Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Austrálie

• Nový Zéland

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

Třetí díl Harryho Pottera je pro mě zatím nejlepší, co se týká výpravy a režie. Hudba a vizuální efekty jsou na velké úrovni a na režijní křeslo se posadil velký tvůrce Alfonso Cuarón, který mě připravil podnos s více dobrodružstvím, fantasy podívanou v čele s tradičním triem: Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watson. Rodinná celovečerní podívaná do fantasy kouzelného světa s vynikajícím Williamsovým hudebním doprovodem.(14.2.2012)

Určitě vynikající knižní zpracování plné napětí, mystiky, magie a zábavy zároveň. Věk dětského diváka bych ale posunula výš. Už to není zase tak naivní dětské představení malého čarodeje jako jednička nebo ještě dvojka. Tajemnou atmosféru příběhu podtrhuje ve všech dílech Harryho i super hudba. Bavila jsem se :-)(3.8.2011)

Už ani neviem prečo som sa vlastne bál zmeny na režisérskom poste. Columbus bol prvý a náročnú úlohu zvládol ale práve Alfonso Cuaron doviedol túto sériu tam, kam by sa skutočne uberať mala, čomu napomáha aj živšia výprava, lepšia práca s mladými hercami a strhujúcejšia atmosféra. Najlepší knižný diel sa dočkal najlepšieho filmového spracovania.(17.2.2007)

V prvom rade treba poznamenať, že je to všetko iné, len nie rozprávka. Do popredia sa viac dostáva tajomno a mystično a to posúva tento film všade inam, len nie do sféry rozprávok pre deti. V tejto časti sa všetky pôvodné postavy dostali z detských liet do tínedžerských časov. Začiatok filmu dáva možnosť tým, ktorí nedávno videli predchádzajúce diely porovnávať zmeny vizuálu hlavných postáv. Harry je dospelejší, Hermiona čím ďalej , tým viac príťažlivejšia .... Takisto ma prekvapil úvod i nečakanou dávkou suchého, ba niekedy až čierneho humoru, ktorý bol soľou filmu a v niektorých okamihoch slúžil na odľahčenie napätej atmosféry. Hudba bola oproti predchádzajúcim dvom dielom prepracovanejšia, temnejšia, sýtejšia a , pravdupovediac hudobný HP-motív mi dokonca už vadil. Lenže to už je značka a preto si ju Cuarón nemohol dovoliť vynechať. Viac začínajú prežívať svoje postavy aj všetci hlavní predstavitelia, je vidieť, že na sebe pracujú. Trošku ma sklamal Gary Oldman, resp. jeho postava, ktorú by zahral hociktorý z klasických filmových záporákov. Naopak , veľmi príjemne ma prekvapil výborný David Thewlis v role profesora Lupina. Podotýkam, že knihu som nečítal.....(29.6.2004)

Harry dospel do puberty a hodil za hlavu rodinný feeling prvých dvoch častí. Toto už nie je vyhukaný "Kevinovský" cute face, ktorého babylook doteraz maskoval absenciu talentu a charizmy Daniela Radfliffa. Harry má strach a Cuarón ho dávkuje divákovi bez jediného prešlapu v neskromných dávkach (výrazne mu sekunduje exelentný John Williams). Najatmosférickejši, najpríbehovejší, zatiaľ najlepší Potter.(26.12.2006)

• - Jak je vidět, i čarodějové si mohou číst mudlovské knihy. Ve scéně v Děravém kotli si jeden čaroděj čte Stručnou historii času od Stephena Hawkinga. (Ištván87)

• - Smrtijedi se původně měli jmenovat Rytíři pálení. (Clarie)

• - Nový režisér zmenil architektúru Rokfortského hradu: pribudla veža s hodinami, vstupné nádvorie so zvláštnym mostom vedúcim k Hagridovej chatrči, ktorá má úplne iný vzhľad a nádych, takisto umiestnenie Chrabromilskej klubovne a zúrivú vŕbu. (Aberforth)