Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

Rána z čistého nebe! Po trapných přepisech veskrze netalentovaného Columbuse tvořených bez stylu, pouze pro rychlý zisk a určené jen typickým konzumentům bez vkusu, přišel tento osobitý a neotřelý film od Cuaróna. Hrdinové najednou mají charaktery, kouzelný svět má náboj a atmosféra je skvělá. Herci najednou umí hrát, a i když to někdy skřípe, je u nich vidět značný posun. Když si člověk uvědomí, že mezi dvojkou a trojkou uběhly jen dva měsíce děje, je změna stylu doslova nepředstavitelná - jako by šlo o jiný (lepší) svět. Nejlepší díl Harryho Pottera.(9.9.2008)

Změna režiséra a najednou jako by se před námi objevil ten opravdový potterovský svět, přesně tak, jak má být. Alfonso Cuarón uděla ve filmu změny oproti knize, ale takové, které nevadí, neuráží, naopak pozdvihují film na něco víc, než jen adaptaci bestselleru. Celé vyprávění dostává krásně temnou atmosféru, dokonce i Daniel Radcliffe začal trochu hrát... Teď jenom musíme doufat, že 4.díl nedopadne katastrofálně a že se Pan režisér Cuarón vrátí k Fénixovu řádu.(4.7.2004)

Třetí díl Harryho Pottera je pro mě zatím nejlepší, co se týká výpravy a režie. Hudba a vizuální efekty jsou na velké úrovni a na režijní křeslo se posadil velký tvůrce Alfonso Cuarón, který mě připravil podnos s více dobrodružstvím, fantasy podívanou v čele s tradičním triem: Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watson. Rodinná celovečerní podívaná do fantasy kouzelného světa s vynikajícím Williamsovým hudebním doprovodem.(14.2.2012)

Z prvních čtyř dílů rozhodně ten nejlepší.Nejspíš to bude tím,že se radikálně liší od prvních pohádkových dílů,jsou tu nějaké ty děsivé mrazivé scény a hlavně Sirius Black.Zatímco na prvních dvou dílech si smlsnou hlavně děti,tady už je znát,že je Harry určen i staršímu publiku.Hlavním třem představitelům to tu konečně sluší,poprvé jsem se trochu bála a byla víc napjatá.Navíc nová postava Siriuse je sympatická,nejspíš se opakuju když zmiňuju jeho jméno,ale přirostl mi k srdci.Navíc nádherná výprava,atmosféra,vtipy,emoce.Automaticky zasloužený plný počet.(26.3.2011)

Znovu se budu opakovat. Já vím, že jako obyčejný mudla do toho nemám co kecat, ale vyhoďte už pro boha toho Radcliffa. I když mírné náznaky zlepšení tady jsou, pořád je zejména v detailech velmi prkenný a nepřesvědčivý, třeba jeho hraní pláče, to je tragédie sama o sobě. Jeho herecká mizérie navíc vynikne ve srovnání třebas s takovou talentovanou Emmou Watson. A teď k tomu lepšímu. Nezařadím se mezi ostatní se zde tak profláklým názorem, jaká je Columbus nula (zas tak hrozně bych ho neviděl, prostě poctivý řemeslník) a jak je naopak Cuarón úžasný. Zkrátka jsou to dvě odlišná pojetí, nic víc. Cuarón brnká na temnější strunu (i díky víc a víc houstnoucí předloze?), mozkomoři přinášejí potřebný lehký závan hororu a i díky nim můžou mít z některých scén malý děcka psotník (jen tak dál :o). Vrba mlátička je prďácká, Michael Gambon plnohodnotnou náhradou za Richarda Harrise, triky jsou fajn, vkodlak trapnej. Všechno. Vlastně ještě něco. Touha po Nimbusu 2000 mně už přešla. Teď prahnu po hypogryfovi, model Klofan.(15.1.2005)

• - Harryho (Daniel Radcliffe) kouzlo Patron, kterým sobě a Blackovi (Gary Oldman) zachrání život, nemá podobu velkého jelena náhodou. Harryho otec (Adrian Rawlins) se jako zvěromág přeměňoval právě v jelena. Odtud přezdívka Dvanácterák. (XI-XAO)

• - Když dostal nový režisér Alfonso Cuarón nabídku film natáčet, váhal. Žádnou knihu ani film ze světa Harryho Pottera totiž neviděl a vzít místo se zdráhal. Přesvědčil ho až jeho přítel, slavný režisér Guillermo del Toro, který jej označil za "nenormálního". Cuarón poté během týdne přečetl všechny dosud vydané díly a post režiséra přijal. (ricky4)

• - Vrbu mlátičku nechal na školní pozemek vysadit Albus Brumbál (Michael Gambon), kvůli ochraně ostatních žáků před mladým Remusem Lupinem (David Thewlis). Povolil mu totiž studium v Bradavicích, ačkoliv věděl, že je vlkodlakem. Při každé své proměně byl Remus Lupin uzamčen v Chroptící chýši, jejíž vchod byl střežen Vrbou mlátičkou. (XI-XAO)