doporučení každému, koho téma zajímá, jelikož kromě čtyřdílného televizního seriálu z roku 2002, jde o to nejlepší, co o Napoleonovi na poli filmu vzniklo.. 80% () (méně) (více)

retrix

Je to rozhodně film, který milovník té doby nemůže opomenout. Žádný takový film s tolika živými komparsisty, si troufám tvrdit, se již nenatočí. Film má v současné podobě 2 hodiny a pár minut. Původně byla i rozšířená 4 hodinová verze filmu, ve které je více zobrazen nejen průběh bitvy u Waterloo ale i podrobněji u Ligny. Ve filmu je několik historických omylů, jedním z hlavních je, kdy pruské vojsko přijde na bojiště v samém závěru dne a takřka jednou ranou změní výsledek a ukončí bitvu. Ve skutečnosti se Prusové vloží do bitvy mnohem dříve a začnou vázat na sebe část francouzských sil. Později ale příchod dalších Prusů položí Francouze na kolena a rozhodne průběh bitvy. ()

mikel

Tohle byl školoupovinný film a na devítiletce jsme na něj šli do kina místo výuky. Dodnes to nedovedu pochopit. ()

furrec

Človeka rozmaznaného modernou technikou a trikmi, čo vidí takéto spracovanie bitky zo 70. rokov, to posadí na prdel s otvorenou pusou. Je pravda, že film už má nejaký ten rôčik a je to vidno, ale to spracovanie bitky je vskutku veľkolepé, a postava Napoleona výborne precítená. ()

Desmi

Pro mě byl tenhle film neuvěřitelně nudnou podívanou, kterou už nikdy víc nechci opakovat. Přitom historické rekonstrukce mi nejsou cizí... Těžká nuda. ()

Saxos

Filmu se pomalu blíží krásná padesátka. Vůbec to není znát. Davové bitevní scény, prosté současné digitalizace, to je podívaná. ()

zigy

I dneska by to byla bomba, co se týče efektů - zpracování bitvy....jenže tenkrát nebylo nic počítačového, a to je pro mě velké plus...proto ale pět hvězdiček nedávám, ten důvod tkví ve vymazlených dialozích, jak z učebnice dějepisu, ale zároveň zábavné a někdy i smutné a poučné...a s tím souvisí procítěný dabing, který by dneska takhle už nikdo nenamluvil, protože to jednak neumí a jednak by to prohlásili za patetické. ()

brasek

Klasický historický veľkofilm v celej svojej kráse. Výprava, kamera a kostými sú skvelé a Rod Steiger neuveriteľne presvedčivý. ()

S120

Waterloo je typickým válečným velkofilmem své doby, jehož hlavní nevýhodou je přílišná rozvláčnost a malý spád děje. Po stránce efektů je tento film taky poměrně slabý - patrné je to především na záběrech dělostřelectva (samozřejmě tato skutečnost se váže i k době vzniku filmu). Na druhou stranu se snímek snaží držet historických skutečností a navíc se pokouší poměrně zajímavě vykreslit charakterové vlastnosti hlavních postav - Napoleona, generála Wellesleye a Napoleonova "nejstatečnějšího ze statečných" - maršála Neye. V závěru se nezapomene dokonce ani na ustřelenou nohu lorda Uxbridge. Pro fanoušky historie nelze než doporučit. ()

Arassuil

Jeden z nejlepších filmů o Napoleonské éře a že jich tady bylo nepočítaně. Více než cokoliv jiného mě uchvátila samotná bitva u Waterloo - 15000 komparzistů vážně zanechá jiný dojem než 15000 nul a jedniček. Úžasná scéna byl útok britské těžké kavalérie, dále nástup Staré gardy a ono slavné "merde!". Mimochodem, letecké záběry z bojiště jsou naprosto dokonalé - krásně vidíte rozložení celého bitevního pole - ve většině filmů ani nevíte kdo je kdo. Jinak filmu bych možná vytkl tu natahovanou úvodní pasáž, ale to je asi tak vše. ()

Pompeius

Pátá hvězda jednoznačně za výpravu a ztvárnění masových bojových scén, to se jen tak nevidí a v době CGI nereálných sraček už ani neuvidí. ()

Dr.dogous

scénař 4 režie 4 herci 4 výprava 5 celkem 17 hodnocení 85% Tolik smůly by potopilo i Titanik. Počasí nepřálo dělostřelectvu, dělové koule se zarývali do bahna, údajně měl Napoleon i vadnou mapu, kde zámek Mont-Saint-Jean byl o kilometr jinde a stará garda už nebyla tím, co bývala před tažením do Ruska. Jinak velkolepá podívaná. ()

gizi

Výborný film, díky režii, hereckému obsazení i hereckým výkonům. Ani na zpracování se nešetřilo. 85%. ()

Stalingrad jako nejdražší ruský velkofilm

Stalingrad jako nejdražší ruský velkofilm