Sám doma 2: Ztracen v New Yorku

• USA Home Alone 2: Lost in New York (více)

Jsou Vánoce a rodina McCallisterů se chystá na Floridu i se strejdou Frankem a jeho rodinou. Ráno zaspí, nastane zmatek, ale na letiště odjedou všichni. Přes letištní halu musejí běžet, aby letadlo stihli, a tak se stane, že Kevin nastoupí do jiného letadla než ostatní. Kevin až v New Yorku zjistí, kde je, a rozhodne se, že si užije i bez rodiny. Ubytuje se v luxusním hotelu, jelikož má u sebe otcovu tašku s penězi i s kreditní kartou a v recepci oznámí, že otec Peter dorazí později... Kevinovi rodiče Kate s Peterem už ale zjistí, že s nimi Kevin nepřiletěl, a jdou na policii žádat o pomoc. Tam Peter navíc zjistí, že jeho peněženku i kreditní kartou má Kevin. Pomocí kreditní karty mohou Kevina vystopovat – policie rozešle číslo kreditní karty jako hledané. Kevin se mezitím v New Yorku rozhodl navštívit hračkářství pana Duncana, který je velmi hodný a výtěžek z vánočního prodeje hraček chce věnovat na konto dětské nemocnice. Kevin je Duncanovým hračkářstvím nadšen a pan Duncan mu dá dvě hrdličky ze svého vánočního stromku. Jenže jeho hračkářství chtějí vyloupit lupiči, právě ti, s nimiž se Kevin setkal o loňských Vánocích. Když se s nimi setká, uteče do hotelu. Tam na něj už čeká vrátný, jelikož přišla výzva ohledně kreditní karty Petera McCallistera a Kevin musí z hotelu utéct zadním vchodem. Tam ale na něj čekají lupiči... Kevin uteče, zkusí navštívit strejdu, ale ten není doma a navíc se jeho dům přestavuje. Kevin skončí v nočním parku, kde ho vyděsí paní, která tam chodí krmit holuby. Nakonec se s paní ale spřátelí a rozhodne se zabránit lupičům ve vykradení hračkářství... (TV Prima)

J.Mayen

Ja vzdycky rikam, ze je jen malo filmu, kde pokracovani je stejne dobre, nebo dokonce predci svyho predchudce, zde muzu jen uprimne konstatovat, ze zasadit dej film u do New Yorku byla pro produkci obrovska vyhra a plus, preci jenom natocit dvoji v tom samym prostredi, co tam vymyslet? Macaulay jako vzy perfektni, vim, ze po skonceni tenhle filmu, byly nekolikere snahy natocit trojky, ctyrky, petky s jinymy detskymi herci,ale to se totalne nepovedlo, Mac muze byt jen jeden. ()

wowylgu313

Sám Doma 1 i 2 bude navždy v mém dětství a vlastně i dospívání i dospělosti ... :D srdcovka, která se stala klasikou minimálně na konec roku kdy za oknem sněží a vánoce jsou za dveřmi. Kolikrát ani ty Vánoce nemusí přicházet a přijde nálada a chuť na Kevina a "Mokrý Bandity". Jsou filmy u kterých není potřeba hledat to dobré a to špatné. Protože u něčeho takového jako je Sám Doma není potřeba diskutovat! ()

Joe16210

Pokračování kultovní vánoční klasiky. Tentokrát v krásných scenériích New Yorku. Miluji oba dva díly stejně, i když dvojku možná o trošku víc než jedničku. Celkově mi ten příběh v New Yorku přišel trochu propracovanější. ()

Juraxin

Keď vidím Sám doma 2 a stratený New Yorku, tak to väčšinou znamená, že sú Vianoce. Vianoce sú  sviatky pokoja, radosti a rodinnej pohody. Keď sa tento film dostane do televízie, tak som veľmi šťastný, pretože som si ho vždy rád pozrel a cítil som sa o trochu lepšie a pripominami  toho pravého ducha  Vianoc, ktorého  niekedy postradame. Ale s určitosťou môžem povedať, že toto je môj najobľúbenejší Sám doma film. Toto je jeden z filmov, o ktorom môžem podotknuť, že je vynikajúcim pokračovaním k prvej časti. Ide o jeden z filmov ,o ktorom sa môžem zmieniť že úplne dokonale pokračuje na prvú časť. Vynikajúco napĺňa požiadavky „diváka čo chce poznať" a pritom každý slávny fór nejako lišiacki inovuje, aj keď ide jednotku zasadenú v New Yorku. V každom prípade sú rozdiely naozaj minimálne, čo je vzhľadom na objektívne hodnotenie paradoxné, ale na druhej strane chápem, že niekomu sa nemusí druhýkrát páčiť to isté s trochu iným štýlom. Ale napriek tomu nám film ponúka úžasný príbeh veľkolepou zápletkou, dokonalejšie a lepšie pasce vykonávajúce svoju hrozivú silu hlavne na Marvovi, veľkolepe zábery či sa jedna o mesto New York alebo zábery na Kevina, ktorý smúti za svojou mamou a neposlednej rade návrat Harryho a Marva opäť do role hrozivých lupičov. Ide jednoznačne o jediný film, ktorý mi aspoň po audiovizuálnej stránke splnil môj starý, detsky sen vidieť najviac užasne a najväčšie hračkárstvo u Dankena. A preto sa nebojím tvrdiť že sám doma 2 a stratený New Yorku je najlepší vianočný film, ktorý som kedy mohol videl. A preto sa chcem aj poďakovať režisérovi Columbusovi za krásne prežite detstvo, na ktorom mal aj on svojou maličkosťou veľký vplyv. A preto aj keď ide o film ,ktorý je podobný podľa niektorých jednotke ,tak podľa mňa ide o úžasný film, ktorý mi robí ešte väčšiu radosť ako ten prvý,pilotný. Jednoducho ide o dokonalosť 100%. ()

hrumsrt

Netrvalo to dlouho a původní sestava navázala na první film ze začátku devadesátek, když za dva roky duo Hughes-Columbus zopakovali svoji nově naučenou formuli a Sám doma se dočkal pokračování v podobě Sám doma 2: Ztracen v New Yorku... Prvně se sluší říct, že i dvojka dokáže naplnit sváteční atmosféru a úplně ideálně navázat na vynikající jedničku. Macaulay Culkin i přesto, že se sám profesně nikam za tu krátkou dobu ani nemohl posunout, tak se stal za tu chvíli obrovskou filmovou hvězdou a nebylo tak divu, že si řekl o náležitou odměnu, že svoji ikonickou roli Kevina zopakuje.. Navíc jde o jediný sequel značky Home alone, který se nejen dá považovat za kánon (poslední adaptaci Home Sweet Home Alone a její snahu o propojení s Columbusovým světem prosím ignorujme), ale je ještě kvalitativně a zábavností podobně úspěšný.. A i když i druhý Sám doma je naprosto typický sequel, který opravdu jen opakuje formuli prvního filmu, stejně mu to nelze nijak zvlášť vyčítat, jelikož šlo o neokoukaný koncept, který si ve stejném podání dal každý vlastně hned znovu, a tak nyní po letech je velmi snadné si oba díly pouštět na Vánoce po sobě... Příběh je opět velmi podobný, akorát tvůrci alespoň nebyli tak líní a dali si práci s vymyšlením odlišného úvodu, v němž zase Kevina oddělí od rodičů, aby mohl být "sám doma". I tentokrát přitom chtějí jeho rodiče trávit Vánoce mimo domov a úplně stejně jako minule vyráží celá Kevina moc nemusejíc rodina na svátky pryč, jen tentokrát to není do Francie, ale přímo na Floridu, kde se dárky dávají na pláži a sváteční atmosféra je tam při minimálně třiceti stupních zkrátka specifická... A i když si celá rodina i Kevin uvědomují minulý rodinný výlet a jeho vyústění, stejně tvůrci potřebovali Kevina od rodiny oddělit, a tak ho namísto na jihovýchod vyslali omylem letadlem na severovýchod do nejznámějšího amerického města, do New Yorku... Kevin je dospělejší, chytřejší a svoji "dovolenou" v Big Appleu si za veškeré tátovi peníze patřičně užije, jak by se to jinému dítěti ani nesnilo.. A jak minule Kevin pochopil, že v čem tkví rodinné sváteční kouzlo, tak tentokrát to navíc doplnil o hodnotu peněz a přátelství, a i když jsou tyhle hodnoty ve finále poměrně okaté, stejně s nimi tvůrci nakládají velmi citlivě a jde spíše o takový bonus, který pojmenovává celé téma filmu.. A jelikož všichni vědí, co dělá Sám doma tak ikonickým, je nutné to tady taky zopakovat. Proto i podruhé se Kevin zamotá do cesty tzv. Mokrým banditům, tedy Harrymu a Marvovi, kteří se namísto rodinných vloupaček uchýlili k plánu vykrást hračkářství... Ovšem Kevin už ví, co dělat, a tak je jediným cílem tvůrců dostat je všechny do domečku plného pastiček a doručit divákům přesně co chtějí... Druhý Sám doma je jednou velkou reklamou na New York, Kevin si tam cestuje po místních památkách, neustále slyšíte, jak skvělé město to je, a tak není divu, že jako divák po tomhle filmu získáte asi největší motivaci tam zavítat, jako po žádném jiném... Pořád si stojím za tím, že samotné Harryho a Marvovo prolézání připravených pastí je skvělé a krásným způsobem to divákovi lechtá bránici. I když je teda velký rozdíl i tady.. První film byl o tom, že bráníte svůj vlastní domov, ke kterému máte jedinečný citový vztah a dává tak smyl, že se o něj budete bít, ale tady samotná konfrontace s dvojicí zlodějů probíhá pro našeho hrdinu na pouze příhodném místě, skoro na staveništi.. Kevin nevyužívá vánoční baňky, bráchovu vzduchovku, nýbrž díry v podlaze a krabice s nářadím, kdy všechno taky umí bolet a udělat randál, ale už to není divákovi tak blízké jako minule.. Harry a Marv jsou při svém "utrpení" nadále vynikající, film dokáže perfektně promítat jejich zkušenosti s minulým setkáním s Kevinovými nástrahami, jen a za tím si stojím, celou příběhovou situaci mohl Kevin řešit daleko dospělejším způsobem a tahle naháněčka v době plného překvapení je leč vtipná, tak hodně na efekt... Takže ne, dvojka není stejná jako úvodní ikonický díl, je přímočařejší, více sází na setkání malého kluka s dospělým světem velkoměsta, které mu dává více příležitostí jako herci, ale současně nemá takový tah na branku.. Je to pořád zábavné a atmosféra New Yorku je jen jedna, příběhu ustupuje o tolik více nelogičností, kterých na poprvé tolik nepotkáte a bystrý divák naopak mohl některé detaily v první díle o to více ocenit.. Sám doma 2 je velmi fajn, ale raději mám pro řadu důvodů kultovní jedničku, i třeba proto, že tam není Donald Trump.. A pokud se ptáte, proč nevznikl třetí díl, je to podle mě proto, že Kevinova newyorkská dovolená vyšla MacAllisterovi jakoby jezdili dalších 10 let, než děti nedospěly.. 75% () (méně) (více)

freeeeedom

Zápletka oproti jednotke ešte viec nezmyselná a nereálna, pochybujem že by Kevin narazil v New Yorku práve na taký opustený dom v ktorom by mal všetky pasce "prednastavené" a na svojom mieste, avšak deti sa nad podobnými detailami nezamýšľajú a to čo fungovalo v jednotke funguje prekvapivo dobre aj v dvojke a dvaja nezničteľní zlodejíčkovia sú skvelí. A Mac je ešte vo svojej najlepšej forme+dobre podchytená atmosféra Vianoc hoci u amíkov a v New Yorku. ()

kissilen

Príbeh sa opakuje a prestáva byť akokoľvek vtipný až na pár scien.Podľa mňa najkvalitnejšie z toho filmu bola tá žena s holubami, kvôli ktorej si film zaslúži až tri hviezdičky. ()

Belerofon

Columbus vyslal spratka Kevina, aby vyřídil dva "neschopné" zlodejíčky (dlouhoprsťáky, ne mokré bandity) a aby jim provedl všelijaké klukoviny s co možná největší bolestí. Je to jednička, akorát v New Yorku..od postav (holubářka) až po Dům na trýznění svých obětí je stejné. Přesto k Vánocům tahle komedie patří jako bramborový salát. Horší než jednička ale i tak koukatelné a příjemné...Kevin Rulez ()

Gwilwen

"Další Vánoce na bitevním poli." Tak copak se nám změnilo? Kevin je o dva roky starší, z Chicaga jsme se přesunuli do New Yorku, "Mokri banditi" se překřtili na "Dlouhoprsťáky" a místo souseda s lopatou se Kevin zpočátku bojí dámy obklopené holuby. Co zůstává je prvotřídní zábava, důstojný nástupce bohovské jedničky. ()

Patr1k

Dalo by sa povedať, že ma dvojka zaujala viac ako jednotka, scény v dome sú neskutočné a to nehovorím o Timovi Currym... ()

LucMosss

Kolikrát já toto viděla se již ani nepokouším počítat. A ve zkratce řečeno, nevím, zda bych se dívala znova. Všeho moc škodí. ()

Standey

Sám za sebe nemůžu říct, že by dvojka byla horší než jednička. Já tyhle dva díly považuju za stejně kvalitní a zábavné filmy bez kterých si dnes málokdo dokáže představit vánoční televizní pohodu... Další rádoby pokračování už vlastně nejsou pokračování, ale jen trapný pokus někoho (vlastně by mě zajímalo koho) vytřískat z názvu co nejvíc. Nechápu proč češi dávají zahraničním filmům názvy, které se samotným filmem vůbec nesouvisí, jako je tomu právě u tzv, pokračování Home Alone. ()

KacHnAop

O málo horší jak původní díl, jelikož dvojka v podstatě kopíruje již zmiňovaný první díl, ale scény týkající se Harryho a Murfa opravdu stojí za to :) ()

Mapl

Jsem na rozpacích, jestli filmu dát 3 nebo 4 hvězdy. Rozhodně je to vcelku zdařilé pokračování odehrávající se v jednom z nejhezších měst Spojených států, ale je to tak trochu kopírování prvního dílu - začátek prakticky stejný, děj velice podobný a konec jakbysmet. Obecně mám ale rád zápletku v onom newyorském hotelu, kterak si malý Kevin doslova vystřelí z celého personálu... Na jedničku to ale nemá a mít nebude. 78 % ()