Pavouk se smaragdovýma očima (TV film)

Pohádka / Romantický

Československo, 1986, 37 min

Pohádku si pamatuju uz od malicka, jako asi vetsina tady :-) Hrozna skoda je, ze je to takova ta hodne levna pohadka, ma totiz velky potencial (jak uz psala Jezinka.Jezinka). Neni tam nic vysvetleno, coz je hrozna skoda, kdyby mela nejakou normalnejsi stopaz, treba aspon hodinu, hodinu a pul, mohlo tam byt vice rozvedeno, kdo je co zac a tak. Mozna by neskodilo, kdyby ji nekdo prepracoval, dopsal a natocil znovu :-)(20.1.2013)

Zajímavá pohádka s působivou atmosférou a na svůj žánr docela netypickými prvky (šílenství královny). Paradoxně se mi na ní nejvíc líbilo to, co tady někteří považují za nedostatek – že se divák vůbec nedozví, jak to bylo s těmi divnými portréty ani s královým zakletím. Kdybych ji viděla jako malá, možná bych ji hodnotila i výš, ale takhle mi tam příliš vadily některé herecké výkony (pořád se nemůžu rozhodnout, jestli byl horší král Jan nebo ta malá sestra).(21.2.2013)

Tahle pohádka se mi naprosto vykouřila z hlavy a nebýt dnešního opakování v televizi, asi bych si na ní nikdy nevzpomněl. Což je škoda, protože je postavena na dobrém nápadu a má skvělou temnější atmosféru, pro děti skoro hororovou. Škoda, že nebyl příběh více rozvedený, jak to bylo s otcem králem, co zakletý Jan a odkud se vzala Květa Fialová a ostatní ženštiny. Jak tak koukám, napsal jsem skoro to samé co Jezinka.Jezinka, nojo, co se dá dělat. Každopádně bych si to uměl představit natočené jako celovečerní pohádku.(29.11.2015)

Krátká stopáž je výrazným pozitivem pohádky - protože podobné náměty jsem viděl roztahané na hodinu, a člověk se u toho pak nudil. Tady má každá scéna svůj smysl, posouvá děj dál, nešla by vystřihnout. Co mi poněkud vadí, že vlastně nevíme, odkud se najednou ten pavouk u mladé královny vzal a jak to, že každou půlnoc mohl být opět na hodinku člověkem. A potom jsem nepochopil, ač se to stále opakuje, že je dítě a mladičká, proč mladá princezna, když věděla, že tatínek zahynul na moři po špatné radě jedné - vidíte, ani to není vysvětlené, co jsou ty báby v obrazech zač - snad sudičky? - tak proč mladá princezna, když ví, že její otec zahynul na moři po špatné radě sudičky z obrazové galerie, si vybere sudičku, která tatínkovi radila? Starší sestra jí to říkala den předtím, a ona si vybere fakt tu, která mohla za smrt jejího otce? A oč té zlé sudičce šlo? Udělat ze světa pavoučí Bohnice, nebo co? Ale jinak to má atmosféru, nezdržuje se to zbytečnostmi, skutečně škoda, že nebylo o trošku více vysvětlené pozadí celé té "temné síly".(13.10.2016)

Na bohatost děje je pohádka dost krátká, a tak mnohé zůstává jen v náznacích. Zajímavý je tu vztah královny a její sestry - o dost mladší princezny, který je vystaven mnoha zkouškám. Další zajímavost: když si nechával muž radit od ženy, vedlo to k jeho záhubě, ale když si nechává žena radit od muže, království vzkvétá :-) Moudré rady pavouka se smaragdovýma očima by naši dnešní politici (a spolu s nimi i my) také potřebovali - ale ruku na srdce, nechali bychom si poradit? Zajímavý komentář: Jezinka.Jezinka(30.11.2012)