6/10 James "Mirek Dusin" Steward jako spravne usislany jizan z dobre rodiny, co dal na smrtelne posteli manzelky slib chodit v nedeli do kostela. V te dobe ale probiha jak na svinu valka jihu proti severu a prestoze to neni jejich vec, tak se chte nechte zapoji. Nektere sceny jsou pateticky k smichu, nektere jsou i ftipne - poucovani budouciho zete a nektere jsou i po letech dojemne. Neni to ani tak wester jako spis walecny film z doby obcanskych nepokoju.(3.4.2012)

Taky naivne pojaty protivojnovy film o chlapikovi, ktory sa pocas vojny Severu proti Juhu snazi drzat svoju rodinu mimo celeho konfliktu. Odmieta si vybrat stranu a chce, aby mu ostatni dali pokoj. Je jasne, ze mu to donekonecna nevydrzi a nakoniec sa do vojny zapletie. Mna popravde hlavny hrdina svojim postojom postupne zacal iritovat az som mu zacal skoro priat tie krute chvile, ktore zazil v druhej polovici filmu. Vojna je kruta, ale zostat mimo bez pridania sa na nejaku stranu sa evidentne nevyplaca. Aspon by clovek chcipol v boji za nejake idealy a nie len tak bezdôvodne, ked si nic nezvoli. Takze ak som mal hlavneho hrdinu za jeho postoj obdivovat, tak u mna film v tomto ohlade neuspel. Rovnako naivne a iritujuco ako hlavny hrdina je pojaty aj samotny film. 6/10.(4.2.2018)

Spočiatku sa zdá, že Shenandoah ničím neprekvapí a ponúkne solídnu westrenovú zábavu, okorenenú vojnou. James Stewart v úlohe milujúceho otca má dilemu, či ignorovať vojnu, alebo sa prispôsobiť podmienkam a prijať ju ako nedielnu súčasť života. Vojna to rozhodne zaňho a mňa prekvapilo, že film sa vydáva cestami, ktoré som nečakal a chvíľami skutočne bolí, to keď vidíte stárnuceho Stewarta smútiť. Nebudem prezrádzať pri akých príležitostiach, ale McLaglen s Lee Barrettom si uvedomujú, čo je vojna zač a že nešetrí nikoho a neboja sa to ukázať. Záverečná sekvencia je bez slov, ktoré by boli zbytočné a necháva v nás plynule doznieť emócie. Jeden z najlepších Stewartových výkonov.(31.1.2015)

Priemerné hodnotenie je viac-menej zo súcitu. Tento film mi už nemá čo povedať, a to, čo by mi snáď mohol, hovorí tak zúfalo zastaranými prostriedkami, s takým prebytkom sentimentu, že to radšej nechcem počuť. Je to typický americký produkt danej doby. Herci, dialógy, kulisy, kostýmy, svetlá, to všetko je tak nakašírované, načančané, že to vo mne vzbudzuje prirodzený odpor. Nabudúce si dobre rozmyslím, či sa u filmov tohto typu nechám zlákať 76 %.(12.8.2014)

Andrew V. McLaglen uměl točit westerny a James Stewart v nich uměl hrát! Shenandoah je vynikající western z období občanské války, který působí zprvu idylicky, mírně komediálně, avšak brzy se změní ve válečné drama, kterému vůbec nic nechybí ani nepřebývá. Díky ideální stopáži se velmi příjemně sleduje, příběh je perfektní, tudíž není prostor pro nudu, neustále se něco děje, dochází k nečekaným zvratům, některé pasáže jsou drsné a syrové, nechybí ani emoce či hlubší, zejména antimilitaristické myšlenky. James Stewart v roli patriarchy Andersonova rodu je dokonalý, je radost sledovat jeho herecké umění. Pozadu však nezůstávají ani herci, co ztvárnili jeho děti a jejich partnery. Pro mě osobně jeden z těch westernů s velkým W.(5.3.2014)

• - Katherine Ross v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)