Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

Musím tedy říct - výborně. Člověk si neoddychne ani na vteřinu. Pořád se něco děje a člověka ani nenapadne myšlenka: "už aby film skončil", což se od počinů, které poslední dobou sleduji, velice odlišuje. Po prvním zhlédnutí působí dílo, obzvláště díky experimentování s časem, ohromně promyšleně a působivě a vše dává dojem, že všechno přesně zapadá. Nad kritikou ohledně nekvalitních triků si můžu akorát pomyslet něco o rozmazlenosti a povrchnosti většiny diváků. Copak je něco takového nějakým důležitým kritériem kvality snímku? Dále rovněž nemůžu opomenout kvalitu herců. Ne až tak jejich hereckého umění, jakožto jejich visáže. Téměř všichni jsou dle tohoto ohledu těmi nejcharakterističtějšími postavami, jaké vůbec mohou být u filmů k vidění. Dále jsem potěšen i složitostí děje, kterou jsem u tohoto typu filmu nečekal a obzvláště u lidí, kteří knihu nečetli, jako třeba já, je docela zábavné nebýt si až tak jistý tím, co se děje na plátně (obrazovce). Určitě ale není děj nějak nepochopitelný, to rozhodně ne. Otázka je, jestli mi tedy něco vůbec vadilo? Ano, jsou tu pořád náznaky určité dětinskosti, která snímek trošku degraduje. Ale což, filmy o Harrym Potterovi mají být pro všechny. A taky jsou.(1.1.2006)

Změna režiséra a najednou jako by se před námi objevil ten opravdový potterovský svět, přesně tak, jak má být. Alfonso Cuarón uděla ve filmu změny oproti knize, ale takové, které nevadí, neuráží, naopak pozdvihují film na něco víc, než jen adaptaci bestselleru. Celé vyprávění dostává krásně temnou atmosféru, dokonce i Daniel Radcliffe začal trochu hrát... Teď jenom musíme doufat, že 4.díl nedopadne katastrofálně a že se Pan režisér Cuarón vrátí k Fénixovu řádu.(4.7.2004)

Z prvních čtyř dílů rozhodně ten nejlepší.Nejspíš to bude tím,že se radikálně liší od prvních pohádkových dílů,jsou tu nějaké ty děsivé mrazivé scény a hlavně Sirius Black.Zatímco na prvních dvou dílech si smlsnou hlavně děti,tady už je znát,že je Harry určen i staršímu publiku.Hlavním třem představitelům to tu konečně sluší,poprvé jsem se trochu bála a byla víc napjatá.Navíc nová postava Siriuse je sympatická,nejspíš se opakuju když zmiňuju jeho jméno,ale přirostl mi k srdci.Navíc nádherná výprava,atmosféra,vtipy,emoce.Automaticky zasloužený plný počet.(26.3.2011)

Sláva Caurónovi za jeho úžasné hračičkování a režijní vychytávky (viz odraz žáků v zrcadle, sova překonávající roční období apod.). Bradavice přestaly být líbezným hrádečkem z neškodné pohádky a konečně pusobí přirozeně a živě, což lépe diváka vtahuje do Harryho světa. Oproti předchůdcům má třetí Potter téměř dokonalé triky (např. grifin působí tak skutečně). A rovněž John Williams se podržel rčení "do třetice všeho dobrého" a složil opravdu krásnou (motiv létání, motiv vzpomínek) a nápaditou (tikání hodin) hudbu. PS: Dabing je již tradičně strašný.(11.6.2004)

Z mého pohledu nejlepší filmový Harry Potter. Alfonsovi se povedlo vytvořit uvěřitelnou atmosféru kouzelnického světa i ostříhat nabobtnalé dění knihy do velmi slušné podoby. Neznalci pochopí a pro fajnšmekry je připraveno pár lahůdek. Bradavice mají konečně taky nějaké charisma, jednotící prvky jejich proměny během roku jsou milé a vtipné. Michael Gambon je taky dle mého lepší Brumbál než Richard Harris (budiž mu země lehká), ten mi totiž neustále připomínal jenom dědečka Mrazíčka, kdežto Gambon opravdu "je" tím vousatým extravagantním páprdou s blýskavýma očima a mnohoznačnými výroky. Tichošlápek a Náměsíčník jsou pěkně vybraní, Draco je pořád zlatíčko. Ale přesto mám jeden problém a ten problém se jmenuje Daniel Radclife. Ať si prostě kdo chce co chce říká, ten kluk v mých očích neumí hrát a jeho toporný výkon mi kazí celou sérii. To už tu roli tehdá měli dát raději někomu z Culkinů, ti umí alespoň vyjádřit základní emoce a trošku přesvědčit diváka. Nicméně jak říkám, trojka je dle mého nejlepší, i ta hudba je lepší než kudrdlinky z jiných dílu. "Mudlové, ti neviděj nic. Ale cítěj, když je píchneš vidličkou."(9.1.2008)

• - Nový režisér zmenil architektúru Rokfortského hradu: pribudla veža s hodinami, vstupné nádvorie so zvláštnym mostom vedúcim k Hagridovej chatrči, ktorá má úplne iný vzhľad a nádych, takisto umiestnenie Chrabromilskej klubovne a zúrivú vŕbu. (Aberforth)

• - Vesnice Prasinky byla skutečně vystavena. Navíc byl zřízen i zmenšený model, používaný pro uváděcí záběry z dálky. (ricky4)

• - Jedná se o poslední film ze série Harryho Pottera, který byl přeložen do islandštiny. (cihlenka)