Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Austrálie

• Nový Zéland

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

Aj keď som knihy nečítal, musím uznať, že na nich asi niečo bude, keď každá časť, ktorá sa natočí, má zaručený úspech, navyše sa pri nich vystrieda skoro celý štáb. Každým filmom stúpa aj moje hodnotenie, tak to hádam niekedy bude aj za päť. Nebyť detských postáv, dostal by film určite väčšieho uznania aj od hrdých dospelých. Atmosféra temnie, a kúzla a mágia sú už nielen o otváraní knižiek. Dokonca sa film obišiel aj bez naťahovačky, ktorú vždy vyplní "metlobal". 80%.(30.8.2007)

Rána z čistého nebe! Po trapných přepisech veskrze netalentovaného Columbuse tvořených bez stylu, pouze pro rychlý zisk a určené jen typickým konzumentům bez vkusu, přišel tento osobitý a neotřelý film od Cuaróna. Hrdinové najednou mají charaktery, kouzelný svět má náboj a atmosféra je skvělá. Herci najednou umí hrát, a i když to někdy skřípe, je u nich vidět značný posun. Když si člověk uvědomí, že mezi dvojkou a trojkou uběhly jen dva měsíce děje, je změna stylu doslova nepředstavitelná - jako by šlo o jiný (lepší) svět. Nejlepší díl Harryho Pottera.(9.9.2008)

A opět Harry Potter, tentokrát už třetí díl. Co se změnilo oproti dílu druhému? Především režisérská stolička nám pozměnila svého panovníka. U tohoto dílu jí opanoval jihoameričan Alfonso Cuarón, jenž tak hezky zrežíroval dnes už klasiku v žánru road movie, film Mexická jízda. A to je ten hlavní důvod, proč je třetí díl tolik jiný, tolik dospělejší. Hlavní hrdinové odhodili hábity a ve volném času se po Bradavicích pohybují ve sportovním oblečení, je zde důraz na detaily (viz krásně praskající knoflíky tetičky Marge) a vše dostává takový mladistvý náboj, z dětských filmů se stávají filmy pro širší publikum, a to je jen dobře. Seznamujeme se tu s novými tvory, s novými postavami, prostě je to zajímavý film a dosud ze všech filmů asi nejpovedenější. Navíc nezapomenu na super zážitek, kdy jsem tenhle film viděl napřed dvakrát v normálním multikině a potom jednou v IMAXu. To byl neskutečný zážitek na hodně dlouhou dobu a dost jsem si to užil. Všechno dostalo tak nečekaně obrovské rozměry, že to byla prostě lahůdka. Film je perfektní, a opět, jak jinak, plné bodové hodnocení...(9.6.2007)

Změna režiséra Harrymu Potterovi vyloženě prospěla. Je to napínavé od začátku do konce ( a to znám předlohu ), krásně drsné a tajuplné prostředí, výborný Gary Oldman jako moje nejoblíbenější postava Sirius Black a má to fakt spád, není tam chvilka oddychu a jediné nudné místo. Navíc ten úchvatný let na hypogrifovi, krásná scéna, jako bych letěla s Harrym. Jinak tenhle díl už přestává být pohádka, takže nechápu rodiče, co berou do kina ty malé děti . Chudinky asi pak hrůzou nespí.(30.9.2004)

Třetí díl jsem viděl jako druhý, zajímavá matematika. Názor zůstává víceméně jako u dílu čtvrtého, který jsem viděl jako první, jen je to celé v o dost temnější atmosféře a natočené lepším režisérem. Proto tomu dám 4*, i když mě ten brýlatec pořád nějak nebere a Hermiona je moc nevyvinutá. A BTW i v ultralevných Psích vojácích byli přesvědčivější vlkodlaci.(22.11.2010)

• - K Medovému ráji byl pro natáčení postaven i sklep. Ve filmu nebyl použit, ale objevuje se na DVD v bonusech, kde si diváci můžou prohlídnout celý obchod. (HappySmile)

• - Režisér Alfonso Cuarón chtěl, aby se při příchodu Mozkomorů na scénu měnil déšť v led. Jeho tým, který vytvářel vizuální efekty, však při podávání návrhu přes režisérův silný španělský akcent slyšel "eyes" místo "ice". Cauronovi tak bylo po krátké době předloženo mnoho nápadů a náčrtů, jak by vypadala ve filmu obloha, kdyby z ní padaly oči. Zmatený režisér neprodleně omyl vysvětlil. (cihlenka)

• - Hodiny, které se v tomto díle staly novou součástí Bradavického hradu, byly navrženy podle Pražského Orloje na Staroměstském náměstí. (cihlenka)