Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Nový Zéland

• Austrálie

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

Sláva Caurónovi za jeho úžasné hračičkování a režijní vychytávky (viz odraz žáků v zrcadle, sova překonávající roční období apod.). Bradavice přestaly být líbezným hrádečkem z neškodné pohádky a konečně pusobí přirozeně a živě, což lépe diváka vtahuje do Harryho světa. Oproti předchůdcům má třetí Potter téměř dokonalé triky (např. grifin působí tak skutečně). A rovněž John Williams se podržel rčení "do třetice všeho dobrého" a složil opravdu krásnou (motiv létání, motiv vzpomínek) a nápaditou (tikání hodin) hudbu. PS: Dabing je již tradičně strašný.(11.6.2004)

Dokonce i takový knižních předloh neznalý mudla jako já už moc dobře ví, že nejlepší kouzelníci a čarodějové jsou v Bradovicích, chodí nakupovat do Příční ulice, umí jezdit na koštěti rychleji než Schumacher ve formuli 1, používají sovy, aby nemusí platit za poštu, když jedu rozdrkanou v zácpách stojící karosou pražské MHD vždycky si vzpomenu na kouzelnický autobusový třípatrák a jeho svižnou jizdu Londýnem a jen tiše takovou jízdu zavidím, ale hlavně nemají fotbal, mají famfrpál !! Ovšem je jeden mudla co je lepší kouzelník než Harry Potter, lord Voldermort i Albus Dumbledore dohromady, jmenuje se Alfonso Cuarón. Tenhle mexický mudla svým podáním "potterovského" světa okouzlil moje srdce i mou mysl. Je to zvláštní, že z tak temného příběhu vlastně vyřazuje tolik krásy, tohle se snad ještě nikomu nepovedlo. Vlastně, ono cestovat úspěšně v časové smyčce se taky nedaří každému a málo která holka umí dát takovou ránu pěstí jako Hermiona / ta holka se mě fakt začíná hodně líbit /. Prostě možná temný, ale nádherný díl. Jo a ještě něco, všechny mozkomory bych poslal na naše politiky, aby je zavřeli do Azkabanu !(26.7.2007)

Aj keď som knihy nečítal, musím uznať, že na nich asi niečo bude, keď každá časť, ktorá sa natočí, má zaručený úspech, navyše sa pri nich vystrieda skoro celý štáb. Každým filmom stúpa aj moje hodnotenie, tak to hádam niekedy bude aj za päť. Nebyť detských postáv, dostal by film určite väčšieho uznania aj od hrdých dospelých. Atmosféra temnie, a kúzla a mágia sú už nielen o otváraní knižiek. Dokonca sa film obišiel aj bez naťahovačky, ktorú vždy vyplní "metlobal". 80%.(30.8.2007)

Znovu se budu opakovat. Já vím, že jako obyčejný mudla do toho nemám co kecat, ale vyhoďte už pro boha toho Radcliffa. I když mírné náznaky zlepšení tady jsou, pořád je zejména v detailech velmi prkenný a nepřesvědčivý, třeba jeho hraní pláče, to je tragédie sama o sobě. Jeho herecká mizérie navíc vynikne ve srovnání třebas s takovou talentovanou Emmou Watson. A teď k tomu lepšímu. Nezařadím se mezi ostatní se zde tak profláklým názorem, jaká je Columbus nula (zas tak hrozně bych ho neviděl, prostě poctivý řemeslník) a jak je naopak Cuarón úžasný. Zkrátka jsou to dvě odlišná pojetí, nic víc. Cuarón brnká na temnější strunu (i díky víc a víc houstnoucí předloze?), mozkomoři přinášejí potřebný lehký závan hororu a i díky nim můžou mít z některých scén malý děcka psotník (jen tak dál :o). Vrba mlátička je prďácká, Michael Gambon plnohodnotnou náhradou za Richarda Harrise, triky jsou fajn, vkodlak trapnej. Všechno. Vlastně ještě něco. Touha po Nimbusu 2000 mně už přešla. Teď prahnu po hypogryfovi, model Klofan.(15.1.2005)

75% - No a je to tady. Dávám Harrymu Potterovi 4 hvězdičky. Takovej trapas... No když ono to jinak nejde. Jako mávnutím kouzelné hůlky je Vězeň o třídu výš, než předchozí díly. Zde se dobře bavím, aniž bych měl pocit, že jsem zoufale mimo tzv. "cílovou skupinu". Herecké výkony začínají mít XICHT, některé nápady jsou skutečně NÁPADITÉ a film přišel s novou kvalitou, jež se zove ATMOSFÉRA... prostě fajn. Tohle už by dětem strejda Amarcord_1 dovolil :o)(20.12.2005)

• - Dvě zrzavé perské kočky si zahrály Křivonožku: Crackerjack a Pumpkin. (HappySmile)

• - Hodiny, které se v tomto díle staly novou součástí Bradavického hradu, byly navrženy podle Pražského Orloje na Staroměstském náměstí. (cihlenka)

• - Častý spolupracovník režiséra Alfonsa Cuaróna kameraman Emmanuel Lubezki měl pracovat i na tomto filmu, ale kvůli problémům s rozvrhem byl nahrazen Michaelem Seresinem. (HappySmile)