Správce statku

Česko, 2004, 77 min

• VeverkaLesni

Bylo to tak uvolnene a pomale a s neuveritelne nahymi herci po strance herecke, ze sem si myslela, ze to nezvladnu. Jo s dvouma konma se moc bussines neudela. Slizkost vyreseni problemu uziveni se statku na konci, me spis desila. Takhle bych zit nechtela. Tohle nebylo o statku. Ale prazacich, kteri radi v lete lenosi. Nejak jsem postradala sdeleni, ktere mel film predat.(2.5.2015)

• bila.tecka

Nechce se mi věřit, že člověk, který nasnímal Kousek nebe, Báječná léta pod psa nebo Zapomenuté světlo, zahodí svůj um a zkušenosti. Z výsledku je cítit zaujetí a snaha o přirozené zachycení reality, uzoučký rozpočet ale fackuje diváka od počátku do konce. Nad neherci se dají přimhouřit obě oči, nad nezvládnutou dramaturgií taktéž, ale proč ty pokusy s kamerou? Velké plus bylo obsazení Adama Stivína do role Františka, víc než úsměvné byly naopak všechny scény s "kovbojem". V dnešní překalkulované době se jedná o svěží vítr, celek si ale bohužel nezaslouží plátna kin.(30.7.2013)

• Fracek

Snad jen za tu snahu natočit něco pro rodinu a přátele z okolí dávám jednu hvězdu. Jinak je to film, že ať koukám jak koukám nic se extra neděje, kamera nijak neupoutá (ani jako dokument), herci (neherci) nemají pro diváka žádné přímé ani nepřímé sdělení. U typu takovéhoto filmu by měla být alespoň vymazlená kamera a střih, aby to aspoň vtáhlo do té přírody kolem statku, když už není žádný děj....(31.3.2011)

jedná se o dost zvláštní film. Ukazuje život na statku, který ovlivní svým příchodem mladý pomocník. Hlavním znakem, který čouhá z každého políčka je amatérské provedení. Je však vidět chuť jakým byl dělaný, takže určité kouzlo má. A ve výsledku působí film dokonce pohádkovým dojmem. S hodnocením je u mně na hraně mezi 2 až 3 hvězdičkami a nakonec u mně obsah vyhrává nad formou, takže se přikláním k lepšímu hodnocení.(13.11.2011)

Správce statku je film veskrze lyrický. Zobrazuje život na statku s jeho obyvateli ve vší jeho přirozenosti nikam nesměřujích prázdninových příhod, atmosférou rytmicky se střídající práce a zábavy (ale i nudy). Neherci působí nesměle, snad (herecky) nemotorně, ale ve výsledku o dost přirozeněji, než by nejspíš přineslo sebevědomé herectví profesionálů. Film jakoby si nekladl za cíl varovat, pobavit, rozebrat, dojmout, sdělit hluboké myšlenky, ale prostě jen vidět. Docela dobře se mu to daří, dokud do sebe nečlení v podstatě jedinou dramatickou zápletku, točící se kolem záchrany statku. Naštěstí je ona zápletka přítomna jen v minimální míře a tak film nepotápí. Slabé ***.(17.2.2009)