Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Austrálie

• Nový Zéland

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

75% - No a je to tady. Dávám Harrymu Potterovi 4 hvězdičky. Takovej trapas... No když ono to jinak nejde. Jako mávnutím kouzelné hůlky je Vězeň o třídu výš, než předchozí díly. Zde se dobře bavím, aniž bych měl pocit, že jsem zoufale mimo tzv. "cílovou skupinu". Herecké výkony začínají mít XICHT, některé nápady jsou skutečně NÁPADITÉ a film přišel s novou kvalitou, jež se zove ATMOSFÉRA... prostě fajn. Tohle už by dětem strejda Amarcord_1 dovolil :o)(20.12.2005)

• Kaka

Harry Potter je po celou dobu tak trochu lehká vykrádačka Jacksonova opusu. Šikovně si z něj půjčuje všelijaké detaily a drobnosti - ne příliš nápadně, přesto jsem ve všech třech dílech našel hned několik velmi podobných scén, či konkrétních věcí. Ve třetím díle jsou to jednoznačně Mozkomoři, kteří se až otravně podobají úchvatně provedeným Nazghulům. Nevím nakolik je tohle záležitost samotné autorky, či tvůrců, každopádně jak řemeslník Columbus, tak mnohem talentovanější a schopnější Cuaron do svých filmů bez jakýchkoli zábran zakomponovali několik odkazů. Samotnému snímku to však nijak na kvalitě neubírá, neboť ta je už sama o sobě mizerná. Jistě, je to v podstatě pohádka, ale plná nesmyslů a ztřeštěností by být skutecně nemusela. Cestování v čase a podobné zhovadělosti byly skutečně už na hranici zdravého rozumu. Herci naprosto mimo, nemá cenu dále rozebírat. Výprava sice krásná a na oko efektní, atmosféra vynikající - v tom je Cuaron velmi zdatný. Ovšem technicky je film neuvěřitelně proměnlivý. Vlkodlak byl skutečně trapný, stejně tak Klofan se moc nepovedl. Děj je jedna velká nafouklá bublina. Vlastně vůbec o nic nejde a divák se bude akorát tak nudit a každou minutu sledovat hodinky. Skutečně hodně přeceňovaný kousek a to ve všech aspektech.(13.8.2006)

Nie zle...Vobec nie. Ale posudzujem to hlavne z hladiska kniznej predlohy. Kniha posobi veselo, najdete sa v nej, pobavite sa a hlavne zapojite fantaziu na plne obratky. Film vsak vo mne zanechal pochmurnu naladu, tak ako vsetky Cuaronove filmy. A este jedna dolezite vec...Harry Potter je hlavne pre mladsiu generaciu. A na Vazna z Azkabanu by som svoje dieta nezobrala....(26.8.2007)

• Dudek

Změna režiséra rozhodně prospěla. Alfonso Cuarón vnesl do příběhu příjemný svěží vzduch a přichází z vlastní vizí. Postavy přestávají být otravnými hrdiny a konečně se přibližují opravdovým lidem. Každý teď má více stránek a je vídět, že podobná role se hercům hrála mnohem lépe. Scénář je mnohem vyzrálejší, a ačkoli přes svou hutnost nebyla knižní předloha příliš tlustá, hodně ji prostříhává. Mezi postavami to tak konečně začne jiskřit, mají pravé motivace a přímo z nich číší emoce. Maličké detaily jako je například pohyb postav v normálním oblečení čarodějnický svět mnohem lépe přibližují lidem a celkově se film stává normálnějším. Zaujalo i příjemné tónování a několik málo scén. Na pět hvězdiček ale nemohu jít ani náhodou, neboť některé scény nejsou dotažené do konce. Nejhorší scéna je ta ve vlaku, nad tím co tu tvůrci vyvádí mi zůstal jen rozum stát. Počáteční hororový nádech je úžasný a se scénou si skvěle pohráli trikaři, ale způsob jakým se Lupin probere ze spánku a vyvolá patrona je opravdu příšerný - i když účel této snové sekvence chápu. Zejména pak závěr velmi skřípe. Dění v chýši je příliš rychlé a rozhodně se z něj netěží tak jak by mohlo. To co se děje pak je sice přehledné, ale nad některými nelogičnostmi si přeci jen musíme poklepat na čelo. Nevděčné téma cestování v čase je tu podáno vskutku roztomile, i když narozdíl od knihy dostává ještě širší rozměr. Třetí díl považuji společně s pátým za nejpovedenější a ač je snímek vcelku podařený, rozhodně se předloze nevyrovná a dokonce ani nemůže sloužit pouze jako její ilustrace(to se zatím jistým způsobem podařilo předchozím).(28.5.2005)

Famózna forma s prekrásnou výpravou (okolie školy, hory v pozadí), podstatne detailnejšou, prepracovanejšou Williamsovou hudbou, a vôbec individuálnymi perličkami v podobe konkrétnych scén. Napríklad Harryho let na veľkej slepici dosahuje emocionálnych výšin toho najlepšieho z LOTRa. S pribúdajúcimi minútami ma však akosi prestal uspokojovať samotný príbeh. Nebyť rozkošnej poslednej polhodinky (ktorá skoro skryje do vačku 12 OPÍC :), nesmelo by som to nazval až miernou nudou. Ale to nie je výtka Cuarónovi - ten previedol s diskutabilným scenárom doslova zázrak a Columbusa odsúdil do starého železa.(18.6.2004)

• - Úsek, kde je Harry dovezen Záchranným autobusem do Děravého kotle, byl natočen pomocí techniky známé pod pojmem "bullet time", která se proslavila díky sérii Matrix. Díky tomu se všichni v Záchranném autobusu (Harry, Stan Silnička a Ernie Bourák) pohybují v reálném čase, zatímco mudlovský svět kolem nich sviští kolem rychlostí kulky. (HappySmile)

• - Hypogrifa Klofana ve filmu zaskakoval kůň a jindy jen tyč, na jejímž konci byl upevněn zobák. (Fareo)

• - Sirius nebo též Psí hvězda, Aschere nebo Canicula je nejjasnější hvězda na noční obloze a nejjasnější hvězda souhvězdí Velkého psa, proto filmový Sirius na sebe bere podobu Velkého psa. (MIGHTTREE)