Slečna Marplová: Není kouře bez ohýnku (TV film)

Marple: The Moving Finger

Slečna Marpleová: Niet dymu bez ohňa

Agatha Christie: Slečna Marpleová - Niet dymu bez ohňa

Krimi / Drama

Velká Británie, 2006, 93 min

Príbeh akoby snový, pripomína to aj zvláštne nasvietenie, niekedy slnečné, niekedy zamračené alebo aj modrá temnota. Tiež hudba hororová, sláky často ako od Hitchcocka. Marplová veľkú úlohu nemá, iba štrikuje a popritom si vypočuje pár rozhovorov a súhlasne prikyvuje. Záverečné rozuzlenie už je celkom v jej réžii a nie je nečakané, aj by sa na to dalo prísť, keby nás po celú dobu nezavádzali inými potenciálnymi vinníkmi. –––– Niekedy uvažujem, či nie je klebetník rovnako vinný ako páchateľ. –––– Keď máme možnosť prežiť chvíle šťastia, berme to ako požehnanie.(15.2.2015)

Detektivní ňamka. Slečna Marplová je v podání Geraldine McEwan naprosto rozkošná, a nejlepší ze všech představitelek. Navíc je to plné kvalitních Britských herců, má to krásné kostýmy a samozřejmě zajímavé zápletky děsivých vražd, které může divák společně s postavami řešit. Je to taková holčičí záležitost, ale já to mám moc ráda.(24.10.2011)

Zase jsem měla pocit, že ta stará a bystrá čmuchalka je tu jaksi pouze jenom do počtu. Do všeho strkali nos Jerry a Joanna, kteří si na venkov přijeli odpočinout. Tradičně jsem jako vraha tipovala někoho jiného. Dokonce jsem si pohrávala i s myšlenkou, že by mohl být vrahem ten policajt, který v městečku všechno vyšetřoval. Ale tu myšlenku jsem zavrhla, protože tu byla pronesena věta, která se týkala toho, že zločiny dělají ti nejnepravděpodobnější lidí, kteří se chovají absolutně normálně nebo, že nám z našeho pohledu tak připadá, že se chovají normálně a že oni chtěji, abychom si to o nich mysleli.(25.8.2011)

Celkem velmi fajn, s mým velkým oblíbencem Jamesem D'Arcy jakožto hlavním noir hrdinou, kterej byl se svými vnitřními monology a párem berlí k sežrání. Dál je tu pořád Geraldine McEwan, což vždycky znamená palec nahoru, k tomu další oblíbenec Sean Pertwee v jedný z mála svejch rolí, kterou přežije a překvapivý množství dalších neznámejch britskejch skvostů jako krásná Kelly Brook (známá z Piraně 3D), ještě krásnější Emilia Fox (známá z Cashbacku), zvláštně vykulená sympaťačka Talulah Riley (mihla se v Počátku), Frances de la Tour (Hagridova vyvolená) a nakonec jsem si nechala poslední zajímavost, co mě dosti šokovala. Harry Enfield, hrající zapšklýho suchárka kompletně bez osobnosti, člověka, co ve filmu nevzbudí ani náznak divácký náklonosti či snad zájmu. Tak tenhle Harry Enfield si před lety zařádil v hlavní roli v proslulým Klubu Sráčů. No, nevím, jestli tady, v kroužku přátel Agathy Christie, to někomu způsobí stejnej šok jako mě, ale budu doufat, že jo.(27.9.2011)

Po druhém shlédnutí (a tentokrát v originále) dávám o jednu hvězdu navíc, protože teď se mi to naopak dost líbilo. Geraldine McEwan tady opět exceluje a obecně jsou tu herecké výkony velmi slušné. Taky suchého anglického humoru si člověk užije dosyta (ten detektiv je naprosto ukázkový). Docela rušivá je ale všechna ta snaha o efektnost, pokud sekvence vystřihovaných a nalepovaných písmenek vskutku navozovala jakési napětí, pak všechny ty barevné filtry a další digitální efekty spíš rušily. A ta Love story? Mno, ehm... i tady platí, že méně by bylo více... Když už se chtěli tvůrci s něčím vyblbnout, mohli si odpustit tu zadní projekci na začátku... Celkový dojem: 75%(29.10.2009)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného detektivního románu Agathy Christie. (Terva)