Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

Oba předešlé díly byli rodinná zábava s ničim ohromujícím a excelentním. Taková rutina (promin Columbusi). Cuarón dokázal vytvořit naprosto jiný svět. Svět Harryho Pottera, který je naprosto úžasný, živý, mrazivý, krásný, barevný, ale i temný. Cuarón vlil Harymu novou krev do jeho již "nudných" žil. Jeho umělecký pohled, geniální atmosféra a výborně vybraná hudba to vše z něj dělá nejlepšího kouzelníka z Bradavic ;-). Kameru snad ani nemusím hodnotit to je prostě nádhera. Mozkomorové jsou též naprosto skvělí. Herci okolo Radcliffa hrají přirozeněji než v obou předešlích dílech dohromady (že by přístup režiséra:)). Celkově se dá říci, že po úžasné trojce asi na 4díl nepůjdu, protože nechci být zklamán. Pochybuji, že 4. díl bude lepší než tento. Jen doufám, že v 5tém díle se Cuarón vrátí....(16.7.2004)

• Kaka

Harry Potter je po celou dobu tak trochu lehká vykrádačka Jacksonova opusu. Šikovně si z něj půjčuje všelijaké detaily a drobnosti - ne příliš nápadně, přesto jsem ve všech třech dílech našel hned několik velmi podobných scén, či konkrétních věcí. Ve třetím díle jsou to jednoznačně Mozkomoři, kteří se až otravně podobají úchvatně provedeným Nazghulům. Nevím nakolik je tohle záležitost samotné autorky, či tvůrců, každopádně jak řemeslník Columbus, tak mnohem talentovanější a schopnější Cuaron do svých filmů bez jakýchkoli zábran zakomponovali několik odkazů. Samotnému snímku to však nijak na kvalitě neubírá, neboť ta je už sama o sobě mizerná. Jistě, je to v podstatě pohádka, ale plná nesmyslů a ztřeštěností by být skutecně nemusela. Cestování v čase a podobné zhovadělosti byly skutečně už na hranici zdravého rozumu. Herci naprosto mimo, nemá cenu dále rozebírat. Výprava sice krásná a na oko efektní, atmosféra vynikající - v tom je Cuaron velmi zdatný. Ovšem technicky je film neuvěřitelně proměnlivý. Vlkodlak byl skutečně trapný, stejně tak Klofan se moc nepovedl. Děj je jedna velká nafouklá bublina. Vlastně vůbec o nic nejde a divák se bude akorát tak nudit a každou minutu sledovat hodinky. Skutečně hodně přeceňovaný kousek a to ve všech aspektech.(13.8.2006)

Keby som to videl ako prvý film yo všetkých troch, asi by ma to dosť zobralo ale takto len za 4,5. Aj keď filmu nie je čo po remeselnej stránke vytknúť (aj Radcliffe sa rozohral) nijako ma nedojal ani nezaujal. Veľmi mi tam chýbal Jason Isaacs ale toho sa snáď dočkám v ďalších dieloch. Moje obľúbené postavy - Ron a Hermiona boli tiež nejak utlačení do pozadia (možno len môj dojem) Tiež si myslím, že aj po príbehovej stránke (tým nemyslím scenár) je film slabší ako predchodcovia. A neviem ale vôbec mi nepripadá (okrem nápaditejšej kamery), že by toto robil iný režisér.(4.7.2004)

Takhle to holt dopadá, když se dostane fantasy látka do rukou hravého režiséra s fantazií a vlastní vizí. Věčná škoda, že ty filmy takto nevypadaly od počátku. Změna prostředí a kostýmů výsledku prospěla. Stejně jako je u knižní předlohy třetí díl tím zlomovým na cestě od dětských knih "výše", tak to samé je pro filmové adaptace tento snímek. Je jen a jen dobře, že nudná a zcela nenápaditá režie Chrise Columbuse je pryč. Jediné dva zápory jsou ztvárnění vlkodlaka a jistá absence návaznosti na minulé díly. Pokud je někdo komu se líbí, nemusel by vydýchat opravdu zásadní změnu stylu a ztvárnění. Byť je ve všech ohledech výrazně k lepšímu. Naštěstí. PS: Každou další projekcí (a že jich již bylo) se pouze utvrzuji se, že TAK dobrý, nápaditý a svébytný rodinný film se rodí (sotva) jednou za uherský rok. Důkazem budiž, že za těch šest let od premiéry stále nenašel na poli rodinné podívané sebemenšího konkurenta. A jen tak mimochodem je to i film s nejlépe a nejsevřeněji zauzlovaným cestováním v čase.(21.11.2010)

Ani potřetí mi Harry Potter neučaroval... Ale bylo to těsně. Po filmařské stránce je to rozhodně nejlepší příspěvek do dosavadní trilogie – Cuarón velmi dobře pracuje s postavami, šetří kýčovitými barevnými kompozicemi a více lpí na sugestivitě a působivosti prostředí. Z mého pohledu ale Vězni podráží nohy příliš řídká a chatrná zápletka, která se v množství epizod a bonmotů poněkud rozpouští.Tajemná komnata mi z tohoto pohledu přišla o notný kus působivější. Na druhou stranu zase nutno pochválit výtečnou a variabilní hudbu Johna Williamse, herecký projev všech s výjimkou Michaela Gabona (Brumbál) a vyzdvihnout fakt, že Harry Potter přestal být střapatým dětským učněm a začíná být docela solidní a zajímavou postavou. Z doslovného a podbízivého dětského filmu se začíná stávat celkem působivé a potemnělé drámo... Cuarón odvedl vynikající práci, ale přesto je pro mne Vězeň z Azkabanu pouze "solidním" fantasy filmem, který bych procentuálně ocejchoval číslem 70.(14.6.2004)

• - Jak je vidět, i čarodějové si mohou číst mudlovské knihy. Ve scéně v Děravém kotli si jeden čaroděj čte Stručnou historii času od Stephena Hawkinga. (Ištván87)

• - Jedná se o poslední film ze série Harryho Pottera, který byl přeložen do islandštiny. (cihlenka)

• - Malfoy (Tom Felton) má jako jeden z mála ve všech dílech série stejnou hůlku, na rozdíl od ostatních, kterým se v průběhu dílů mění. (dandy11)