Andrew - člen naší rodiny

Andrew, člen našej rodiny

Muž tisícročia

Sci-Fi / Drama / Romantický / Rodinný

USA / Německo, 1999, 132 min

Dobrý Robin Williams a Oliver Platt. Film je trochu moc uměle prodlužován a šlo by ho jistě o dost zkrátit a vyznění by bylo možná více zajímavé.(11.8.2005)

Konec je fakt taková knedla v krku, že to fakt nejde, ale jinak je to velice zajímavý příběh...(17.9.2010)

Předlohu mistra Asimova mám. Dal bych klidně i plný počet,ale nesnáším americké dojáky. Z předlohy jsem takový dojem neměl. Jistě,je to emotivní (předloha),ale ne jako vykalkulovaná ždímačka na slzy.(3.1.2018)

• Sabrewulf

Proč tam hraje hudba ze Statečného srdce? Při vší úctě k zesnulému mistrovi - jak se může někdo tak brutálně vykrádat?(5.9.2018)

Hodně přeslazený a nastavovaný filmeček, který se může líbit rodině jako celku, ale těžko jednotlivci.(29.3.2004)

Pěkné, ale dlouhé. Každopádně něco do sebe to má.(30.8.2008)

Hodně dobrý film s pěkným příběhem. 70%(19.11.2010)

Solidní počin o jednom robotovi. Chvílemi mi sice připadá, že Columbus nevěděl, jestli chce natočit komedii či romantické drama, ale nakonec to ukočíroval spíše na tu romantiku s prvky dramatu. A mohlo to být i mnohem lepší, kdyby to bylo zkrácené tak o 20 minut. Zejména v první hodině filmu, kdy je Andy u rodiny Martinů a učí se všemu možnému. Tam je to moc nudné a běží to nějak pomalu. Ale druhá hodina je naprosto excelentní. Andy se vydává na cestu hledání dalších, jemu podobných a začíná ten pravý příběh. Konec, ten mě dostal úplně a ty řeči o přeslazenosti nejsou na místě. Navíc v druhé půlce už uvidíme Robina Williamse celého, nejenom hlas, a hlavně díky němu se celý film tak neuvěřitelně zvedl. Nakonec ale 3 hvězdy, ale takové lepší 3 hvězdy, ale adaptace Asimova měla určitě na víc.(10.3.2011)

Film Andrew - člen naší rodiny se mi líbil hned co jsem ho viděl poprvé. Je to takovej emocionální cajdák, ale dojemnej. Jeden by tomu skoro uvěřil... 85%(1.2.2013)

Reziser Chrys Columbus /Sam Doma 1 a 2/ natocil vyslovene priemerny film o robotovi v domacnosti. Uvod dobry, ale stredna cast filmu sa potom dost vlecie a dialogy sklzli az do podpriemeru. Skoda, Columbus po tomto natocil este prisernejsieho Heryho Potrata : 60 %(27.8.2016)

Nejsladší robotí film? Dost možná. A taky jeden z nejnatahovanějších. Potenciálně silný příběh roztáhnut do extrému, kdy už i na to fandění hlavnímu hrdinovi jsem byla příliš znuděná. Tak nějak mi v těchto filmech začínají dost vadit ty časové posuny typu "o 16 let později." A.I. Umělá inteligence na mě zapůsobila o poznání víc (i přes svou slabší druhou polovinu). 5/10(3.9.2018)

Romantická komedie o životě jednoho robota, který se snaží být člověkem. Přesto, že zde má hodně rozpolcené reakce, u mě jde jednoznačně o vynikájící film s hlubokou myšlenkou. A když bych ho měl srovnat se Spielbergovým A.I. Umělá inteligence vítězí Andrew ( a to mám Spielberga hodně rád) ! Je to prostě filmeček, který pohladí po duši a vhání slzy do očí.Všem fandům sci-fi a těm kdo ho ještě neviděli vřele doporučuji.(3.9.2003)

Blízká budoucnost. Jedna obyčejná rodina (teda kapku prachatá) si domů pořídí robota, NDR-1 (v českém překladu Andrew). Přes počáteční nedůvěru si Andrew získává srdce rodiny, hlavně malé slečinky. Později Andrew zjišťuje, že při jeho výrobě nastala "chyba", která mu zajistila vlastní myšlení a učení se.. Postupně se naučí, že být bezchybným robotem není až tak jednoznačně dobré, a pokouší se změnit sám sebe v člověka... (ehm)... Chvilkama až moc přeslazená romance (to si nestěžuju, ja to docela můžu), k tomu špetka sci-fi (na to, že jde o robotiku je zde skutečného "sci-fi" jen pomálu) a trochu toho ponaučení do života... K tomu skvělý Robin Williams, krásná Embeth Davidtzová, úplně bezchybná hudba Jamese Hornera (bohužel moc neoceněná, tak některé motivy přenesl do své Čisté duše) ... jednoznačně jeden z mých nejoblíbenějších filmečků. (Apropo, všimli jste si té chyby na konci filmu ? Portia požádá robotku Galateu, aby ji odpojila od přístrojů (zabila) - což je druhý zákon robotiky, ale ona by neměla poslechnout protože ji v tom má zabránit první zákon... i když možná co se týče samozabití (slovo sebevražda se sem nehodí) jsou zde vyjímky)...(31.7.2004)

Pár dobrých nápadů, výborný R.Williams, posléze však zdlouhavé a nudné s kýčovitým koncem. Isaac Asimov, autor původní povídky, by to asi nerozdýchal.(4.6.2007)

Viděno když jsem byla hodně malá a pamatuju si pouze, že jsem si to pouštěla pořád dokola a šíleně brečela.(15.3.2011)

Hádám, že největší peklo při natáčení muselo být holení Williamse :D(17.5.2013)

Scifi pro děti.(8.6.2013)

Mnohem víc se mi líbilo Spielbergovo zpracování domácího robota, protože to nebyl "jen" pouhý příběh, ale bylo v tom něco víc. Film to byl sice moc hezký a z teoretického hlediska mu není co vytknout, ale na mě to bylo strašně ploché, prázdné a předvídatelné. Nicméně Asimov umí a tak to na nadprůměr pořád stačí. 70%(28.4.2017)

No mě to přeslazený nepřišlo a film se mi líbil. Prostě pohodový dojemný film opravdu pro celou rodinu.(25.5.2006)

• KarKulA

Na začátku to vypadalo jako jeden z tuctových rodinných filmů o robotovi. Po chvíli ale film nabral vlastní a nečekaný směr skrze další generace, a začal se dotýkat etických otázek umělé inteligence a to od práva na vlastnictví až po právo na svobodu a nakonec i to "lidství". Bohužel se opravdu jenom "dotýkal", neboť tvůrci filmu tímto docela dobrým nápadem proplouvali tak, že diváka degradovali na úroveň IQ kde ta lidská inteligence začíná. Pokud k tomu všemu přičtu ještě prvoplánovou předojemnost čišící z každé minuty, přehoupl se pro mě film nezvratně za hranici dobrého vkusu. Pověstnou poslední kapkou je pak pro mě Robin Williams v hlavní roli jedinečného androida - dodnes mi není jasné jak si chlap může na svém univerzálně nasazeném pohledu zneužívaného králíčka vystavět celou kariéru a tolik let a filmů na něm přežívat (kéž by se aspoň jednou na starý kolena chyt za koule, pokud po těch všech Petrech Panech ještě nějaký má, a zahrál si třeba pořádně narušeného psychopata, aniž by na diváky házel ze stříbrného plátna svůj dojemný plachý pohled). 2* nakonec dávám za hezkou výtvarnou stránku a Hornerovu hudbu, jejíž motiv úvodní znělky (The Machine Age) až nápadně připomíná jeho o pár let mladší motiv z A Beautiful Mind (A Kaleidoscope of Mathematics) .(7.2.2013)

Jeden z těch lepších Columbusovo filmů... 4*(14.6.2013)