Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

Třetí díl Harryho Pottera je pro mě zatím nejlepší, co se týká výpravy a režie. Hudba a vizuální efekty jsou na velké úrovni a na režijní křeslo se posadil velký tvůrce Alfonso Cuarón, který mě připravil podnos s více dobrodružstvím, fantasy podívanou v čele s tradičním triem: Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watson. Rodinná celovečerní podívaná do fantasy kouzelného světa s vynikajícím Williamsovým hudebním doprovodem.(14.2.2012)

Takhle to holt dopadá, když se dostane fantasy látka do rukou hravého režiséra s fantazií a vlastní vizí. Věčná škoda, že ty filmy takto nevypadaly od počátku. Změna prostředí a kostýmů výsledku prospěla. Stejně jako je u knižní předlohy třetí díl tím zlomovým na cestě od dětských knih "výše", tak to samé je pro filmové adaptace tento snímek. Je jen a jen dobře, že nudná a zcela nenápaditá režie Chrise Columbuse je pryč. Jediné dva zápory jsou ztvárnění vlkodlaka a jistá absence návaznosti na minulé díly. Pokud je někdo komu se líbí, nemusel by vydýchat opravdu zásadní změnu stylu a ztvárnění. Byť je ve všech ohledech výrazně k lepšímu. Naštěstí. PS: Každou další projekcí (a že jich již bylo) se pouze utvrzuji se, že TAK dobrý, nápaditý a svébytný rodinný film se rodí (sotva) jednou za uherský rok. Důkazem budiž, že za těch šest let od premiéry stále nenašel na poli rodinné podívané sebemenšího konkurenta. A jen tak mimochodem je to i film s nejlépe a nejsevřeněji zauzlovaným cestováním v čase.(21.11.2010)

• Dudek

Změna režiséra rozhodně prospěla. Alfonso Cuarón vnesl do příběhu příjemný svěží vzduch a přichází z vlastní vizí. Postavy přestávají být otravnými hrdiny a konečně se přibližují opravdovým lidem. Každý teď má více stránek a je vídět, že podobná role se hercům hrála mnohem lépe. Scénář je mnohem vyzrálejší, a ačkoli přes svou hutnost nebyla knižní předloha příliš tlustá, hodně ji prostříhává. Mezi postavami to tak konečně začne jiskřit, mají pravé motivace a přímo z nich číší emoce. Maličké detaily jako je například pohyb postav v normálním oblečení čarodějnický svět mnohem lépe přibližují lidem a celkově se film stává normálnějším. Zaujalo i příjemné tónování a několik málo scén. Na pět hvězdiček ale nemohu jít ani náhodou, neboť některé scény nejsou dotažené do konce. Nejhorší scéna je ta ve vlaku, nad tím co tu tvůrci vyvádí mi zůstal jen rozum stát. Počáteční hororový nádech je úžasný a se scénou si skvěle pohráli trikaři, ale způsob jakým se Lupin probere ze spánku a vyvolá patrona je opravdu příšerný - i když účel této snové sekvence chápu. Zejména pak závěr velmi skřípe. Dění v chýši je příliš rychlé a rozhodně se z něj netěží tak jak by mohlo. To co se děje pak je sice přehledné, ale nad některými nelogičnostmi si přeci jen musíme poklepat na čelo. Nevděčné téma cestování v čase je tu podáno vskutku roztomile, i když narozdíl od knihy dostává ještě širší rozměr. Třetí díl považuji společně s pátým za nejpovedenější a ač je snímek vcelku podařený, rozhodně se předloze nevyrovná a dokonce ani nemůže sloužit pouze jako její ilustrace(to se zatím jistým způsobem podařilo předchozím).(28.5.2005)

Nalijme si čistého vína, Cuarón měl velkou oporou v předloze, která je nejchytřejší z celé série, ale je to borec, o tom žádná. Už na samém začátku se blýskne naprosto zběsilou jízdou Záchranným autobusem. S nástupem Mozkomorů přichází přesně ta tíživá a temná atmosféra plynoucí celou knihou, a kterou ještě podporuje strašák v podobě Siriuse Blacka a také mystické hodiny profesorky Trelawneyové. Možná ty úplně nejlepší nápady Rowlingové jsem však ještě nezmínil. Pobertův plánek, Prasinky a Chroptící chýše, jakožto pevné základy pro odpálení mytologické bomby a hlavně úžasné finále v podobě hrátek s časem. Nikdy jsem při čtení knihy nezažíval tak opojné pocity a Cuarónovi se je z velké části povedlo přenést i na plátno. Ale abych jen nechválil. Pro nečtenáře chybí některé důležité informace, scéna, kde Hermiona přehazuje Harryho, je úplně mimo a nemůžu si pomoct, pokud se někde měly natočit dva filmy, tak to mělo být v případě Vězně z Azkabanu, ty famózní nápady si zasloužily větší prostor.(28.8.2009)

Třetí díl převyšuje předchozí díly skoro ve všem. Jednak to autoři měli snazší už proto, že třetí díl knihy patří k tomu nejlepšímu – naopak druhý díl, který zfilmoval Columbus, je asi nejslabší díly i co se knižní verze týká. Tvůrci tedy měli k dispozici daleko zajímavější příběh. Tento příběh je ovšem i daleko lépe převeden na filmové plátno. Režijní styl je daleko svižnější, dětští herci už umějí mnohem lépe hrát (zvláště je to vidět u Radcliffa), lepší je výprava (ne tak studiová jako v předchozích dílech), civilní kostýmy mi přišly jako výborný nápad a i hudba Johna Williamse je nejlepší ze všech tří dílů. Nicméně základem je již zmíněný příběh. Zatímco finále ve dvojce mi přišlo přiblblé, zde je poslední půlhodina vyloženě lahůdková záležitost. To byl také hlavní důvod, proč jsem zůstal sedět po skončení filmu s pocitem, že tak pěkný divácký zážitek už jsem dlouho nezažil. Pravda ovšem je, že jsem si dopřál film s titulky a poloprázdném kině bez vřískajících dětí (to mi třeba dvojku taky dost otrávilo).(12.9.2004)

• - Smrtijedi se původně měli jmenovat Rytíři pálení. (Clarie)

• - Mezi původní knihou a filmovou podobou je několik rozdílů. Například cestu vlakem absolvovala v knize hlavní trojice také s Lupinem (David Thewlis), Ginny (Bonnie Wright) a Neville (Matthew Lewis), nebo byla ve filmu zcela vynechána postava Cho Changové. V knižní předloze pak narozdíl od filmu mozkomoři nelétají, pouze se vznášejí. V knize dostal Harry Potter (Daniel Radcliffe) knihu "Obludné Obludárium" k narozeninám od Hagrida (Robbie Coltrane), ale ve filmu mu ji koupil Kornelius Popletal (Robert Hardy), když Harry přišel k Děravému kotli. (Čiban)

• - Většina scén se natáčela ve Skotsku, takže si filmaři chtěli být jistí, že se ve filmu objeví horská kráva, která se ve Skotsku chová. Před obchodem v Prasinkách, když Ron s Hermionou hledají Harryho potom, co vyběhl z hospody, můžete vidět velké chlupaté stvoření s obrovskými rohy. (HappySmile)