Tri gaštanové kone (TV film)

Československo, 1966, 68 min

Jeden z mála našich čiernobielych filmov, ktorý sa mi páčil. Súboj dobra a zla, krutá realita nasledovaná spravodlivosťou. Vynikajúci Michal Dočolomanský. Mal tam celkom peknú partnerku. Prostredie naše, čiže pekné. Tradície a naša kultúra sa tu ukazujú tiež. Možno by som trocha vytkol niektoré pasáže, jazyk akým rozprávali bol dobový, ten bol dobrý, ale niektoré scény, najmä úvodná sa mi veľmi nepáčili. 80% dám určite.(30.12.2011)

skvely Docolomansky.. skoda, ze ho uz nikdy neuvidim. blby vyber Magdaleny. Zvlastne spracovany film, kedy hudba mala rovnako dolezitu ulohu ako samotne /znacne redukovane/ prehovory postav. skoda ze cely pribeh obsiahli na iba 68 minutach. Ziada to viac. Pre vyborneho Dolomanskeho davam o hviezdicku naviac.(3.9.2008)

Hádam by som udelila i viac hviezdičiek, no po prečítaní veľmi peknej, ba krásnej predlohy, ktorá sa doslova rozvíja pred očami, musím zákonite cítiť k tomuto filmu akúsi averziu : (do)jemný príbeh Magdaleninej a Petrovej lásky, ktorú symbolizujú tri gaštanové kone, sa mohol nakrútiť omnoho, omnoho lepšie a záživnejšie. I tak však treba vynachváliť obsadenie na čele s výborným Michalom Dočolomanským ( ktorému inému našemu hercovi by tak sadla rola milovníka) a Ivanom Rajniakom(7.6.2012)

• Autogram

Násilník alebo tulák, to je výber dievčaťa z dediny, pričom jej možno už vopred vybrali. Všade samé kone, nikto nespraví mimo domu ani krok peši. Tie kone dominujú každej scéne, príbeh je asi podľa predlohy trochu drsný, ale hlavne mi vadilo, aký je nelogický. Osudy sú komplikované hlavne preto, že si ich ľudia takými urobia svojimi zlými rozhodnutiami a potom sa všetci čudujú. Trochu sa ešte pamätám z povinneho čítania, ako som to nevedel stráviť. Poetické vsuvky nerušili, boli nevýrazné, horšie to bolo s kvalitou obrazu ako z predvojnového filmu. Schválne som si prvýkrát vybral svoj starý čitateľský denník, aby som si ujasnil dejové detaily, a naozaj je tento film nezvládnutý. –––– Nemal si sa zeme púšťať. Vraví sa, že človek je len dovtedy človekom, kým si môže zastať na vlastnom. –––– Nebudeme hľadieť na to, čo bolo. Budeme hľadieť na to, čo teraz príde.(3.9.2015)

Zvláštny televízny film (najmä z pohľadu väčšinového diváka). Zhruba v jeho polovici sa končí dejová letargia, za ktorú môže miestami prehnaná snaha po umeleckosti. Dej je naznačený veľmi povrchne a kto nepozná osnovu novely, ten sa zrejme na chvíľu stratí. Oživenie prichádza, keď nastupujú Svätojánske slávnosti a s nimi spojené udalosti. Zrazu sa stráca aj "spaniachtivosť" a na rad prichádza niekoľko bravúrne natočených scén. Mladučký Mišo Dočolomanský sa pridŕžal scenára a rozprával najmenej, ako sa len dalo (nazvime to "eastwoodovským syndrómom"). Režisér Balaďa si s adaptáciou poradil po svojom. Nechal v nej veľký kus obrazotvornosti a kúsok lineárne jasného a miestami akčného deja. Výsledok stojí za povšimnutie.(18.11.2006)

• - Natáčelo se v obci Malatiná. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Do hlavní role  chtěl režisér Ivan Balaďa obsadit Magdu Vašáryovou, ta ale v té době pobývala v Praze a spolupracovala s režisérem Františkem Vláčilem. Balaďa se herečky jednoduše nedočkal, proto přistoupil k obsazení Marty Terenové, kterou kvůli roli přebarvili na blond. (Zdroj: Zlatá šedesátá). (mchnk)