Komentáře uživatelů k filmu (1 074)

Rozpočet $31,5miliónaTržby USA $83,471,511Tržby Celosvetovo $144,500,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $4,886,661Tržby za predaj DVD v USA $3,520,141/70%/(18.5.2005)

Nejlepší je hudba od The Doors v úvodní sekvenci. Robert Duvall jako plukovník magor se mi taky líbil. Jinak je to dost dlouhé a konec je na mě moc rozvláčný.(27.9.2013)

Film, kterému bez výčitek odpustíte všechny filmové chyby. Celým filmem se vleče dusná a tíživá atmosféra, které se nezbavíte a cítíte ji, i když jsou na obrazovce vidět ,,lepší a světlejší'' události. Brando, přestože se ve film objeví pouze na krátkou dobu, dokázal perfektně zahrát silnou a působivou osobu. Z Apokalypsy vidíte, jak je válka hrozná a můžete být rádi, pokud ji nezažijete.(9.3.2014)

Těšil jsem se na ten snímek, hodně jsem se na něj těšil už dlouhou dobu. A nezklamal mě ani trochu. Viděl jsem režisérskou verzi, která je extra dlouhá, ale stojí za to. Tohle je krásná ukázka válečného šílenství, které se mění na cestu do hlubin lidské duše. Temné, neskutečně temné se skvělými hereckými výkony a úchvatnou režií.(19.11.2015)

Director´s Cut pana Coppoly je dílo velmi sugestivní až sentimentální, ale na válečný snímek také dosti dlouhé. Za mě to stačilo na silnější 3 hvězdy. 59% za Martina Sheena, na jehož herecký výkon se mi dívalo velmi pěkně a za nezapomenutelné "hlášky" Roberta Duvalla. Bohužel jsem se neubránila srovnání se Stoneovou Četou, která mi připadala více reálná a příběhově i svou délkou mi sedla mnohem víc.(3.4.2017)

Zhlédnuto v: (Redux verzi: 3h 16 min.) ... (60%) => 3★(27.8.2017)

Hrozně nudný, rozvleklý, zato film s nejsilnější výpovědní hodnotou ze všech válečných filmů.(25.7.2003)

Coppolova vynikající válečná "boat" movie. Pro mne prakticky nejvydařenější válečné drama, jaké jsem měl zatím možnost vidět. Film působí jako novodobá "odyssea" osamělého muže (Martin Sheen), který na cestě za svým cílem naráží na všemožné bizarní postavy, situace a lokace. Ať už je to šílený surfař Kilgore v podaní Roberta Duvalla, skupina francouzských vlasteneckých "kolonistů", nevydařené playboy show a následné setkání s modelkami, skutečně bizarní noční scéna u "Du-Long Bridge" a další. To všechno prostupuje vtíravá, až nepříjemně jednoduchá hudba, přesně zapadající do prostředí vietnamského chaosu. Povedený scénář, dialogy i kamera. Nemám co vytknout.(19.1.2005)

Šialenstvo vojny vylíčené ad absurdum - zobrazené v postavách démonického plk. Kurtza (The horror... the horror...) a psychopatického pplk. Kilgora (I love the smell of napalm in the morning). Spolu s Čatou a Lovcom jeleňov pomyselný vrchol v zobrazení tzv. "vietnamského syndrómu".(23.1.2007)

Kdyby vojáci místo vody pluli v pekelné lávě, vůbec bych se tomu nedivil. Jeden z nejlepších filmů z vietnamského pekla. A teď si jdu pustit Wágnerovy valkýry.(14.3.2009)

Jsem zhnusen. O to Coppolovi doufám šlo. Za nejzdařilejší pasáž pochycující pekelný konec vši civilizace považuji hranici s mostem, který musí být každý den postaven znovu.(1.7.2009)

29.10. 2010 - (Director's cut: 202 min) ____ Tak vzal spravedlnost do vlastních rukou. ____ Jednou tahle válka skončí. ____ Tak teď nevím, jestli mám Francise Forda Coppolu prohlásit za prezidenta Ameriky, krále přelomových filmů nebo papeže. Ono by všechno mělo svůj účel. Tenhle film zdobí nejkultovnější válečná scéna a jedna z nejkultovnějších filmových scén vůbec. Útok na Vietkongy. Za jednu z nejbláznivějších scén vůbec je zase považována akce z Apokalypsy, myslím serfování uprostřed boje. Apokalypsa toho při průběhu točení prožila více než fanoušci za celý život. Tolik příhod a tragédii. Ještě jedna akce, která byla pro mně nejvíce zajímavá byla ta, jak Willard jede na lodi a kolem něj jsou davy větnamců. Pochmurná a sirová atmosféra přesně ukazuje na to, jak je film vyčerpávající, dlouhý, ale v žádném případě není nudný. Má svoje já. Hlavní téma válka jak na první pohled vypadá je, ale pro mně tady válka nehraje hlavní roli. Vzhledem k mému věku je jasné, že takový válečný film nebude asi mým TOP 1 válečným filmem. Přesto si film našel své místo úplně někde jinde. Pojem kultovní je pro Apokalypsu jako stvořený a já bych Apokalypse takový titul dal a ještě bych dodal. (Jeden z) nejlepších. Až pratkicky na konci filmu jsem si uvědomil, že Martin Sheen prochází životem ve Vietnamu jako v pekle a že on si zasluhuje obrovské uznání. Film mi ubral tolik energie, že jsem se naprosto odevzdal filmu a film si se mnou dělal ke konci naprosto co chtěl. ____ Hrůza a morální teror musí být přátelé, jinak to jsou obávaní nepřátelé. ____ V jednu chvíli jsem si říkal trochu v legraci, že hudbu snad skládala kapela Deep Pression, protože takhle depresivní melodie už moc neslýchám. ____ Rozhořčenost, bolest, krutost, pravda - to všechno díky cca 10ti minutám MARLONA BRANDA v extrémní dávce.(29.10.2010)

Ten film je tak obsáhlý a hluboký, že s každou další projekcí máte šanci objevit nová pojítka a symboly, které vám předtím mohly uniknout. Ten film je tak komplexní, že dojem z něj se konstantně zlepšuje (sám jsem úplně prozřel až napodruhé). Ten film je tak nadčasový, že nemá šanci nikdy myšlenkově (podobně jako Odysea) a ani technicky zastarat (důkazem budiž kamarádův podiv, když zjistil, že Apokalypsa skutečně není z jednadvacátého století). Ten film je tak odzbrojující, že ani na jednu z těch 202 minut nenudí. A jeho hlavní devíza? Těžko říct, ale jako celek v podání Coppolovy melancholické režie v naprosté symbióze s hypnotickou hudbou to působí jako - pozor, klišé - film z jiného světa.(12.11.2010)

• Maq

Tento film usvědčuje ze zaujatosti sám sebe. Všichni přítomní Američané jsou víceméně šílení, ale proč vlastně? Co z nich udělalo šílence? Jakému tlaku čelí, že jsou nervově zhroucení a vyšinutí? Vietnamci se v příběhu mihnou jen třikrát: jednou učitelky pospíchají schovat dětičky do bezpečí (a Američané je za to odmění Wagnerem a napalmem), podruhé rodinka poklidně pádluje na trh s jakýmsi karfiólem (a je postřílena do posledního), a potřetí nějací mysteriózní divoši střílejí šípy a vrhají oštěpy z křoví (za což obdrží kanonádu z kulometů). Všechno peklo vlastně dělají jen a jen sami Američané. Proč? --- Inu, odpověď zní, že jacísi lidé v New Yorku, kteří mají mnohem víc zkušeností s LSD než s válkou a Vietnamem, vyvrhli svůj vzteklý zvratek. Válka je šílená a Američané jsou šílenci jen a pouze proto, že tihle lidé Ameriku nenávidí. Žádný argument, žádná diskuse. Prostě to tak je. Vzhůru, bratři, pojďme protestovat! --- Málokterý film obsahuje tak silnou dávku falše a satanské zloby a nemohu se ubránit nepříjemným asociacím s různými fanatickými teroristy: bolševikům, náckům, kajdistům a všem podobným magorům je společná nebetyčná nenávist a pitvorně překroucené vidění světa. Coppolův film do téhle společnosti bezezbytku zapadá. Pol Potovi by se jistě moc líbil. Ostatně, on taky nenabral své šílené teorie v indočínské džungli, nýbrž mezi pařížskými studenty.(30.5.2011)

Životní zážitek a perla válečný kinematografie.(31.7.2012)

ocenenia : MFF Cannes 1979 - Zlatá Palma (spolu s filmom "Die Blechtrommel"), Cena FIPRESCI ◘◘◘◘ MFF Cannes 2001 - Nesúťažný výber(24.1.2013)

Ne nadarmo se říká, že Apokalypsa není film o Vitenamu, nýbrž že TO JE VIETNAM. Ve svém majstrštyku předvedl Coppola něco naprosto fascinujícího a diváka nechává nahlédnout do hlubin šílenství a samotného pekla. Od počátku uhrane temnou atmosférou a pomalým až meditatvním tempem, které se plíživě zavrtává do divákovy mysli, a ten tak pochopí, že každý má své temné stránky a extrémní situace je spouštějí. Apokalypsa je film plný ikonických scén, rozhodně to ale není jen o nich, a i když vlastně nemá souvislý děj, je nesmírně působivá a donutí k zamyšlení o tom, jaký smysl mají všechny války. Coppola je tu v naprosté formě a servíruje jeden silný moment za druhým, aby došel na naprostý vrchol v podobě sekvence z Kurtzova tábora, která je tak famózně nasnímaná (Brandova nadváha paradoxně filmu pomohla, protože jeho zabírání v pološeru z něj dělá až nadpozemskou bytost), nastříhaná a zrealizovaná, až to bere dech. Fascinující je i kontrast scén naprosto absurdních (bohoslužba uprostřed plného útoku, snaha o surfování uprostřed plné palby), které se dějí jako by mimochodem, ale plně sem sednou. K tomu se přidávají famózní výkony Sheena, Duvalla, mladého Fishburnea a geniální Brando. K celkovému dojmu přispívá i fantasticky zvolený soundtrack. Je pravda, že redux verze je opravdu hodně dlouhá a některé scény film nikam neposouvají, v tomto případě ale musím udělat výjimku a plný počet stejně dát, protože tak silný dojem jsem neměl z žádného filmu už dlouho. 100 %(6.10.2018)

• zette

Vizualne dobre odvedena prace. Dejove ale slatanina jako prase, ostuda mezi valecnymi filmy, Coppola o Vietnamu nevedel zrejme nic.(12.3.2006)

Začátek dobrý, postupně si drží film svou úroveň ale začíná trochu nudit furt tím samým. Neustálé duchaplné žvásty o ledasčem u mě moc na úrodnou půdu nepadly. Ovšem finálová půl hodinka je opravdu zlatý hřeb, tam už se toho ani tolik nenamluví, pomalé pohledy na zdrogované, psychycky zničené vojáky a domorodce, hrozný chaos a do toho občas nějaká filozofická větička pro správné vyvolání deprese. Měl sem chuť spáchat u obrazovky sebevraždu z nudy a beznaděje ale to asi nebyl režíséruv cíl nebo ano? :) (bohužel sem viděl D.C. - 200min.) Asi bych hodnotil méně než nakonec dávám, nebýt tak fantasticky kouzelných záběru kamery a výtečné hudby.(18.1.2009)

MASO! Kolega messiah v komentáři píše, že tohle není válečný film, ale film o válce. Já to ještě možná trochu zobecním - Apokalypsa je válka. A to prosím v celém filmu je jediná pořádná válečná scéna....Samozřejmě, jsem zoban, který se ani nedočkal odvedení, co tu teda povídám o válce, ale člověk přeci jen z těch knížek a dokumentů něco ví....Okamžitě od počátku filmu vámi prostoupí emoce, které sebou válka jednoduše nese a na které, jak mi přijde, dnešní rádobymilitaristé, vůbec nemyslí - trauma, paranoia, šílenství, strach, záchvaty zuřivosti a bláznivého smíchu, odhodlání i deprese...tohle všechno dostal Coppola do svého filmu a zobrazil tak sugestivně, že to chtě nechtě musíte prožívat i vy. Samotná dějová linka je jednoduchá a někdo ten film přirovnal k road movie a něco na tom sakra bude...skupinka vojáků při své cestě (jako v každé jiné road movie) prožívý všemožné zážitky. Tady jsou to však zážitky trochu jiného kalibru a s postupem děje se film díky tomu stává snad největším monumentem o nesmyslnosti nejen vietnamské války (ohledně toho je působivá pasáž u Francouzů), ale o nesmyslnosti války jako takové....Ač je film nabit samými hereckými hvězdami, většiny z nich jsem si buď vůbec (Harrison Ford), nebo takřka nevšimnul (Scott Glenn) a co se týče Marlona Branda, je to už třetí film co s ním vidím za sebou, u kterého je napsán v hlavní roli (po Supermanovi a Kmotrovi) a přitom i tady je méně profláklý herec, který má ve filmu prostor větší a zároveň hlavně díky němu si ten film budu pamatovat. Mluvím samozřejmě o Martinu Sheenovi, pro kterého to jednoznačně byla životní role - pro mě odteď synonymum pro vojáka zlomeného Vietnamem. Jinak jsem viděl prodlouženou verzi a zkousl jsem jí velmi dobře. Bylo tam sice několik málo částí, které bych trochu zkrátil (hlavně v úvodní hodině), ale jinak absolutně bez výhrad. Další z těch filmů, co se musí žít...cítít u toho tu vůni napalmu...(5.4.2009)

Taky nemusíte tří hodinové vleklé filmy? Já taky ne a proto sem si apokalypsu vychutnal. Ta je totiž opravdu zvláštní směsicí a podivuhodném hávu, často mi připadající jak alegorické dílo. Ano, válka z jiného pohledu o trochu jiných věcech, ale stále o tom hlavním...o smyslu války a o jejích dopadech na všechny kolem. Celý film provází skvělá atmosféra a rouška tajemna a jinakosti. Martin Sheen ve své životní roli. Jen mě mrzí, že ta celá plejáda herců co zde hrála, se mi nepodařila zaregistrovat. Dnes už se takové filmy nedělají...asi už se neumí prostě.(24.12.2011)