Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

K Potterovské sérii mám stejný vztah jako k Pánovi Prstenů - krásně natočená ale poněkud rozvleklá oddechovka...trojka je krásně temná, nabitá energií, má skvělou kameru a zatím nejpropracovanější scénář...škoda jen těch archetypálně plochých postav bez výraznějšího vývoje, ale koneckonců je to pohádka...scéna s mozkomorem v bradavickém expresu je opravdu mrazivá a není jediná...(15.6.2004)

Už ani neviem prečo som sa vlastne bál zmeny na režisérskom poste. Columbus bol prvý a náročnú úlohu zvládol ale práve Alfonso Cuaron doviedol túto sériu tam, kam by sa skutočne uberať mala, čomu napomáha aj živšia výprava, lepšia práca s mladými hercami a strhujúcejšia atmosféra. Najlepší knižný diel sa dočkal najlepšieho filmového spracovania.(17.2.2007)

Rozhodne lepsi nez druhej dil. Deticky zacinaj pomalu starnout, takze ted to jsou spis drzy pubertaci, ale pomalu uz zacinaj neco malo hrat. Pribeh nastesti neni podobnej predchozim dvoum dilum, navic je delka uz rozumnejch 130 minut a hlavne tu je jinej reziser. Ono asi to odpovida knize a neni to tak jen reziserem, ale po uvodnim blbnuti, ktery se obavam si budu muset vytrpet asi v kazdym dalsim dile, nabere film trochu temnejsi a zahadnejsi smer a ackoliv je to misty lehce zmateny, dokaze udrzet solidni temnejsi atmosferu az do konce. Navic, i kdyz nejakej trik sem tam zazlobi, vizualni stranka je hodne povedena. Co se tyce hudby, ta uz zacina bejt lehce otravna, stale stejne melodie. Jediny, co mi tu trochu chybelo, byl nejakej zajimavejsi zaverecnej souboj, sice se rozhodne neda rict, ze by bylo o akci nouzi, ale stejne bych si predstavoval neco epictejsiho nez neco, ceho bych dosahnul sam, kdybych si vzal slusnou baterku a zasel do lesa. Ale celkove jsem vicemene spokojenej, ze zacatku to na to moc nevypadalo, ale nakonec fakt povedenej dil za slabsich 5*.(29.12.2011)

// Distribútor: Warner Bros. // Počet premietajúcich kín v USA: 3,855 // Otvárací Víkend USA: $93,687,367 // Prisoner of Azkaban je najlepšia časť všetkých Poteroviek vôbec. Výborne rozvité vizuálne efekty dodávajú deju oveľa lepšiu a temnejšiu atmosféru,než akú sme mohli vidieť pri prvých dvoch dieloch. Je vidno, že zmena režiséra dokáže film vyniesť na úplne inú úroveň..... 100%(31.12.2010)

Musím tedy říct - výborně. Člověk si neoddychne ani na vteřinu. Pořád se něco děje a člověka ani nenapadne myšlenka: "už aby film skončil", což se od počinů, které poslední dobou sleduji, velice odlišuje. Po prvním zhlédnutí působí dílo, obzvláště díky experimentování s časem, ohromně promyšleně a působivě a vše dává dojem, že všechno přesně zapadá. Nad kritikou ohledně nekvalitních triků si můžu akorát pomyslet něco o rozmazlenosti a povrchnosti většiny diváků. Copak je něco takového nějakým důležitým kritériem kvality snímku? Dále rovněž nemůžu opomenout kvalitu herců. Ne až tak jejich hereckého umění, jakožto jejich visáže. Téměř všichni jsou dle tohoto ohledu těmi nejcharakterističtějšími postavami, jaké vůbec mohou být u filmů k vidění. Dále jsem potěšen i složitostí děje, kterou jsem u tohoto typu filmu nečekal a obzvláště u lidí, kteří knihu nečetli, jako třeba já, je docela zábavné nebýt si až tak jistý tím, co se děje na plátně (obrazovce). Určitě ale není děj nějak nepochopitelný, to rozhodně ne. Otázka je, jestli mi tedy něco vůbec vadilo? Ano, jsou tu pořád náznaky určité dětinskosti, která snímek trošku degraduje. Ale což, filmy o Harrym Potterovi mají být pro všechny. A taky jsou.(1.1.2006)

• - Německá pobočka Warner Bros. se snažila, aby byl film v Německu označen jako "Nevhodný do 6ti let". Předložili několik verzí filmu, ale u všech byl zamítnut navrhovaný rating, takže nakonec nesetříhaná verze filmu šla do kin s označením "Nevhodný pro děti do 12ti let". (HappySmile)

• - David Thewlis, který hraje profesora Lupina, byl původně zvažován do role jeho předchůdce profesora Quirella v Harrym Potterovi a Kameni mudrců. Roli v tomto díle přijal na radu Iana Harta, který hrál právě Quirella. (HappySmile)

• - Ve scéně, kdy mají hrdinové čelit svým nočním můrám, je Ron Weasley (Rupert Grint) konfrontován s pavoukem. Formou arachnofóbií trpí i jeho představitel Rupert Grint. (zajda404)