Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

Alfonso Cuaron, filmový to černokněžník (no minimálně tak vypadá), vykouzlil dokonalou adaptaci Harryho Pottera, kdy se nebál říznout hluboku do předlohy a tím celý díl získal ještě větší tah na branku, než v předchozích příbězích mladého čaroděje. Vězeň z Azakabanu jako jediný přesně vystihl atmosféru a duši knihy. Doufám, že to nebylo naposled, co Cuarón s Harrym kouzlil.(16.6.2007)

Takhle to holt dopadá, když se dostane fantasy látka do rukou hravého režiséra s fantazií a vlastní vizí. Věčná škoda, že ty filmy takto nevypadaly od počátku. Změna prostředí a kostýmů výsledku prospěla. Stejně jako je u knižní předlohy třetí díl tím zlomovým na cestě od dětských knih "výše", tak to samé je pro filmové adaptace tento snímek. Je jen a jen dobře, že nudná a zcela nenápaditá režie Chrise Columbuse je pryč. Jediné dva zápory jsou ztvárnění vlkodlaka a jistá absence návaznosti na minulé díly. Pokud je někdo komu se líbí, nemusel by vydýchat opravdu zásadní změnu stylu a ztvárnění. Byť je ve všech ohledech výrazně k lepšímu. Naštěstí. PS: Každou další projekcí (a že jich již bylo) se pouze utvrzuji se, že TAK dobrý, nápaditý a svébytný rodinný film se rodí (sotva) jednou za uherský rok. Důkazem budiž, že za těch šest let od premiéry stále nenašel na poli rodinné podívané sebemenšího konkurenta. A jen tak mimochodem je to i film s nejlépe a nejsevřeněji zauzlovaným cestováním v čase.(21.11.2010)

Aj keď som knihy nečítal, musím uznať, že na nich asi niečo bude, keď každá časť, ktorá sa natočí, má zaručený úspech, navyše sa pri nich vystrieda skoro celý štáb. Každým filmom stúpa aj moje hodnotenie, tak to hádam niekedy bude aj za päť. Nebyť detských postáv, dostal by film určite väčšieho uznania aj od hrdých dospelých. Atmosféra temnie, a kúzla a mágia sú už nielen o otváraní knižiek. Dokonca sa film obišiel aj bez naťahovačky, ktorú vždy vyplní "metlobal". 80%.(30.8.2007)

Film má o hodně temnější atmosféru, jen se mi zdá, že ta atmosféra byla místy temná až moc. Některé obrázky také vypadaly spíše jak z nějakého hororu, což se mi taky moc nelíbilo. U tohoto Harryho se mi také vybavily dvě věci: proč se zápletka každého filmu (knihy jsem nečetl, takže nemám "předstih") musí v podstatě týkat Harryho dávno mrtvých rodičů? A také ty neustále stejně antagonistické postavy Harryho strýčka a tetičky či Malfoye se mi nezdají příliš nosné a ani už moc zábavné. Za závěrečný závod s časem bych rád přidal na hodnocení, ale nějak to nejde...(15.7.2004)

Už ani neviem prečo som sa vlastne bál zmeny na režisérskom poste. Columbus bol prvý a náročnú úlohu zvládol ale práve Alfonso Cuaron doviedol túto sériu tam, kam by sa skutočne uberať mala, čomu napomáha aj živšia výprava, lepšia práca s mladými hercami a strhujúcejšia atmosféra. Najlepší knižný diel sa dočkal najlepšieho filmového spracovania.(17.2.2007)

• - Častý spolupracovník režiséra Alfonsa Cuaróna kameraman Emmanuel Lubezki měl pracovat i na tomto filmu, ale kvůli problémům s rozvrhem byl nahrazen Michaelem Seresinem. (HappySmile)

• - Pro natáčení byly postaveny dva Záchranné autobusy - jeden pro externí záběry a druhý pro interiéry. Ten pro natáčení zvenku byl vyroben tak, že se vzal běžný londýnský dvoupatrový autobus, ke kterému se přidalo jedno patro a nabarvil se nafialovo. (HappySmile)

• - Při natáčení ve Skotsku se vyskytlo několik potíží, jednou z nich byl déšť. Kvůli němu se muselo přerušit natáčení. Mezitím vrtulníky doručily velké pytle štěrku, které měly zabránit vodě, aby se dostala na plac. Hodně filmařů si říkalo, jaký to asi bude mít efekt na vzhled filmu, přesto režisér Alfonso Cuarón a kameraman Michael Seresin trvali na tom, že je to to nejlepší, s čím mohli přijít. (HappySmile)