Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

Třetí díl jsem viděl jako druhý, zajímavá matematika. Názor zůstává víceméně jako u dílu čtvrtého, který jsem viděl jako první, jen je to celé v o dost temnější atmosféře a natočené lepším režisérem. Proto tomu dám 4*, i když mě ten brýlatec pořád nějak nebere a Hermiona je moc nevyvinutá. A BTW i v ultralevných Psích vojácích byli přesvědčivější vlkodlaci.(22.11.2010)

Znovu se budu opakovat. Já vím, že jako obyčejný mudla do toho nemám co kecat, ale vyhoďte už pro boha toho Radcliffa. I když mírné náznaky zlepšení tady jsou, pořád je zejména v detailech velmi prkenný a nepřesvědčivý, třeba jeho hraní pláče, to je tragédie sama o sobě. Jeho herecká mizérie navíc vynikne ve srovnání třebas s takovou talentovanou Emmou Watson. A teď k tomu lepšímu. Nezařadím se mezi ostatní se zde tak profláklým názorem, jaká je Columbus nula (zas tak hrozně bych ho neviděl, prostě poctivý řemeslník) a jak je naopak Cuarón úžasný. Zkrátka jsou to dvě odlišná pojetí, nic víc. Cuarón brnká na temnější strunu (i díky víc a víc houstnoucí předloze?), mozkomoři přinášejí potřebný lehký závan hororu a i díky nim můžou mít z některých scén malý děcka psotník (jen tak dál :o). Vrba mlátička je prďácká, Michael Gambon plnohodnotnou náhradou za Richarda Harrise, triky jsou fajn, vkodlak trapnej. Všechno. Vlastně ještě něco. Touha po Nimbusu 2000 mně už přešla. Teď prahnu po hypogryfovi, model Klofan.(15.1.2005)

Rozhodne lepsi nez druhej dil. Deticky zacinaj pomalu starnout, takze ted to jsou spis drzy pubertaci, ale pomalu uz zacinaj neco malo hrat. Pribeh nastesti neni podobnej predchozim dvoum dilum, navic je delka uz rozumnejch 130 minut a hlavne tu je jinej reziser. Ono asi to odpovida knize a neni to tak jen reziserem, ale po uvodnim blbnuti, ktery se obavam si budu muset vytrpet asi v kazdym dalsim dile, nabere film trochu temnejsi a zahadnejsi smer a ackoliv je to misty lehce zmateny, dokaze udrzet solidni temnejsi atmosferu az do konce. Navic, i kdyz nejakej trik sem tam zazlobi, vizualni stranka je hodne povedena. Co se tyce hudby, ta uz zacina bejt lehce otravna, stale stejne melodie. Jediny, co mi tu trochu chybelo, byl nejakej zajimavejsi zaverecnej souboj, sice se rozhodne neda rict, ze by bylo o akci nouzi, ale stejne bych si predstavoval neco epictejsiho nez neco, ceho bych dosahnul sam, kdybych si vzal slusnou baterku a zasel do lesa. Ale celkove jsem vicemene spokojenej, ze zacatku to na to moc nevypadalo, ale nakonec fakt povedenej dil za slabsich 5*.(29.12.2011)

Famózna forma s prekrásnou výpravou (okolie školy, hory v pozadí), podstatne detailnejšou, prepracovanejšou Williamsovou hudbou, a vôbec individuálnymi perličkami v podobe konkrétnych scén. Napríklad Harryho let na veľkej slepici dosahuje emocionálnych výšin toho najlepšieho z LOTRa. S pribúdajúcimi minútami ma však akosi prestal uspokojovať samotný príbeh. Nebyť rozkošnej poslednej polhodinky (ktorá skoro skryje do vačku 12 OPÍC :), nesmelo by som to nazval až miernou nudou. Ale to nie je výtka Cuarónovi - ten previedol s diskutabilným scenárom doslova zázrak a Columbusa odsúdil do starého železa.(18.6.2004)

Určitě vynikající knižní zpracování plné napětí, mystiky, magie a zábavy zároveň. Věk dětského diváka bych ale posunula výš. Už to není zase tak naivní dětské představení malého čarodeje jako jednička nebo ještě dvojka. Tajemnou atmosféru příběhu podtrhuje ve všech dílech Harryho i super hudba. Bavila jsem se :-)(3.8.2011)

• - Ema Watson a Ema Thompson se obě narodily ve shodný den 15. 4., Thompsonová však o 31 let dříve. (bizal)

• - Celosvětová premiéra proběhla 23. května 2004 v New Yorku. (Varan)

• - Hodiny, které se v tomto díle staly novou součástí Bradavického hradu, byly navrženy podle Pražského Orloje na Staroměstském náměstí. (cihlenka)