Andrew - člen naší rodiny

Andrew, člen našej rodiny

Muž tisícročia

Sci-Fi / Drama / Romantický / Rodinný

USA / Německo, 1999, 132 min

Každý z nás má asi filmy, ktoré sú pre neho srdcovou záležitosťou. A každý človek sa k týmto filmom veľmi rád vráti, kedykoľvek má možnosť. Pre mňa do tejto kategórie spadá aj film "Bicentennial Man". Hneď na úvod potrebujem povedať, že mi neskutočne chýba prítomnosť Robina Williamsa vo filme a prial by som si, aby tu ešte mohol byť. Pretože keď vidím jeho filmy a počujem jeho humor, mám pocit, že svet je trošku krajším miestom. Neviem ako inak by som popísal moje dojmy z tohto filmu, pretože vždy keď ho vidím mám pocit, že sa cítim príjemne, no súčasne prežívam aj bolesť hlavných hrdinov. Najmä Andyho. Pretože smrť je pre nás prirodzenou, no súčasne každý z nás je nešťastný, keď stratí ľudí, ktorí sú mu blízki. Problémom ale je, že pre neho je čas (ako mu Sam Neill ešte v prvej časti povedal) nekonečný. A v každom momente si to uvedomuje. A oveľa viac v druhej polke filmu, keď už nemá dokopy žiadnu rodinu a uvedomuje si, že nikto z jeho priateľov a rodiny mu neostane. A to je veľmi silné. Čo ďalej na tomto filme funguje? Láska medzi ním a Portiou. Príde mi to maximálne úprimné. A rovnako aj priateľstvo medzi ním a Hailie Kate Eisenberg na mňa pôsobí maximálne úprimne. A okrem toho komédia. Ako by mohol tento film bez nej fungovať? Nie je to len dráma, ktorá ma správneho ducha, no Robin Williams ma v tomto filme dokáže ohromne rozosmiať svojimi fórmi. A nikdy ma to neprestane baviť. Vizuálne je film skvelý, masky a make-up sú podľa mňa vynikajúce. Keby možno mám povedať jeden malý problém, ktorý tu vnímam, tak by to bol asi fakt, že po rokoch na mňa prídu záverečné momenty možno trošku zbytočne emocionálne. Ale aj tak nemám pocit, že by boli nasilu alebo, že by nefungovali. Stále sú dosť dobré na to, aby som ich veril a mal z filmu pocit, že funguje. Zakončil by som tento komentár asi slovami, že som tento film miloval ako dvanásťročný chlapec a milujem tento film dnes. A po smrti Robina Williamsa ho pozerám asi ešte radšej. Pretože od toho momentu je pre mňa záverečná smrť Andyho Martina skutočnosťou aj v reálnom živote. Neumrela len moja obľúbená filmová postava, ale stratili sme navždy aj človeka, ktorý ho stvárnil. A nech si kritici hovoria čokoľvek, pre mňa je to Williamsov najsilnejší film. A rozhodne zo mňa dostal najsilnejšiu reakciu. A rokmi pre mňa nič nestratil. V osobnom TOP 11 Najlepších filmov sa umiestnil na 11.mieste Hodnotenie: A+(19.5.2015)

Tento film ani svým nápadem nenabízí nic nového. Příběh o robotovi, kterého si pořídí jedna rodinka, která logicky zestárne a robot si bude říkat, proč i já nezestárnu a nevypadám jako člověk? Stane se z něho Robin Williams. Příběh je ale neuvěřitelně protažený a zpracováním hodně nudný a dětský. Lidskou podobu Robina Williamse si však moc neužijete. Ta totiž bohužel přijde zhruba krátce ke konci. Snímek tedy rozhodně není dobrý.(13.3.2015)

Typická Williamsovka. Co tím myslím? Rodinný film s důrazem na lidskost, lásku, rodinu, vtip a emoce. Stejně jako to bylo např u Hooka, Táty v sukních apd. Tentokrát jde o robota, který vlastně robot není, nebo se s tím nesmíří. Jde o souboj s lidstvím stejně jako kupříkladu ve filmu Číslo pět žije. Robin Williams se s tím popral se ctí a po svém.(30.12.2015)

Andy ujde dlouhou cestu, od robota, který plní úkoly své nové rodiny, až po téměř úplné polidštění. Zajímavý film o vztahu k umělé inteligenci, ale jsou na toto téma i lepší snímky. Tady to je až moc milé a sladké a na mě i až moc dlouhé. Robin Williams nezklame, občas i pobaví, ale i tak to je maximálně o fous lepší průměr.(4.9.2018)

Dojemně krásné..... Další z průměrnějších filmů, na které se ráda kouknu zas a zas.(1.2.2008)

Nejdřív jsem myslel, jaká to bude blbost, ale von se na to příjemně kouká. Takovej oddychovej snímek, kterej si ale dokáže udržet pozornost. A sem tam (i když řídce) se člověk i zasměje.(16.11.2008)

Celkem zajímavé, ale přesto existuje spousta lepších filmů na todle téma. Například Spielbergova AI...(16.11.2008)

Asimovův dvěstěletý člověk Andrew předčil mé očekávání, co se zpracování týče, ale romatické sci-fi to rozhodně být nemělo. Citlivý měl být Andrew, což Robin Williams zvládl na jedničku, ale jeho životní příběh takový být neměl.(19.1.2009)

Vynikající dílo, které na mne udělalo opravdu dojem, proto jsem byl velmi nečekaně překvapen jeho nízkým hodnocením. Skvěle zahrané od R. Williamse...(7.12.2010)

Film, čo ma prekvapil zo všetkých stránok. Najviac ma chytilo spôsob spracovania tematiky, ktoré síce nie v takej podobe, ako je to zobrazené, ale v inej „určite raz príde“. Sci-Fi, kde sa prejavuje silná romantika s neodpustiteľnou drámou. Silné technické a ľudské argumenty, ktoré uvidíme vo filme, budú aktuálne čoraz viac a viac v blízkej budúcnosti. Vo filme jednoznačne dominujú Robin Williams a Embeth Davidtz, ktorí podali excelentný výkon. Herecké výkony ostatných akoby vedľajších postav (Sam Neill, Oliver Platt) je taktiež nadpriemerný. Film, na ktorý sa dá znovu a znovu podívať. P.S.: Je mi tak trošku ľúto, že len tak málo ľudí pochopilo krásu a unikátnosť tohto majstrovského diela. Osobné hodnotenie: 93% (*****)(5.4.2011)

Opravdu vydařený a procítěný film, který sice má své chyby, ale potěší.(10.5.2012)

84%(17.9.2012)

Čo nás robí ľudmi? Čím sa líšime od zvierat alebo vecí? Sme viac ako iné živé alebo neživé existencie? Tento film na to zrejme neodpovie...no prinúti Vás zamyslieť sa nad tým. Úžasný film s famóznym Robinom Williamsom ktorý sa v tejto roli našiel a vynikajúcim Samom Neillom. Pre mňa to bol zážitok sledovať Robina, podľa mňa v jeho najlepšej roli kariéry. Tento film Vám dá viac ako si môžete predstaviť. Film je tu nedocenený, zrejme pre jeho romantickú zápletku, ktorá ale vôbec nič neskazila, ale krásne dokreslila a podtrhla celý príbeh.(12.1.2013)

• Katka232

Po přečtení knihy Pozitronový muž od Asimova nemuzu hodnotit jinak. Veleúspěšné dílo, bylo neskonale zprzněno.(29.12.2013)

Mně se to líbí moc. A basta!(30.8.2014)

• teplic

Keď som bol ešte malý ciciak, tento film ma vedel ohúriť. Teraz len sedím a pýtam sa: a stavebné povolenie na ten domček na pláži ako dostal? A materiál? Základná myšlienka fajn, ale dostal som cukrovku a zostarol o dve storočia.(18.7.2017)

Téma je velmi blízké filmu Číslo 5 žije, jen je propracovanější a bere útokem lidské city na obrazovce i před ní. Robin Williams v roli robota předvádí úctyhodný výkon. Sledujete jeho postupný vývoj ze stroje až po skutečného člověka, který objetoval i nesmrtelnost, aby mohl pocítit vše krásné, co lidský život nabízí. I když někomu může jeho cesta za životem a láskou připadat hloupá rozhodně má sílu dojmout k upřímným slzám.(31.8.2003)

Nemam prilis rad romanticke filmy, ale tento byl vyjimkou, nicmene te romantiky bylo nekdy az moc. Mimo jine skvely Robin Williams a masky robotu.(1.9.2003)

• TesterX

Opravdu preslazena limca, avsak s par vtipnymi momenty a (sic kratkymi) uvahami nad smyslem ziti. Ten priserny konec si mohli filmari odpustit.(3.9.2003)

Rozhodně je to Asimovovi blížší než "Já, robot". A kromě toho, podobných sci-fi v holywoodu zrovna moc nevytvořili.(24.9.2008)

Na jednu stranu těžkotonážně prostý a dojemný příběh nasazený na sci-ci kostru Isaaca Asimova. Na druhou jako rodinný mainstream proč ne.(20.1.2011)