poster

The Secret Garden

Drama / Rodinný

USA, 1949, 92 min

 • fragre
  ****

  Moc hezké zpracování. Drsný začátek, pak příchod do panského domu, který vypadá až hororově, strašidelně. I charaktery dětí jsou dobře vystiženy - Mary je už (když potřebuje) malá a kapku odměřená lady, Colin je sice politováníhodný tvor, ale také svou bezmoc využívá k vydírání a terorizování okolí, Dickon je dobromyslný domorodec, dítě přírody. Působivé a symbolické jsou přechody z černobílého do barevného filmu. Vůbec má toto dílko opravdu "viktoriánskou" náladu, kde se mísí drsnost se sentimentem.(11.1.2015)

 • dopitak
  *****

  Zapomenutá perla dětského filmu, se skvělou atmosférou lehce připomínající legendárního Malého lorda Fauntleroye. Začátek trochu klame, ale po přesunu do starého domu se rozehraje jedinečný, jen dětmi omluvitelný naivní příběh o dávném neštěstí, hloupém lékaři a obrovské chuti žít, s níž se může rovnat jen síla rostoucí hlízy, jež v zakázané zahradě vykvete do krásného narcisu. Bonbónkem navíc je přeměna černobílého filmu v barevný v okamžiku, kdy děti vkročí do již zvelebené a rozkvetlé zahrady. Postavy mají jasné určení - zlý, hodný, moudrý, hloupý. Trochu dost se tu křičí, ale na konci i dospělému ukápne slzička. Film navíc mohl mít i lingvistický přesah - několik postav včetně mladého Dickona (Brian Roper) tu mluví yorkshirským přízvukem. Jasný tip pro odpolední dětský film na ČT a případně i na dvd.(26.1.2014)

 • MacGuffin
  ***

  Po návratu z Indie, kde její rodiče umřeli při epidemii cholery, žije desetiletá Mary (Margaret O'Brien) na ponuré usedlosti jejího strýce Archibalda Cravena (Herbert Marshall). Bratr komorné jí ukáže utajenou zahradu, ve které se skrývá rodinné tajemství... H. - Margaret O'Brien (Mary Lennox); Herbert Marshall (Archibald Craven); Dean Stockwell (Colin Craven); Gladys Cooper (Mrs. Medlock); Elsa Lanchester (Martha)(15.12.2013)

 • GAVIN17
  *****

  Ten, kdo viděl filmové zpracování "tajemné zahrady" od Agnieszky Hollandové, jako já, bude určitě srovnávat. Příběh je v tomto zpracování v mnohém odlišný, Mary je starší než Colin, jejich střety jsou více emotivní. Dobře ho zahrál tehdy populární Dean Stockwell. Atmosféra zámku je mnohem více ponurá než v novém zpracování. Vložení krátkých barevných jarních sekvencí je výborný nápad, který umocňuje kouzlo zahrady. Skvělý je i ochočený havran. Velice zdařile natočená adaptace, která zaslouží 5 hvězdiček.(16.11.2014)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace