Andrew - člen naší rodiny

Andrew, člen našej rodiny

Muž tisícročia

Sci-Fi / Drama / Romantický / Rodinný

USA / Německo, 1999, 132 min

Každý z nás má asi filmy, ktoré sú pre neho srdcovou záležitosťou. A každý človek sa k týmto filmom veľmi rád vráti, kedykoľvek má možnosť. Pre mňa do tejto kategórie spadá aj film "Bicentennial Man". Hneď na úvod potrebujem povedať, že mi neskutočne chýba prítomnosť Robina Williamsa vo filme a prial by som si, aby tu ešte mohol byť. Pretože keď vidím jeho filmy a počujem jeho humor, mám pocit, že svet je trošku krajším miestom. Neviem ako inak by som popísal moje dojmy z tohto filmu, pretože vždy keď ho vidím mám pocit, že sa cítim príjemne, no súčasne prežívam aj bolesť hlavných hrdinov. Najmä Andyho. Pretože smrť je pre nás prirodzenou, no súčasne každý z nás je nešťastný, keď stratí ľudí, ktorí sú mu blízki. Problémom ale je, že pre neho je čas (ako mu Sam Neill ešte v prvej časti povedal) nekonečný. A v každom momente si to uvedomuje. A oveľa viac v druhej polke filmu, keď už nemá dokopy žiadnu rodinu a uvedomuje si, že nikto z jeho priateľov a rodiny mu neostane. A to je veľmi silné. Čo ďalej na tomto filme funguje? Láska medzi ním a Portiou. Príde mi to maximálne úprimné. A rovnako aj priateľstvo medzi ním a Hailie Kate Eisenberg na mňa pôsobí maximálne úprimne. A okrem toho komédia. Ako by mohol tento film bez nej fungovať? Nie je to len dráma, ktorá ma správneho ducha, no Robin Williams ma v tomto filme dokáže ohromne rozosmiať svojimi fórmi. A nikdy ma to neprestane baviť. Vizuálne je film skvelý, masky a make-up sú podľa mňa vynikajúce. Keby možno mám povedať jeden malý problém, ktorý tu vnímam, tak by to bol asi fakt, že po rokoch na mňa prídu záverečné momenty možno trošku zbytočne emocionálne. Ale aj tak nemám pocit, že by boli nasilu alebo, že by nefungovali. Stále sú dosť dobré na to, aby som ich veril a mal z filmu pocit, že funguje. Zakončil by som tento komentár asi slovami, že som tento film miloval ako dvanásťročný chlapec a milujem tento film dnes. A po smrti Robina Williamsa ho pozerám asi ešte radšej. Pretože od toho momentu je pre mňa záverečná smrť Andyho Martina skutočnosťou aj v reálnom živote. Neumrela len moja obľúbená filmová postava, ale stratili sme navždy aj človeka, ktorý ho stvárnil. A nech si kritici hovoria čokoľvek, pre mňa je to Williamsov najsilnejší film. A rozhodne zo mňa dostal najsilnejšiu reakciu. A rokmi pre mňa nič nestratil. V osobnom TOP 11 Najlepších filmov sa umiestnil na 11.mieste Hodnotenie: A+(19.5.2015)

Pre mňa skvelý film! Vôbec mi nevadila tá romantika a trošku prehnaná bezproblémovosť. Myšlienka je skvelá, Andrew tiež, humoru sa našlo dosť. Sem-tam ma napadli aj malé logické trhliny, ale nemožem dať inak ako 5* :-)(22.1.2009)

Copak ten režisér nebo zvukař, nebo čí to byl "skvělý" nápad, vůbec neuvažoval o tom, že ty ozvučené pohyby androida Andrewa budou nepříjemně syčet a pískat a divák je bude muset dlouho poslouchat??? Vždyť to je k zbláznění! Nehledě na trapné rádoby emoční chvilky, kterými nás měli s Andrewem sblížit, ale ukázali spíš neschopnost herců (zejména těch malých) něco vyjádřit. Jenže nebyla bych to já, abych jim na to citové vydírání nekývla a nenechala se vtáhnout do příběhu.(31.7.2012)

Bicentennial Man je příjemná rodinná "pohádka" o robotovi, jenž se chtěl stát člověkem. Na to, že je to na motivy povídky od I. Asimova, jsem čekal trochu něco jiného. Bicentennial Man je totiž klasický Columbus - v tom dobrém, i v tom špatném slova smyslu. Je to rodinná, přeslazená a dojemná rodinná podívaná v tom nejameričtějším pojetí. Herecké výkony jsou dost dobré - Robin Williams umí hrát až neskutečně lidsky a člověk mu to naprosto žere. Hornerova "dojemná" hudba je rovněž pěkná.(10.7.2012)

Film, ve kterém Robin Williams ještě hrál. Příjemný film s (na tu dobu) dobrými herci. Příběh zajímavý a dojemný. 75%(23.12.2005)

Dětská verze Já robot!(23.12.2007)

"Jeden už ví, proč některá zvířata jedí své mladé.." ;)(8.3.2015)

No nebrečte nakonec... to nejde. Krasnej film(31.10.2007)

Príjemná rodinná oddychovka, do ktorej sa R. Williams perfektne hodí. Už ako bláznivý táta v sukni ma veľmi bavil, ale pristane mu aj rola robota v obleku. Takéhoto pomocníka by som brala všetkými piatimi..(7.3.2015)

Jeden rád poslouží...(21.7.2006)

• Kreeki

Film při odpoledním žehlení pro matku na mateřské dovolené. Colombus a Zemeckis rozhodně nejsou dobří režiséři.(29.5.2008)

Rodiný film s docela příjemnou romantickou zápletkou a sci-fi nádechem. Robin Williams je tu prostě boží. Ovšem škoda té délky, být to jen 110minut dlouhé - nic by se nezkazilo. Takhle to působí dojmem zbytečného natahování.(14.11.2008)

Ono Andrew je krásny film, no bohužial já som sa uňho trocha nudil a dej sa strašne vláčil, nič zaujímavé. Obsahovo obyčajný film a formou takisto nič moc, obyčajne nakrútené. Robin Williams je skvelý a v detstve bol Andrew moja obľúbená postava, no dnes už si uvedomujem, že je to jednoducho romantika medzi robotmi a tú ja naozaj nemusím. Navyše, keby scenár ponúkol lepší príbeh a hlavne lepšie dejové zvraty, mohlo to byť jedno z najlepších rodinných sci-fi. /60%/(26.6.2010)

Sladké, ale tak nějak milé pokoukání.(11.2.2010)

*** za námět a výkon Robina, jinak by to chtělo méně sentimentality.(18.5.2014)

Velmi příjemný rodinný film. Romantické sci-fi. Robot Andrew se chce stát člověkem. Všechno se mu zkomplikuje, uděla všechno proto, aby člověkem byl. Nedovedu si představit, že by Andrewa měl hrát někdo jiný než Robin Williams. Film mě dojal.(31.10.2008)

Krásný film, který zvládnul do sebe zahrnout období 200 let o robotech a lidech, prostě na tohle je tak nezapomenu a určitě si moc rád pustím znovu. Embeth Davidtz je úžasná.(7.2.2013)

Vizuálně náramně pohledná, vtipná a zároveň i velice inteligentní pohádka o robotovi, který se stal člověkem. Postupně stále víc a víc patetická a sentimentální, ale tentokrát mi to skoro vůbec nevadilo. Zvídavé děti ale i dospělé může tento film přivést ke spoustě podnětných a zajímavých ontologických úvah, ale leckteré jiné diváky bude asi dost spolehlivě nudit. Kromě výborného scénáře jsem ocenil i krásnou výpravu, skvělou trikovou práci (hlavně na postavě robota Andrewa) a navíc se mi ještě strašně líbila robofilní Embeth Davidtz v obou rolích své dvojrole. A Robinu Williamsovi jsem jeho androida bezvýhradně věřil, skvělý výkon.(12.5.2013)

Sakra co k tomu napsat, mohl bych chválit a chválit a napsat asi tak 20 řádků, spíš to nechám na vás a jen vytknu lehké nedostatky. Bohužel jsme zase svědky amerického přeslazení. Také Williams dle mého se do této role moc nehodí. Jinak je to krásný a lehce i poučné mohu jen a jen doporučit.(31.8.2015)

Hezká kombinace sci-fi a romantiky, se skvělým Robinem Williamsem v titulné roli.(24.10.2008)

Na môj vkus až priveľmi sladučké. Nebyť prehnanej dávky cukru, tak by ani nebolo čo vyčítať. Ale keď to muselo byť...(12.7.2012)