• slovenský

Western

USA, 1968, 104 min

Spíše slabší western, který sice dokázal zaujmout, ovšem něco mi v něm chybělo. A tuším co ;) Postrádal jsem buď více akce nebo více nějakých myšlenkových odkazů na úkor té akčnosti. Celkově se totiž něco děje až na samém konci. Ale k tomu závěru, vrcholu, pěkně stoupáme. Henry Fonda, opět charismatický záporák (v tomto snímku trochu netypický záporný hrdina) posunuje spolu s Jamesem Stewartem celý film na 3*. Byť píšu komentář, který působí spíše v neprospěch tohoto westernu, musím i pochválit několik scén, které měly "grády" a udržovaly diváka v nejistotě, jak to celé dopadne. Přiznávám, že závěr jsem čekal zcela jiný, ovšem jsem za něj rád...Právě tato nejistota konce filmu mě dost zaujala. A také oceňuji vzhled Brooke Brundy, která je tu poměrně hezká a je tedy jakousi ozdobou oněch 104 minut.(21.2.2009)

Spíše komorní a psychologický western, který připomíná V pravé poledne (situace šerifa, kterého obyvatelé městečka nechají samotného proti přesile), nebo ještě více Vítejte do zlých časů (bezbranné městečko je vystaveno násilí, kterému se nedokáže postavit, šerif je i zde formální). Napětí je velmi dobře stupňováno, jednotlivé jednající postavy dobře napsány i zahrány. Snad jen James Stewart měl více o čem hrát než Henry Fonda. Celou dobu jsem se obával závěrečné přestřelky - od začátku bylo jasné, že vše bude směřovat právě k tomuto bodu - a musím napsat, že mě velmi mile překvapila. Bál jsem se, aby film, který mě stále více pohlcoval, který se mi stále více líbil, nebyl pokažen právě tou finální akcí, která tentokrát nebyla úplně čitelná dopředu. Film mohl skončit smutně i happy endem, i když připouštím, že druhá možnost byla pravděpodobnější. A právě zde byl problém. Jak obstojí šerif, který snad ani neumí zacházet se zbraní, proti několika zkušeným hrdlořezům. A že Fonda uměl střílet velmi přesně, navíc od pasu, už jsme viděli. Nakonec to ale dopadlo na výbornou. Závěrečné střetnutí bylo uvěřitelné, netuctové, nádherně korunovalo výborný film. Neprávem zapomenutý western. Výborná podívaná. Je to mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. V těchto případech se obvykle, když vidím, jak někteří filmoví odborníci na těchto stránkách fundovaně napíšou odpad, kloním k tomu vyššímu hodnocení.(14.1.2007)

Opravdu neprávem opomíjený kousek, který by byla škoda přehlédnout. Ke špičkám žánru má sice daleko, ale za těch 100 minut to rozhodně stojí, minimálně kvůli skvělé ústřední dvojici (hlavně Stewart byl ideální volba) a závěrečné dvacetiminutovce. 70% (počet hvězd vzhledem k relativně nízkému místnímu hodnocení zaokrouhlen nahoru)(8.10.2014)

Dobrý, klasický americký western s jednoznačnou moralizující tendencí (základ - křesťanská rodina, neustupovat zlu, chránit zavedené hodnoty, právo na ochranu soukromí, vlastnictví atd). V mnohém podobné westernu "V pravé poledne", rovněž pozvolné houstnutí, gradace a nakonec napínavé finále. Bohužel, zcela nevýrazná hudba. Přesněji 3, 5.(31.5.2013)

TV/// Obsazení 7/10 Děj 5/10 Hudba 6/10 Efekty 7/10/// +herci, relativně příběh, vystupňovaná atmosféra –občas hodně zdlouhavé, některé vedlejší dějové linie/// Dívat se na to dalo, i když v jistých momentech už to začalo být zdlouhavější. Dnes bych řekl, že to mohlo být ještě drsnější, tedy čekal jsem to drsnější. Zajímavé charaktery postav (hlavně některých) jsou dobře napsány. Ovšem vadili mi někdy zbytečné dějové linie. Ve výsledku však film zachránila závěrečná přestřelka, která je uvěřitelná./// Celkem 59%///(21.2.2007)