Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jako dobrou hudbu může hrát velký symfonický orchestr či jeden bluesový muzikant se starou kytarou, tak i dobrý film může vzniknout ve velkých producentských společnostech nebo jen za mizivé náklady. Druhou cestu zvolil kameraman Martin Duba. Vzal svoji ženu, děti, zvířata, kamarády a všichni společně natočili příjemný celovečerní film za rozpočet doslova a do písmene rodinný. Rodina Martina Duby hraje rodinu pana Kuby a jejich kamarádi hrají jejich kamarády. Kubovi žijí přes léto na statku, v němž provozují hospodu, chovají koně. Otec podniká, ale očividně se mu nedaří. Statek chátrá. Až příchod záhadného mladíka Františka obrací všechno k lepšímu a příběh se dále nese v atmosféře umožňující každý den zázrak. Film, který diváka zaujme především pozitivním pohledem na svět, v sobě nezapře svého tvůrce, jednoho z nejlepších českých kameramanů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (35)

easaque 

všechny recenze uživatele

jedná se o dost zvláštní film. Ukazuje život na statku, který ovlivní svým příchodem mladý pomocník. Hlavním znakem, který čouhá z každého políčka je amatérské provedení. Je však vidět chuť jakým byl dělaný, takže určité kouzlo má. A ve výsledku působí film dokonce pohádkovým dojmem. S hodnocením je u mně na hraně mezi 2 až 3 hvězdičkami a nakonec u mně obsah vyhrává nad formou, takže se přikláním k lepšímu hodnocení. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Film Martina Duby, jeho rodiny a přátel působí spíš dojmem kvalitnějšího domácího videa. Scénář není nijak zvlášť zajímavý. Z herců je nejlepší Adam Stivín a z Dubovy rodiny manželka Jarmila, nejhorší určitě sám režisér. Metoda udělej si sám má své limity a naráží na ně i Robert Rodriguez, takže sotva lze čekat, že zrovna Martin Duba bude úspěšnější. Ale po ospalé první třetině to alespoň přestalo nudit. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Poloamatérské a překvapivě milé. 1) 48letý kameraman Martin Duba si ve svém ojedinělém autorském počinu (scénář, režie, kamera, osvětlovač, hudba, střih) i zahrál (otec Kuba). Dále angažoval manželku (manželka) i syny (synové)._____ 2) Režisér si přitom úkol nijak neulehčoval. O statku rozhodně nelze říci, že by lahodil oku a duši. Krajina kolem je tuctová a i příběh sám o sobě nijak netáhne. Amatérští, byť přirození, herci taky moc nepomohou. Ovšem hereckým výkonům Míny (bílý kůň) a Alaryho (hnědý kůň) není co vytknout._____ 3) A přesto se tvůrcům podařilo vykouzlit pohodovou atmosféru, která je asi největším přínosem snímku. Víš, kolik je potřeba ještě spravit statků?_____ 4) Pěkný byl 27letý baskytarista Adam Stivín (mladík František)._____ 5) Poučení ze snímku? Sežeňte si pracanty zadarmo a máte po starostech. ()

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

"Ale nemáš rukavici !! Bez rukavice to nejde.." Ale ono to jde, jen to celkem bolí.. Docela mě bolí hlavně skutečnost, že Správce statku neplatí za vůbec špatný filmeček, jakkoli jako snůška banalit vypůjčující si bizarně westernový archetyp tajemného hrdiny vyznívá spíše do žánru filmů rodinných, tj. pro mládežníky, které však i přes svoje motivace, či spíš právě pro ně, dokáže zaujmout jen ztěží.. Zásadní potíž snímku však leží právě v těch motivacích a poselstvích, která výtečný kameraman Martin Duba jako samo(jediný)tvůrce divákovi předkládá, když se do značné míry vlastně samy popírají.. Proč šel podobný snímek natočený takřka jako homevideo do kin, když hranice samotného homevidea vyjma kameramanského řemesla vlastně ani nedokáže překročit, se mi jeví navíc dosti pokrytecké.. A tak Dubovi lze přičíst k dobru snad jen to, že dává žánru rodinného filmu vlastně nový rozměr, protože rádoby lyrický Správce statku coby poloamatérský projekt Duba natočil jen s vlastní rodinou a přáteli.. ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Správce statku je film veskrze lyrický. Zobrazuje život na statku s jeho obyvateli ve vší jeho přirozenosti nikam nesměřujích prázdninových příhod, atmosférou rytmicky se střídající práce a zábavy (ale i nudy). Neherci působí nesměle, snad (herecky) nemotorně, ale ve výsledku o dost přirozeněji, než by nejspíš přineslo sebevědomé herectví profesionálů. Film jakoby si nekladl za cíl varovat, pobavit, rozebrat, dojmout, sdělit hluboké myšlenky, ale prostě jen vidět. Docela dobře se mu to daří, dokud do sebe nečlení v podstatě jedinou dramatickou zápletku, točící se kolem záchrany statku. Naštěstí je ona zápletka přítomna jen v minimální míře a tak film nepotápí. Slabé ***. ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama