Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

Takhle to mělo vypadat už od začátku. Cuarón nezklamal, prokázal, že není žádný ilustrátor, ale opravdový režisér. Scénář byl napsán velmi dobře, nic podstatného ve filmu nechybí, a všechny změny (i když zas tolik jich nebylo) byly ku prospěchu. Oceňuji, že ve filmu zůstalo strhující napětí závěrečných kapitol. Z herců příjemně překvapil Daniel Radcliffe, už není tak prkenný jako dřív. Gary Oldman s Emmou Thompsonovou jsou solidní, ale nemají moc prostoru. A film má moc pěkné závěrečné titulky:)(8.6.2004)

Ani potřetí mi Harry Potter neučaroval... Ale bylo to těsně. Po filmařské stránce je to rozhodně nejlepší příspěvek do dosavadní trilogie – Cuarón velmi dobře pracuje s postavami, šetří kýčovitými barevnými kompozicemi a více lpí na sugestivitě a působivosti prostředí. Z mého pohledu ale Vězni podráží nohy příliš řídká a chatrná zápletka, která se v množství epizod a bonmotů poněkud rozpouští.Tajemná komnata mi z tohoto pohledu přišla o notný kus působivější. Na druhou stranu zase nutno pochválit výtečnou a variabilní hudbu Johna Williamse, herecký projev všech s výjimkou Michaela Gabona (Brumbál) a vyzdvihnout fakt, že Harry Potter přestal být střapatým dětským učněm a začíná být docela solidní a zajímavou postavou. Z doslovného a podbízivého dětského filmu se začíná stávat celkem působivé a potemnělé drámo... Cuarón odvedl vynikající práci, ale přesto je pro mne Vězeň z Azkabanu pouze "solidním" fantasy filmem, který bych procentuálně ocejchoval číslem 70.(14.6.2004)

U třetího dílu Potterovské série značně prospěla výměna režiséra. Chris Columbus točí dobré rodinné komedie a dramata, ale pro tuto sérii neby tím pravým ořechovým. Alfonso Cuarón do třetího dílu vnesl spoustu pozitivního. Postava Harryho Pottera prošla vývojem, minimum debilních postaviček, záporáci jsou skutečně děsiví (zvláště Gary Oldman a Alan Rickman) a temný háv tomu skutečně sluší. Jinak platí to co jsem napsal u předchozích dílů, avšak tento je o třídu lepší a někdy v budoucnu se na něj celkem rád podívám.(28.2.2007)

• Kaka

Harry Potter je po celou dobu tak trochu lehká vykrádačka Jacksonova opusu. Šikovně si z něj půjčuje všelijaké detaily a drobnosti - ne příliš nápadně, přesto jsem ve všech třech dílech našel hned několik velmi podobných scén, či konkrétních věcí. Ve třetím díle jsou to jednoznačně Mozkomoři, kteří se až otravně podobají úchvatně provedeným Nazghulům. Nevím nakolik je tohle záležitost samotné autorky, či tvůrců, každopádně jak řemeslník Columbus, tak mnohem talentovanější a schopnější Cuaron do svých filmů bez jakýchkoli zábran zakomponovali několik odkazů. Samotnému snímku to však nijak na kvalitě neubírá, neboť ta je už sama o sobě mizerná. Jistě, je to v podstatě pohádka, ale plná nesmyslů a ztřeštěností by být skutecně nemusela. Cestování v čase a podobné zhovadělosti byly skutečně už na hranici zdravého rozumu. Herci naprosto mimo, nemá cenu dále rozebírat. Výprava sice krásná a na oko efektní, atmosféra vynikající - v tom je Cuaron velmi zdatný. Ovšem technicky je film neuvěřitelně proměnlivý. Vlkodlak byl skutečně trapný, stejně tak Klofan se moc nepovedl. Děj je jedna velká nafouklá bublina. Vlastně vůbec o nic nejde a divák se bude akorát tak nudit a každou minutu sledovat hodinky. Skutečně hodně přeceňovaný kousek a to ve všech aspektech.(13.8.2006)

Výměna režiséra a celá série udělá několik plavných přískoků kupředu. Rutinér Columbus byl nahrazen skutečným umělcem Cuarónem a na stylu filmu je to rozhodně znát. Do této doby příliš rozjuchaný svět získává nebývale temnou poetiku a nový svěží vítr, který s Cuárónem přišel, s sebou odvál téměř všechny nedostatky předchozích dvou filmů. Snad nejmarkantněji je to vidět na herectví dětských představitelů: Radcliffe, světe div se, skutečně HRAJE, Emmě Watson přibyla do výrazu troška Hermioniny drzosti a šibalství a Rupert Grint v sobě nezapře komediální talent. Triky jsou o několik řádů kvalitnější, Michael Gambon (prosím, nebijte mě) je ještě lepší než Richard Harris a prostředí, kde se děj odehrává, se konečně dostalo za stěny Bradavic, což kouzelnickou atmosféru ještě umocňuje. Kamera je naprosto úchvatná, patrné je to hlavně u nočních scén v lese, soundtrack skoro nevyndám z přehrávače, scény famfrpálového zápasu, útoku mozkomorů či letu na Kofanovi patří k mým nejoblíbenějším. Bohužel, přestože pozitiv výrazně přibylo, některá negativa zůstala: to hlavní, pořád to není TEN Harry, kterého si představím při četbě, i když se mu už dost přiblížil. Postavy profesora Lupina i Siriuse Blacka jsou sice zahrané bravurně, bohužel mají málo prostoru, nadto vrcholná scéna v Chroptící chýši mi tu a tam přišla trošku hysterická a nechtěně směšná. Kromě toho, aniž bych podceňovala inteligenci diváků, se mi zdá, že tomu, kdo knihu nečetl, dá docela slušnou práci dopracovat se k pointě příběhu. Jinak doufám, že Newell čtyřku dovede ještě dál a že Cuarón dostane do rukou Fénixův řád.(8.4.2005)

• - Když poprvé vidíme Pobertův plánek, můžete si na něm všimnout jména Mlok Scamander. Ve světe Harryho Pottera tento pán napsal knížku Fantastická zvířata a kde je najít, ale není učitelem v Bradavicích. (HappySmile)

• - Keď Harry (Daniel Radcliffe) a Hermiona (Emma Watson) hľadajú Rona (Rupert Grint) v škriekajúcej búde, je možné si všimnúť rôzne stopy na podlahe (odtlačky prstov či stopy po ťahaní nôh), ktoré sa v rôznych záberoch výrazne menia. (Miagy)

• - Názov skladby, ktorú spievajú Flitwickovi žiaci pri otvorení nového roka je "Double Trouble". (Aberforth)