Tví přátelé a sousedé

Scénografie:

Charles William Breen

Kostýmy:

April Napier

Náhodou příjemnej snímek, velice mi sedlo civilní herectví všech zúčastněných a že film byl takovej reálnej, aspoň mně to přišlo dost ze života. Třeba když muž ženě oznámil, že ví, že ví o její nevěře, žena nechytila nějakej pitomej deklamující hysterák, ale hezky potichu se rozplakala, tak jak by ste to udělali taky. Snad první film, kde mi Ben Stiller téměř nevadil a přišlo mi, že opravdu dokázal hrát.(2.7.2013)

• bohemia_regent

Povrchní a s narůstající stopáží stále nudnější. Marná snaha o humor za každou cenu (ten funguje opravdu zřídkakdy), marná snaha zaujmout rádobyotevřeností, která se navenek projevuje hlavně vysokou koncentrací verbálních vulgarismů. Ne že bych proti nim něco měl - tedy pokud nepůsobí samoúčelně, jako je tomu v případě tohoto filmu. Možná není fér poměřovat režiséra s jeho podstatně geniálnějším kolegou Ingmarem Bergmanem, ale tady se to přímo nabízí: Slavný Švéd dokázal s pomocí minima prostředků jít ve zkoumání sexuality do mnohonásobně větší hloubky, ať už v komediích (Úsměvy letní noci) nebo v psychologických dramatech (Mlčení, Persona). Škoda, že Neil LaBute nevyužil možnost zvýraznit téma, které se doslova vnucovalo: Ukázat, že více či méně úspěšně zakrývané mindráky a většinou už ani nezakrývaná sebestřednost protagonistů mají svoje kořeny v jedné z odvrácených stránek života ve svobodné společnosti západního typu - kterou je u ne zrovna zanedbatelné části populace stres z pocitu permanentního žití pod Damoklovým mečem hrozby neúspěchu -, a jak se tohle všechno projevuje v soutěživosti a neustálém (sebe)ujišťování o vlastních schopnostech, přičemž zde hlavní postavy nakonec víc soutěží než souloží. Vždyť i při těch občasných sexuálních hrátkách je pro ně koncentrace na dosažení co nejlepšího výkonu důležitější než obyčejné potěšení nebo dokonce přirozená radost ze souložení.(8.1.2013)

Není to klasický skvělý film s jasným vývojem děje a vyvrcholením. Je to spíše sonda, virtuální dokument zachycující dvě roviny moderní euroamerické střední třídy. Lidskou - úpadek mužství (chlapi raději kecají, než souloží) a nudící se ženy a rovinu společenskou, dekadentní, kde lidé mají moc materiálních požitků a tak se zaobírají kravinama. Skvěle ubíhající a zahrané. Člověk si to užije jaksi v klidu, není to "filmová bomba".(6.1.2013)

Trochu mi to připomínalo rčení o kameni a cihle.. No, docela dost. Nechci zabředávat, jen musím poznamenat, jak moc mě překvapila Nastassja Kinski – nikdy bych si ji nedokázala představit v roli sympatické lesbické blbky, to je jedna věc. A druhá? Máme jednu společnou věc – debilní otázky. Ale jinak si myslím, že takhle to fakt nefunguje. Ne takhle hustě, existujou přece pravidla. Sakra. Ale nechci zabředávat.(13.4.2008)

Zdá se mi, že tenhle film není moc doceněný. Dialogy jsou inteligentně vedené, herci hrají slušně a já jsem si tak udělal pěkný obrázek všech postav, jak dobře jsou tu vykreslené. Měli by se na to podívat všechny ženy, které chtějí pochopit chování většiny chlapů a všichni chlapi, kteří chtějí pochopit chování VŠECH ženských.(6.1.2013)