Kubula a Kuba Kubikula (TV seriál)

Animovaný / Pohádka

Československo, 1986, 57 min (Minutáž: 7x8 min)

Zdeněk Smetana

Předloha:

Vladislav Vančura (kniha)

Marie Kšajtová

Petr Haničinec
  • Hrabka

Další z mnoha československých Večerníčků. Žádný není úplně špatný, některý jen baví víc a některý míň. Při vzpomínce na chvilky strávené u těchto krátkých příběhů se každému vybaví něco jiného a každý si vzpomene právě na ten svůj oblíbený. Jak říkám, koukalo se na všechny Večerníčky, protože to byla "povinnost", ale každý si vytvořil svých pár nejoblíbenějších, na jejichž reprízy se nemohl dočkat. Kubula patří pro mě osobně spíše mezi ty, které jsem moc nemusel.(11.1.2008)

• pursulus

Toť vše.¬         Nemám nic proti tvorbě animátora pana Zdeňka Smetany, ale musím říci, že jeho černého Barbuchu, jakožto i jím podané postavičky medvědáře a medvěda, nemohu klásti nad citlivější podání Karpašovo z roku 1955. Pro mne tudíž počin naprosto pominutelný, troufám si tvrdit, že rozvernost podání příběhu a postaviček zrovna neodpovídají předloze od spisovatele Vladislava Vančury; je z ní takové hopsání a hejsání, toť vše…¬                 Podobně kritická opoznámkování: uživ. 'paascha', 'berg.12'.(23.6.2018)

Děti koukaj pod postel, jestli tam neni bubák, a bubáci, jestli tam nemaj Barbuchu. Nejdémoničtější večerníčkovej záporák už dozajista udělal vlhko v hodně dětskejch postýlkách a těsno v hodně čekárnách na dětskýho psychiatra. Na mě jako děcko někdo ve tmě bafnout a zakřičet Barbarbar!, tak nadosmrti za sebou tahám cihlu na provázku a řikám jí Máňa. Takže, ať jste v barbarbaru, nebo na Barbarbarbadosu, tenhle večerníček si ty čtyři hvězdy zaslouží. Jinak si pro vás prijde Barbucha. Barbarbar.(15.8.2013)

Návrat po vlastních stopách V: Vančurovy ozvěny se útěšně vrací skrze čas. Obraz vesnice konce 19 století a poč. 20. se pojí s dětským viděním světa a s gramofonovým záznem, který jsme si pouštěli jako děti u mé babičky. Dodnes před sebou vidím Barbuchu zhmotňujícího se z proužků kouře a strachu v šatlavě. A ten krásný obraz zimy, v níž dovádí celá vesnice. Jedna z nejhezčích novodobých českých pohádek vůbec.(18.1.2010)

Recenze na delší půlhodinovou verzi: Mix sedmi dílů nabídl seznámení se s hlavními postavami, zrodem strašidla Barbuchy a pár jejich příběhů (putování po světě, ve městech, ve vězení, závěrečné osudy). Animák naivní, pro hodně malé děti, větší už nemůže zaujmout. Haničinec příjemný, animace bídná. Hudba: Josef Celba(21.11.2010)