Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

75% - No a je to tady. Dávám Harrymu Potterovi 4 hvězdičky. Takovej trapas... No když ono to jinak nejde. Jako mávnutím kouzelné hůlky je Vězeň o třídu výš, než předchozí díly. Zde se dobře bavím, aniž bych měl pocit, že jsem zoufale mimo tzv. "cílovou skupinu". Herecké výkony začínají mít XICHT, některé nápady jsou skutečně NÁPADITÉ a film přišel s novou kvalitou, jež se zove ATMOSFÉRA... prostě fajn. Tohle už by dětem strejda Amarcord_1 dovolil :o)(20.12.2005)

Keby som to videl ako prvý film yo všetkých troch, asi by ma to dosť zobralo ale takto len za 4,5. Aj keď filmu nie je čo po remeselnej stránke vytknúť (aj Radcliffe sa rozohral) nijako ma nedojal ani nezaujal. Veľmi mi tam chýbal Jason Isaacs ale toho sa snáď dočkám v ďalších dieloch. Moje obľúbené postavy - Ron a Hermiona boli tiež nejak utlačení do pozadia (možno len môj dojem) Tiež si myslím, že aj po príbehovej stránke (tým nemyslím scenár) je film slabší ako predchodcovia. A neviem ale vôbec mi nepripadá (okrem nápaditejšej kamery), že by toto robil iný režisér.(4.7.2004)

• Kaka

Harry Potter je po celou dobu tak trochu lehká vykrádačka Jacksonova opusu. Šikovně si z něj půjčuje všelijaké detaily a drobnosti - ne příliš nápadně, přesto jsem ve všech třech dílech našel hned několik velmi podobných scén, či konkrétních věcí. Ve třetím díle jsou to jednoznačně Mozkomoři, kteří se až otravně podobají úchvatně provedeným Nazghulům. Nevím nakolik je tohle záležitost samotné autorky, či tvůrců, každopádně jak řemeslník Columbus, tak mnohem talentovanější a schopnější Cuaron do svých filmů bez jakýchkoli zábran zakomponovali několik odkazů. Samotnému snímku to však nijak na kvalitě neubírá, neboť ta je už sama o sobě mizerná. Jistě, je to v podstatě pohádka, ale plná nesmyslů a ztřeštěností by být skutecně nemusela. Cestování v čase a podobné zhovadělosti byly skutečně už na hranici zdravého rozumu. Herci naprosto mimo, nemá cenu dále rozebírat. Výprava sice krásná a na oko efektní, atmosféra vynikající - v tom je Cuaron velmi zdatný. Ovšem technicky je film neuvěřitelně proměnlivý. Vlkodlak byl skutečně trapný, stejně tak Klofan se moc nepovedl. Děj je jedna velká nafouklá bublina. Vlastně vůbec o nic nejde a divák se bude akorát tak nudit a každou minutu sledovat hodinky. Skutečně hodně přeceňovaný kousek a to ve všech aspektech.(13.8.2006)

Zatracovat Columbuse a dělat z Cuaróna boha tady nebudu už proto, že první polovina mi přijde jako tematicky naprosto přesné navázání na poetiku prvních dvou dílů a pár kamerových vychytávek či zoomy na na mrznoucí květinku (přestože jsou formálně naprosto perfektní) nijak zvlášť atmosféru nezmění. Pro nezaujatého diváka sice prospějí, ale pro mě, jako pro skalního fanouška knižních předloh, jsou jen nepatrnou ozdobou. Zlom přichází ve chvíli, kdy se Harry s Hermionou dostanou k Vrbě mlátičce a nastává neskutečný masakr, kde fascinující herecká etuda trojice Thewlis-Oldman-Rickman je tím nejmenším. A vrchol samozřejmě v dlouho trvajícím finále s časovými hrátkami a všemi bytostmi, které jen mohou diváka vyděsit. Jediná výtka tak míří k velké scénáristické díře: vysvětlení toho, kdo jsou Pobertové, by asi pomohlo. 90%(24.2.2007)

Změna režiséra Harrymu Potterovi vyloženě prospěla. Je to napínavé od začátku do konce ( a to znám předlohu ), krásně drsné a tajuplné prostředí, výborný Gary Oldman jako moje nejoblíbenější postava Sirius Black a má to fakt spád, není tam chvilka oddychu a jediné nudné místo. Navíc ten úchvatný let na hypogrifovi, krásná scéna, jako bych letěla s Harrym. Jinak tenhle díl už přestává být pohádka, takže nechápu rodiče, co berou do kina ty malé děti . Chudinky asi pak hrůzou nespí.(30.9.2004)

• - Alfonso Cuarón do filmu zakomponoval několik věcí oslavujících Mexiko. Na fontáně na nádvoří před věží s hodinami je několik soch orlů jedícíh hady. Přesně takovéto znázornění se objevuje na mexické vlajce. Také spousta cukrovinek v Medovém ráji jsou lebky z cukru, které jsou populární výslužkou v Mexiku na "El Dia de los Muertos" (mexické dušičky nebo Halloween). Další odkaz je ve scéně, kde Brumbál odchází z ošetřovny, jde dolů po schodech a bručí si pro sebe "La Raspa", což je mexický tanečný klobouk. (HappySmile)

• - Smrtijedi se původně měli jmenovat Rytíři pálení. (Clarie)

• - Hypogrifa Klofana ve filmu zaskakoval kůň a jindy jen tyč, na jejímž konci byl upevněn zobák. (Fareo)