Jak se naučit švédsky (TV film)

Komedie

Československo, 1979, 39 min

Zapomenutý poklad v archivu. Jedna z nejlepších krátkých televizních komedií, co jsem kdy viděl. Naprosto tutová Janžurka, skvělý Kaniza, neuvěřitelné cameo Broni Poloczeka. Tohle je skutečný skvost z lázní a každému nelázeňákovi vřele doporučuju. A lázeňský švihák tiše praská závistí, že tuhle sestřičku neulovil.(13.7.2017)

Velmi příjemná méně známá mikrokomedie se skvělými herci, které vévodí vynikající Iva Janžurová. Její rozhovor s Janem Kanyzou ve švédštině je skutečným hereckým koncertem! Odpověď J. Kanyzovi, aby ho co nejrychleji dostala pryč ze sálu, "Ta Fru říká, že je to tady jen pro Fru...!" mě naprosto dostala!!!(21.4.2014)

"Víš kdo já jsem, já jsem vdova po Knutu Kristensenovi a čekám s Tebou pohrobka. To koukáš co? To bys koukal, kdybys mi rozuměl" Podle mně přímo napsané pro opět naprosto vynikající Ivu, která vše zamotá, aby to nakonec, s nutnou dávkou romantiky, zase rozmotala.(11.1.2013)

Na tuhle ultrakrátkou komedii jsem jednou náhodou v televizi narazila jako malá a od té doby jsem si přála ji vidět znovu. Povedlo se mi to teprve nedávno a s překvapením jsem zjistila, že to není ani zdaleka tak vtipné, jak si to pamatuju. Vlastně to není vtipné skoro vůbec. Jedinou výjimkou je ta úžasná scéna, kdy se Iva Janžurová snaží domluvit se svým údajným manželem za pomoci švédské konverzace. Za ni dávám hvězdičku navíc a taky za Jana Kanyzu, který tady hraje muže mých snů. Takového, který pěstuje v obýváku tulipány a nezkazí žádnou legraci, ani kdyby ho to mělo stát žlučník.(21.2.2013)

• D.Moore

Poněkud chabá, ale naštěstí také krátká komedie s příjemnou Ivou Janžurovou (tak trochu si tady zopakovala slavné vymýšlení ze Světáků), chlapáckým Janem Kanyzou a většinou ostatních postav na zabití.(2.8.2015)