Reklama

Reklama

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

  • Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejprve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, také se však dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black a že to má něco společného s ním. Co, to mu však nikdo nechce říci. Nakonec se málem stane obětí azkabanských strážců mozkomorů, kteří prohledávají bradavický vlak. Zachrání ho muž podřimující v kupé, který se představí jako profesor Lupin. Jak se ukáže, je novým učitelem obrany proti černé magii. Další změnou je jmenování Hagrida učitelem péče o kouzelné tvory. Školní rok probíhá v napjaté atmosféře, protože kolem školy krouží mozkomoři, kteří ji mají chránit a pátrat po Blackovi. Po značných komplikacích Harry zjistí, že Black byl přítelem jeho rodičů a je jeho kmotr, údajně to však byl on, kdo jeho rodiče vydal Voldemortovi a zabil kouzelníka Petera Petigrewa, který se je pokusil chránit. Situace se dramaticky vyhrotí, když se velký černý pes zmocní Rona a odvleče ho tajnou chodbou do Chroptící chýše. Když se však Harrymu a Herminoně podaří proniknout za nimi, čeká je nejedno šokující překvapení. (TV Nova)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (1 302)

Morien 

všechny recenze uživatele

Z mého pohledu nejlepší filmový Harry Potter. Alfonsovi se povedlo vytvořit uvěřitelnou atmosféru kouzelnického světa i ostříhat nabobtnalé dění knihy do velmi slušné podoby. Neznalci pochopí a pro fajnšmekry je připraveno pár lahůdek. Bradavice mají konečně taky nějaké charisma, jednotící prvky jejich proměny během roku jsou milé a vtipné. Michael Gambon je taky dle mého lepší Brumbál než Richard Harris (budiž mu země lehká), ten mi totiž neustále připomínal jenom dědečka Mrazíčka, kdežto Gambon opravdu "je" tím vousatým extravagantním páprdou s blýskavýma očima a mnohoznačnými výroky. Tichošlápek a Náměsíčník jsou pěkně vybraní, Draco je pořád zlatíčko. Ale přesto mám jeden problém a ten problém se jmenuje Daniel Radclife. Ať si prostě kdo chce co chce říká, ten kluk v mých očích neumí hrát a jeho toporný výkon mi kazí celou sérii. To už tu roli tehdá měli dát raději někomu z Culkinů, ti umí alespoň vyjádřit základní emoce a trošku přesvědčit diváka. Nicméně jak říkám, trojka je dle mého nejlepší, i ta hudba je lepší než kudrdlinky z jiných dílu. "Mudlové, ti neviděj nic. Ale cítěj, když je píchneš vidličkou." ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Znovu se budu opakovat. Já vím, že jako obyčejný mudla do toho nemám co kecat, ale vyhoďte už pro boha toho Radcliffa. I když mírné náznaky zlepšení tady jsou, pořád je zejména v detailech velmi prkenný a nepřesvědčivý, třeba jeho hraní pláče, to je tragédie sama o sobě. Jeho herecká mizérie navíc vynikne ve srovnání třebas s takovou talentovanou Emmou Watson. A teď k tomu lepšímu. Nezařadím se mezi ostatní se zde tak profláklým názorem, jaká je Columbus nula (zas tak hrozně bych ho neviděl, prostě poctivý řemeslník) a jak je naopak Cuarón úžasný. Zkrátka jsou to dvě odlišná pojetí, nic víc. Cuarón brnká na temnější strunu (i díky víc a víc houstnoucí předloze?), mozkomoři přinášejí potřebný lehký závan hororu a i díky nim můžou mít z některých scén malý děcka psotník (jen tak dál :o). Vrba mlátička je prďácká, Michael Gambon plnohodnotnou náhradou za Richarda Harrise, triky jsou fajn, vkodlak trapnej. Všechno. Vlastně ještě něco. Touha po Nimbusu 2000 mně už přešla. Teď prahnu po hypogryfovi, model Klofan. ()

Reklama

Lynn 

všechny recenze uživatele

Ze všech tří "Potterů", které jsem dosud viděla, mohu o tomto s čistým svědomím prohlásit, že JE to skvělý film. Děkuji z celého srdce tomu, koho napadlo vykopnout z režisérské sesle rutinéra rodinných komedií Chrise Columbuse a nahradit jej talentovaným Mexikáncem Cuarónem. Pod jeho vedením má "Potter" doopravdy temnější atmosféru, Mozkomoři a vůbec celá vizuální stánka věci se vyvedla úžasně, děcka možná i trochu hrají. Stále ještě se považuji za odpůrce potterovské série (ani ne tak kvůli knihám, nečetla jsem je, ale podle ohlasů by to mohla být i kvalitní četba a alespoň je tu někdo, kdo donutí dnešní generaci odkojenou televizí a PC hrami trochu číst; vadí mi ovšem ta komerce a humbuk okolo), přesto jsem ochotna ji akceptovat a pokud bude úroveň i nadále stoupat, třeba změním i názor, mám už k této cestě jednou nohou nakročeno. Především proto, že závěrečná pointa byla docela překvapivá a já se tak na poslední chvíli přestala obávat klišovitosti ve stylu "učitel obrany proti černé magii = záporák". Představitel Draca Malfoye je k sežrání čím dál tím více a vyvažuje tak mé znechucení nad některými postavami profesorů, kteří jsou snad až moc střelení. Roztomilá byla parafráze Titanicu (Potter na Klofanovi letící těsně nad vodou). Nakonec musím jen dodat, že tradičně nejlepší postavou zůstává profesor Snape, i když na paty mu možná šlape i profesor Lupin. ()

Madison 

všechny recenze uživatele

Potterovské filmy mám napozerané nespočetnekrát, no Väzeň z Azkabanu ma svojím kúzlom zakaždým odzbrojí. Po Columbusovi chytil Cuarón projekt do vlastných rúk a dodal mu úplne nový, nevídaný rozmer. Postavy sú psychologicky prepracovanejšie, čarokrásna výprava plná ohromných detailov a škótskych vysočín ma neprestáva fascinovať - zatiaľ čo Yatesove interiérové pojatie tohto blockbusteru (nerátam poslednú časť) by zapadlo akurát tak do divadelnej hry s kulisou zámku, perfektný scenár, ktorý dokonale balansuje medzi vážnymi a komickými prvkami, zachováva si svoju žánrovú ľahkosť a zároveň je film úchvatne mrazivý (detailné scény s dementormi vyvolávajú omnoho väčšie emócie než v ostatných častiach, kde sú celkovo vizuálne odfláknutí), strašidelný a ponurý. Taktiež ako píše Pomo, Harryho let na slepici je spolu s Williamsovým nádherným hudobným motívom a obrazovou kompozíciou hradu v pozadí po predchádzajúcich častiach konečne prvou, naozaj emocionálnou potterovskou scénou. Cuarón je bezpochyby najlepším režisérom tejto série a režijne sa mal podieľať aj na ostatných častiach. ()

Anthony 

všechny recenze uživatele

Třetí díl převyšuje předchozí díly skoro ve všem. Jednak to autoři měli snazší už proto, že třetí díl knihy patří k tomu nejlepšímu – naopak druhý díl, který zfilmoval Columbus, je asi nejslabší díly i co se knižní verze týká. Tvůrci tedy měli k dispozici daleko zajímavější příběh. Tento příběh je ovšem i daleko lépe převeden na filmové plátno. Režijní styl je daleko svižnější, dětští herci už umějí mnohem lépe hrát (zvláště je to vidět u Radcliffa), lepší je výprava (ne tak studiová jako v předchozích dílech), civilní kostýmy mi přišly jako výborný nápad a i hudba Johna Williamse je nejlepší ze všech tří dílů. Nicméně základem je již zmíněný příběh. Zatímco finále ve dvojce mi přišlo přiblblé, zde je poslední půlhodina vyloženě lahůdková záležitost. To byl také hlavní důvod, proč jsem zůstal sedět po skončení filmu s pocitem, že tak pěkný divácký zážitek už jsem dlouho nezažil. Pravda ovšem je, že jsem si dopřál film s titulky a poloprázdném kině bez vřískajících dětí (to mi třeba dvojku taky dost otrávilo). ()

Galerie (281)

Zajímavosti (147)

  • Názov skladby, ktorú spievajú Flitwickovi (Warwick Davis) žiaci pri otvorení nového roka, je "Double Trouble". (Aberforth)
  • Vesnice Prasinky byla skutečně postavena. Navíc byl zřízen i zmenšený model, používaný pro záběry z dálky. (ricky4)
  • Když Harry (Daniel Radcliffe) chodí po chodbě s Pobertovým plánkem, je tma. O chvíli později v kanceláři u profesora Lupina (David Thewlis) je v oknech vidět denní světlo. (Zix.)

Související novinky

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Přichází smutné zprávy jak pro kouzelnický svět Harryho Pottera, tak i pro svět filmu celkově. Ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve čtvrtek 28. září odešel oblíbený a talentovaný britsko-irský herec,… (více)

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (více)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (více)

Reklama

Reklama