Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

Film má o hodně temnější atmosféru, jen se mi zdá, že ta atmosféra byla místy temná až moc. Některé obrázky také vypadaly spíše jak z nějakého hororu, což se mi taky moc nelíbilo. U tohoto Harryho se mi také vybavily dvě věci: proč se zápletka každého filmu (knihy jsem nečetl, takže nemám "předstih") musí v podstatě týkat Harryho dávno mrtvých rodičů? A také ty neustále stejně antagonistické postavy Harryho strýčka a tetičky či Malfoye se mi nezdají příliš nosné a ani už moc zábavné. Za závěrečný závod s časem bych rád přidal na hodnocení, ale nějak to nejde...(15.7.2004)

Nejlepší díl nejen filmové, ale i knižní série (zatím). Ideální poměr temnoty (která se stále stupňuje) a odlehčenosti příběhu nalezneme právě zde. Nebudu moc zabíhat do děje, který je pozitivem předlohy a utrousím slovo k vynikající práci Cuaróna. I když není Angličan (což je pro modelaci atmosféry školy škoda) vede mladé herce asi nejlépe ze všech tří dosavadních adeptů a hlavně, formální stránka dostává výrazně stylovější (ve smyslu víc cool i rafinovanější stylově) ráz. Brilantní kamera. Perfektní Oldman jako Sirius Black, o něco hůř je vybraný můj z knihy oblíbený Lupin. No a škoda je samozřejmě, že se dalších pokračování nedožil Richard Harris, který byl nesrovnatelně charizmatičtější a brumbálovitější než (snažící se) Michael Gambon. Nejlepší Potter, s čistým svědomím 80%(28.6.2006)

Konečně ponuré, temné, napínavé, překvapující! Skvěle napsaný i ztvárněný Lupin a Black! Navíc, když se blížil závěr, strašně jsem si přála, aby ještě nebyl konec, ...a to už se mi hodně dlouho nestalo! Tenhle díl měl konečně pořádný obsah hodný dětského filmu a dokonce už zapomenu i na ty dva mexické úlety, za něž považuji ty animované motýlky, ptáčky nebo co to okolo té vrby mlátičky proletělo, a kteří narušili jinak pohodovou atmosféru, která čerpá svoji krásu výhradně z přírody, historie a Anglie jako takové. Nepřeháním, tenhle film ze mě udělal fanouška kouzelného světa Harryho Pottera! :)(21.6.2004)

Rána z čistého nebe! Po trapných přepisech veskrze netalentovaného Columbuse tvořených bez stylu, pouze pro rychlý zisk a určené jen typickým konzumentům bez vkusu, přišel tento osobitý a neotřelý film od Cuaróna. Hrdinové najednou mají charaktery, kouzelný svět má náboj a atmosféra je skvělá. Herci najednou umí hrát, a i když to někdy skřípe, je u nich vidět značný posun. Když si člověk uvědomí, že mezi dvojkou a trojkou uběhly jen dva měsíce děje, je změna stylu doslova nepředstavitelná - jako by šlo o jiný (lepší) svět. Nejlepší díl Harryho Pottera.(9.9.2008)

Potterovské filmy mám napozerané nespočetnekrát, no Väzeň z Azkabanu ma svojím kúzlom zakaždým odzbrojí. Po Columbusovi chytil Cuarón projekt do vlastných rúk a dodal mu úplne nový, nevídaný rozmer. Postavy sú psychologicky prepracovanejšie, čarokrásna výprava plná ohromných detailov a škótskych vysočín ma neprestáva fascinovať - zatiaľ čo Yatesove interiérové pojatie tohto blockbusteru (nerátam poslednú časť) by zapadlo akurát tak do divadelnej hry s kulisou zámku, perfektný scenár, ktorý dokonale balansuje medzi vážnymi a komickými prvkami, zachováva si svoju žánrovú ľahkosť a zároveň je film úchvatne mrazivý (detailné scény s dementormi vyvolávajú omnoho väčšie emócie než v ostatných častiach, kde sú celkovo vizuálne odfláknutí), strašidelný a ponurý. Taktiež ako píše Pomo, Harryho let na slepici je spolu s Williamsovým nádherným hudobným motívom a obrazovou kompozíciou hradu v pozadí po predchádzajúcich častiach konečne prvou, naozaj emocionálnou potterovskou scénou. Cuarón je bezpochyby najlepším režisérom tejto série a režijne sa mal podieľať aj na ostatných častiach.(25.4.2012)

• - Při scéně, kdy se Harry (Daniel Radcliffe) a Hermiona (Emma Watson) vrací v čase, můžeme v pozadí vidět ošetřovatele, jak komicky zbavují pacienta obvazů. (Scelleton)

• - Jedná se o jediný film z celé ságy, ve kterém nevystupuje postava Lorda Voldemorta. (t.mon)

• - Malfoy (Tom Felton) má jako jeden z mála ve všech dílech série stejnou hůlku, na rozdíl od ostatních, kterým se v průběhu dílů mění. (dandy11)