Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejprve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, také se však dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black a že to má něco společného s ním. Co, to mu však nikdo nechce říci. Nakonec se málem stane obětí azkabanských strážců mozkomorů, kteří prohledávají bradavický vlak. Zachrání ho muž podřimující v kupé, který se představí jako profesor Lupin. Jak se ukáže, je novým učitelem obrany proti černé magii. Další změnou je jmenování Hagrida učitelem péče o kouzelné tvory. Školní rok probíhá v napjaté atmosféře, protože kolem školy krouží mozkomoři, kteří ji mají chránit a pátrat po Blackovi. Po značných komplikacích Harry zjistí, že Black byl přítelem jeho rodičů a je jeho kmotr, údajně to však byl on, kdo jeho rodiče vydal Voldemortovi a zabil kouzelníka Petera Petigrewa, který se je pokusil chránit. Situace se dramaticky vyhrotí, když se velký černý pes zmocní Rona a odvleče ho tajnou chodbou do Chroptící chýše. Když se však Harrymu a Herminoně podaří proniknout za nimi, čeká je nejedno šokující překvapení. (TV Nova)

Sadova302b50

Kvalitou úplně jinde, než předchozí díly, ale je pravda, že tvůrcům v tom vydatně pomáhá sama předloha. Byla základem pro výbornou atmosféru, kterou se ve filmu podařilo vybudovat, dětští herci se konečně rozehráli a triky jsou na mnohem lepší úrovni (většinou, tedy). Dramatický příběh je zajímavý sám o sobě a k tomu se přidala neokoukaná režie a několik jejích vyvedených kousků. 85% ()

ybiomehanika

Jednoznačně nejlepší díl a to díky Cuarónovi, nejlepšímu režisérovi, jakého kdy tato série měla, který to pojal nesmírně osobitě a neskutečně si s filmem pohrál. Jenom škoda, že dělal zrovna na dějově asi nejslabším Potterovi. Kde jsou oscarové nominace za režii, kameru a výpravu? ()

SeeSaw

Cuarón si to natočil po svém a buďme mu za to vděční. Vnesl do kouzelnického světa trochu filmové magie a světe div se, dějí se zázraky. Radcliffe hraje, děj není rozpačitý, postavy jsou tam kde mají být, exteriéry jsou překrásné a konečně tak vzniká ta správná atmosféra, z které občas prosáknou i nějaké ty emoce. Pokud si někdo nezamiloval tuto ságu do tohoto dílu, tak už to dál nemá smysl zkoušet. Nejlepší z adaptací. //PS : Jestli bych měl něco vypíchnout, tak to bude perfektní scéna kde se setkává Severus se Siriusem a Lupinem. Celá sekvence až do konce filmu je pak velmi působivá.// ()

Vsoft

Najlepší diel série na ktorú mám veľkú slabosť opozerané snáď tisíc krát uvidíme čo nám prinesie jeseň s novými príbehmi z tohto úžasného sveta. ()

lucika999

Po pozretí tohto filmu som mala veľkú túžbu cestovať v čase, aby som mohla zmeniť kopu vecí v mojom živote. Žiaľ, ja musím žiť nudný život mukla mimo Rokfortu. ()

Maratonec

Tak tenhle díl série mě několikrát překvapil.Jako vášnivý čtenář všech dobrodružství H.P. jsem očekával jak dopadne změna na postu režie,výměna tváře Brumbála atd...A dostal jsem temný mysteriózní film,plný časových zvratů,které ve výsledku krásně do sebe zapadly,jako zuby koleček švýcarských hodinek.S odstupem času můžu s klidem napsat,že se jedná o nejlepší díl jedné z nejlepších filmových sérií!Bravo Alfonsu Cuaronovi za posunutí o level výše.Malinkou výtku mám na výběr M.Gambona( po zesnulém a výtečném R.Harissovi) na postu Brumbála.To jsem chvíli zkousával(víc by se mi líbil Ian Mckellen).Tak jsem to tenkrát cítil.Za to Gary Oldman byl třešínkou na dortu do tak skvělé party britských herců. ()

Aidzi

Moje detstvo od jedenástich rokov formoval magický svet pani Rowlingovej. Blázon do kníh a blázon do filmov.Tretie pokračovanie sa stalo mojím najobľúbenejším spracovaním. Je to ten zlom v príbehu: keď začína do rozprávkového sveta prenikať akási temná aureola, ale stále si zachováva podobu prvých dvoch filmov. Emma, Rupert a Daniel nám rastú ako z vody, čo vidno aj na postavách Harryho, Rona a Hermiony. Viac sa zoznamujeme s okolím Rokfortu- návštevy zasneženej dedinky Rokville, Gary Oldman hrá Siriusa, moju obľúbenú postavu, Alan Rickman strháva Chrabromilu body, Hagrid a jeho záľuba v nebezpečných čarovných tvoroch, dementori sú tak hrozní, ako som si ich predstavoval. Navyše David Thewlis bude navždy pre mňa už len profesor Lupin. Trojku môžem pozeraťaj po dvanástich rokoch stále dookola. Alfonso Cuarón odviedol skvelú robotu, škoda, že neostal aj pri ďalších filmoch zo sveta Harryho Pottera. ()

isterion

V prvom rade treba povedať, že filmová verzia trochu utrpela na zjednodušovaní deja a oproti predošlým dielom predsa len viac zaostáva, čoho výsledkom je aj kratšia dĺžka filmu, ako boli predchádzajúce, hoci je tretia kniha rozsiahlejšia. Dej pôsobí nie príliš konzistentným charakterom, výsledkom toho je, že divák má trochu rozpačitý celkový dojem – nemôže sa ubrániť tomu, že tam niečo chýba. Chmúrnejšie a strašidelnejšie poňatie príbehu je miestami možno trochu výraznejšie, ako by bolo potrebné. Zmena režiséra zrejme spôsobila aj ďalšie odchýlky oproti predchádzajúcim dielom, ktoré si môže pozorný divák všimnúť. Aby som však len nekritizoval, treba uviesť, že stvárnenie kľúčových momentov filmu bolo urobené dobre – či ide o nafúknutie tety Marge, cestu Rytierskym autobusom, hodina s Hrdozobcom, boj s prízrakom, alebo používanie Záškodníckej mapy. Aj keď plynulosť deja je trochu kostrbatejšia, dokáže upútať diváka a pripraví mu nejeden prekvapivý zvrat. Niektoré scény boli trochu rozvláčnejšie, napríklad lietanie Harryho na hrdozobcovi, no najmä Lupin ako vlkolak (odklon tejto časti oproti originálnej predlohe spôsobuje jej zbytočné predĺženie). Možno chápať upravenie deja, nakoľko pôvodný príbeh je rozsiahly, no vhodné skrátenie zdĺhavejších pasáží by umožnilo pridať aj niečo z chýbajúcich momentov príbehu – nikto by asi neprotestoval voči dlhšej verzii filmu. Divákovi, ktorý nečítal knižnú predlohu, budú miestami chýbať niektoré súvislosti, čo ostávajú bez vysvetlenia. Tiež by bolo vhodné dodržať predchádzajúce scenérie vo filmoch – vidno to obzvlášť v prípade Hagridovej chatrče a Zúrivej vŕby, ani hrad neostal ušetrený od zmien. ()

blanige

konečně film o Harrym který za něco stojí. Byl to vlastně tenhle díl, který mě dovedl do světa Harryho Pottera. Byl úplně první, který jsem viděla, ještě před tím, než jsem otevřela knihy a jsem za to opravdu ráda, protože, kdyby to byl jeden ze dvou předchozích filmů tak ani nemám chuť něco takového číst. Opravdu je tenhle film o úroveň víš než předešlé kousky. ()

blahar

Společně s pětkou prostě nejlepší Potterovka, která funguje jako poutavé fantasy i sama o sobě, protože na to má dostatečně poutavou výpravu a atmosféru. ()

Duffman 97

Tohle byl nářez.Pohádka se změnila na napínavou fantasy,Daniel se konečně naučil hrát a mnohem větší prostor dostal i Severus Snape v podání skvělého Alana Rickmana.Režie a scénář jsou také skvělý.Colombusi,vrať se sám domů. ()

PanIncognito

Tímto dílem nastal zlom v celé filmové sérii. Od zpracování, jenž připomíná pohádku se dostáváme k mnohem dospělejší podívané. Plno úžasných scén se dá řadit k hlavním přínosům snímku. Tato filmová série prostě s každým dílem zraje jako víno. V naposlední řadě už jen něco k obsazení Michaela Gambona do role Albuse Brumbála. Často se zmiňuje, že předchůdce dokonale ctí předlohu, zatímco v podání Michaela působí Albus jako váhavý pošetilec. Dle mého je však přirozené, že každý umělec zprostředkuje danou roli po svém. Herec se v roli musí najít. Kopírovat výkon předchůdce je tedy nesmysl, neboť o tom umění není. Já jsem tudíž nadmíru spokojen s oběma herci. :) (viděno s dabingem) ()

burg

Bohužel dát bůra fakt nemůžu - ačkoliv je to první film ze série, který je trochu dospělejší a s lehkým náznakem brutality let budoucích, tak jsem dva dny před x-tým shlédnutím dočetl knížku. A ta spousta drobných (ačkoliv možná nedůležitých) a pár docela velkých rozdílů mě utvrzuje v tom, že kniha > film. ()

ambrobene

Super perfektne neočakávaný zvrat v deji. Dobrý výber hercov, aj slovenský dabing. Miestami pekné akcie, no čo viac treba človeku k šťastiu? ()

teekanee

Opravdu těžko se mi tento film hodnotí. Jako malý jsem filmy Harryho Pottera opravdu hltal a tento snímek jsem viděl nejméně třicetkrát, pak jsem se, ale jednoho hezkého dne asi před dvěma lety rozhodl přečíst knihy a můžu jen suše konstatovat, že filmy jim zábavností a propracovaností nesahají ani po kotníky, přesto se toho Mistr Cuaron zhostil velice obstojně a přinesl velmi dobrou adaptaci geniální knihy. Třetí kniha, ještě není tak dlouhá jako díly následující, přesto se do filmy nevešlo spousta věcí, zejména z prostředku knihy. Posledních pár kapitol je v podstatě celá druhá polovina filmu. Tím bych asi skončil s kritikou. Co bych chtěl pochválit je výborný casting Pobertů, skvělá řemeslná stránka filmu a krásně temná atmosféra, která je dle mého názoru o něco temnější než v knize. Pokusím se tedy film zhodnotit jako film a neporovnávat ho s nepřekonatelnou předlohou. Vidím to tedy na 83%, ale myslím, že se na film zase dlouho nepodívám, jelikož je tu přece kniha. ()

Rangifer

Můj nejoblíbenější film z celé série. Napětí a pořádná akce. Představitelé už jsou starší a někteří i hezčí. Na scénu vystupuje i nová postava v podání skvělého Garyho Oldmana. A vůbec jsem nepostřehl, že vyměnili Brumbála, Gambon ho skvěle nahradil. A Radcliffe? Na něm už je vidět snaha. Rupert Grint je perfektní, a co se týče tebe Emmo Watson, miluji tě. Jsi moje láska ❤❤❤ ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (více)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy