Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)

Nyní už dospívající Harry, Ron a Hermiona nastupují do třetího ročníku v Bradavicích, kde jsou nuceni stanout tváří v tvář uprchlému vězni jménem Sirius Black, který pro Harryho představuje velkou hrozbu. Mezitím se Harry a jeho přátelé ve škole učí, jak ovládat magického hipogryfa – napůl koně a napůl orla, zaženou bubáky, kteří dokáží měnit tvar, a zdokonalují se v jasnovidectví. Navštíví také čarodějnickou vesnici Prasinky a Chroptící chýši, považovanou za nejstrašidelnější dům v celé Británii. Aby toho nebylo málo, Harry se musí vypořádat s mozkomory, kteří lidem vysávají duši, přelstít nebezpečného vlkodlaka a nakonec se vyrovnat s pravdou o Siriu Blackovi a jeho vztahu k Harryho rodičům. (HBO Europe)

Trailer 1

Recenze (1 262)

KevSpa

Konečně ta správná potterovská atmosféra. Snímek sice doznal hodně změn oproti knižní předloze, ale funguje mnohem lépe, než předchozí dva snímky rutinéra Columbuse. Absolutní věrnost předloze zkrátka vždycky není výhrou, Columbus ukázal kudy cesta nevede a výtečný Cuarón ve třetím díle názorně předvedl, jak natočit poutavou adaptaci. Odchylek je tu hodně, Cuarón si dokonce dovolil zcela pozměnit výpravu - od kostýmů až po dekorace, a natočil film, o jakém se fanouškovi knížek nezdálo ani v těch nejkrásnějších snech. Pár výhrad sice mám, ale ty se většinou týkají jen trikové stránky snímku, a celkový dojem příliš nekazí. Daniel Radcliffe se konečně naučil hrát, Gary Oldman je v roli Siriuse Blacka přesně takový, jak jsem si ho představovala při četbě knih a herecky vévodí snímku vynikající David Thewlis v roli profesora Lupina. Konečně Harry Potter, jak má vypadat. ()

Lima

Znovu se budu opakovat. Já vím, že jako obyčejný mudla do toho nemám co kecat, ale vyhoďte už pro boha toho Radcliffa. I když mírné náznaky zlepšení tady jsou, pořád je zejména v detailech velmi prkenný a nepřesvědčivý, třeba jeho hraní pláče, to je tragédie sama o sobě. Jeho herecká mizérie navíc vynikne ve srovnání třebas s takovou talentovanou Emmou Watson. A teď k tomu lepšímu. Nezařadím se mezi ostatní se zde tak profláklým názorem, jaká je Columbus nula (zas tak hrozně bych ho neviděl, prostě poctivý řemeslník) a jak je naopak Cuarón úžasný. Zkrátka jsou to dvě odlišná pojetí, nic víc. Cuarón brnká na temnější strunu (i díky víc a víc houstnoucí předloze?), mozkomoři přinášejí potřebný lehký závan hororu a i díky nim můžou mít z některých scén malý děcka psotník (jen tak dál :o). Vrba mlátička je prďácká, Michael Gambon plnohodnotnou náhradou za Richarda Harrise, triky jsou fajn, vkodlak trapnej. Všechno. Vlastně ještě něco. Touha po Nimbusu 2000 mně už přešla. Teď prahnu po hypogryfovi, model Klofan. ()

Cival

O třídu výš než Columbusovské shity. Skvělá stmosféra, celá řada velmi zajímavých nápadů, záběrů a režijních vtípků (třeba ta ruční kamera v prvních sekundách). Mám sice spoustu výhrad, ale takovýhle Potter se mi líbí. Narozdíl od jednotky a dvojky, kde mě nezaujala snad žádná scéna, mi ve trojce přišlo několik momentů geniálních (vlak, hrátky s časem), takže děkuji Cuarónovi za napravení série a těším se na další díl. ()

POMO

Famózna forma s prekrásnou výpravou (okolie školy, hory v pozadí), podstatne detailnejšou, prepracovanejšou Williamsovou hudbou, a vôbec individuálnymi perličkami v podobe konkrétnych scén. Napríklad Harryho let na veľkej slepici dosahuje emocionálnych výšin toho najlepšieho z LOTRa. S pribúdajúcimi minútami ma však akosi prestal uspokojovať samotný príbeh. Nebyť rozkošnej poslednej polhodinky (ktorá skoro skryje do vačku 12 OPÍC :), nesmelo by som to nazval až miernou nudou. Ale to nie je výtka Cuarónovi - ten previedol s diskutabilným scenárom doslova zázrak a Columbusa odsúdil do starého železa. ()

Galadriel

Změna režiséra a najednou jako by se před námi objevil ten opravdový potterovský svět, přesně tak, jak má být. Alfonso Cuarón uděla ve filmu změny oproti knize, ale takové, které nevadí, neuráží, naopak pozdvihují film na něco víc, než jen adaptaci bestselleru. Celé vyprávění dostává krásně temnou atmosféru, dokonce i Daniel Radcliffe začal trochu hrát... Teď jenom musíme doufat, že 4.díl nedopadne katastrofálně a že se Pan režisér Cuarón vrátí k Fénixovu řádu. ()

• Matka spisovatelky J. K. Rowlingové trpěla roztroušenou sklerózou a v roce 1990 zemřela. Autorku to tehdy přivedlo do silných depresí, z nichž se vyvinula představa děsivých mozkomorů. (Stoka)
  • Rozprávajúca hlava, ktorá je v scéne, kedy Harry (Daniel Radcliffe) nastupuje to autobusu, sa v knižnej predlohe nenachádza. (francesco)
  • Profesor Severus Snape (Alan Rickman) řekne Harry Potterovi (Daniel Radcliffe), aby otevřel mapu. Harry ji drží oběma rukama, ale v dalším záběru ji svírá pouze levou rukou. (fanda124)