Slepci

Blinded

Velká Británie, 2004, 89 min

Eleanor Yule

Původně jsem si na začátku filmu říkal proč je český překlad titulu Blinded uveden jako Slepci, spíše mě napadl výraz Oslepený, nebo Slepec a divil se užití plurálu, snažil jsem se hledat metaforický význam zaslepenosti všech aktérů a ponurosti skotské farmy, pak už bylo vše jasné. Hodně silný příběh kde topos hraje ústřední roli a nově příchozí otevírá ostatním oči (slepému muži, lékařce toužící být někým milována a poznat lásku, (ne)poslušné manželce.Scény s beruškou jsou zajímavé......(24.1.2009)

Strašně zvláštní film. Místy má dobrou atmosféru, ale někdy mi tam ta digitální kamera hrozně vadí. Nevim...příběh nebyl špatnej, ale někdy až moc zmatenej, z výkonů zaujme asi jen ten slepej manžel, kterýho pak zabijou. Fakt se mi tenhle snímek špatně hodnotí, nemůžu říct, že by se mi líbil, zároveň nemůžu říct, že by se mi nějak závratně nelíbil, proto dávám průměr.(23.1.2009)

Tak přemýšlím, jestli byli větší slepci ti ve filmu anebo ti, co prozatím tento film tady hodnotili. Až mi skoro přijde, že jsem koukal na jiný film. Čtu tady spojení jako "absolutně žádná atmosféra, nudné dialogy, domácí digitální kamera, amatérismus tvůrců-....Cože??? Já viděl strhující komorní thriller s úžasně depresivní atmosférou, kterému právě kamera strašně přidávala. Film provází neustálé napětí a mnoho otázek k zamyšlení - eutanazie, pronásledování svědomí, kdy je vražda zločin a kdy ne? Onen symbolický konec šel lehce před jeho nastolením tušit, přesto mě ten pocit vzal - možná proto jestli si to ti dva opravdu až tak zasloužili.....a ještě k tomu zdejšímu hodnocení - podíval jsem se na imdb a hle, zde je čirou náhodou tady hodnocení 5.5. Je to sociologická ukázka, že vkus diváků je na celém světě stejný anebo vzroný příklad stádovosti? Anebo to je jedno a to samé?:-) P.S. Příjemně také překvapila přítomnost Money Penny z brosnanovských bondovek. P.S no. 2.: Formální nedostatek je v tomhle případě zavádějící pojem, viz ta kamera, kterou jednoznačně považuju za úmysl, který splnil účel. A jinak hledám v tomhle typu filmů především myšlenku a tu jsem našel a ne kdovíjakou...na sledování formální dokonalosti mám jiné filmy:-)(23.1.2009)

Po něčem takovém jsem se už nějakou dobu poohlížela.A když jsem váhala nad tím, jestli se pořádně vyspim nebo zkouknu tenhle film, teď už se nechápu..Jsem vážně ráda, že jsem to viděla, zpracování může bejt jaký chce, ale to, že ve filmu herci vypadaj jako normální lidi a ne postavičky, zmalovaný do obrázků, to mi vždycky učaruje.Navíc Anders W. Berthelsen je sympaťák a líbilo se mi, že tady hrál velmi rozpolcenou neklidnou osobnost.Rozhodně to mělo hlubší myšlenku a takový typ filmů mám ráda.(23.1.2009)

Tento film zcela jistě není tak docela špatný. Ale byl by o mnoho lepší, kdyby si něčím dokázal udržet pozornost diváka. Ačkoliv jsem docela pozorná jako divák, i já někdy měla problém, že mi ve zlouhavějších pasážích pozornost utekla někam ven a vracela se jen těžko. Byl to trochu divný film a trochu divných lidech z opuštěné skotské farmy. Co si může člověk přát víc?(7.4.2009)

• - Celovečerní debut dokumentarisky, režisérky a scénáristky Eleanor Yuleové. Kromě režie je autorkou námětu a scénáře. (Elisebah)