Self Defense

(Kanada)

Thriller / Krimi / Horor / Akční / Drama

Kanada, 1983, 84 min

Paul Donovan

Ve městě stávkuje policie, a to znamená ráj pro pouliční živly. Jedna taková banda tupých hlav se rozhodne ukázat svou fyzickou převahu v jednom z místních gay klubů. Návštěva se ale trochu zvrtne, číšník najednou leží mrtvý na podlaze. Je tedy třeba zbavit se svědků, policie nebude nefungovat navěky. Jednomu z návštěvníků klubu se ale podaří uniknout. Gangsteři ho pronásledují, on se před nimi ukryje doma u skupinky sympatických nešťastníků, kteří mu k vlastní smůle otevřou dveře. Nabídku vyhnout se problémům a uprchlíka vydat nevyužijí. Tak takhle začíná jeden z nejlepších home invasion hororových thrillerů, které jsem kdy viděl. Neznámý kanadský kousek z osmdesátých let ze všeho nejvíc připomíná nedávnou The Purge, akorát je ve všech ohledech znatelně lepší. Napínavý, temný, atmosférický, syrový, mrazivý. Obrovské překvapení a pro horror fanoušky must-see :)(4.1.2014)

Bomba! Pokud jste viděli Carpenterův "Assault on Precinct 13", nebo "Escape from New York", bude se vám jistě líbit i tato neuvěřitelně obskurní "urban survivalist" rarita, jinak něco v obdobném stylu! Film byl natočený podle skutečného příběhu stávkujících policistů v Halifaxu (New Scotia) v roce '81, kdy jen několik pár hodin po jejím vyhlášení, došlo ve městě doslova k anarchii, která trvala několik dní! Zde se vlády nad městem ujímá gang pravicových extrémistů který se snaží ve městě o nastolení tzv "new rules" řádu! "Self Defense" původně "Siege" je neuvěřitelně divoký a skutečně velmi napínavý tvrdý akční film z doslova hustou a hrozivou klaustrofobickou atmosférou (celé se to odehrává v noci v jedné tmavé ulici u jednoho obléhaného polorozpadlého činžovního baráku) a brutálním násilím! Hromadná chladnokrevná poprava hostů v gay baru na začátku to jen potvrzuje! Vše neuvěřitelně realistické! Perfektní herecké výkony prakticky neznámých herců i hudba která dovede navodit tu správnou atmosféru a vyvolat ve vás pocity strachu a úzkosti! Tenhle film je nedoceněný a neprávem zapomenutý Canuxploitation skvost! Co víc si přát. Film na pozdní horkou noc jak vyšitej, pak je ale možné že horko těžko usnete. Podobné filmy krom výše uvedených; "Class 1984" nebo "Warriors".(17.9.2012)

Již zde bylo vše dost popsáno a já mohu jen souhlasit. Perfektní "home invasion", který připomíná pár starších i novějších klasik. Celé se to odehrává v noci a v přítmí, což mi tentokrát výjimečně vůbec nevadilo. Hra s přítmím je skvěle zpracována a vytváří velmi tísnivou atmosféru. Skupina útočících hovad je taková tradiční, kromě jejich bosse, z toho jde fakt strach ... Odporný chladnokrevný zabiják, navíc velmi schopný, vytrvalý a houževnatý. Útoky probíhají opět tradičně v několika vlnách. I když útočníci disponují mnohem vyspělejším arzenálem zbraní, přece jen neznají spletité chodby činžáku a skupinka sympatických "obránců" je dokáže se vším vypětím odrazit. 20 posledních minut je pak naprosto excelentnéch až hororových. Napětí a syrovost od začátku do konce. Chlad z filmu je nekompromisní, film od začátku vpálí divákovi pecku s tím že "tohle nebude žádná srandička hochu!!". A taky není ... i když jsem koukalpozdě v noci na zatemnělou VHS verzi, neusnul sem a s napětím držel palce hlavním hrdinům. Excelentní kousek!! Pro mne obrovské překvapení, vůbec nechápu, proč něco takdobrého zatím nevyšlo na nějakých modernějších nosičích (dvd/blu ...). Skvěle se na to dívá a je to kus pečlivě odvedené práce!!(16.1.2014)

• Dellamorte

Žiaden z 3,5 nezbedníkov z premnožených, hermeticky uzavretých "horrorových" skupín nebol ochotný podať link, tak som musela absolvovať YTortúru, aby som na X x dopozerala ten " mustsí". Ale OK bolo to fayn, tú 4ku si to obháji, no pučenie s linkami je za 5úderku, ktorú náležite do budúcna využijem. ( koukni disgustize).(15.11.2014)

Parádní oldschool home invasion, ve kterém se paradoxně pár stávkujících policajtů v době ochromení veřejného pořádku rozhodne dát najevo krom svých pracovních problémů také své jiné, řekněme nacistické, smýšlení. Odnese to škaredě gaybar, načež je nezbytně nutné odstranit všechny očité svědky, takže drsná nahánečka může začít. Jedná se bezesporu o zapomenutý kousek, který jsem si bohužel musel užít jen ze snad VHSripu, což stojí v cestě plné palbě, jinak se jedná o výbornou thrillerovou zábavičku. Za zmínku stojí snad ještě hlavní záporák Doug Lennox, kterého určite všichni znáte jako záporáka z první Policejní akademie. 85%(6.1.2014)

Neskutečný temný a zároveň hodně drsný film s parádní hudbou. viz koment od Karlose. 90%(27.11.2013)

• Martin741

Jo, Karlos80zas vypisuje ody na tento film, a viem, ze sa to odohralo kdesi v akejsi kanadskej prdeli v 1981 roku. To ale neznamena, ze ide hned o perfektny film. Pred tymto filmom mal reziser Palo Donovan len akysi film Juzny Pacifik 1942, a ten som nevidel, a ani nechcem. Reziser tam urcite nemal skusenosti s filmarinou, ani nevedel viest hercov ... no a tu sa m ividi to iste- reziser vidno ze nema skusenosti s filmarinou, nevi viest hercov, su to vacsinou same nezname mena, Tom nardini, Daryl Haney ...... hm, to mi fakt nic nehovori. Film sa odohrava v noci, dokonca v jednej ulici pri akekjsi ruine - a Karel hned zacal o perfektnej obskurnej atmosfere, klaustrofobia ... no podla mna je pravda hodne pichlava a boli - reziser tou nocou chcel zamaskovat neskusenost, amaterizmus a neschopnost viest hercov .... myslim si ze nikto poriadne ani nevedel hrat : 30 %(10.4.2019)