Univerzitný profesor Viktor Roth (Frank Morgan) vedie spokojný život s rodinou a priateľmi na juhu nemeckých Álp v roku 1933. Toto sa s nástupom Adolfa Hitlera k moci rýchlo mení. Väčšina ľudí vyznáva novú doktrínu, zatiaľ čo niekoľko Viktorových priateľov ako napr. Martin Breitner (James Stewart) nie. Sám Viktor je "neárijec" a jeho dcéra Freya (Margaret Sullavan) zruší zasnúbenie s nacistom nakloneným Fritzom (Robert Young)... (matriosa)

Anderton

The Mortal Storm pôsobí dojmom klasických utopistických hollywoodskych diel. Akoby sa odohrával hneď vedľa mestečka, kde žije taktiež Stewart a užíva si Krásny život. Ale to iba kulisami a počiatočnou atmosférou. Tá veľmi zhustne a aj napriek tomu, že pôsobí výrazne štylizovane, svoje posolstvo doby nesie zodpovedne. Vlastne tá štylizácia nechtiac dodáva filmu značnú, až dystopickú sci-fi nadčasovosť. Ja som si pri chovaní mladých nacistov spomenul na chovanie/chôdzu/výrazy istej slovenskej politickej grupy, ktorá zvíťazila prednedávnom v jednom nemenovanom významnom slovenskom meste... ()

Flego

Je rok 1933. Idylické zasnežené prostredie nemeckej dedinke kdesi na hraniciach s Rakúskom si žije pokojným životom. Silné rodinné zázemie, vysoká škola, čisté vzťahy. Všetko zmení nástup Hitlera k moci a zfanatizovaná časť národa dosiahne svoje... Snímok nie je vojnový, a predsa hovorí jasnou rečou, že intolerancia a nadradenosť je mor ľudstva a prinesie skazu. Dramatický príbeh rozdelenej rodiny a priateľov je poctivou ukážkou filmárčiny, aj navzdory častým použitím zadnej projekcie. Vynikajúci film, ktorý má vždy čo povedať. ()

Dale

Film so stále aktuálnou témou, ako ľahko sú ľudia manipulovateľní a ako rýchlo dokážu znenávidieť aj svojich najbližších len preto, že nezdieľajú ich svetonázor, z čoho hneď usúdia, že sú ich nepriatelia. Populizmus a vyvolávanie nenávisti bude vždy silnou zbraňou politikov, lebo vedia, že tak sa dá najlepšie zmanipulovať stádo k čomukoľvek. Je to smutné a taký je aj tento film. Na rok vzniku výborne vystihuje nástup nacizmu a aký dokáže mať vplyv na jednu dovtedy šťastnú rodinu. Všetko podporujú výborné herecké výkony, hlavne Margaret Sullavan ma prekvapila, ju som doteraz príliš nepoznal. A neprehliadnuteľná je aj Maria Ouspenskaya v úlohe Stewartovej láskavej matky. ()

liquido26

Ponuré a depresivní drama odehrávající se v roce, kdy se Zrůda dostala k moci a zfanatizovala celý národ ke svým zvráceným cílům. Mortal Storm je plná velice silných scén, při kterých mi skoro běhal mráz po zádech. Nejděsivěji a nejsmutněji na mě působil ten přechod mezi pohodovou atmosférou dne profesorových narozenin a následnou změnou poměrů ukázanou tím, že profesor jde po chodbě univerzity a studenti i kolegové dělají, že ho neznají. Pozdější scéna s pálením knih byla také velmi silná. Mortal Storm skvěle a realisticky ukazuje fanatismus a víru v nesmyslnou ideologii. ()

corpsy

Ľudia bez mozgu ostanú naveky ovcami ( a to nechcem urážať tieto spoločnosti prospešné zvery ). Či už sú to negramotní náckovia, alebo aj dnešní, na každú sprostosť hlávkami kývajúci občania. V každom prípade aktuálny snímok, technicky zdatný a herecky vynikajúci. Možno niekoho z vás prijme k zamysleniu a následnému bojkotu nezmyselného svetového systému, alebo aspoň otvoria dvere do vašej mysle, aby ste sa zamysleli, že to, čo sa dnes deje, nemá zmysel. Tak ako vtedy, dnes a pravdepodobne aj zajtra. ()

kaylin

Krásný film o tom, jaké bestie lidé někdy jsou. Jeden z mála amerických filmů - a první vůbec, pokud se nepletu - který se opřel do nacismu. Následně byl v Německu zakázán. Docela se divím, že s podobným filmem se přišlo tak pozdě, protože krásně ukazuje, že tím, kdo trpí válkou, jsou jednotlivci a s nimi celý národ, kdy pouze hrstka je těch, kdo chtějí ničit a měnit svět na jeho troskách. ()

Martin741

Tu niet o com, je to cela seria antinacistickych filmov, zameranych proti Hytlerovi. Filmy to boli zamerane na zosmiesnenie nackov, casto az s prokomunistickym obsahom, coz mi nevadi. V ramci vseobecneho rozhladu uvediem tuto seriu antinacistickych filmov- aspon 7 dam : Man Hunting 1941, The Man i Married 1940, Hilbilly Blitzkrieg 1942, Women in Bondage 1943, The strange death of Adolf Hitler 1943, I escaped from the Gestapo 1943 a napriklad aj Hitlergang 1944. Prave som si urobil seriu antinacistickych filmov, samozrejme vsetky nadhodnotim, lebo WWII bola dobra vojna, vojna na znicenie /nacistickeho/ zla : 87 % ()

JimiH

Tak tenhle snímek mě opravdu svým tématem překvapil. Podobně jako Diktátor to díky své otevřené kritice nacismu neměl jednoduché, na druhou stranu se i přes určitě zjednodušení jedná o zajímavou sondu do meziválečných dějin Německa ze které občas mrazí. ()