Andrew - člen naší rodiny

Andrew, člen našej rodiny

Muž tisícročia

Sci-Fi / Drama / Romantický / Rodinný

USA / Německo, 1999, 132 min

Na Columbuse celkem dobré. Škoda té tradiční přeslazenosti.(1.4.2003)

Oscar 1 nominace: Masky(21.3.2004)

Trošku až moc "sladká" sci-fi s pěknými momenty a maskami. Upřímně, čekala jsem od tohodle filmu trochu víc. Spielbergova A.I. s podobným námětem a morálním problémem je rozhodně lepším dílem.(9.3.2003)

Souhlas se Smilefacem - jestli v podobném stylu natočí "Já, Robot", pak opravdu bude Isaacu Asimovovi, skutečnému géniovi robotiky a sci-fi vůbec, věčná sláva. Už se nemůžu dočkat, až si přečtu Pozitronic Mana...Výtvarná stylizace (včetně efektů, samozřejmě) mě opravdu vzala, stejně jako romantické části příběhu, které mně osobně nějak přeslazené nepřišly. A jaká jiná může být hudba Jamese Hornera, než nádherná?(31.8.2003)

Taková trochu romantická rodinná sci-fi, občas poněkud přeslazená, ale celkově je to příjemná podívaná s výbornými maskami robotů. Hlavně ta tančící a zpívající robotka je dobrá.(23.7.2002)

Dobrý Robin Williams a Oliver Platt. Film je trochu moc uměle prodlužován a šlo by ho jistě o dost zkrátit a vyznění by bylo možná více zajímavé.(11.8.2005)

Rozpočet $100miliónovTržby USA $58,223,861Tržby Celosvetovo $87,423,861/70%/(30.6.2005)

Clekem dobrá romance, ale za ty prachy, co stála, bych čekal něco mnohem lepšího.(21.9.2002)

rozpočet : $100 million tžby celosvetovo : $87,423,861(16.12.2006)

Nádherný film, který na mě udělal velký dojem ! Nechápu nízke hodnocení. Člověk by se měl nad tímto filmem více zamyslet, pak by možná viděl i něco jiného, než jenom, jak nektěří říkají, to "klišé" a "sentimentalitu" !!!!(19.1.2009)

• Oskar

Jeden z nejhorších amerických rodinných filmů. Jestli v sobě máte aspoň trochu zdravého cynismu, tak tenhle film si rozhodně NECHTE ujít a radši civte do zdi. Pobavíte se stokrát víc. 20%(20.2.2003)

Průměrné sci-fi drama, které rozhodně neurazí, ale na druhou stranu ani ničím nepřekvapí.(15.10.2007)

Na to, aby byl důstojnou Asimovovou adaptací, je film příliš americky rodinně cukrkandlový. Přimhuřuji nad tím zrak díky tradičně výbornému Robinu Williamsovi.(5.7.2007)

• Kordus

Uslzené spotvoření jedné z mých nejoblíbenějších povídek. Ty dvě hvězdy jsou za mé dva oblíbené herce a za těch pár fragmentů, co zde z Asimova zůstalo...(18.10.2004)

průměrný rodinný film, který neurazí, ale ani moc nepobaví. Robin williams je sice dobrý, ale jelikož se ve filmu objeví až někdy v polovině, tak ta první půlka trošku nudí a je taková mdlá, ale po příchodu williamse se to zlepší a pak už se to s přibívajícím časem jenom zlepšuje, ale na čtyři hvězdičky to bylo moc dlouhý a mělo to dost nudnou první polovinu.(5.3.2005)

Kdyby tuhle látku nedostal Columbus, mohlo to být vážně něco! Vše ostatní, kdyby bylo úplně stejné, jen kdyby holt to nedostal ten nenápaditý všeuměl, co jakýkoliv námět přemění v stejně bezkrevnou podívanou.(9.12.2009)

Příjemný film na motivy povídky Isaaca Asimova. Jen mám trochu problém se zařazením snímku, je to sci-fi? Z části určitě ano, je to drama? Také trošku, je to romantická komedie? Komedie jen chvilkama, romantiky tady také moc není, je to snad rodinný film? I to je možné. Opravdu nevím kam film zařadit, jak už se tady někdo pokouší zavést žánr Tarantinovka, co takhle Columbusovka?(9.1.2006)

• Ainy

Nemůžu si pomoct, ale Robin je mi vážně nesympatický. Nemyslím tím, že by byl aspirant na nejšerednějšího herce planety a přilehlého vesmíru to nee, detailní záběr na jeho krásné oči mě vždycky rozněžní, ale vadí mi ty jeho role ve filmech. Kompletně všechny ty až příliš dramaticky nudné slaďárny. Stále stejný, unylý výraz v obličeji, neustále utrápený nad životem, doplněné uvzdychaným hudebním doprovodem ... tydlencty typické, americké filmy, u kterých si plačky přijdou na své fakt, fakt nemusím.(4.9.2018)

• berg.12

Ideální sci-fi pro moji babičku.(16.9.2005)

• Rogue

Možná jsem jen neměla den na přeslazené romantické filmy, možná mě jen naštvalo prznění Asimovovy skvělé knihy. Možná mi jen vadil přitroublý výraz Robinna Williamse, nebo jsem prostě jen čekala něco víc. Každopádně mě tenhle film hodně zklamal, a to i přez to, že jsem počítala s tím, že to Columbus zvorá.(6.10.2003)

Pred sledovaním tohoto filmu by bolo dobré si pripomenúť tri pôvodné zákony robotiky, ktoré uviedol do všeobecného povedomia americký spisovateľ, židovsko-ruského pôvodu, Isaac Asimov. Takže: 1. Robot nesmie ublížiť človeku alebo svojou nečinnosťou dovoliť, aby bolo človeku ublížené. 2. Robot musí poslúchnuť človeka, okrem prípadov, kedy je to v rozpore s prvým zákonom. 3. Robot sa musí chrániť pred poškodením, okrem prípadov, kedy je to v rozpore s prvým alebo druhým zákonom. Práve tieto jednoduché pravidlá tvoria kostru netradičnej sci-fi ságy „Andrew, člen našej rodiny“. Tvorcovia tohto snímku Asimovu teoriou ešte viac rozvinuli, zdramatizovali a predovšetkým výborne spracovali. ****(9.2.2013)

Procítěné dílo Robina Williamse. Nemůžu si pomoct. Chris Columbus cíleně hraje na sentimentální notu a na mě toto zjevně zabírá a plně jsem se do filmu zažral. Další důkaz toho, že Robinovy role zůstanou nesmrtelné...90%(6.4.2015)

Velice přeslazené dílko vnucuje divákovi představu, že míří směrem k (nej)mladšímu publiku. Pak se ale začne děj příliš vléct a příjdou četné sexuální narážky a jsem si jist, že mnoho konzervativnějších rodičů své ratolesti od obrazovky odežene :-) Pokud ovšem nemáte sklony k cukrovce, můžete se i dobře pobavit, já se tedy bavil....(6.11.2007)

• sepp

Jako rodinna zabava mozna dobre pro nektere rodiny, ja bych na to nemohl koukat jako otec. A to mi tradicni rodinne podivane nevadi a R.Williamse si jako komika opravdu vazim. Ale toto je opravdu pouze nasladla bida.(1.9.2003)

Mám rád sci-fi, ale sledovat tohle bylo skoro jako za trest. Příběh jako pro děti (schválně bych si přečetl Silverbergův originál), hrozná délka a usměvavý Robin Williams. Neříkám, že to bylo hrozné, to rozhodně ne (od Columbuse se dětinskost dala čekat), jen bych bral, kdyby byla zápletka podána více neodlehčeněji a kdyby bylo na konci více důvodů k přemýšlení, což ke sci-fi patří.(17.4.2009)

Námět je určitě zajímavý, jenomže děj se bohužel v průběhu strhává směrem k přiblblé hollywoodské romanci. Když si člověk představí děj v kostc:, příběh robota, který se chce stát člověkem, aby mohl milovat, dostane patetické melodrama. Když k tomu přidám provplánovitou hudbu Jamese Hornera, kde autor vykrádá sám sebe (Braveheart), řítí se film něka do oblasti, pojmenovatelné špatný vkus. Co film zachraňuje jsou opravdu mimořádné speciální efekty, které jsou natolik vymáklé, že film drží nad hladinou. Spielbergovo A.I., je rozhodně mnohem lepší.(3.11.2008)

Svým způsobem se jedná o přelomový film, neboť značí, že kyberpunková revoluce už dávno proběhla a její konstitutivní prvky jsou plně ratifikovány v estetice fikčních světů amerických melodramatických snímků rodinného typu. Zatímco např. filmy Já, robot, I.A., nebo Matrix, obsahující typické akční scény a hi-tech ponurou atmosféru, akcentující určitou temně-fatální předpověď budoucnosti, mají sklon vzbuzovat atavistický strach z probuzené technologie, vymknuté z rukou člověka, což je typické pro postkatastrofickou protokyberpunkovou hard core science fiction, Andrew žádným kybertechnologickým komplexem z budoucna netrpí, neboť je s ní pevně sžitý. William Gibson na rozdíl od Isaaca Asimova obavy z robotů a umělé inteligence nemá: tam kde Já, robot končí tam Neuromancer teprve začíná, neboť aporémou už dávno není to, zda nás vlastní technologie náhodou nepřekoná a nezahubí, ale zda ve svém rozvoji nepředstavuje ekvivalentní paralelní "bytující" entitu, jež představuje nový neantropocentrický evoluční skok. Střízlivé, civilně-nefuturistické dekorace ukazují na to, že vývoj estetiky architektury a designu je konzervativnější než ve Star Treku, což je diskutabilní - spisovatel Jan Křesadlo v sci-fi románu Girgal píše, že sci-fi beletrie se po určité době sama kompromituje svými neuváženými seky v esteticko-technologických vizích a stává se pamětnicky úsměvnou, proto se snaží své popisy v tomto směru zobecnit, právě tato vizionářská odvaha je však esencí science fiction, ale to jen tak na okraj.(16.3.2004)

Prvá polovica, kde je viac robot ako človek je o dosť lepšia, výborný humor i zoznamovacie scény. Peknú prácu odviedol i skladateľ James Horner, ktorý zložil nádhernú hudbu. Celkom fungujú i dojemné scény, starnutie, rozlúčka so Sam Neilom, ale čím viac chcel byť človekom, tým menej ma film bavil. Záver sa mi zdal dosť naťahovaný, dosť presladený a film mohol byť kľudne o nejakých 10 minút kratší. Takého robota by som bral...Možno sa dočkám na smrteľnej posteli a bude ma prebaľovať...70%.(4.12.2016)

Tenhle film je pro mě citovka, vždycky mě to nějak vezme.(5.6.2005)

Všechno co je napsáno v obsahu vystihuje celý film. Film, který ani nemusel být tak dlouhý, aby vystihl podstatu. Na mě až příliš nepochopitelné, jak pouze jeden člověk dokázal vytvořit lidské orgány. Na druhou stranu zajimavý snímek o robotovi, který se chce stát člověkem.(8.8.2011)

• Mi Nü-Chai

Robot, který je tak jiný než všichni ostatní (pomineme-li ty stovky stejných robotů, které jsme viděli před ním), má city, tvoří a touží se státi člověkem a hraje ho Robin Williams...u tohoto by měla být cedulka "V nouzi použitelné jako dávidlo."(5.11.2006)

DivX/// Obsazení 9/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +masky, hudba, herci -čekal jsem jiný příběh/// V první řaděj je to sci-fi. Sci-fi příběh, sci-fi svět. Nutno dodat, že příběh poutavý, zajímavý a roztmilí, i když v mnoha momentech i velmi dojemný. V druhé řadě bych řekl, že se jedná o rodinný film. Když se na to budou dívat děti, tak asi dost budou kulit oči, ale to je jediné v čem jim ten film může uškodit. Děj je nenásilný, poučný a zábavný. V tom se dostávám k prvku drama. Zde tato složka není dle mého tak silně zastoupena. Jistě, s filmem žažijete mnoho smutných scén. Dokonce i zvratů, které jsou do jisté míry dramatické. Jenže není to až do takové míri, že bych se o někoho nebo o něco bál, nebo že bych napětím tajil dech. A to je podle mě škoda, protože jsem si původně myslel, že se bude příběh vyvíjet úplně jinak. Řekněme, že z Andrewa bude nejdříve přátelský rodinný robot a potom se něco zvrtne a bude dělat potíže, bude mít svoji hlavu a dle toho bude taky jednat. Třebaže, tomu tak v některých bodech je, stále převládá prvek rodiného filmu a ten pochopitelně nedovolí zajít dál. V pořadí na čtvrté místo bych dal romantiku. Ta se oběví ve filmu až později a je opravdu zajímavá a vtipná za situace v jakých se Andrew nachází. No a nakonec je zde ji trošku humoru. Ale opravdu jen trošku, pramenící spíše z robotovi logiky a jeho chování a chápaní lidských gest a lidské řeči, kdy mi něco říkáme a logicky robot to pochopí jinak. Pokud řeknu, že tento příběh je o robotovi, který si lidi tak zamiluje a fakt že o ně přichází v něm probudí touhu stát se člověkem, tedy vnímat cítit a stárnou, tak je to příběh věru pěkný a dojemný./// Celkem 76%///(22.10.2007)

Devadesátá léta patřila Robinu Williamsovi a toto už je jejich dozvuk. Přesto zde Robin v hlavní roli podává výborný výkon, ke kterému ovšem napomáhá i skvělá maska robota Andrewa. Spojení Columbus + Williams fungovalo už při Tátovi v sukni a zde tomu není jinak. A poutavý příběh i jeho romantická linka jsou natolik příjemné, že filmu neublížila ani délka přes 2 hodiny.(12.1.2007)

• HoneyBunny

Isaacu, Isaacu, co ti to provedli! Normálně mi nevadí, když autoři z původní knihy něco změní, tentokrát si ale tvůrci vzali jen původní nápad a od základu ho překopali tak, aby to vyhovovalo publiku Chrise Columbuse (nic proti němu, Sám doma je můj oblíbený dětský film). Pár momentů sice potěší, nápříklad závěr, ale ta půlhodina před ním je pro někoho, kdo Asimovova Pozitronového muže četli, opravdu trudná. Když už se točí film podle knížky, tak by se měla uchovat původní myšlenka, téma. Tady udělali z humanistické sci-fi romantickou komedii.(5.11.2003)

Přepálená stopáž, výborný Robin Williams, citlivá režie zkušeného Chrise Columbuse. To jsou hlavní přenosti snímku, u kterého v závěru nezůstane jedno oko suché, ale občasná rozvleklost snímku ubírá na razanci a na výkonu. Na poprvé totiž nabídne až kýčovitě pojatý příběh o umělém muži, který hledal lásku, ale napodruhé už to bude nudit.(2.2.2009)

Na první pohled infantilní rodiná komedie v podání Chrise Columbuse. Má ale své kouzlo, a přestože do Asimovovy předlohy výrazně zasahuje a mění ji, důležité věci nechává být a to je jen dobře. Jeden rád poslouží...(15.9.2005)

Naprosto vynikající film. Nemám tomu co vytknout. Ta časová osa, ten příběh, je naprosto dokonalý.(21.8.2016)

Pro mě hodně silný film (alespoň v době, kdy jsem ho ještě jako malé dítě viděla poprvé). Prostě Andrew má něco do sebe...(9.12.2007)

Veľmi silný zážitok a pôžitok... Rodinné sci-fi, ktoré svojou "jednoduchosťou/ zložitosťou" vytvára príjemnú atmosféru. Pôsobi síce sladko a milo, avšak nevidím v tom problem... netreba komentovať je potreba vidieť 7/10(16.11.2008)

Mám ráda roboty snad ve všech filmech, proto nechápu, jak je možné, že mi tento příjemný snímek až dosud unikal. Je pravdou, že čím víc se Andy stával člověkem, tím menší bylo moje nadšení, nicméně scéna, kdy robot s pohnutím naslouchá Dvořákově Rusalce, nebo okamžik, ve kterém si uvědomí vlastní já se pro mě stanou nezapomenutelnými, a tak mohu směle prohlásit: "Jeden je tomu rád, že tento film vznikl".(15.2.2009)

Zajímavý film s Robinem Williamsem o postupné proměně robota v člověka. "Řekni: Je to na hovno. Je to na fekální hmotu. Ne, je to na hovno!" :D(24.2.2013)

Jak píše mat.ilda, čím víc se stával Andy člověkem, tím víc to šlo do kopru. A když se stal mužem se vším všudy, bylo to už přespříliš. Naštěstí se tak stalo až ke konci filmu. Ke konci, ke kterýmu je ale velice dlouhá cesta.(6.4.2014)

Film používá (stejně jako A.I.) pro zobrazení dlouhého života robota dlouhou stopáž. Nemyslím si, že je to šťastné řešení. Navíc pokud je budoucnost zobrazována převážně zbytečnými architektonickými záběry města, nečekal bych takhle laciné kulisy. Některé scény působily navzdory situaci směšně a ke konci se bohužel kumulovaly. Ale masky jsou vskutku dokonalé.(1.9.2003)

Další velmi dojemný a silný příběh z dílny Chrise Columbuse a opět s Robinem Williamsem v hlavní roli. S tímto filmem nemám vlastně žádný výrazný problém, vše funguje tak jak má a proto nevidím důvody, proč ubírat na hvězdičkách. 90%(2.1.2011)

• Jinny

Chrisi, Asimov tě bude strašit...(26.10.2004)

Začátek měl námět na fakt špičkový drama... jenže se to dalo směrem, kterým jsem to opravdu nečekal.. skoky v čase a celej ten filmovej záměr šel cestou, která se mi nakonec až tak nelibila a přišlo mi to horší a horší. Není to uplná shitka, ale mohlo to být o hodně lepší. Z části dobrej rodinnej filmek z tý druhý části romantická šmucka o rozmazleným robotovi, co chce víc a víc.(29.3.2019)

Dalo se to, jenom nevím, proč mi to připadalo tak strašně dlouhé.(28.5.2006)

• Ivoshek

Možná to někoho dojalo. Mně ne. Souhlas s Oskarem - koukání do zdi nemusí být vždy ta horší alternativa. Rodinný film v tom nejhorším slova smyslu.(10.5.2007)

Ze začátku slušný ale zbytečně zdlouhavý a dalo by se říci i stereotypní snímek o robotovi, který by se chtěl stát člověkem a poznat lásku a jiné lidské city. Velice dobrý Robin Williams a pár opravdu dojemných momentů.(15.6.2007)

Sentiment na entou :))(28.8.2006)

Po dlouhé době jsem měl možnost vidět film, který mně velmi zasáhl!!! Tento film je naprosto nádherný. Příběh o robotovi, co se chce stát člověkem, jenž je natočen naprosto spičkově. Tohle se prostě režisérovi povedlo znameňitě. Celé dvě hodiny jsem se dobře bavil a seděl jsem naprosto uchvácen. Robin Williams se na tuto roli parádně hodí a jeho výkon je fantastický a navíc je to samozřejmně sympaťák. Krásnou hudbu ke snímku složil James Horner, jehož hudba je naprostým skvostem. Možná, že by se ve filmu našla i nějaká ta myšlenka, že nikdo zde nebude navěky a že každý musí umřít. Také bych neměl opomenout krásně dojemný konec při kterém mi i nějaká ta slzička ukápla. Já si nemůžu pomoci ale dávám 5*!(23.9.2007)

Prvních hodina je dost dobrá a i v průběhu druhé poloviny tohoto nesmyslně dlouhého filmu se objeví několik velice vtipných momentů. Nicméně by Andrew zasloužil skončit na šrotišti. A rozhodně by neškodilo zkrátit film tak o půl hodiny. Nebýt jako vždy skvělého Robina Williamse, tak by nebylo o čem mluvit.(5.3.2009)

Absolutní pecka, jeden z nejvíc nedoceněných filmů na světě.Epický, dojemný a fascinující příběh, skvělé herecké výkony a jako vždycky dokonalá Columbusova režie.Nechápu ty dementní komentáře od 3* níž.Tenhle film nemá chybu.Dojemné a citlivé sci-fi.Asimov by byl spokojenej.Oliver Platt je jeden z nejmíň doceněných herců.Vlastně všechno, co se týká týhle pecky je až nepochopitelně nedoceněné, možná kdyby si půl planety a 80% ČSFD vyndalo hlavu z prdele, pochopili by to.95%.(18.4.2014)

Užil jsem si hlavně začátek, feeling jako z Asimovových povídek, od svatby a vylepšení Andrewových mimických schopností už to šlo ale dolů z kopce, přibyla klišé, vyrojily se otázky tipu proč Andrewův obličej nápadně připomíná Robina Williamse (to jsem ještě nevěděl co příjde :)) - a vše se zbytečně natáhlo a přišla nuda a očekávaný konec. Přesto se tento film pro relaxaci dá shlédnout, jen to není nic extra. AI umělá inteligence je o třídu výš, a to také není dokonalý... 7/10(20.1.2009)

Rozmýšľam, či je tento film sci-fi, romantický, alebo je drámou. nevedel by som ho presne zaškatuľkovať, sú tu dojemné okamihy, kedy neudržíte slzy, ale aj humorné, pri ktorých sa budete chytať za brucho. Film vychádza z fantasy námetu, inteligentného robota, ktorý sa chce stať človekom, čo sa mu na sklonku života podarí a to si myslím už pomaly ale isto prestáva dnes byť fantasy.. Všetkým film odporúčam, krásny film, ďaleko predčí mnohé iné.(14.1.2015)

Životopis jedného robota. Pokiaľ budete vnímať tento svet ako alternatívnu utopistickú budúcnosť a nie ako predstavu tvorcov o budúcnosti našej, nemusí vám film pripadať smiešny. Je to nižšia liga ako Ja, robot a ja sa rád dočkám aj časov, kedy Ja, robot bude nižšia liga oproti nejakej inej adaptovanej Asimovke. Ak film s robotom, tak sa rieši vždy v podstate iba jedna otázka. Otázka osobnosti, rozumu, citov a rovnoprávnosti. Andrew nerieši nič iné. Ale vlastne to je viacero otázok a nie iba jedna, len stále je podstata rovnaká. Jednoducho "there always been a ghost in the machine".(29.8.2016)

Možná trochu přehnaný hodnocení, ale já se neskutečně bavila. Celou dobu měl film spád, vtipy padaly jeden za druhym, slzičky se mi semtam taky kutálely po tváři a mělo to dokonce pointu a cíl. Škoda že takovejhle partner může bejt jenom robot. Andrew byl milej, hodnej, obětavej, sladkej, vstřícnej, láskyplnej, citlivej, chápavej, slušnej, zdvořilej, roztomilej, zkrátka dokonalej. Lidi často chtěj bejt někym nebo něčim jinym, ale Andyho nějvětším snem bylo stát se člověkem. Tenhle film celkem naučí vážit si toho, co máme a čim sme... "Ťuk ťuk." "Ťuk ťuk." "Ne, máš říct: Kdo tam, Andy." "Kdo tam, Andy." "Nee, kdo je za dveřmi." "Já nevim." :D:D(22.12.2007)

Zahrát Columbus místo sladkobolného dojáku také trochu na vážnější, depresívnější struny, mohlo to být parádní.(15.7.2011)

Miluji filmy o robotech a Andrew je pro mne jeden z nejpodařenějších. Ano uznávám, takový ten typický námět, robot poznává lidský život a jeho náležitosti a touží se stát člověkem, nicméně Andrew je krásný příběh o lásce a originální pro své vtipné a naopak velmi smutné pasáže, takže zajišťuje pestrost celého filmu. Hudba, masky, výprava výborná, jinak Robin Williams mne určitě nezklamal, zahrál to opravdu skvěle. Je to spíše na 4 hvězdy ale jednu navíc přidávám za své dojetí, který ve mě film po konci vyvolal. 85 %(2.10.2012)

• Torision

Pffffff,naprosto nudný rodinný film,během kterého jsem se nudil až to bolelo.(9.7.2007)

Pre mňa skvelý film! Vôbec mi nevadila tá romantika a trošku prehnaná bezproblémovosť. Myšlienka je skvelá, Andrew tiež, humoru sa našlo dosť. Sem-tam ma napadli aj malé logické trhliny, ale nemožem dať inak ako 5* :-)(22.1.2009)

Copak ten režisér nebo zvukař, nebo čí to byl "skvělý" nápad, vůbec neuvažoval o tom, že ty ozvučené pohyby androida Andrewa budou nepříjemně syčet a pískat a divák je bude muset dlouho poslouchat??? Vždyť to je k zbláznění! Nehledě na trapné rádoby emoční chvilky, kterými nás měli s Andrewem sblížit, ale ukázali spíš neschopnost herců (zejména těch malých) něco vyjádřit. Jenže nebyla bych to já, abych jim na to citové vydírání nekývla a nenechala se vtáhnout do příběhu.(31.7.2012)

Bicentennial Man je příjemná rodinná "pohádka" o robotovi, jenž se chtěl stát člověkem. Na to, že je to na motivy povídky od I. Asimova, jsem čekal trochu něco jiného. Bicentennial Man je totiž klasický Columbus - v tom dobrém, i v tom špatném slova smyslu. Je to rodinná, přeslazená a dojemná rodinná podívaná v tom nejameričtějším pojetí. Herecké výkony jsou dost dobré - Robin Williams umí hrát až neskutečně lidsky a člověk mu to naprosto žere. Hornerova "dojemná" hudba je rovněž pěkná.(10.7.2012)

Film, ve kterém Robin Williams ještě hrál. Příjemný film s (na tu dobu) dobrými herci. Příběh zajímavý a dojemný. 75%(23.12.2005)

Dětská verze Já robot!(23.12.2007)

"Jeden už ví, proč některá zvířata jedí své mladé.." ;)(8.3.2015)

No nebrečte nakonec... to nejde. Krasnej film(31.10.2007)

Príjemná rodinná oddychovka, do ktorej sa R. Williams perfektne hodí. Už ako bláznivý táta v sukni ma veľmi bavil, ale pristane mu aj rola robota v obleku. Takéhoto pomocníka by som brala všetkými piatimi..(7.3.2015)

Jeden rád poslouží...(21.7.2006)

Rodiný film s docela příjemnou romantickou zápletkou a sci-fi nádechem. Robin Williams je tu prostě boží. Ovšem škoda té délky, být to jen 110minut dlouhé - nic by se nezkazilo. Takhle to působí dojmem zbytečného natahování.(14.11.2008)

• Kreeki

Film při odpoledním žehlení pro matku na mateřské dovolené. Colombus a Zemeckis rozhodně nejsou dobří režiséři.(29.5.2008)

Ono Andrew je krásny film, no bohužial já som sa uňho trocha nudil a dej sa strašne vláčil, nič zaujímavé. Obsahovo obyčajný film a formou takisto nič moc, obyčajne nakrútené. Robin Williams je skvelý a v detstve bol Andrew moja obľúbená postava, no dnes už si uvedomujem, že je to jednoducho romantika medzi robotmi a tú ja naozaj nemusím. Navyše, keby scenár ponúkol lepší príbeh a hlavne lepšie dejové zvraty, mohlo to byť jedno z najlepších rodinných sci-fi. /60%/(26.6.2010)

Sladké, ale tak nějak milé pokoukání.(11.2.2010)

Vizuálně náramně pohledná, vtipná a zároveň i velice inteligentní pohádka o robotovi, který se stal člověkem. Postupně stále víc a víc patetická a sentimentální, ale tentokrát mi to skoro vůbec nevadilo. Zvídavé děti ale i dospělé může tento film přivést ke spoustě podnětných a zajímavých ontologických úvah, ale leckteré jiné diváky bude asi dost spolehlivě nudit. Kromě výborného scénáře jsem ocenil i krásnou výpravu, skvělou trikovou práci (hlavně na postavě robota Andrewa) a navíc se mi ještě strašně líbila robofilní Embeth Davidtz v obou rolích své dvojrole. A Robinu Williamsovi jsem jeho androida bezvýhradně věřil, skvělý výkon.(12.5.2013)

*** za námět a výkon Robina, jinak by to chtělo méně sentimentality.(18.5.2014)

Velmi příjemný rodinný film. Romantické sci-fi. Robot Andrew se chce stát člověkem. Všechno se mu zkomplikuje, uděla všechno proto, aby člověkem byl. Nedovedu si představit, že by Andrewa měl hrát někdo jiný než Robin Williams. Film mě dojal.(31.10.2008)

Krásný film, který zvládnul do sebe zahrnout období 200 let o robotech a lidech, prostě na tohle je tak nezapomenu a určitě si moc rád pustím znovu. Embeth Davidtz je úžasná.(7.2.2013)

Sakra co k tomu napsat, mohl bych chválit a chválit a napsat asi tak 20 řádků, spíš to nechám na vás a jen vytknu lehké nedostatky. Bohužel jsme zase svědky amerického přeslazení. Také Williams dle mého se do této role moc nehodí. Jinak je to krásný a lehce i poučné mohu jen a jen doporučit.(31.8.2015)

Hezká kombinace sci-fi a romantiky, se skvělým Robinem Williamsem v titulné roli.(24.10.2008)

Na môj vkus až priveľmi sladučké. Nebyť prehnanej dávky cukru, tak by ani nebolo čo vyčítať. Ale keď to muselo byť...(12.7.2012)

Krasne, ale extremne preslazene. Skoda, ze tento film nenatocil Kubrick... Takova moje guilty pleasure... Jako herce ho miluju, ale vzdycky me trosku stval ten jeho usmev, ted mi chybi, r.i.p...(18.9.2012)

Každý z nás má asi filmy, ktoré sú pre neho srdcovou záležitosťou. A každý človek sa k týmto filmom veľmi rád vráti, kedykoľvek má možnosť. Pre mňa do tejto kategórie spadá aj film "Bicentennial Man". Hneď na úvod potrebujem povedať, že mi neskutočne chýba prítomnosť Robina Williamsa vo filme a prial by som si, aby tu ešte mohol byť. Pretože keď vidím jeho filmy a počujem jeho humor, mám pocit, že svet je trošku krajším miestom. Neviem ako inak by som popísal moje dojmy z tohto filmu, pretože vždy keď ho vidím mám pocit, že sa cítim príjemne, no súčasne prežívam aj bolesť hlavných hrdinov. Najmä Andyho. Pretože smrť je pre nás prirodzenou, no súčasne každý z nás je nešťastný, keď stratí ľudí, ktorí sú mu blízki. Problémom ale je, že pre neho je čas (ako mu Sam Neill ešte v prvej časti povedal) nekonečný. A v každom momente si to uvedomuje. A oveľa viac v druhej polke filmu, keď už nemá dokopy žiadnu rodinu a uvedomuje si, že nikto z jeho priateľov a rodiny mu neostane. A to je veľmi silné. Čo ďalej na tomto filme funguje? Láska medzi ním a Portiou. Príde mi to maximálne úprimné. A rovnako aj priateľstvo medzi ním a Hailie Kate Eisenberg na mňa pôsobí maximálne úprimne. A okrem toho komédia. Ako by mohol tento film bez nej fungovať? Nie je to len dráma, ktorá ma správneho ducha, no Robin Williams ma v tomto filme dokáže ohromne rozosmiať svojimi fórmi. A nikdy ma to neprestane baviť. Vizuálne je film skvelý, masky a make-up sú podľa mňa vynikajúce. Keby možno mám povedať jeden malý problém, ktorý tu vnímam, tak by to bol asi fakt, že po rokoch na mňa prídu záverečné momenty možno trošku zbytočne emocionálne. Ale aj tak nemám pocit, že by boli nasilu alebo, že by nefungovali. Stále sú dosť dobré na to, aby som ich veril a mal z filmu pocit, že funguje. Zakončil by som tento komentár asi slovami, že som tento film miloval ako dvanásťročný chlapec a milujem tento film dnes. A po smrti Robina Williamsa ho pozerám asi ešte radšej. Pretože od toho momentu je pre mňa záverečná smrť Andyho Martina skutočnosťou aj v reálnom živote. Neumrela len moja obľúbená filmová postava, ale stratili sme navždy aj človeka, ktorý ho stvárnil. A nech si kritici hovoria čokoľvek, pre mňa je to Williamsov najsilnejší film. A rozhodne zo mňa dostal najsilnejšiu reakciu. A rokmi pre mňa nič nestratil. V osobnom TOP 11 Najlepších filmov sa umiestnil na 11.mieste Hodnotenie: A+(19.5.2015)

První část sbližování Andyho a rodiny a uvědomování si jeho osobnosti s vynikajícím Samem Neilem se mi líbila moc, ale pak se film zbytečně vlekl a připadal mi nekonečný. Mám moc ráda Spielbergovu A.I.. umělou inteligenci, která je dojemná, ale zároveň dost drsná. Tohle je spíš film pro děti, ale to je hlavně režisérem.(4.9.2018)

Dle mě brilantní záležitost, kterou jsem viděl snad už dvacetkrát a nepřestává se mi líbit. Jeden z mých nejoblíbenějších, nejhezčích a dle mého skromného názoru a s ohledem na zdejší hodnocení nejvíce nedoceněných filmů vůbec. Jeden vždy rád poslouží...(30.7.2008)

• stration

Strašně sladký a neúnosně dlouhý film.(17.10.2008)

Inteligentní sci-fi k zamyšlení o problematice robotiky. Dosti zdlouhavé,pomalé a nudné, ale velice pěkné.(19.1.2009)

Hodně dlouhý a hlavně napínavý film :) ... moc se mi líbil, a take dostava 4 hvezdy :)(5.7.2010)

Měl jsem tenhle film rád už poprvé, když jsem ho před několika lety viděl, a nic se na tom nezměnilo i po letech. Ten příběh je hodně zjednodušován a velké skoky vedou k tomu, že některé emotivní scény nevyznívají tak dobře, anebo naopak vyznívají moc chtěně, ale stejně je to nádherná ukázka toho, jak může vypadat láska a lidská/robotická zarputilost. Lidé mají rozhodovat o tom, kdo je člověk. Mají na to vůbec kompetence?(5.7.2015)

Rozhodně lepší než "A.I. Umělá inteligence". Více romantiky, smutku. Na konci jsem brečela jako snad nikdy. Chris Columbus prostě umí točit hezké rodinné filmy a nejen ty.(6.5.2008)

Zajímavá vize.(17.11.2008)

Robinu Williamsovi uverím aj to, že je robot. Zahral to parádne a presvedčivo. Keď som bol menší, mal som slzy na krajíčku. Dojemné. 75%(9.10.2009)

• easaque

[[ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]](5.4.2014)

Tenhle film je podle mě ještě o třídu lepší, než Spielbergova AI , navíc je ještě o dva roky starší, než druhý zmíněný film.(3.7.2005)

Já nevím. Ze začátku jsem byl opravdu nadšený a líbilo se mi to moc. Knihu jsem četl už celkem dávno a zezačátku mi přišlo, že je to dost podle ní. Ale pak se to nějak zlomilo a asi se to i dost vzdálilo předloze, jak říkám, moc si to nepamatuju. Ale prostě začíná to být sladší a sladší, až se to skoro nedá vydržet. Williams a Oliver Platt jsou super. Hudba je taky super. Ale nějak jsem od toho čekal víc. Škoda... po první hodině to mělo našlápnuto na 9/10, ale končí to tak na 6,5/10...(10.9.2005)

Kdyby to nebylo tak přeslazené, tak dám 4*. Je to pěkné, příjemné, sem tam vtípek, ale opravdu moc sladké.(1.1.2012)

Film obsahující množství zásadních myšlenek týkajících se samé podstaty lidství. Jenže podává je tak dětinskou formou, zabalené v pouťových cukrkandlových šustivých obalech, že se z nich dospělému divákovi při ochutnávání samou lepkavostí upatlávají prsty, přeslazeností překrucuje jazyk a přebarveností převalují oči v sloup. "...A pak přijde něco jako smrt a oddělí tě od tělesné schránky... Ale tvá milovaná je stále s tebou... Je to zázrak... Dojdeš až do nebe a vrátíš se živý..."(2.10.2014)

Spielbergovsky pohádkový příběh pro celou rodinu je romantický, dojemný a pěkný... jenom trochu přeslazený.(23.12.2010)

Kniha Pozitronový muž, podle které je natočen tento rodinný film, byla výborná. Bohužel nemůžu říci to samé o filmu!'(6.4.2011)

Příjemný rodinný filmeček o životě zlidštěného robota. Skvělý příběh, vydařené efekty a vynikající Robin Williams. Snad jen toho sentimentu je zde na můj vkus až moc.(2.7.2005)

Kto by od Columbusa cakal nejaku tu technologicku dramu?Nikdo.A predsa,ajked sa tento film tvari ako jednoducha rodinna zabavka,skryva mnoho odkazov na otazky,ktorymi sa zaoberal Isaac Assimiov.A v Columbusovych rukach sa tento pribeh robota stava ludskym a pekne nam kopiruje jeho samotny vyvoj vo filme.Ku koncu sa to uz nedalo vydrzat a vyhrkli mi slzy...Myslim ze pri tomto filme sa neudrzi ani drevorubac s kamennym srdcom.Nieje to az take sofistikovane ako A.I. ale ma to atmosferu a dobre sa to pozera.Urcite na tom ma levi podiel aj Robin Williams so svojim jemnym humorom,ktory semtam odlahci niekedy az prilis vaznu atmosferu.Vyborny film s velkym srdcom(17.10.2005)

Konec je fakt taková knedla v krku, že to fakt nejde, ale jinak je to velice zajímavý příběh...(17.9.2010)

Cukrkandlová sci-fi pohádka na dobrou noc - přestože se nevyhýbá nadmíru dojemným scénkám, které se vztahují k časovým limitům lidského života. Popravdě ... pokud mám být upřímná - podezírám ji, že je záměrně vyhledává. Krom toho: Prezentovaný náhled na svět - potažmo na existenci jedinečné bytosti obdařené umělou inteligencí - neodráží tak docela náhled můj osobní, neb je přece jenom maličko přes čáru. ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- ON toužil po společnosti sobě rovné - nebo alespoň po rodině, kterou měl (nebo která spíš měla jeho) a o kterou přišel spolu s nově nabytou svobodou. Ale o koho vlastně OPRAVDU stál, ke komu si vytvořil velice blízký osobní vztah ? K "Malé slečně" - k nikomu jinému ... kdokoli další mohl být "jen" jejím otiskem - více či méně věrnou kopií, která zaplní prázdné místo. Jaký názor by asi měla ONA sama ... "Malá slečna" - na nerovný a svým způsobem sobecký svazek, který celou svou vahou dopadá na ŽENU, protože z něho nemůže vzejít žádné potomstvo ? Andrew - přes veškerý technologický i medicínský pokrok - nebyl Pinocchiem, dřevěným panáčkem, kterému bylo umožněno stát se opravdovým chlapcem. Pořád zůstával umělou inteligencí - byť se tělo, které ji věznilo, víc a víc podobalo člověku. Jenomže ... je něco násilného a zvráceného v těch proměnách, které nedokážou přetvořit podstatu věci. Buď jak buď, Amerika se opět předvedla jako země neomezených možností ... pro robota s vlastním tučným kontem. Ale já osobně mám neporovnatelně hlubší vztah k Terminátorovi ze 'Dne zúčtování" (1991). Slaboučké 3*(18.9.2018)

Hodně přeslazený a nastavovaný filmeček, který se může líbit rodině jako celku, ale těžko jednotlivci.(29.3.2004)

Pěkné, ale dlouhé. Každopádně něco do sebe to má.(30.8.2008)

Hodně dobrý film s pěkným příběhem. 70%(19.11.2010)

Solidní počin o jednom robotovi. Chvílemi mi sice připadá, že Columbus nevěděl, jestli chce natočit komedii či romantické drama, ale nakonec to ukočíroval spíše na tu romantiku s prvky dramatu. A mohlo to být i mnohem lepší, kdyby to bylo zkrácené tak o 20 minut. Zejména v první hodině filmu, kdy je Andy u rodiny Martinů a učí se všemu možnému. Tam je to moc nudné a běží to nějak pomalu. Ale druhá hodina je naprosto excelentní. Andy se vydává na cestu hledání dalších, jemu podobných a začíná ten pravý příběh. Konec, ten mě dostal úplně a ty řeči o přeslazenosti nejsou na místě. Navíc v druhé půlce už uvidíme Robina Williamse celého, nejenom hlas, a hlavně díky němu se celý film tak neuvěřitelně zvedl. Nakonec ale 3 hvězdy, ale takové lepší 3 hvězdy, ale adaptace Asimova měla určitě na víc.(10.3.2011)

Film Andrew - člen naší rodiny se mi líbil hned co jsem ho viděl poprvé. Je to takovej emocionální cajdák, ale dojemnej. Jeden by tomu skoro uvěřil... 85%(1.2.2013)

Reziser Chrys Columbus /Sam Doma 1 a 2/ natocil vyslovene priemerny film o robotovi v domacnosti. Uvod dobry, ale stredna cast filmu sa potom dost vlecie a dialogy sklzli az do podpriemeru. Skoda, Columbus po tomto natocil este prisernejsieho Heryho Potrata : 60 %(27.8.2016)

• Sabrewulf

Proč tam hraje hudba ze Statečného srdce? Při vší úctě k zesnulému mistrovi - jak se může někdo tak brutálně vykrádat?(5.9.2018)

Romantická komedie o životě jednoho robota, který se snaží být člověkem. Přesto, že zde má hodně rozpolcené reakce, u mě jde jednoznačně o vynikájící film s hlubokou myšlenkou. A když bych ho měl srovnat se Spielbergovým A.I. Umělá inteligence vítězí Andrew ( a to mám Spielberga hodně rád) ! Je to prostě filmeček, který pohladí po duši a vhání slzy do očí.Všem fandům sci-fi a těm kdo ho ještě neviděli vřele doporučuji.(3.9.2003)

Blízká budoucnost. Jedna obyčejná rodina (teda kapku prachatá) si domů pořídí robota, NDR-1 (v českém překladu Andrew). Přes počáteční nedůvěru si Andrew získává srdce rodiny, hlavně malé slečinky. Později Andrew zjišťuje, že při jeho výrobě nastala "chyba", která mu zajistila vlastní myšlení a učení se.. Postupně se naučí, že být bezchybným robotem není až tak jednoznačně dobré, a pokouší se změnit sám sebe v člověka... (ehm)... Chvilkama až moc přeslazená romance (to si nestěžuju, ja to docela můžu), k tomu špetka sci-fi (na to, že jde o robotiku je zde skutečného "sci-fi" jen pomálu) a trochu toho ponaučení do života... K tomu skvělý Robin Williams, krásná Embeth Davidtzová, úplně bezchybná hudba Jamese Hornera (bohužel moc neoceněná, tak některé motivy přenesl do své Čisté duše) ... jednoznačně jeden z mých nejoblíbenějších filmečků. (Apropo, všimli jste si té chyby na konci filmu ? Portia požádá robotku Galateu, aby ji odpojila od přístrojů (zabila) - což je druhý zákon robotiky, ale ona by neměla poslechnout protože ji v tom má zabránit první zákon... i když možná co se týče samozabití (slovo sebevražda se sem nehodí) jsou zde vyjímky)...(31.7.2004)

Viděno když jsem byla hodně malá a pamatuju si pouze, že jsem si to pouštěla pořád dokola a šíleně brečela.(15.3.2011)

Hádám, že největší peklo při natáčení muselo být holení Williamse :D(17.5.2013)

Scifi pro děti.(8.6.2013)

Předlohu mistra Asimova mám. Dal bych klidně i plný počet,ale nesnáším americké dojáky. Z předlohy jsem takový dojem neměl. Jistě,je to emotivní (předloha),ale ne jako vykalkulovaná ždímačka na slzy.(3.1.2018)

Pár dobrých nápadů, výborný R.Williams, posléze však zdlouhavé a nudné s kýčovitým koncem. Isaac Asimov, autor původní povídky, by to asi nerozdýchal.(4.6.2007)

Mnohem víc se mi líbilo Spielbergovo zpracování domácího robota, protože to nebyl "jen" pouhý příběh, ale bylo v tom něco víc. Film to byl sice moc hezký a z teoretického hlediska mu není co vytknout, ale na mě to bylo strašně ploché, prázdné a předvídatelné. Nicméně Asimov umí a tak to na nadprůměr pořád stačí. 70%(28.4.2017)

No mě to přeslazený nepřišlo a film se mi líbil. Prostě pohodový dojemný film opravdu pro celou rodinu.(25.5.2006)

• KarKulA

Na začátku to vypadalo jako jeden z tuctových rodinných filmů o robotovi. Po chvíli ale film nabral vlastní a nečekaný směr skrze další generace, a začal se dotýkat etických otázek umělé inteligence a to od práva na vlastnictví až po právo na svobodu a nakonec i to "lidství". Bohužel se opravdu jenom "dotýkal", neboť tvůrci filmu tímto docela dobrým nápadem proplouvali tak, že diváka degradovali na úroveň IQ kde ta lidská inteligence začíná. Pokud k tomu všemu přičtu ještě prvoplánovou předojemnost čišící z každé minuty, přehoupl se pro mě film nezvratně za hranici dobrého vkusu. Pověstnou poslední kapkou je pak pro mě Robin Williams v hlavní roli jedinečného androida - dodnes mi není jasné jak si chlap může na svém univerzálně nasazeném pohledu zneužívaného králíčka vystavět celou kariéru a tolik let a filmů na něm přežívat (kéž by se aspoň jednou na starý kolena chyt za koule, pokud po těch všech Petrech Panech ještě nějaký má, a zahrál si třeba pořádně narušeného psychopata, aniž by na diváky házel ze stříbrného plátna svůj dojemný plachý pohled). 2* nakonec dávám za hezkou výtvarnou stránku a Hornerovu hudbu, jejíž motiv úvodní znělky (The Machine Age) až nápadně připomíná jeho o pár let mladší motiv z A Beautiful Mind (A Kaleidoscope of Mathematics) .(7.2.2013)

Jeden z těch lepších Columbusovo filmů... 4*(14.6.2013)

Za ideu....(27.2.2016)

Zajímavý námět, skvělá hudba, dobré zpracování...podle mě je ale film zbytečně dlouhý. Druhá polovina filmu, kdy robot dostane svoji kůži, pro mě začala být méně zajímavá než předchozí dění...(16.11.2008)

Neuvěřitelně lidský, krásný a prostý příběh. Robin Williams je výborný herec a Chris Columbus výborný režisér. Andyho musí mít rádi všichni...(14.4.2009)

Obcas pomerne dojemny ale celkove nedotazeny snimek.(19.6.2009)

Mně osobně se tento film velmi líbil. Dojímavý, poutavý příběh s trochou humoru. Chvílemi byl trochu zdlouhavý, ale nijak nepříjemně. A taky se mi líbila hudba. Prostě film o robotovi, který byl tak trochu jiný(9.8.2010)

Trochu zvláštní film, který se neubrání konfrontaci se Spielbergem, což mu ubírá. Z mého pohledu jde o nenáročnou podívanou, která mě za srdce tolik nechytla, ale film je to zajímavý, dobře zahraný, se stylově ztvárněným prostředím a hloubavým dějem. 60% = 3/5(18.1.2011)

Další z laskavých rodinných filmů šitých Williamsovi na míru, jak mě je líto, že už tenhle herec nic dalšího nenatočí.....................moje hodnocení = 8 z 10.(8.9.2018)

Jeden z mála filmů poslední doby,který se zcela vážně zabývá robotikou a jemnou hranicí mezi lidskostí a programem.I když nedosahuje takové kvality jako knižní předloha,jsem rád že byl tento film natočen.Teď už se těším na "Já,Robot",(22.8.2003)

Robin Williams, je dobrý komik, ale tento film ma moc nedostal. Je zbytočne dlhý, a pomalí. Ešte mu vytknem aj plánovanú "sladkosť". Čo ma zaujalo? Tak to boli masky. Roboti boli vyrobený precízne. Dávam 45%.(28.12.2005)

Môj Columbus. Milujem jeho filmy, dokážu ma rozosmiať aj rozplakať. A tak to má byť. Andrew je robot, ktorý ako jediný má city a samostatné ľudské rozmýšľanie. Krásny príbeh o láske.(29.8.2006)

Možno je to sentimentální, zdlouhavé a dětské, ale koho to sere, když je to výborně natočené a Robin Williams dojímá až k slzám...?(15.4.2007)

To je film mého dětství :-) Rozhodně je to ale spíš rodinná podívaná :-)(11.10.2011)

Je neuveriteľné, čo dokáže Andy, aby sa stal človekom. Poukazuje na to, že nič nie je nemožné. Len treba chcieť. Ak sa robot (android) dokáže zmeniť (nie len fyzicky), tak to dokážeme aj my, ľudia.Záleží len na nás, či to vlastne chceme. Naozaj jedinečný film, ktorý vám zahrá aj na city a núti vás zamyslieť sa nad sebou. Skvelý výkon podal herec Robin Williams, ktorý sa dokázal takmer stotožniť s umelou inteligenciou.(6.1.2012)

Zvláštní a originální film o moderním problému vypořádávání se s umělou inteligencí, která konkuruje té lidské. Skvělý android Robin Williams(6.2.2004)

Andrew je jeden z Columbusových "vážnějších" a dramatičtějších snímků. Zvolil si velice neobvyklé téma z prostředí modernizované společnosti plné robotů, do které zasadil nejprostší lidské city. A co víc, nechal na jednom z nich (v podání Robina Williamse), aby nám je všechny náležitě přestavil a připomněl, co vlastně znamenají. Příběh samotný je rozdělený na 2 části.Tou první je touha Andrewa stát se plnohodnotným člověkem napříč tomu, že člověk není dokonalý a on místy úplně nechápe jeho chování. Druhou částí je jeho cesta k poznání opravdové lásky, kterou si se svým cyborgovským zevnějškem nemůže dovolit. V ztávěru se nám oba dva příběhy nádherně spojí a je na každém, jak to na něj zapůsobí. Já jsem hold na tento druh "promlouvání" k lidem, takže díky, Chrisi! 80%(24.6.2006)

Kdo u tohoto snímku nebude mít ani jednou chuť brečet, ten jako by neměl srdce. Citově vyčerpávající dílo, které by při kratší stopáží bylo ideální.(9.9.2008)

• dopita

První půlka filmu docela baví a nemá problém udržet divákovu pozornost, jenže pak vystupuje na povrch hloupost scénáře a neuvěřitelná přeslazenost.(5.12.2008)

Bylo to v několika určitých aspektech nedokonalé. Ale jak se říká - nedokonalost je znakem jedinečnosti. Navíc se film nedrží očekávané šablony a je tedy docela překvapivým. Před lety jsem hodnotil za průměr, po opakovaném zhlédnutí však měním své úvahy a dávám takřka plný počet. 9/10(2.2.2013)

Columbus je jeden z nejlepších režisérů rodinných filmů a ty já moc rád ...(23.12.2013)

• Martrix

Kdyby se tvůrci neoháněli inspirací povídkami I. Asimova, asi bych to nekomentoval a jen suše přiklepl dvě hvězdy. Z povídek mého oblíbeného spisovatele si ale vzali jen nápad a zbytek je romantická slátanina; snad se záměrem přitáhnout ke sci-fi i ženy a gaye. Pokud tady na foru někdo psal, že by se Isaak zaradoval, tak ano, zaradoval. Protože on nebyl zase tak moc háklivý na používání jeho motivů a pokud by dostal solidně zaplaceno... . Ale já zaplaceno nedostal a háklivý na prznění klasiky jsem. Takže bez ohledu na výborného Williamse...ten film mě štve, protože zkresluje Asimovo pojetí robotů a navíc jde o nechutný crossover s romantickou...kravinou. Prostě bez ohledu na kvality zpracování, nebo herecké výkony...FUJ! Pokud máte rádi sci-fi, potažmo Asimova...nebrat!(8.3.2015)

Neubráním se srovnání s Já Robot. Andrew je sice zajímavý, ale ne natolik. Williams byl sice docela fajn, ale nebyl mi dvakrát sympatický. Závěr je pak dojemný, ale neskutečně předvídatelný.(28.7.2016)

Karel Čapek aj Isaac Asimov by mali z tohto robota radosť. Nesmiernu. Film o robotoch absolútne bez náznaku násilia (na ľuďoch), kde vývoj predbieha všetky možné predstavy. Už to nie len to, či robot dokáže rozmýšľať, či môže mať city, alebo či si zaslúži (finančnú) odmenu za svoju prácu. Otázka slobody a ďalšie, ktoré film nielen načrtáva, ale aj rýchlym tempom svojsky rieši, sa dnes stávajú skutočnými otázkami. Vo filme žije aj umrie niekoľko generácií, obrovské množstvo myšlienok by vydalo aj na celý seriál. Čudujem sa, ako mi takýto úžasný film dodnes unikal. –––– Jeden neudělal nic, než dlouho studoval surový materiál, dokud neporozuměl, jak ho nejlíp zpracovat do tvaru, který vyjádří lásku malé slečny ke zvířátkům. –––– Nedokonalost... Třeba tvar tvé hlavy. Je veliká. Ale milá. –––– Musí každý člověk, kterého mám räd, odejít? –––– Udělala bys pokus ve jménu vědy? Polib mě. –––– A v zájmu toho, jít za srdcem, musíš udělat špatnou věc.(25.4.2017)

• pjotr76

Co může vzniknout, když dáte do hrnce několik lžic Terminátora, asi půl kila A.I. a celé to hutně okořeníte melancholií E.T.? Přeslazenej guláš.(7.2.2004)

Jeden z mála filmů, při kterém mám na konci opradvu veliký knedlík v krku. Ale trochu mě zaráží zdejší hodnocení. Očekával sem že se film bude nácházet s přehledem v "červené" sekci, protože nemám prostě pocit, že by tomuto snímku něco chybělo. Z mého pohledu minimálně 85%. A ta Hornerova hudba je absolutně zničující.(14.7.2007)

Krásné dílo, které ukazuje, jak se dají spojit odlišné žánry. Za zmínku také stojí hudba, bouhžel nevím, kdo je autorem. FIlm srtovnatelný se Spielbergovou Umělou inteligencí. Od tohoto režiséra bych něco takového nečekal.(19.1.2009)

• eagle-eye

Existují díla, díky kterým bych byl pro rozšíření žebříčku hodnocení o "filmový průjem".... Andrew by stál někde hodně v čele adeptů do této kategorie...(19.1.2009)

Bicentennial Man může mít jednoduchý děj, může být krapet dlouhý a může to být téma, které tu už párkrát bylo. Ale pořád je to nadprůměrný rodinný film, ve svém žánru špička. Robin Williams se opět předvedl v tom nejlepším světle.(22.1.2012)

Film je pojat skutečně zajímavě a originálně.Odehrává se v rozmezí 200 let.Začátek je situován někam do roku 2015.Mě nejvíc zaujal neúprosný tok času, kdy všichni postupně odcházejí, jenom Andrew zůstáva a je z toho konsternován natolik že se nakonec nechá dobrovolně usmrtit.Věrohodně se i mění okolní svět, takže nakonci filmu nás čeká vzdálená future země, plná gigantických staveb ala Pátý Element, létajících aut, nano techniky atd.A takový pohled já mám rád proto dávám 4****(28.7.2006)

• baxiii

Když jsem byla malá u tohohle filmu jsem brečela. Jenom to nebylo příběhem, ale tím že se objevil pes a po čase zmizel a já nemohla přijít na to co s ním je. No nic. Podobná sci-fi mám ráda, tento film se mi ovšem zdál oproti ostatním trošku podprůměrný.(16.11.2008)

Hodně silný film. "Pan herec" - Robin Williams - opět ukázal svůj neobyčejný talent pro dojemné scény.(19.1.2009)

moc pěkné(28.10.2009)

Doják, ale můj nejoblíbenější film s robotí tématikou a téměř není rok, kdy bych ho neshlédl znova. (Ano, už jsem ho viděl 13x). Smrt Robina Williamse jsem skoro obrečel. Na jeho památku si dnes pustím znovu tenhle film.(29.5.2013)

• Junglista

Tak tenhle rok sem zakončil brutální hovadinou... První hodina eště docela ujde, časový roviny odsejpaj v tempu "tak akorát" (za to je ta jedna *), ale pak se všechno zastaví a film div nezačne couvat. Ani standartně dobrej Oliver Platt to nezachrání. Asi 20 minut před koncem už sem to vypnul a bylo mi úplně fuk, jak to dopadne. Doufám, že origoš od Asimova mi spraví chuť.(30.12.2013)

Příjemná oddychovka. U konce brečí asi všechny ženské, mně osobně přišel trošku patetický. Robin Williams, i když až od druhé půlky filmu, zahrál velmi dobře a jeho milý, smutný pohled perfektně ladil s celým tónem filmu. 80%(24.6.2015)

Skvelý sci-fi film so srdcom s úžasným námetom a nemenej úžasnou hereckou legendou Robinom Williamsom. Jeden zo skvostov a trošku zabudnutých klenotov filmového plátna.(30.11.2016)

Nejsladší robotí film? Dost možná. A taky jeden z nejnatahovanějších. Potenciálně silný příběh roztáhnut do extrému, kdy už i na to fandění hlavnímu hrdinovi jsem byla příliš znuděná. Tak nějak mi v těchto filmech začínají dost vadit ty časové posuny typu "o 16 let později." A.I. Umělá inteligence na mě zapůsobila o poznání víc (i přes svou slabší druhou polovinu). 5/10(3.9.2018)

Williams byl vždy dobrý herec, a když se spojili ještě s Columbusem- páni to je věc :-)) vznikl z toho opravdu krásný film, který chytně za srdíčko, jen kdyby byl tak o 32 minut kratší, taky by se nic nestalo :-)(17.5.2009)

Tento film v sobě skrývá mnoho podnětů k zamyšlení a procítění, mnoho existenciálních otázek a podotázek a hlavně mnoho člověčiny. V ní se kromě humoru, nejrůznějších animozit, porozumění, přátelství i nepřátelství nezbytně projevuje i občasný lehký patos, sladkost a romantika, takže to všechno sem přirozeně patří a dobře to jako celek funguje. Ačkoli nemám R.W. ráda, tady hraje celkem střízlivě, takže mi nijak nepřekáží a jeho zamilovaný pohled je opravdu hřejivý:) Tahle role mu sedla. Myslím si, že Isaac Asimov by s tímhle filmem byl spokojený a já jsem s ním spokojená taky. Po Chappiem a Ex Machina je to další film o AI, je z úplně jinýho soudku a stejně jako předchozí jmenované filmy mi tento taky velmi zalahodil. (Mimochodem mě velmi potěšila citace Dvořákovy Rusalky :)(9.6.2015)

V 10 letech se mi to docela líbilo. Teď už na tomhle filmu nespatřuju nic okouzlujícího.(2.9.2007)

Sice je to přeslazené ale mě se to docela líbilo.(17.10.2008)

Robin Williams nikdy nezklame. Tak trochu komedie, tak trochu sci-fi, tak trochu romantický, každopádně velmi pohodový snímek.(21.12.2008)

Je to nerozhodně mezi 3 a 4 hvězdama. Když jsem se na to koukala, tak mi to přišlo takové naivní, pěkné, ale když nad tim teď tak zpětně přemýšlím, tak zjišťuju, že to bylo docela dost přehnané. Celkem prima oddychovka na jedno shlédnutí (aspoň pro mě).(19.1.2009)

Robin Willams hraje robota a de mu to zase jako všude na jedna 1* pro něk a 3 pro film nádherné masky robotů.(26.1.2009)

Mám pre tento film slabosť!(18.9.2010)

Velmi příjemný film na motivy Isaaca Asimova. Má prvky ze sci-fi, ale na mě působil jako rodinný film chvílemi romantický, takový film pro oko. Děj je trochu chytlavý srdíčku, když vidíte jak zachází s Endruem. A stále bojuje, aby byl opravdovým a svobodným člověkem. Závěr filmu je opravdu dojemný a slabší povaze může ukápnout slza.(3.2.2013)

Normálně nemám romantické filmy příliš v lásce, zvláště když jsou "přeslazené". Tento mi však takový nepřišel. Možná protože v něm hraje skvělý Robin Williams. Je to (zatím) jediný film, u kterého sem brečel. Přesto v něm není nouze i o zábavu. Nečetl sem sice předlohu a věřím, že je lepší, jelikož z dobré Sci-Fi udělal Columbus "romantickou sračku", ale toto je opravdu výborný film. Avšak bez Williamse by po něm nejspíš ani pes neštěkl.(17.4.2006)

Vzpomněl jsem si na knížku "Lidštější než lidé". Robin Williams excelentí, ostatně jako téměř vždy. Neuvěřitelně lidský příběh, který připomněl, co znamená být člověkem a co do tohoto pojmu nepatří - a že těch nepatřičností lidé dělají... Smekám před tvůrci a nemůžu jinak než plný počet.(22.1.2011)

I když znám spoustu jiných a i lepších filmů, přesto tomuto nemohu dát míň, jak 5*. Ano, k 100% dokonalosti mu něco chybí, přesto je to snímek originální a svým způsobem jiný než šablony současného komerčního filmu. Krapet podobné mi k němu přijdou akorát Forrest Gump a Benjamin Button.(1.2.2013)

Príjemná rodinná záležitosť, obsahujúca zaujímavé otázky, ktoré budeme musieť riešiť, keď si roboti, androidi a im podobní začnú uvedomovať samých seba.(28.10.2016)

sladké, americké, columbusovské, aneb další rodiná komedie, která má mít "mravní poučení".(19.8.2003)

Skvělý Robin Williams. Neuvěřitelné masky robotů. Výborná sci-fi.(26.8.2003)

Spíš než scifi nebo drama je to romantický film, ale to nijak nevadí. Co naopak vadí, je šílená stopáž. Předlohu neznám. 7/10(2.1.2006)

Napoprvé se mi to líbilo víc, ale podruhé to bylo příšerně zbytečně dlouhé...takže za tři...(6.9.2009)

• Hapretor

Jako sci-fi mi to nepřišlo. Tak je tam robot, co chce být člověk, no. To je toho. Já chtěl vidět sci-fi. Místo toho sem viděl nějakou romanťárnu, kde si Robin Williams nechal přidělat bowden mezi nohy, aby se mohl při-connect-it k tý ženský.(23.5.2011)

• jasanka

Když si vzpomenu na tenhle film, padne na mě podivná depka. Znova už určitě ne.(23.7.2011)

Podle mě nádherný film,u několika scén jsem uronil slzu,jinak velmi dobře zpracované.(30.10.2011)

Můj velký problém je Robin Williams, nemám ho ráda. Možná by mé hodnocení dopadlo lépe, pokud by Andrewa hrál jiný herec. Ale ještě je tu jedna věc a to srovnání se Spielbergovým A.I. Spielberg z toho pro mě vychází zajímavěji, temněji, méně instatně. Jinak ale hudba nádherná! 70%(1.2.2013)

Doják jako kráva! On je totiž živý, chápete to? Stárne, myslí, cítí, dýchá, trpí, ale hlavně... miluje. A aby bylo vše náležitě podpořeno, angažovali Hornera v začátku mindfuck období á la "Perfect Storm" a "Beautiful Mind"!!!(29.12.2014)

• deadman93

Vím, že to bylo dlouhé, nudné a smutné...(11.9.2015)

• Ssoumess

Nejdelší film na světě. Kdyby to bylo sestříhaný na polovinu, tak bych dal trojnásobný hodnocení, ale kvůli tý rozvleklý nudě nemůžu. 2/10(19.6.2009)

Velmi zaujímavý a plnohodnotný film pre celú rodinu. film má bohužiaľ jediný no o to závažnejší nedostatok. To čio sa malo brať ako vážna téma v oblasti budúcej psycholóhie ľudstva sa napustilo komédiou a hluchými pasážami spätými s rodinými problémami. No v každom prípade nutnosť pre dospievajúce deti. Podla mňa ovšem. 80%(23.1.2010)

Na dobu, na několik opětovných shlédnutí je film Chrise Columbuse úspěšným nadprůměrným snímkem. Ale nedá se mu upřít sladká a idealistická část s prvky Hollywoodu. I přes tyto neduhy má však kouzlo, příjemnou dějovou linii a námět. Ještě dnes se pobavím, což není zcela totožné s prvním shlédnutím, kdy byl film TOP tohoto druhu, ale oněch 13 let toho zase tolik nezměnilo. ;-) Je pravda, že prvky v něm ukryté, týkající se vývoje, byly místy přehnány či nevysvětleny (z technologického hlediska), což může někdy vyvolat otázky, ale o tom tento snímek není. Je prostě krásnou ideou.(2.2.2013)

Rodinně pojatá budoucnost inteligentních robotů z nichž si někteří začnou uvědomovat sami sebe. V tvrdé většině filmů s podobným tématem vše končí katastrofálně, zde naopak. Robin v roli příjemného společníka provází, učí a vyvíjí se spolu se sympatickou rodinkou Sama Neilla. Žádné vražedné nebo společenské drama nečekejte. 65%(4.9.2018)

Skvělý příběh podle ještě lepší povídky, který je ale tak příšerně přeslazený, že Spilbergův AI je oproti tomu horor. Samotné ztvárnění Andrewa je navíc tak příšerně papundeklové, že to muselo vypadat staře už ve své době.(6.9.2018)

Úžasný průřez života jednoho robota. A Oskarovi bych rád vzkázal aď do tý zdi jenom nečumí, ale aď do ní i bouchne hlavou, třeba se mu rozsvítí co je dobrej film!(1.9.2003)

Tyto filmy muzu a Robin je skvely.(6.7.2005)

Tak, no, videl som aj lepšie filmy. Aj keď to najprv vyzerá, že Andrew atď bude opäť len raz nejaký srandovný príbeh o jednom robotovi medzi ľuďmi, postupne sa to vyvinie v niečo viac a pomaly zistíme, že Andrew bol možno viac človekom, ako niektorí skutoční ľudia. Celkom pohodový, nenápadný film. Čistý priemer.(19.7.2008)

• Acrobat

to sa mam akoze rozplakat? Do srotu ako v A.I.(6.12.2009)

Krása! Říkejte si co chcete, ale je to krásný a žádný cukrkandl jsem tam neviděl!(2.3.2011)

I toho robota dokáže Williams zahrát výborně. Musím říci, že po stránce designu robotů je tohle výborný film, takové budoucnosti bych i věřil. Jinak spíš rodinný film než sci-fi.(17.3.2011)

Tohle byl neuvěřitelnej (ne)živej příběh(6.4.2011)

Silný skvelo spracovaný príbeh s vynikajúcim výkonom Robina Williamsa aj všetkých ostatných hercov.(31.7.2011)

Assimovská adaptace robotího příběhu v tradičně Columbovském rodinném hávu s notnou dávkou emocí všech druhů a cukrovinek kupodivu u mě zafungovala. Těchnická úroveň včetně trikové stránky a masek byla na hodně slušné úrovni, vybrat dobráckou Robinovu tvář byl výborný tah stejně jako povolat Hornera s jeho notičkama. Mně se to líbilo napoprvé i potom po letech úplně stejně, příjemně pobavilo a dojalo a navíc přineslo zajímavý pohled na podstatu a smysl lidství - 80 %(29.5.2012)

Přeslazenost? Tak určitě. Ale... komu to vadí? Tolik z nás má stejný problém jako Andrew. A přitom jsme lidmi...(1.2.2013)

Slaďáky plné citů nemám v oblibě, toto je vyjímka.(2.2.2013)

Kéž by bylo víc filmů, jako je právě tenhle. Miluji tyhle rodinné / dojemné filmy. Do toho skvělý Robin Williams a navíc krásný soundtrack. Ideální kombinace :)(20.4.2013)

• Arsenal83

To sme tu už tých robotických romantík mali. Ľudia už majú vo filmoch za miláčikov roboty, všadejaké zvierata nevynímajúc hady, či pavúky, len zabudli mať radi seba samých navzájom.(24.12.2015)

"Pro tebe je čas nekonečný..." Romantická robotická sci-fi "sága" o touze nebýt jen strojem. Hodně emotivní. "Raději zemřu jako muž, než žít celou věčnost jako stroj!"(12.9.2017)

• Pitryx

Pokud někoho baví filosofické žvásty a plané tlachání, filmy statické a bez jakékoli akce, tak si to skutečně užije. Divák, který se hodlá u filmu bavit utře nos, stejně jako já, protože já se nudil a od 50 minuty jen konec filmu přejel. Stupidní hovadina, kterou mohli natočit v divadle. Hluboce podprůměrný film, který u mne naprosto propadl. Takže nakonec na celém snímku bylo jen to, že se tam poslouchala Rusalka Antonína Dvořáka. ČT2 090119 11946/12550(21.12.2009)

Souhlasím s mnohými, kterým vadila přeslazená varianta původní skvělé literární klasiky žánru. Nicméně i tak docela tleskám, pro mě tento film byl příjemným překvapením.(7.4.2010)

Asimov a Columbus. Skvělá kombinace.(19.11.2010)

Naprosto nechápu tak nízké hodnocení! Opravdu výborný film, s chytrým dojemným příběhem. Komentáře jako, až příliš sladké, za ty peníze bych čekal že to bude lepší... vnímali jste opravdu ten film? Můj názor? Hezké, chytré, dojemné, trochu sci-fi.. zkrátka všechno co by takový rodinný film na tohle téma měl mít. EDIT: Scéna, kde Andy poslouchá Měsíčku na nebi u mě dokonce vykouzlila slzu na tváři, což se v mém případě u filmů stává jen velmi zřídka.(20.5.2012)

Poprvé jsem snímek viděl, aniž bych tušil, že se jedná o zpracování povídky (rozpracované do podoby románu) Isaaca Asimova (román společné s Robertem Silverbergem), podruhé jsem film viděl po přečtení povídky a oproti předloze je zpracován více rodinně a romanticky (rozvoj vztahu) a některé části jsou změněny (např. tvorba orgánů, závěr), ale základní myšlenku film dodržuje a rodinné zpracování filmu sedí. Jedna z nejlepších neakčních sci-fi.(1.2.2013)

Jeden z nejlepších filmů, co k tomu víc dodat? Zanechá ve vás snad všechny druhy pocitů, až je vám líto, že i vy doma nemáte robota ... vlastně ne robota, ale Andyho :)(19.1.2014)

Slavné dílo Isaaca Asimova řadím mezi to nejlepší, co kdy napsal (kromě Nadace, tu řadím na samotný vrchol jeho tvorby). Byl jsem hodně zvědav, co s tím udělají filmoví tvůrci. Doufal jsem, že se toho chopí někdo zajímavější a upřímně jsem se bál, co z toho Columbus vytvoří. Naštěstí se nestalo nic tak hrozného. Naopak jsem byl mile překvapen. Děj plyne skoro stejně jako v knize až na to, že se tvůrci vyhnuli zcela právnickým otázkám, soudům a dalším medializováním některých problémů, který Andy ve svém životě řeší. Velmi mě nadchnul výkon Robina Williamse, který se na tu roli přesně hodí. Ještě bych vyzdvihl efekty, které nebyly přepálené a přesto oddávaly nádech budoucnosti. Největším problém je ovšem ve zkratkovitosti příběhu a jeho délce. Začátek plyne skvěle a přirozeně, ale od druhé půlky se vše zrychlí a na žádné morální poselství a lidské otázky nezbude tolik času, kolik by bylo potřeba. Tady si myslím,že úroveň filmu jde značně dolů. Celkově jsem ale spokojen a rozhodně bych ho doporučoval. 85%(15.9.2014)

• bohhous22

Hvězda za Robina Williamse.Jinak mě takovýhle Sugarmovies dokažou akorát nasrat.Columbus je citlivka,ok.Svojí pravou tvář a sexualitu předvedl v Mrs. Doubtfire a je vidět,že byl ve svejch!U toho měl zůstat.Nebo s tim řemeslem praštit radši!(14.3.2015)

Vskudku nevšední sci-fi?!, jenom ten Robin Williams mi tam jaksi nesedí. To,že se děj odehrává v průběhu neuvěřitelně dlouhé doby nevadí, avšak to ,že jde pouze o přerod robota na lidskou bytost a to je to jediné co si z filmu odnesete už vadí víc ..nicméně potěšila romantická část 80%(9.9.2015)

Takhle to teda nebude!(1.9.2003)

• maeb

Kdyby to nebyla tak nechutně přeslazená limonáda a hlavní roli nehrál Robin Williams....tak by se na to dalo i dívat.(3.9.2003)

• valkil

Slabé, příliš rozvleklé, bez šťávy.(13.7.2004)

Robotovi trvalo dvě století pochopit lidství. Jak dlouho to potrvá nám??(1.11.2006)

Škoda, toho slabého hodnotenia, Pretože ide o výborný film, slušne spracovaný so skvelým hudobným sprievodom od majstra soundtracku Jamesa Hornera.(9.6.2008)

Pro mě velké překvapení. Čekal jsem nějakou rodinnou taškařici a místo toho se mi dostalo zajímavého dramatu a zamyšlení nad nesmrtelností. Sice začátek filmu je poněkud nedržící pohromadě a strašně těžko se v něm orientuje, ale až z druhou polovinou jsem pochopil, že to tak přesně má být. Protože jde právě o to, jak se cítí někdo, kolem koho všichni umírají a on zůstává pořád stejný a sám. A tenhle pocit to ve mně vyvolalo. A film by měl být především o pocitu. Aspoň podle mě.... Nový a zajímavý pohled na něco, co už tady několikrát bylo. Ale na dobrý film to bohatě stačí, když to někdo umí.(20.1.2009)

Tady bych si dovolil se s hodnocením hodně trhnout. Jestli mám nějakou výtku (kromě už tradičně příšerného českého názvu), tak trochu k atmosféře (nezaškodilo by přitvrdit) a hlavně k délce. Něco přes dvě hodiny mi prostě přišlo málo, protože co vyprávět určitě ještě bylo. Krásně je to vidět na poslední zhruba půlhodině, kdy se zařadí mnohem vyšší rychlost, "aby se to stihlo". Ovšem jinak - Robin Williams je borec od začátku do konce, zbylí herci taky nejsou marní a příběh je prostě odvaz. Slabších pět, ovšem být to tříhodinový trochu dramatický epos, asi by mi nestačila stupnice (co by, kdyby...:)).(23.5.2011)

To jsem vážně zvědav, jestli lidstvo někdy dojde až do této fáze robotizace. Roboti budou vypadat jako lidi a začnou myslet jako lidi. Nakonec utratí všechny peníze, aby se stali lidmi. Takže roboti pak přestanou existovat. Ale možná někteří roboti se nebudou chtít stát lidmi. A také se možná někteří lidé budou chtít státy roboty. Uff to bude zamotané. Dávám tři hvězdy.(2.2.2013)

Ach ty city. Zbytečně to pokazilo celkový dojem z filmu. Od začátku upgrade na nejhorší zvíře, které může existovat jsem se začal nudit. Škoda toho konce, jinak bych dal 4*. Nejlepší scénka "Mohl by jsi prosím otevřít okno? Rád pomůžu. Teď skoč. Hop, hop. Né, ven z okna."(5.2.2013)

Jeden rád poslouží(13.8.2014)

Tento film ani svým nápadem nenabízí nic nového. Příběh o robotovi, kterého si pořídí jedna rodinka, která logicky zestárne a robot si bude říkat, proč i já nezestárnu a nevypadám jako člověk? Stane se z něho Robin Williams. Příběh je ale neuvěřitelně protažený a zpracováním hodně nudný a dětský. Lidskou podobu Robina Williamse si však moc neužijete. Ta totiž bohužel přijde zhruba krátce ke konci. Snímek tedy rozhodně není dobrý.(13.3.2015)

Typická Williamsovka. Co tím myslím? Rodinný film s důrazem na lidskost, lásku, rodinu, vtip a emoce. Stejně jako to bylo např u Hooka, Táty v sukních apd. Tentokrát jde o robota, který vlastně robot není, nebo se s tím nesmíří. Jde o souboj s lidstvím stejně jako kupříkladu ve filmu Číslo pět žije. Robin Williams se s tím popral se ctí a po svém.(30.12.2015)

Andy ujde dlouhou cestu, od robota, který plní úkoly své nové rodiny, až po téměř úplné polidštění. Zajímavý film o vztahu k umělé inteligenci, ale jsou na toto téma i lepší snímky. Tady to je až moc milé a sladké a na mě i až moc dlouhé. Robin Williams nezklame, občas i pobaví, ale i tak to je maximálně o fous lepší průměr.(4.9.2018)

Dojemně krásné..... Další z průměrnějších filmů, na které se ráda kouknu zas a zas.(1.2.2008)

Nejdřív jsem myslel, jaká to bude blbost, ale von se na to příjemně kouká. Takovej oddychovej snímek, kterej si ale dokáže udržet pozornost. A sem tam (i když řídce) se člověk i zasměje.(16.11.2008)

Celkem zajímavé, ale přesto existuje spousta lepších filmů na todle téma. Například Spielbergova AI...(16.11.2008)

Asimovův dvěstěletý člověk Andrew předčil mé očekávání, co se zpracování týče, ale romatické sci-fi to rozhodně být nemělo. Citlivý měl být Andrew, což Robin Williams zvládl na jedničku, ale jeho životní příběh takový být neměl.(19.1.2009)

Vynikající dílo, které na mne udělalo opravdu dojem, proto jsem byl velmi nečekaně překvapen jeho nízkým hodnocením. Skvěle zahrané od R. Williamse...(7.12.2010)

Opravdu vydařený a procítěný film, který sice má své chyby, ale potěší.(10.5.2012)

84%(17.9.2012)

Film se mi opravdu zamlouval, ale nejvíce si vybavuji moment, kdy tam někdo na gramíku pouštěl Dvořáka :)(6.12.2012)

Čo nás robí ľudmi? Čím sa líšime od zvierat alebo vecí? Sme viac ako iné živé alebo neživé existencie? Tento film na to zrejme neodpovie...no prinúti Vás zamyslieť sa nad tým. Úžasný film s famóznym Robinom Williamsom ktorý sa v tejto roli našiel a vynikajúcim Samom Neillom. Pre mňa to bol zážitok sledovať Robina, podľa mňa v jeho najlepšej roli kariéry. Tento film Vám dá viac ako si môžete predstaviť. Film je tu nedocenený, zrejme pre jeho romantickú zápletku, ktorá ale vôbec nič neskazila, ale krásne dokreslila a podtrhla celý príbeh.(12.1.2013)

Toto je první a poslední film, u kterého jsem naplno brečel. Nevím proč, ale v tu chvíli to na mě strašně dolehlo. Bylo mně 15 a pamatuju si, že máma navrhovala, abych šel k psychologovi, protože není normální bulet u takovéhle kraviny :-D(9.6.2013)

Mně se to líbí moc. A basta!(30.8.2014)

• teplic

Keď som bol ešte malý ciciak, tento film ma vedel ohúriť. Teraz len sedím a pýtam sa: a stavebné povolenie na ten domček na pláži ako dostal? A materiál? Základná myšlienka fajn, ale dostal som cukrovku a zostarol o dve storočia.(18.7.2017)

Téma je velmi blízké filmu Číslo 5 žije, jen je propracovanější a bere útokem lidské city na obrazovce i před ní. Robin Williams v roli robota předvádí úctyhodný výkon. Sledujete jeho postupný vývoj ze stroje až po skutečného člověka, který objetoval i nesmrtelnost, aby mohl pocítit vše krásné, co lidský život nabízí. I když někomu může jeho cesta za životem a láskou připadat hloupá rozhodně má sílu dojmout k upřímným slzám.(31.8.2003)

Nemam prilis rad romanticke filmy, ale tento byl vyjimkou, nicmene te romantiky bylo nekdy az moc. Mimo jine skvely Robin Williams a masky robotu.(1.9.2003)

• TesterX

Opravdu preslazena limca, avsak s par vtipnymi momenty a (sic kratkymi) uvahami nad smyslem ziti. Ten priserny konec si mohli filmari odpustit.(3.9.2003)

Rozhodně je to Asimovovi blížší než "Já, robot". A kromě toho, podobných sci-fi v holywoodu zrovna moc nevytvořili.(24.9.2008)

Na jednu stranu těžkotonážně prostý a dojemný příběh nasazený na sci-ci kostru Isaaca Asimova. Na druhou jako rodinný mainstream proč ne.(20.1.2011)

Film, čo ma prekvapil zo všetkých stránok. Najviac ma chytilo spôsob spracovania tematiky, ktoré síce nie v takej podobe, ako je to zobrazené, ale v inej „určite raz príde“. Sci-Fi, kde sa prejavuje silná romantika s neodpustiteľnou drámou. Silné technické a ľudské argumenty, ktoré uvidíme vo filme, budú aktuálne čoraz viac a viac v blízkej budúcnosti. Vo filme jednoznačne dominujú Robin Williams a Embeth Davidtz, ktorí podali excelentný výkon. Herecké výkony ostatných akoby vedľajších postav (Sam Neill, Oliver Platt) je taktiež nadpriemerný. Film, na ktorý sa dá znovu a znovu podívať. P.S.: Je mi tak trošku ľúto, že len tak málo ľudí pochopilo krásu a unikátnosť tohto majstrovského diela. Osobné hodnotenie: 93% (*****)(5.4.2011)

Vďaka mnohým autorom pred ním i po ňom sa Andrew bohužiaľ nemôže pýšiť originálnym námetom. Možno vám príde jeho životný príbeh predvídateľný, možno sa u neho stretnete s priemernosťou, dokonca sa vám možno bude zdať príliš umelý či prisladký . . . Ale aj napriek tomu všetkému v jeho plechovej tvári s určitosťou nájdete známky ľudskosti. Mám rada pána Williamsa i pána Hornera. A snáď práve kvôli nim na Andrewa spomínam len v dobrom.(5.10.2011)

Je to film, po ktorm pochopite, ze bez lasky nema ziadny zivot zmysel, ani ten umely.(11.2.2012)

Tenhle film je pro mě citovka, vždycky mě to nějak vezme.(29.5.2013)

Krásny príbeh plný emócii, ktorý však nemá hlavnú myšlienku. Teda aspoň vhodnú pre ľudí. Možno to bude povinná jazda pre robotov za niekoľko desaťročí.(28.12.2013)

• Katka232

Po přečtení knihy Pozitronový muž od Asimova nemuzu hodnotit jinak. Veleúspěšné dílo, bylo neskonale zprzněno.(29.12.2013)

Ne film mi nepřišel až tak přeslazený jak se tu píše,nezdravě dojemný snad,ale ne přeslazený.Dnes už mrtvý Williams to zahrál opravdu se vším všudy a držel jsem mu palce až do konce.Jedno z těch opravdu dobrých dramat které jsem měl tu čest vidět.(24.8.2014)

• Andreas17

**+ Především rodinný film, který bych ale nezařadil mezi dětskou zábavu a dospělého jedince nenaplní. Kdo by na něj měl tedy koukat? Zřejmě jen žánroví fanatici nebo dospělí s duší dítěte :-). Jako oddychovka OK, ale pro mě nezáživné.(15.12.2016)

Konec mohl být asi kratší a nejspíš bych nedokázala argumentovat na obranu toho všeho čeho tam bylo opravdu … až moc … ale přesto mám tenhle film opravdu hodně ráda. Především pro tu jemnost, citlivost a slušnost. To nejhorší co tam uslyšíte je "hovno". Jinak je celý tenhle film přesně jako jeho hlavní hrdina Andy. Příjemný, milý, vtipný a vždy džentlman. Pro mě je to při každém shlédnutí pohlazení po duši.(3.9.2018)

Moja prvá poviedka od Asimova vôbec, prečítaná ešte v 80tych na strednej, v zbierke Roboti a androidi. Samozrejme že poviedka bola lepšia (a vlastne to bola taká rozbuška k okamžitému zháňaniu ďalších diel od Asimova), ale táto adaptácia je hodne podarená - na rozdiel od I, Robot.(9.10.2018)

Povedené zpracování geniální povídky to je. Občas sice trošku dojíždíme na "romatický žánr", ale obsahově to má hodně do sebe. Williams se pro roli skvěle hodí a celkově to prostě má atmosféru.(23.7.2005)

• trinan_kop

Tento film je absolútne pošlapanie pamiatky geniálneho spisovateľa Isaaca Asimova. Jednu hviezdičku dávam iba za prvých pár minút, kedy to ešte vyzeralo sľubne, ale potom sa to zvrhne na typickú americkú hlúpu komédiu, ktorá s predlohou má spoločného naozaj iba toho robota, nič iné. Ak nepoznáte Isaaca Asimova, a nič ste od neho nečítali, pridajte si kľudne 2 - 3 hviezdičky - inak to viac ako na jednu nieje.(23.12.2007)

• estella

Tohle bylo opravdu desne, ruzova bonbonierka bez chuti a napadu. Zaver jsem totalne nezvladla a proste jsem to MUSELA vypnout. Masky jsou celkem dobre, ale tot vse.(19.1.2009)

I když se jedná o přeslazenou limonádu s ještě přeslazenějším koncem,nějak mě to chytlo za srdce a i se mi to líbilo.Navíc je to po vizuální stránce výtečně zpracované.(20.3.2009)

Opravdu krásnej film. Ukazuje nám že si máme vážit i toho co jsme si nevybojovali, nebo toho co už nám to příjde samozřejmé. Jako třeba života, svobody, práce i lásky.(3.2.2010)

Jeden z mála nejzdařilejších filmů, které jsem mohl vidět podle povídky Isaaca Asimovova - Dvěstěletý člověk (povídku lze najít v české antologii Roboti a androidi, nebo v Asimovově sbírce Kompletní robot -1984), kdy se technický lidský výrobek chce stát člověkem. Jeho cesta stát živým tvorem zabere mnoho úsilí. Vynikající herecké zpracování robota Andrewa Robinem Williamsem mi vyrazila dech.(1.1.2011)

Na můj vkus trošku dlouhé. Zápletka tohoto filmu aji její podstata by se vešla do krádší stopáže. Každopádně se mi film líbil jeho hloubka , která možná n aprvní pohled není vidět je velmi přesná a dotýká se dost konkrétních věcí dnešní doby. Výkon Robina Williamse je najedničku (lepšího a vhodnějšího herce pro tuto roli vybrat nemohli), ale Sam Neill zahrál famozně (i přes to že měl málo prostoru, což je škoda.) rozhodně doporučuji, koukat na to může celá rodina.(24.2.2011)

Já nevím, mně se ten film moc líbil, ale chápu, že je to svým způsobem strašný kýč. Nicméně ho mám moc ráda. Je smutný, veselý, romantický i dramatický.(10.5.2012)

Krásny pribeh ... skvele spracovanie :)(14.5.2012)

Tento film jsem poprvé viděl před více jak deseti léty a nedávno jsem si říkal, že je čas se podívat znovu. Film na mě velmi zapůsobil a líbil se mi dokonce o něco víc než A.I. - Umělá inteligence. Krásný film plný emocí, krásné hudby a vůbec, hodně nutí k zamyšlení a po shlédnutí ve vás něco zanechá. Něco pozitivního. Takové filmy mám rád.(2.12.2012)

Nedá se říct, že by byli tvůrci svázaní knižní předlohou. Z původní povídky nezůstalo skoro nic. Výsledný film je komedie/rádoby drama - na můj vkus moc přeslazený, moc americký. Do sci-fi bych tohle určitě neřadila. Průměrná rodinná zábava, kde se občas objeví pár vtipných scén. Slabé 3 hvězdičky.(30.1.2013)

Já bych tedy raději doma Méďu.(1.2.2013)

Jednoznačně jeden z nejsilnějších filmů, co jsem kdy viděla. Je to sice hra na city, ale sežerete to i s navijákem. Robin Williams je excelentní a snad jsem žádnému z robotů nikdy tolik nedržela pěsti.(1.2.2013)

Jak říkají ostatní. Odporně přeslazené. Dívat se na to dá, ale jen jednou.(2.2.2013)

Jeden rád poslouží.(2.2.2013)

Nádherný film!Opravdu úžasné,krásný příběh,krásné zpracování a úžasné herecké výkony...Opravdu mě to dostalo...(6.2.2013)

Tomuto filmu ubližuje len to, že nie je ladený viac do dramatického tónu. Občasný humor a vtípky ho prekvapivo zrážajú dole. Navyše mi niektoré scény pripadali až strnulo zábavné. Robin Williams je však tradične skvelý a film dopĺňa dobrá hudba. Solídne 4*.(4.7.2013)

Pekný,príjemný rodinný film s presahom do sci fi.Nič viac,nič menej.(10.3.2015)

Kdo má rád trošku sci-fi, trošku komedii, a miluje herce Robina Williamse, tak ať neváhá se na tento film podívat. Krásný dabing, plný vtipů, Vás nenechá chvíli v klidu. Ale to myslím při filmech s Robinem až na nějaké vyjímky je skoro vždy. Jako rodina máme rádi více jeho skvělých filmů, ve kterých je schopen dokázat, že to jako herec opravdu umí. Proto všem doporučuji nejen tento film, ale i jiné filmy ve kterých Robin Williams hraje.(27.2.2016)

/90%/(11.9.2017)

Nevím, jaké všechny emoce může tenhle film v kom vzbudit a na kolik lidí působil stejně jako na mě. Mnohem dřív než jeho jsem však znal originál jménem - Dvěstěletý člověk od Isaaca Asimova. A tenhle film je snad první, u kterého můžu s čistým svědomím říct, že ne že by se rovnal předloze. On je lepší než předloha. Je lidštější a zároveň vtipnější. Opravdu SMEKÁM před tvůrci, jenž udělali z poslání pro roboty poslání pro lásku, i před Robinem Williamsam, který dal do role (původně dost sobeckého) robota srdce i duši. Tímhle filmem pro mě (mnohem méně zajímavá) předloha jednoduše skončila. MAXIMÁLNÍCH 5*(1.2.2019)

Tento film, který možná budí dojem, že půjde o další stupidní rodinnou zábavu s Robinem Williamsem (Dr. Flastr, Flubber), je skvělá existenciální podívaná s nádhernou výpravou.(5.10.2003)

Krásnej a slaďoučkej film(16.2.2005)

Robot co má lidské myšlenky? nic nového! Ale filmově zpracovaný na 5*(7.4.2007)

Sympatická hlavní postava ato i potom, co se přemění v Robina Williamse. Vzorem slušnosti, chrličem vtipů (úžasná scéna) a hodinářem :). Fandil jsem mu a oceňoval strojený pohyb Robina. Přirovnal bych to k nedělnímu obědu, kdy se přede mnou objeví nádherná flákota, ale bez kaše, rýže nebo aspoň chleba...člověku nějak pomalu začne odcházet chuť a jinak velmi chutný oběd se změní v touho ho tím vidět. A asi nějak takhle chutnal ten film..(16.11.2008)

Nebylo to špatné, ale na tak dlouhý film je zde docela i nuda. 58%(17.5.2009)

Když v sobě Andrew objevuje city, poslouchá desku s Dvořákovou Rusalkou, "Mesíčku na nebi hlubokém" v češtině.(20.12.2009)

Naprosto pohodový, rodinný sci-fi snímek, po stránce emocionální velmi silný a vkusně zpracovaný s dobrým filmovým nápadem. K tomu ještě hvězdné herecké obsazení (Robin Williams, Sam Neill, Oliver Platt, Wendy Crewson atd.), skvělá hudba (James Horner) a režie (Chris Columbus). Příběh o robotovi co se chce stát člověkem mě dostal dřív a stejně i dnes. Já dávám za 5*.(28.9.2010)

Je to dlouhé a chvílemi přeslazené. Ale je na tom něco k zamyšlení. Nevidím v tom jen dobře zpracované rodinné sci-fi. A proto dávám za 5.(17.4.2011)

Přiznám se že je to jeden z mála filmů u kterého sem na konci pustil slzu ( pro srovnání u Titanicu se mnou konec absolutně nic neudělal )(25.8.2011)

"Jak velký Andy Martin říkával: 'Jeden rád poslouží!'"(16.12.2011)

Chápu, že někteří lidé když viděli tento film tak očekávali spíše sci-fi než velmi citlivý film a já jim to nezazlívám. Holt někdo není na romantické filmy. Já když vidím tento film tak mi i ukápne slza :). Jenom mám menší výtku k popisu filmu, protože jak je napsáno že když se Andrew vrátí ze své cesty kde hledal podobné jemu a že s malé slečny se stala dospělá žena, tak to omyl. Protože ta dospělá slečna není Amanda ale její vnučka Portia. Bohužel nevím kdo tyto popisy spravuje tak to píši sem :).(18.2.2013)

Bohužiaľ, jediný film, ktorý je poctou Asimovovi a ktorý sa obsahom ako-tak drží literárnej predlohy.(1.6.2013)

• bctpeyhon

Nedávno jsem si na tento film vzpoměl, s tím, že jsem jej kdysi viděl, a taky s tím, že se mi líbil. To ale muselo být více dávno, než jsem si myslel. Kdyby tam bylo méně té, jak tady někdo píše, přeslazenosti, tak by film hned nepřímo úměrně stoupl na mém hodnocení, ale bohužel. První třetina filmu se mi moc líbila, ale ten zbytek se mi tak znepříjemnil, že jsem na to hezké v rychlosti zapoměl.(28.2.2014)

Překrásný a nádherný velmi působivý film, který neřeší okolnosti, ale podstatu věci. Doporučuji.(21.5.2014)

Já vím, že je to pro některé těžké vidět v tom jen přeslazenou komedii, ale prostě ten film je mnohem víc a možná právě až časový odstup vyzdvihne jeho kvality a hlavně jeho myšlenku. Za mě 100%,(18.9.2014)

Krásný příběh se skvělou hudbou.(8.8.2015)

Asimov to sice napsal trochu jinak, ale přesto mě tento příběh jaksi chytl za srdce a za některou z hloboko zasunutých myšlenek, jak to s těmi roboty v budoucnu bude. Dojemný příběh, kdy se robot pod vlivem lásky chce stát smrtelným a tím být oficiálně uznán člověkem...jeden by řekl, že u konce ukápne slza, ale neukápla, takže 4*(10.6.2017)

Naprosto geniální :-) 5*(13.11.2017)

Rok 2018 (takmer 20 rokov po premiére) s poriadnym odstupom času, odkedy som to videl prvý krát (cca pár rokov po dobe vzniku) a musím povedať, že je to stále vážne dobrý film, ktorý pôsobí v dnešnom masmédialnom svete veľmi "komorne" a v určitom slova zmysle by som ho označil za kultový film. Robin Williams je už nejakú dobu mŕtvy a možno aj kvôli tomu film na mňa pôsobí o to zvláštnejšie. Meanwhile som okrem dalších prečítal aj "zopár" kníh s tématikou vedecká fantastika a vdaka tomu mi príde tento film viac fantastickejší, magický, vzácny, jedinečný. Počas opätovného pozerania tohto filmu si veľmi uvedomujem fenomén času, spomienok, vzťahov-ľudí v mojom živote. + Fakt pekná vábivá tak trošku smutná tak trošku dojemná hudba. Skrátka takýto film (a zopár daľších starších, a naozaj len zopár novších) pôsobí naozaj ako niečo jedinečné a neopakovateľné. Tu (z môjho pohľadu a môjho postoja) nejde o to kto tam hraje, koľko to zarobilo alebo aký je k tomu trailer či to či to bude 3D a podobné veci, ktoré sa dnes často pri nových filmoch riešia ale ide o "charakter" filmu.(3.1.2018)

66%(26.5.2018)