Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

Nalijme si čistého vína, Cuarón měl velkou oporou v předloze, která je nejchytřejší z celé série, ale je to borec, o tom žádná. Už na samém začátku se blýskne naprosto zběsilou jízdou Záchranným autobusem. S nástupem Mozkomorů přichází přesně ta tíživá a temná atmosféra plynoucí celou knihou, a kterou ještě podporuje strašák v podobě Siriuse Blacka a také mystické hodiny profesorky Trelawneyové. Možná ty úplně nejlepší nápady Rowlingové jsem však ještě nezmínil. Pobertův plánek, Prasinky a Chroptící chýše, jakožto pevné základy pro odpálení mytologické bomby a hlavně úžasné finále v podobě hrátek s časem. Nikdy jsem při čtení knihy nezažíval tak opojné pocity a Cuarónovi se je z velké části povedlo přenést i na plátno. Ale abych jen nechválil. Pro nečtenáře chybí některé důležité informace, scéna, kde Hermiona přehazuje Harryho, je úplně mimo a nemůžu si pomoct, pokud se někde měly natočit dva filmy, tak to mělo být v případě Vězně z Azkabanu, ty famózní nápady si zasloužily větší prostor.(28.8.2009)

75% - No a je to tady. Dávám Harrymu Potterovi 4 hvězdičky. Takovej trapas... No když ono to jinak nejde. Jako mávnutím kouzelné hůlky je Vězeň o třídu výš, než předchozí díly. Zde se dobře bavím, aniž bych měl pocit, že jsem zoufale mimo tzv. "cílovou skupinu". Herecké výkony začínají mít XICHT, některé nápady jsou skutečně NÁPADITÉ a film přišel s novou kvalitou, jež se zove ATMOSFÉRA... prostě fajn. Tohle už by dětem strejda Amarcord_1 dovolil :o)(20.12.2005)

Musím tedy říct - výborně. Člověk si neoddychne ani na vteřinu. Pořád se něco děje a člověka ani nenapadne myšlenka: "už aby film skončil", což se od počinů, které poslední dobou sleduji, velice odlišuje. Po prvním zhlédnutí působí dílo, obzvláště díky experimentování s časem, ohromně promyšleně a působivě a vše dává dojem, že všechno přesně zapadá. Nad kritikou ohledně nekvalitních triků si můžu akorát pomyslet něco o rozmazlenosti a povrchnosti většiny diváků. Copak je něco takového nějakým důležitým kritériem kvality snímku? Dále rovněž nemůžu opomenout kvalitu herců. Ne až tak jejich hereckého umění, jakožto jejich visáže. Téměř všichni jsou dle tohoto ohledu těmi nejcharakterističtějšími postavami, jaké vůbec mohou být u filmů k vidění. Dále jsem potěšen i složitostí děje, kterou jsem u tohoto typu filmu nečekal a obzvláště u lidí, kteří knihu nečetli, jako třeba já, je docela zábavné nebýt si až tak jistý tím, co se děje na plátně (obrazovce). Určitě ale není děj nějak nepochopitelný, to rozhodně ne. Otázka je, jestli mi tedy něco vůbec vadilo? Ano, jsou tu pořád náznaky určité dětinskosti, která snímek trošku degraduje. Ale což, filmy o Harrym Potterovi mají být pro všechny. A taky jsou.(1.1.2006)

Aj keď som knihy nečítal, musím uznať, že na nich asi niečo bude, keď každá časť, ktorá sa natočí, má zaručený úspech, navyše sa pri nich vystrieda skoro celý štáb. Každým filmom stúpa aj moje hodnotenie, tak to hádam niekedy bude aj za päť. Nebyť detských postáv, dostal by film určite väčšieho uznania aj od hrdých dospelých. Atmosféra temnie, a kúzla a mágia sú už nielen o otváraní knižiek. Dokonca sa film obišiel aj bez naťahovačky, ktorú vždy vyplní "metlobal". 80%.(30.8.2007)

Už ani neviem prečo som sa vlastne bál zmeny na režisérskom poste. Columbus bol prvý a náročnú úlohu zvládol ale práve Alfonso Cuaron doviedol túto sériu tam, kam by sa skutočne uberať mala, čomu napomáha aj živšia výprava, lepšia práca s mladými hercami a strhujúcejšia atmosféra. Najlepší knižný diel sa dočkal najlepšieho filmového spracovania.(17.2.2007)

• - Hypogrifa Klofana ve filmu zaskakoval kůň a jindy jen tyč, na jejímž konci byl upevněn zobák. (Fareo)

• - Když při famfrpálu Harry letí kolem tribuny pro učitele, tak sedí Brumbál na kraji. Když ale Harry padá dolů, sedí najednou uprostřed. (('Butcher'))

• - Malfoy (Tom Felton) má jako jeden z mála ve všech dílech série stejnou hůlku, na rozdíl od ostatních, kterým se v průběhu dílů mění. (dandy11)