Zlomený šíp

• slovenský

Zlomený šíp

Western / Drama / Romantický

USA, 1950, 93 min

Pravá nefalšovaná 57 let stará westernovka. Tom Jeffords veden svým rozumem a srdcem se snaží spřátelit novoosadlíky středozápadu a místní indiány. Vzájemný kompromis, přátelství a spolupráce - To jest jeho krédo. Zprvu dařící se plán míru pokazí odpadlíci od obou skupin. Bandité a vyhoštěnci Apačů. Snoubenka Toma je při jedné přestřelce zabita. Ale nic nikdy nekončí dokud neumírá poslední naděje.(9.7.2007)

Tak mám dalšího indiánskáýho hrdinu. Je to Cochise. Objevil se tam taky Geronimo, v malé roli zlýho Apače. Co k filmu: je to klasickej western, kde jsou indiáni a běloši. Nikdy jsem o žádném Cochisovi nevěděl, až do tohohle filmu a zjistil jsem, že taky skutečně existoval. Zdali byl film podle pravdy nebo ne, o tom už by se dalo polemizovat, hlavně o té milostné rovině (po pravdě, tomu jsem nevěřil ani za opium... teda ani za mák). Na závěr musím dodat, že chýše jsou jak ze Smrtelného zla, protože z venku vypadají malé a vevnitř jsou přes celou obrazovku. Krásná příroda.(2.10.2008)

Nemůžu si pomoc, ale J.Stewart, to prostě nejde jinak..............Neuvěřit tomuto člověku z upřímnýma očima a věčným chlapeckým pohledem, to prostě nejde ! Podle mne to klasický western není ,ale spíše romantické drama zasazené do reálií ,,divokého západu,, .. Na druhou stranu, co je to klasický western ?? Příjemné Technicolor barvy jsou fakt lepší než dodatečně colorovaná klasika..........(16.3.2008)

James Stewart bol vo westernoch doma a určite sme ho videli aj v lepších kúskoch. Táto hra na "Old Shatterhanda" neprináša nič, čo by sme už nevideli niekde inde a lepšie. Malým tromfom filmu je práve účasť J. Stewarta , vďaka ktorému film nezapadol medzi stovky podpriemerných westernov. Poteší aj zrodenie "Geronima" a možno zaujme netradičný vzhľad indiánskeho náčelníka Apačov. Nebol zlý, ale indián bez tmavých vlasov mi veľmi nesedí. Pierre Brice a Gojko Mitič by vedeli rozprávať. 60%.(7.8.2012)

James Stewart je prostě tak skvělý herec, že mu budete věřit i toho chlapa, který se snaží o to, aby byl mezi bělochy a Apači mír. Ten scénář je v současné době celkem klišovitý, indiány nehrají indiáni, ale i tak to má poselství a hlavně skvělého hrdinu v hlavní roli, na kterého mě bavilo se koukat a ani trochu mě to neurazilo.(12.10.2016)

• - Svetová premiéra filmu sa uskutočnila symbolicky v kine Nusho Theater v mestečku Broken Arrow v Oklahome. (beso74)

• - Jeho kritický pohľad na belochov najprv vzbudil mnoho nesúhlasných polemík, pretože narušil, až do tej doby obvyklú, schému westernu. (HareS)

• - Prvý western Delmera Davesa je vo svojom žánri priekopnícky tým, že sa zastáva Indiánov a má k ich požiadavkám pozitívny postoj. (HareS)