Druhá nebo první

Stepmom

Druhá alebo prvá

Drama / Komedie

USA, 1998, 124 min

Úspěšný newyorský právník Ed Harris po rozchodu s manželkou Susan Sarandonovou, žije s atraktivní a úspěšnou modní fotografkou Julií Roberts. Jediným problém v jejich vztahu jsou jeho děti, o které se Isabel musí občas postarat, ale i přes její úsilí to moc nezvládá. A Chris Columbus nějak zvláště dobře nezvládá tento film, který působí dost fádně až prázdně, ale oporou jsou mu herci a hlavně Julia Roberts si ukradla celý film pro sebe i když přesvědčivější je Susan Sarandon. 60%(28.2.2009)

Když si Luke (Ed Harris) po rozchodu s Jackie (Susan) najde novou přítelkyni Isabel (Julia Roberts), nevidí to Jackie dvakrát ráda. Zvlášť když by se Isabel měla s Lukem starat o jejich děti, malého Bena a dospívající Annu (Jena Malone). Ale když se Jackie dozvídá od své lékařky, že jí zbývá jen několik měsíců života, musí vzít Isabel na milost a snažit se ji i děti co nejvíce zpřátelit, aby po její smrti měly kompletní rodinu ... Toto je přesně ten typ filmu, který byste při pohledu na jméno režiséra očekávali. Takový, na který se může dívat celá rodina pohromadě - i když proti předchozím (Sám doma, Táta v sukni) je zde vidět ústup od komedie do vážnější roviny (se spoustou sentimentu). Hvězdné herecké obsazení (Susan Sarandon, Julie Roberts, Ed Harris) i dětské herce (Liam Aiken, Jena Malone) drží Chris Columbus pevně v rukou, takže všechno pomalu plyne k smutnému závěru ( i když i ten Columbus vkusně zabalil do hollywoodského hávu )...(12.5.2010)

Vůbec jsem nečekala, že by se mi tenhle film tolik líbil. Hlavně první polovina byla skvělá, ta druhá už trochu uvadla (proto těch 4*), ale i tak se jedná o kvalitní film. Julia Roberts zde byla naprosto skvělá a krásná - jako obvykle! Její postava Isabel mi byla hodně sympatická a vždycky, když se jí přihodila nějaká nehoda s dětmi, tak mi jí bylo líto, protože jsem věděla, že si to na ní Jackie vybije. A právě postava Jackie mi zde hodně vadila (v dobrém slova smyslu). Jackie mi nebyla vůbec sympatická, ačkoliv jsem chápala její postoj k celé věci, ale třeba ta věc s lístky na koncert - to byla opravdu podpásovka! Ed Harris zde mohl dostat trochu víc dramatického prostoru, přišlo mi, že by ve filmu vlastně ani nemusel být. Hodně mě taky potěšila přítomnost Jeny Malone a Liama Aikena, který zde byl ohromně roztomilý!(14.3.2017)

Těšila jsem se na Ed HARRISE a Susan SARANDONOVOU, ale že to bude taková "poučná" červená knihovna, to jsem opravdu nečekala. Vůbec si nedovedu představit situaci v rodině, kde dochází milenka bývalého manžela za dětmi a vlastní matka ji bere jako nějakou "aupair". A takových hloupých situací je tam více. Hlavně prostořeká holka, které nikdo nedá přes hubu. No vydržela jsem to, ale DVD si nekoupím. ( A Ed Harris tam má roličku, kerou by mohl zahrát i začínající herec).(6.12.2010)

Tak tady opět máme další neshodu s většinou osazenstva csfd:-D Film Druhá nebo první patří už slušnou řádku let mezi moje nejoblíbenější, jednička v dojácích:-) Ač mi sice Anna coby rozmazlenej spratek leze šíleně na nervy, přesně tak to v ději má být...navíc mi přijetí "nového" rodiče spolu se ztrátou pravé matky, a to v tak rozporuplným období, jako je prepuberta a puberta, nepřipadá nijak ohrané..Asi tady nacházím zalíbení kvůli tomu, jak tady většina "kritiků" píše, že je to sentimentální - ano, je. A to mě bere, konec se nikdy neobejde bez zarudlých očí...:-)(11.12.2008)

• - Režisérova dcera Eleanor Columbus se ve filmu na chvilku objevila jako holčička na hodině baletu. (HappySmile)

• - Film byl věnován vzpomínce na Irene Columbus, což byla matka režiséra Chrise Columbuse, která rok před vydáním filmu zemřela na rakovinu podobně jako hlavní postava tohoto filmu. (HappySmile)