Sám doma 2: Ztracen v New Yorku

• USA Home Alone 2: Lost in New York (více)

Jsou Vánoce a rodina McCallisterů se chystá na Floridu i se strejdou Frankem a jeho rodinou. Ráno zaspí, nastane zmatek, ale na letiště odjedou všichni. Přes letištní halu musejí běžet, aby letadlo stihli, a tak se stane, že Kevin nastoupí do jiného letadla než ostatní. Kevin až v New Yorku zjistí, kde je, a rozhodne se, že si užije i bez rodiny. Ubytuje se v luxusním hotelu, jelikož má u sebe otcovu tašku s penězi i s kreditní kartou a v recepci oznámí, že otec Peter dorazí později... Kevinovi rodiče Kate s Peterem už ale zjistí, že s nimi Kevin nepřiletěl, a jdou na policii žádat o pomoc. Tam Peter navíc zjistí, že jeho peněženku i kreditní kartou má Kevin. Pomocí kreditní karty mohou Kevina vystopovat – policie rozešle číslo kreditní karty jako hledané. Kevin se mezitím v New Yorku rozhodl navštívit hračkářství pana Duncana, který je velmi hodný a výtěžek z vánočního prodeje hraček chce věnovat na konto dětské nemocnice. Kevin je Duncanovým hračkářstvím nadšen a pan Duncan mu dá dvě hrdličky ze svého vánočního stromku. Jenže jeho hračkářství chtějí vyloupit lupiči, právě ti, s nimiž se Kevin setkal o loňských Vánocích. Když se s nimi setká, uteče do hotelu. Tam na něj už čeká vrátný, jelikož přišla výzva ohledně kreditní karty Petera McCallistera a Kevin musí z hotelu utéct zadním vchodem. Tam ale na něj čekají lupiči... Kevin uteče, zkusí navštívit strejdu, ale ten není doma a navíc se jeho dům přestavuje. Kevin skončí v nočním parku, kde ho vyděsí paní, která tam chodí krmit holuby. Nakonec se s paní ale spřátelí a rozhodne se zabránit lupičům ve vykradení hračkářství... (TV Prima)

juta

Sám doma mi vždycky zlepší náladu a je jedno, který díl zrovna sleduju. Stejně tak dokáže naladit na vánoční atmosféru. Hudba, Kevin a Márv, bezvadné spojení, které můžu vidět i několikrát za rok. Já bych nejradši brečel štěstím... ()

paascha odpad!

Ještě trapnější US shit, než jednička, přesto ale obdivuhodně oblíbený i u lidí, kteří se tváří, že mají dobrý vkus. Nechápu ()

Fiftis

To nieje až tak dôležité, že to je ako "cez kopirák" a je mi aj jedno, kde sa to odohráva. Samozrejme, to kúzlo jedničky je preč, ale je to komédia a tiež to je stále sranda. Máme tu zase pasce a Harryho s Marvom, čo nám zábavu zaručuje. Bez holubej dámy by som sa asi obišiel a rozhovore v útrobách divadla jak by smäd, ale zase na druhú stranu, bez nej by som sa na konci nechytal za brucho, keď Marv (vynikajúci slovenský dabing) reve na Harryho aby tú mrchu zabil. Tiež je už celkom pekná nostalgia, keď vo filme vidíme Svetové Obchodné Centrum. Škoda že my, čo sme tam neboli tú chybu už nemôžeme nikdy napraviť. ()

Shakers

Slabšie ako prvý diel, stále však dokonalo zábavne. Prvý diel ma celkovo lepší príbeh, dvojka je v podstate o tom istom, ale scény v Hotely Plaza (skvelý Schneider a Curry) alebo záverečné akčné finále (ktoré je podľa mňa ešte o chlp lepšie) je neskutočne zábavné. Navyše aj Buzz ma lepšie scény. A ten Williamsov soundtrack ma opäť to pravé čaro Vianoc. 90% - 5* ()

DaliX

V podstate po všetkých stránkach vylepšená jednotka. Scény v hoteli alebo v sprche patria k tomu najlepšiemu takisto sa opakujú niektoré vtipné scénky z jednotky (aj keď mne osobne to nevadilo), Harry a Marv (hoci mi ich v niektorých scénach prišlo normálne ľúto) a scény s pascami sú dnes už ako nostalgia. Jednoducho nenáročná rodinná komédia na Vianočný večer. ()

filmfanouch

Za první Sám doma dostal Macaulay Culkin 110 tisíc dolarů, za Sám Doma 2 to už byli 4 miliony dolarů. Zaslouženě, protože právě Macaulay Culkin byl jedním z důvodů, proč první Sám doma tolik fungovalo. A také pochopitelně díky fenomenální dvojici Joe Pesci/Daniel Stern. Když už se pár měsíců po premiéře megaúspěšné jedničky začalo řešit realizování dvojky, bylo jasné, že se kromě roztomilého Macaulaye musí vrátit i mokří bandité. A přitom všem by Sám doma 2 pochopitelně měla dodržet pravidla sequelů, kdy má být všeho víc a být celkově větší. Jak na to? Tentokrát malého Kevina McCallistera nenechat doma, ale poslat ho do New Yorku!   Po prvním Sám doma pochopitelně už Sám doma 2 není tak objevné, přesto jde ovšem o naprosto důstojné pokračování, které důstojnou část téhle franšízy ukončilo skutečně parádně. Krom hereckého obsazení se vrátil i režisér Chris Columbus, scenárista John Hughes a díkybohu i skladatel John Williams, jehož soundtrack k prvním dvěma dílům Sám doma pořád patří mezi to nejlepší, co tahle hudební legenda stvořila. Přitom všem by pochopitelně bylo snadné vyčítat Sám doma 2 titul nastavované kaše, protože podobností s prvním filmem je tu více než dost a snadno by se mohlo zdát, že se koncept už vyčerpal. Jenže tak tomu rozhodně není.   Jednička zobrazovala příběh malého kluka, kterému se splnil sen většiny dětí o tom, že by byli rádi sami doma. Dvojka poté zobrazuje další naplnění snu průměrného dítěte o tom, že se dostane do New Yorku, bude bydlet v luxusním hotelu, cpát se zmrzlinou, pizzou, jezdit limuzínou a utrácet v hračkářství. I zde je ovšem zapojeno morální poselství o tom, že samota ve finále nikomu neprospívá a i když se člověk někdy se svou rodinou pohádá, pořád je to rodina. I zde se nachází linka s postavou, která působí nebezpečně, ve finále se ovšem jasně projeví, že by člověk neměl člověka soudit dle obalu. Velmi snadné by poté bylo Sám doma 2 obvinit z vykrádání prvního filmu, spíše by se ovšem dalo říct, že Sám doma 2 staví na tom, co v jedničce fungovalo výborně a s lehkými změnami se to pokouší aplikovat i tady. Rozhodně to není odlišitelné jenom tím, že se jeden film odehrává v New Yorku.   Sám doma 2 pochopitelně též není vrcholem intelektuální zábavy, jde ovšem pořád o velmi zábavnou záležitost. Především i díky vrcholným mimickým hereckým schopnostem dvojice Joe Pesci a Daniel Stern. Ti se opět vrací jako Harry a Marv, přičemž Marv je překřtí z mokrých banditů na dlouhoprsté bandity a opět mají plán na potencionálně výnosnou loupež, kterou jim pochopitelně musí překazit známý Kevin s další várkou nebezpečných pastí. John Hughes při psaní scénáře opravdu dbal na to, aby Harryho a Marva pořádně potrápil a přivodil jim možná ještě větší traumata než z prvního filmu (což se zdálo jako úkol téměř nemožný). Pesci a Stern tenhle film naprosto ovládli.   Macaulay Culkin byl pořád malým roztomilým sympaťákem, který se uměl správně usmívat do kamery a opět se mu podařilo dokázat, proč všechny následující Sám doma naprosto selhali. Culkin byl totiž skutečnou castingovou trefou, která roztomilostí, šibalstvím a víceméně přirozeností udělala z Kevina McCallistera toho milovaného Kevina McCallistera. Všechny jeho interakce, ty správné emocionální výjevy a automatická sympatičnost z něj z dnešního pohledu dělají ideální dětskou hvězdu, kterou by chtěl objevit každý tvůrce. A pak pomalu doufat, že tu jeho dětskou hvězdu jako málem Culkina nezabije závislost na drogách.   Catherine O´Hara opět zázářila v roli milující matky, John Heard na menším prostoru nadále ztvárnil fajn otce. Opomenout se pochopitelně nemůžou i další známé postavy jako strýček Frank, Buzz nebo Fuller. Pochopitelně ovšem museli dorazit i tváře nové. Fantastický Tim Curry v malé roli vrátného v hotelu Plaza, mladičký Rob Schenider jako poslíček Cedric, Eddie Bracken jako automaticky mile působící majitel hračkářství Duncan a především Brenda Flicker. Právě ta nahradila starého Marleyho v roli člověka, který i přes nevlídný vzhled skrývá srdce ze zlata a společně s Kevinem se vzájemně někam popostrčí. Její příběhová linka má poté jako linka Marleyho emocionální závěr, který možná není tak silný jako právě u Marleyho, i u konce Sám doma 2 je ovšem k mokrým očím důvodů dost. Tedy než dorazí účet za pobyt v hotelu.   Po letech to pořád funguje skvěle. Prožívat pravidelně dobrodružství s Kevinem v New Yorku, kde World Trade Center pořád stojí a Kevin ho může ohromeně obdivovat, vánoční atmosféra sálá ze všech stran a po chodbě Kevina navádí člověk, který jednou způsobí útok na Kapitol. Působivě znepokojivé poté působí scéna, kdy se Kevin prochází nočním New Yorkem. Tahle scéna má až vyloženě hororový nádech, kdy se Kevin musí setkat tváří v tvář s bezdomovci, pouličními prostitutkami a znetvořenými taxikáři. Tvůrci se tedy nebáli na New Yorku ukázat to krásné i to hnusné a i když tím nejspíš nejednomu dítěti způsobili solidní deprese, i v dospělosti ta scéna působí ideálně nepříjemně.   Jinak je ovšem pořád skutečně ta veselá, zábavná a milá vánoční podívaná, na kterou se vzpomíná o to radši, když si člověk uvědomí, že zlatá éra brandu Sám doma končí tady. Na regulérní trojku s návratem Culkina v teenagerském věku a opětovnou konfrontaci s Pescim i Sternem nikdy nedošlo a možná je to vlastně dobře. Sám doma 2 pořád funguje skvěle, to lehké vaření z vody tam ovšem přeci jen pořád cítit je. A těžko říct, zda by to v trojce nebylo cítit ještě víc. Když ovšem budeme ignorovat všechny filmy ze série Sám doma, které vznikli po roce 1992, pořád tu máme dvě pravidelné stálice, které nadále fungují skvěle. Sám doma 2 nemohl mít podobný WOW moment jako při sledování prvního filmu, jde ovšem o důstojné či vyloženě bravurní pokračování, jehož parádní vánoční atmosféru z dnešního pohledu kazí snad jen čím dál, tím víc nesnesitelné cameo Donalda Trumpa...... () (méně) (více)

JohnnyD

Motívy z predošlého dielu sa až absurdne opakujú a nedosahujú kvalitu gagov/sentimentu z prvého filmu. Na druhej strane tu ale máme pieseň Christmas All Over Again od Toma Pettyho ... ()

Big Bear

I když dvojka jede po úplně těch samých kolejích jako jednička jen s drobnou obměnou, funguje stejně dobře. A to je div, protože jindy to tak nefunguje. Děti to opět bavilo, hlavně ty menší, kterým se pochopitelně líbí, když někdo dostane kýblem do hlavy. Navíc je tu opět naše důvěrně známá partička zlodějíčků. A ačkoliv jsem to viděl sám už po několikáté, poprvé jsem si v tom všiml v jedné mini roli Donalda Trumpa ! Opět se divím svému hodnocení, protože Culkin se mi vážně nelíbí ani jako herec ani jako dítě, ale zachraňuje to jeho roztomilý český hlas co jej dabuje a hlavně Harry a Marv. Dávám tedy za 4 hrdličky. * * * * ()

sheen

Více než povedené pokračování. Neztratilo ani špetku kouzla z prvního dílu. Columbus opět dokázal sladit dění na plátně s krásnou muzikou. "Další Vánoce na bitevním poli" ()

hippyman

"cihlová" scéna je jednou z mála, u (a ještě několik minut po) kterých jsem opakovaně brečel smíchy... tohle prostě můžu zas a zas! 80% ()

Stegr

85% - Druhý díl mám ještě o něco radši než první. Sice je to téměř přes kopírák s prvním dílem, ale scény v hotelu jsou perfektní... :) ()

salahadin

To ještě Culkin nefetoval, takže mohlo vzniknout ještě vcelku dobré pokračování a několik dobrý vtipů (házení cihlou). Pokud hledáte nějakou strašlivou blbost na vánoční večer u televize včetně nezřízeného obžerství, kdy budete sami doma, tak Sám doma je pro vás. Ale jednička je jednička. ()

Ruut

Lepší než jednička, ale ten sladkobolný vánoční patos.... Finále s Dlouhoprsťáky alias Mokrými zlodeji na jedničku. ()

Vančura

Moje nejmilejší komedie ze všech. Snad žádný jiný film jsem neviděl tolikrát jako "Sám doma 2" - viděl jsem to minimálně desetkrát, a stejně nikdy neomrzí. Zatímco jednička se mi prostě jen líbí, dvojka dotáhla tu odzbrojující smršť komiky k dokonalosti, mj. i díky výbornému vytěžení genia loci New Yorku (tenhle film mě ostatně už v dětství naučil milovat New York). Srdeční záležitost, která mě vždy dokáže rozesmát, a které jsem jednou provždy propadl. UPDATE 5.12.2021 - Když jsem si to nově pustil v původním znění s titulky, bylo to skoro, jako bych to viděl poprvé (protože až doteď jsem to znal jen v českém dabingu). A pořád se mi to strašně líbilo, protože kromě toho, že mi to přijde jako dokonalá vánoční zábava, tak už to taky v průběhu let získalo správný punc devadesátkové nostalgie, protože zatímco Dvojčata zde ještě stojí, tak internet, mobily a Trump v Bílem domě měli teprve přijít. I přesto, že ten film bezvýhradně miluju, si samozřejmě uvědomuji, že svoje mouchy to bohužel má - v jistém smyslu je tento sequel tak trochu vaření z vody a v podstatě to samé jako jednička, jen přes kopírák (dokonce i včetně výskytu sociálně vyloučené postavy, v jedničce starého muže, ve dvojce holubí ženy). To, že se postavy zlodějů vyskytnou ve stejném městě (a ve stejnou dobu) jako Kevin, je samo o sobě tak těžko uvěřitelná náhoda, že se potom ani nelze divit tomu, že zloději prochází domem přesně tak, jak s tím Kevin PŘEDEM počítal ve svém plánu Ho-ho-ho (těžce nepravděpodobných věcí je tam ale mnohem víc, jako například už to, jak se - evidentně velmi hloupým - zlodějům povedlo utéct z vězení, nebo proč se v rekonstruovaném domě vyskytuje tolik děr v podlaze, které navíc ani nejsou nijak označeny či zabezpečeny). Jakékoli uvěřitelnosti už se potom vymyká to, co všechno zloději přežijou (navíc bez jakýchkoli následků v podobě zlomenin či krvácení!), protože je evidentní, že většina těch věcí, které jim Kevin přichystá, by je v lepším případě těžce zranila, ale mnohem pravděpodobněji by byli dávno mrtví - nebo už jste někdy zkoušeli dostat do hlavy cihlou ze střechy domu? ()

mzss1

Druhý díl je o něco lepší jak první díl. Dvojka je delší, proto má více vtipných momentů, opět vydařená hudba od skvělého Johna Williamse, příběh je opět skvělý a k tomu se vrací z jedničky správná dvojka nemotorných zlodějů. Konec filmu je mnohem velkolepější, propracovanější a vtipnější než jednička. S filmem nemám téměř žádný problém. Možná trošinku chybí ta atmosféra z jedničky, ale tohle je opět skvělé. Film hodnotím na 99% = ***** ()

kingik

Na chlup stejné jako jednička. Jen se změnila lokace - New York. A Kevin začal být o něco sadističtější a nemilosrdnější než minule. Prostě tvůrci okopírovali syžet z prvního dílu a naservírovali ho bezostyšně znovu. Je to však relativně ještě zábavné, ale i trochu nudné. Rozjíždí se to postupně a pomalu. 60% ()

Omnibus

Taky blbý, taky dobrý. ___ Je docela možné, že nebýt jedničky, tak si o Ztracen v New Yorku ani kolo neopřu a šoupnu to do sklepa, odsouzené k milosrdnému zapomenutí. Jenže v tandemu s geniálně pitomou jedničkou válí podobně blbounce, ale zábavně i dvojka, její důstojný následovník. ()