Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Austrálie

• Kanada

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

V porovnání s poněkud rozpačitou dvojkou působí kapitola tři podstatně uvědoměleji a "mraky se stahují" nad pseudorowlingovic pseudoříší. Alfonso Cuarón přinesl věnem jiný vizuální styl a doufám, že to nebylo jen v očekávání toho, že Emma Watson bude vypadat daleko lépe, když se nebude schovávat pod hábitem. Dále je třetí Potter obohacen o takové ty drobné špetky humoru, které Chris Columbus tak nějak nedodal...viz zmenšené hlavy, čaroděj čtoucí Stephena Hawkinga atpd. Jinými slovy na mě Vězeň Z Azkabanu působí poněkud vyspělejším dojmem než dva starší bratříčci, i když je to přece jen pořád film primárně pro děti, pročež se určitě režisér držel ještě zpátky, například co se scén s mozkomory týká. I u tohoto dílu musím zopakovat potlesk pro casting, Emma Thompson je přesně tak příšerná jako moje představy o Sybille Trelawneyové:) A Garyho Oldmana si prostě nejde neužít, ten chlap je neskutečnej. A konečně jsem viděl obvykle starého dobráka Timothyho Spalla jako skutečně povedenou krysu. No, jen tak dál. Sice to můj názor na "fenomén Potter" nezmění, a stále platí, že za něj nemíním nikdy dát ani korunu, ale tento film si zaslouží svých 80%.(26.2.2007)

// Distribútor: Warner Bros. // Počet premietajúcich kín v USA: 3,855 // Otvárací Víkend USA: $93,687,367 // Prisoner of Azkaban je najlepšia časť všetkých Poteroviek vôbec. Výborne rozvité vizuálne efekty dodávajú deju oveľa lepšiu a temnejšiu atmosféru,než akú sme mohli vidieť pri prvých dvoch dieloch. Je vidno, že zmena režiséra dokáže film vyniesť na úplne inú úroveň..... 100%(31.12.2010)

Znovu se budu opakovat. Já vím, že jako obyčejný mudla do toho nemám co kecat, ale vyhoďte už pro boha toho Radcliffa. I když mírné náznaky zlepšení tady jsou, pořád je zejména v detailech velmi prkenný a nepřesvědčivý, třeba jeho hraní pláče, to je tragédie sama o sobě. Jeho herecká mizérie navíc vynikne ve srovnání třebas s takovou talentovanou Emmou Watson. A teď k tomu lepšímu. Nezařadím se mezi ostatní se zde tak profláklým názorem, jaká je Columbus nula (zas tak hrozně bych ho neviděl, prostě poctivý řemeslník) a jak je naopak Cuarón úžasný. Zkrátka jsou to dvě odlišná pojetí, nic víc. Cuarón brnká na temnější strunu (i díky víc a víc houstnoucí předloze?), mozkomoři přinášejí potřebný lehký závan hororu a i díky nim můžou mít z některých scén malý děcka psotník (jen tak dál :o). Vrba mlátička je prďácká, Michael Gambon plnohodnotnou náhradou za Richarda Harrise, triky jsou fajn, vkodlak trapnej. Všechno. Vlastně ještě něco. Touha po Nimbusu 2000 mně už přešla. Teď prahnu po hypogryfovi, model Klofan.(15.1.2005)

Sláva Caurónovi za jeho úžasné hračičkování a režijní vychytávky (viz odraz žáků v zrcadle, sova překonávající roční období apod.). Bradavice přestaly být líbezným hrádečkem z neškodné pohádky a konečně pusobí přirozeně a živě, což lépe diváka vtahuje do Harryho světa. Oproti předchůdcům má třetí Potter téměř dokonalé triky (např. grifin působí tak skutečně). A rovněž John Williams se podržel rčení "do třetice všeho dobrého" a složil opravdu krásnou (motiv létání, motiv vzpomínek) a nápaditou (tikání hodin) hudbu. PS: Dabing je již tradičně strašný.(11.6.2004)

• Kaka

Harry Potter je po celou dobu tak trochu lehká vykrádačka Jacksonova opusu. Šikovně si z něj půjčuje všelijaké detaily a drobnosti - ne příliš nápadně, přesto jsem ve všech třech dílech našel hned několik velmi podobných scén, či konkrétních věcí. Ve třetím díle jsou to jednoznačně Mozkomoři, kteří se až otravně podobají úchvatně provedeným Nazghulům. Nevím nakolik je tohle záležitost samotné autorky, či tvůrců, každopádně jak řemeslník Columbus, tak mnohem talentovanější a schopnější Cuaron do svých filmů bez jakýchkoli zábran zakomponovali několik odkazů. Samotnému snímku to však nijak na kvalitě neubírá, neboť ta je už sama o sobě mizerná. Jistě, je to v podstatě pohádka, ale plná nesmyslů a ztřeštěností by být skutecně nemusela. Cestování v čase a podobné zhovadělosti byly skutečně už na hranici zdravého rozumu. Herci naprosto mimo, nemá cenu dále rozebírat. Výprava sice krásná a na oko efektní, atmosféra vynikající - v tom je Cuaron velmi zdatný. Ovšem technicky je film neuvěřitelně proměnlivý. Vlkodlak byl skutečně trapný, stejně tak Klofan se moc nepovedl. Děj je jedna velká nafouklá bublina. Vlastně vůbec o nic nejde a divák se bude akorát tak nudit a každou minutu sledovat hodinky. Skutečně hodně přeceňovaný kousek a to ve všech aspektech.(13.8.2006)

• - Sirius nebo též Psí hvězda, Aschere nebo Canicula je nejjasnější hvězda na noční obloze a nejjasnější hvězda souhvězdí Velkého psa, proto filmový Sirius na sebe bere podobu Velkého psa. (MIGHTTREE)

• - Když dostal nový režisér Alfonso Cuarón nabídku film natáčet, váhal. Žádnou knihu ani film ze světa Harryho Pottera totiž neviděl a vzít místo se zdráhal. Přesvědčil ho až jeho přítel, slavný režisér Guillermo del Toro, který jej označil za "nenormálního". Cuarón poté během týdne přečetl všechny dosud vydané díly a post režiséra přijal. (ricky4)

• - Ve vlaku si Harry (Daniel Radcliffe) kousne do kousku trojúhelníkového čokolády, ovšem za pár vteřin je čokoláda neporušená. (fanda124)