• Itálie

Waterloo: The Last Hundred Days of Napoleon

• Kanada

Drama / Akční / Válečný / Historický

Itálie / Sovětský svaz / USA, 1970, 134 min

Stejně jako ve třetím díle Vojny a míru, kde se odehrávala bitva u Borodina, tak i ve Waterloo nám Sergej Bondarčuk opět servíruje velkolepé záběry masivních armád, jaké už dneska nikdo nenatočí. Letecké záběry na mnohatisícové pluky nebo jízdy zkrátka vyrážejí dech. Objektivně by ten film byl tak za 4*, ale přesto přihodím tu pátou. Bitva o Minas Tirth v Návratu Krále může jen tiše závidět. Akorát zde chybí emoce, nebo alespoň jediná emotivní scéna. 8,5/10(16.5.2009)

Sergej Bondarčuk se s vámi nikterak nemazlí a zcela bez přípravy vás vrhne přímo do víru velkých dějinných událostí - stanete se tak svědky posledního vzepětí císaře a vojevůdce Napoleona Bonaparta, abyste spolu s ním zakusili i hořkost rozhodující (neboť i poslední a definitivní) porážky. Co víc ještě říct ? Snad jen tolik, že TAK věrohodně vyobrazený průběh bitvy jsem, myslím, ještě neviděla - a možná už ani neuvidím ... stejně jako TAK neuvěřitelně silné protiválečné poselství skryté v detailech, protože jen mimořádně nadaný režisér dokáže z letmých, útržkovitých záběrů kamery vytěžit ucelené lidské příběhy - to abyste věděli, KDO jsou všichni ti, kteří jdou smrti vstříc. Možná bych měla strhnout jednu * za maličko povrchní úvod, který velkoryse přehlíží téměř celou éru Napoleonovy vlády a ani v nejmenším se nenamáhá, aby vám ji přiblížil. Ale ... co na tom záleží, když naléhavá ozvěna dávno vybojované bitvy prošla prostřednictvím filmového pásku oponou času, aby vám ukázala cenu života. P.S.: Kam se hrabou ... všichni animátoři našeho digitálního věku se svými velkolepými, leč maličko hračkovitými válečnými scenériemi a s bezpočtem virtuálních bojovníků.(5.9.2016)

Čtyři a půl - leč tady zaokrouhlím nahoru. Vrcholná éra skvělých "sovětských" filmů. Velkolepé, rusky viděné a pojaté. Mnoho lze vyčítat - ale u těchhle filmů ptám se PROČ? - - - P.S. Kdysi v první půli >sedmdesátek< pouštěli tyhle historické veleskvosty (spolu s filmem "Vojna a mír" od téhož) ze 70mm promítaček na obrovské plátno i v tuzemských kinech, v Brně konkr. v kině Panorama Jadran... Úžasné filmové zážitky... Jojo, chtělo by se to všechno vidět znovu, leč v dnešních >multikinech< už na něco takového holt nejsou zařízení... :-/ . . . Fyzicky ani duševně... ;-)(13.10.2005)

Rozťahaný a príliš pompézny úvod plný osláv a velebenia Napoleona ma príliš nenadchol. Jedine, ak by bol o polovicu kratší. Dialógov si vo filme neužijete a ja by som ich aspoň v prvej polovici vrelo privítal. Určite by to film trochu oživilo. Druhá polovica venovaná bitke pri Waterloo je niečo úžasné i na dnešnú dobu plnú trikov, nie to ešte na rok 1970! Davové scény s tisíckami komparzistov sú skvelé, do toho množstvo koní a strašného blata a špiny, ktoré sa stalo Napoleonovým druhým nepriateľom. Tak famóznu a dlhú bitvu len tak skoro v inom filme neuvidíte. Až od druhej polovice filmu som začal chápať, že Bondarčuk nechcel veľmi rozoberať osobu Napoleona, zaujímala ho iba rekonštrukcia bitky pri Waterloo a to čo jej predchádzalo. Stačilo trošku zaujímavejšie a pestrejšie vyskladať prvú hodinu filmu a bola by to nezabudnuteľná a určite uznávaná historická dráma. Samozrejme skvelý R. Steiger....80%.(13.8.2013)

Drobná historická vsuvka o tom jak psaly pařížské noviny o Napoleonovi:Netvor unikl z Elby. Vlkodlak přistál u Cannes. Nestvůra dorazila do Grenoblu. Tyran je v Lyonu. Bonaparte se blíží. Napoleon bude zítra v našich branách. Jeho veličenstvo je v Paříži. Tak teď k Bondarčukově filmu. V s porovnáním s ním, co se bitevních scén týká (díky komparsu sovětské armády), je většina filmu o napoleonských válkách jen málo obsazenými divadelními představeními. Dokáže tomu konkurovat jen Vojna a mír a tedy tu, kterou natočil taky Bondarčuk a možná ještě Vidora Kinga. Film nemá jen bitvu, ale i dobře propracované a zajímavé postavy. Bondarčukovi se to zkrátka povedlo. Ta jeho verze je tak mezinárodní, že jsem ji dlouho považoval za britskou a ne sovětsko-italskou. Finančně to možná bylo možná Waterloo, umělecký nikoliv.(19.1.2017)

• - Pro film bylo vyrobeno 29 000 kostýmů. (tobykout)

• - Režisér Sergej Bondarčuk musel mať stále k dispozícii anglického, talianskeho, francúzskeho a srbochorvátskeho tlmočníka. (classic)

• - Finanční neúspěch Waterloo nepřímo zapříčinil krach životopisné fresky o Napoleonovi, kterou plánoval Stanley Kubrick. Už připravené natáčení, které mělo již v Rumunsku zajištěnou jízdu o 5 000 jezdcích včetně velení, tedy zkrachovalo, protože sponzoři se zalekli možného neúspěchu. (dukeman)