poster

Gejša

 • japonský

  Jókiró

 • japonský

  陽暉楼

 • japonský

  Yokiro

 • slovenský

  Gejša

 • anglický

  Geisha, The

Drama

Japonsko, 1983, 144 min

Komentáře uživatelů k filmu (3)

 • DaViD´82
  ****

  Velké (ne)přátelství dvou prostitutek (z nichž jedna je nóbl gejša a druhá nenóbl hampjzačka), které spojuje postava dobromyslného pasáka (toho času ve válce s ósackou jakuzou o živobytí), který je jedné otcem a druhé milencem. Goša si tradičně žádné servítky nebere a nebude vám mazat med kolem pusy, jak je gejša v úctě chované řemeslo s uměleckými vlohami. Naopak jeho pohled do zákulisí "továrny na gejši" města Kóči, kam se (pro)dávají či kam utíkají děvčata v dluzích a kde na ně nečeká nic jiného než tvrdá dřina, potraty, nenaplněné ambice, potraty, čekání na prince, potraty, rivalita, potraty a v neposlední řadě nějaké ty potraty je stejně tak tragicky nekompromisní jako fascinující; za což vděčí autorce předlohy Tomiko Miyao, jejíž rodina se živila zajišťováním živobytí právě pro gejši a prostitutky.(31.3.2013)

 • anderson

  ČESKOSLOVENSKÁ KINOPREMIÉRA: ÚPF = XI./ 1987 - v pôvodnom znení s titulkami (2.6.2009)(2.6.2009)

 • stub
  *****

  První z Goshových filmů o gejšách, ale rozhodně se nejedná o žádný "rozjezd" - již zde je znát režisérův cit pro ženskou duši a její kontrasty s duší mužskou (stejně jako znalost prostředí, dlužno podotknout - Gosha udržoval v životě vztah s několika prostitutkami, jedna z nich jej kdysi dokonce vážně zranila nožem). Složitá, nicméně přehledná síť vztahů, osudů a tužeb jednotlivých postav sice neposkytuje příliš odpovědí na zachycované situace, ovšem, jak už to u kvalitního umění bývá, nabízí zato spoustu zajímavých otázek. Ken Ogata je v hlavní roli kuplíře, stíhaného tragickou minulostí, příjemně přirozený a podobné role pak ve filmech téhož režiséra ztvárňoval častěji (Kai, Tokyo Bordello..), jako obvykle zaujme skvělým herectvím Mikio Narita, v menší roli pak i Tetsuro Tamba. Nádherný, byť mrazivý, konec, příznačně "měkká" barevnost obrazu, jež se dá označit za Goshovu specialitu, či skvělá hudební kulisa (mmch po konfliktu v baru zazní Dvořákova Humoreska), to jsou namátkou atributy tohoto skvostu.(5.5.2010)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace