Komentáře uživatelů k filmu (1 075)

Apokalypsa Now aneb " work in progress". Silně depresivní plavba napříč rožhaveným peklem, které nestojí na příběhu ale na pocitech. Tudíž bych to neoznačil jednoznačně jako válečný snímek. Úděsný sen, fascinující barvy, mystifikace, demaskování války, to vše v tomto jedinečném dokonale vizuálním snímku, který ale také směšuje třeba satiru s úchvatnými barevnými psychedelickými orgiemi, ukazuje napalmové ohně za doprovodu skupiny Doors, nálety vrtulníku při Wágnerově jízdě, valkýr, surfující vojáky v bitevní vřavě nebo třeba playgirls v džungli. Celý film pak působí jako jedno velké drogové opojení, a nevadil mi ani ten filozofický konec. v nemž je právě apokalypsa neustále přítomná-odpuzující a fascinující. .(11.5.2006)

Dle mého názoru nejlepší Coppolův film. Velká existencionální výpověď, která možná není tak technicky dotažená jako Četa, ale zasáhl mne daleko více.(26.8.2010)

Neviem prečo som očakával úplne iný dej. Musím otvorene povedať že som sa tešil na skurvene neutíchajúcu vojnovú riavu a zo začiatku to tak aj vyzeralo. Najmä záverečných 30 minút som však už iba pozeral na hodinky "koľko ešte" a nech ho už zabije, alebo zabijú jeho.(15.9.2010)

Odzbrojující dílo(21.1.2011)

• OughJay

Teda, od filmu z Vietnamu čekáte, že vám nabídne fakt krutou realitu toho, jak to tam vypadalo, budete tajit dech a děkovat, že jste tam nebyli. U 3 hodinový Apokalypsy jsem se ale emočně ani trochu nezapotil. Coppola chtěl tak moc nastínit nesmysl tý války, až to zabíhalo myslim si do absurdit a nesmyslností. Pochybuju totiž, že by skoro každá druhá základna Američanů ve Vietnamu byla naprosto bez disciplíny nebo bez velitele... Nebo když nepřítel začne střílet na loď, tak všichni vyběhnou tak aby byli co nejsnadnější cíl. Příběh o Americkym dezertérovi mě taky moc nepřesvědčil, Aztécký pyramidy a divoši mi do Vietnamu prostě neseděli, i když to bylo tak vyobrazený hlavně kuli tomu, aby bylo vidět jak je Marlon Brando uctívanej. Jsou to pak už jenom detaily, ale tady mě fakt bily do očí a nakonec u mě rozhodly o konečnym hodnocení. Taková prohlídka vietnamský lodi vezoucí jídlo se tady nevyrovná zabití jedný ženy ve Stoneově Četě ... Tady se u mě žádná nasranost ani lítost neprojevily, což by nebylo nic divnýho, kdyby tam Coppola nedal scény, kdy se tyhle emoce vyloženě očekávaj. Co k tomu říct... Mafiánský prostředí mu šlo líp...(2.2.2011)

"Mám rád vůni napalmu po ránu." Aneb jeden z nejlepších mnou zhlédnutých válečných filmů vůbec. Neuvěřitelně autentické bojové scény, které berou dech. Nejspíš teď budu znít jako sadista, ale zpracování mrtvých těl, vybuchujících projektilů v těsné blízkosti osob atd., nádhera! Klobouk dolů vzhledem k letopočtu, z jakého film pochází. Klobouk dolů předtím, co vše film říká, jak film působí na diváka. Pokud hledáte válečný film k zamyšlení, s dostatkem akce, legendárními hláškami, skvělými hereckými výkony, trefnou hudbou... je to právě Apokalypsa.(9.7.2011)

Nemám slov, naprosto uchvacující záběry a osobité vyprávění v úvodu mi během pár minut daly jasnou nápovědu, jak tento film zhodnotit. A to byl teprve úplný začátek. Jeden z nejsugestivnějších filmových zážitků vůbec. A teď si jdu pustit Wagnera...(18.3.2012)

Těžce se člověku vysvětluje jak hrozdné to ve válce jest. Snímek Francise Forda Coppoli mi to vysvětlil krásně. Zrovna u profilu tohoto filmu nejde o tu vnímavou akci, ani o rozostřelé herecké výkony, mně jde o styl jakým to Coppola pojal. Určitě bych v první řadě vztyčil Martina Sheena a až potom Duvalla s Brandem. Apocalipse Now srší rozuzlenými aspekty války jako celku. Bombastický film, který bych považoval za základ válečných filmů! 9/10 jinak 89%.(2.3.2014)

Veľmi dlhá a depresívna plavba naprieč tmavým bodom americkej histórie. Filmom sa tiahne znepokojivá atmosféra neistých zajtrajškov a opatrných otázok, pričom na tú hlavnú snáď nejestvuje odpoveď. Apokalypsa je rozhodne jeden z najvojnovejších snímkov, kde paradoxne nepriateľa nepredstavuje človek a vojnové momenty poväčšine nesledujeme z bojiska, tobôž skrz šialenstvo odohrávajúce sa v hlavách. A síce zásah do tej mojej nemohol byť presnejší, tak mi ultra náročná posledná tretina odpálila piatu hviezdu nevedno kam. Videná a hodnotená režisérska verzia.(30.3.2014)

Vojnová klasika so špičkovým obsadením a navyše režisérsky zastrešená Francisom F. Coppolom? Je len záhadou, prečo som sa k tomu dostal až teraz (hoci v pláne som to mal už oveľa dlhšie), no každopádne, nie je to to ten typ filmu, ktorý možno pozerať kedykoľvek a v hocijakom rozpoložení. Treba si nájsť vhodnú chvíľu (teda dosť dlhú chvíľu - ja osobne som mal možnosť pozrieť si režisérsky vyše trojhodinový zostrih a môžem ho len a len odporučiť, nemenil by som), zbystriť pozornosť a proste sa do toho len vrhnúť. O zvyšok sa už dozaista postará film samotný. Od estetického pôžitku (vskutku výnimočná vizuálna stránka, ktorá bola i náležite ocenená), cez hudbu, obsahovú stránku, dialógy, atmosféru, herecké výkony až po dajme tomu ústrednú myšlienku diela - všetko funguje výborne, nenašiel som absolútne žiaden rušivý element. Celá snímka plynula - a to i napriek dlhočíznej stopáži - naozaj v dokonalej atmosfére, žiadna nuda, poľavenie tempa, skrátka nič také. Možno iba ak trochu v závere, zhruba posledná polhodinka, na ktorú som bol paradoxne nabudený najviac (nakoľko sa konečne ukázal Marlon Brando), nebola presne taká, ako by som si predstavoval, avšak že by som jej mohol niečo konkrétne vytknúť, tak to rozhodne nie (asi mi len chýbal Sheenov lodný sprievod, členovia posádky, ktorých som si v priebehu filmu stihol obľúbiť). Vytknúť môžem jedine tak sám sebe to, že som si nezohnal verziu v originálnom znení ale s dabingom, a teda som si nemohol vychutnať všetky tie hlášky, dialógy a monológy v pôvodnom znení (čo ma najviac mrzelo práve pri Brandovi, keďže jeho prednes je nenapodobiteľný... ale taktiež i pri Duvallovi, ktorý sypal hlášky jednu za druhou). Každopádne filmom som nadšený, je to jedinečný vojnový opus, ktorý je absolútne právom považovaný za jeden z najlepších vojnových filmov vôbec. Fantastický zážitok, no a navyše som aj rád, že moje resty v rámci klasík vojnového žánru za posledný rok pomerne svižným tempom ubúdajú, tak nabudúce ma čaká a neminie snáď už len Čata, ktorú mám už zopár mesiacov starostlivo pripravenú v šuflíku. 100%(31.8.2015)

Lehký, veselý a hlavně optimistický film na nedělní odpoledne. Redux verze. 5/5...ale asi už to nikdy nechci vidět.(18.4.2016)

Conradovo "Srdce temnoty", které můžete číst neustále dokola, aniž byste nabyli jistoty, že jste (správně) pochopili, o co (skutečně) jde, představuje "megametaforu", kterou je možno ponížit do jiných příběhů, odehrávajících se z jiných příčin na jiných místech. Francis Ford Coppola si toho byl zřejmě vědom, a jeho vietnamská verze (i katarze) tak zapadá do "plánu". Mýtický Kurtz, otec i Bůh, protože Bůh otec nestačí, se propadá do temnot Konga (Mekongu), podléhá lacanovskému "reálnu", které sám vycizeloval... Conradově knize se na několika místech věnuje i slovinský filosof Slavoj Žižek, a přirozeně mu neunikl ani Coppolův film: "Posledním horizontem filmu "Apocalypse Now" je vhled do toho, jak moc generuje svůj exces, svůj přebytek, který musí zničit při operaci, jenž je imitací toho, proti čemu bojuje. Willardova mise zabít Kurtze se v oficiálních záznamech neobjevuje: 'Nikdy k tomu nedošlo', zasvěcuje Willarda zodpovědný generál. Vstoupili jsme zde na půdu tajných operací, na půdu toho, co dělá moc, ale nikdy to nepřizná". Pozn.: Kongo a Mekong zřejmě nemají stejný základ slova, mají však stejný zvuk dopadu kladiva na kovadlinu, KONG!.(8.5.2017)

Kdysi před lety jsem viděl Apokalypsu poprvé. Dnes jsem se na ní po letech podíval znovu a poté jsem si pustil i redux verzi, kterou jsem nikdy před tím neviděl. Měl jsem z ní trochu strach. Už úvodní verze by se obešla minimálně bez jedné epizody a v prodloužené verzi jsou přidány dvě další. Apokalypsa je ve své podstatě road trip peklem vietnamské války a během cesty zažívá hlavní hrdina epizodická setkání. Během nich se vyvíjí postava a přesvědčení kapitána Willarda a jeho vztah k plukovníku Kutzovi se kterým se má setkat. Jednotlivá setkání mají rozdílnou úroveň - od geniálních (setkáním s plukovníkem Kilgorem a jeho kavalérií) až po ty zbytečné, které vysloveně zdržují a rozmělňují atmosféru (vystoupení zajíčků). Bohužel v redux verzi je poslední mnou zmíněná epizoda rozšířená ještě o jedno setkání a přidána jedna další epizoda na francouzské plantáži, která nemá k ději a postavám žádný vztah, pouze přidává politický komentář. Kdyby Coppola v redux verzi vystřihl epizodu se zajíčky, tak by jsme dostali naprosto geniální dvouhodinové dílo s neskutečnou hypnotickou atmosférou, výbornými postavami a geniální režii a hlavně s přímočarým tahem na branku bez zbytečného rozmělňování atmosféry. Pokud jste Apokalypsu nikdy neviděli, pak rozhodně je dobré začít kinoverzí, která je podle mě nejlepší. Pokud jste fanda kinoverze, pak si dejte redux verzi, ale podle mě budete koukat na horší film. PS: Martin Sheen je dokonalý.(15.7.2018)

Nemůžu prostě dát plný počet, i když by si to film bezesporu zasloužil, protože hlavní myšlenka je až příliš rozplizlá a je to až příliš velká exhibice. Spousta vynikajících herců, ať už na sklonku kariéry či na jejím začátku, bezvýchodnost vietnamské džungle a Wagnerova Jízda Valkýr k tomu. Skvělé. Ale brutálně a zbytečně dlouhé.(25.7.2018)

• Sygauras

Podle popisku jsem čekala jiný film. Nemožné se jakkoliv vyjádřit, protože nespím v maskáčích, neberu drogy a nad posletí mi nevisí vlaka USA.(2.8.2018)

Apokalypsa je doslova mistrovské dílo, které místy snad i toho Kmotra (ač též výborný autorův film) překonává. Spousta výborných scén, hereckých výkonů, a i přes úctyhodnou délku se zde nenajdou žádná hluchá místa. Za zmínku stojí skvělý soundtrack a všemu vévodí samozřejmě perfektní Coppolova režie. I love the smell of napalm in the morning.(26.8.2018)

Jak říká Clarance Worley "Nejlepší film o Vietnamu, kterej má koule teda kromě Lovce jelenů..."(9.3.2003)

Jednou mi jeden můj kamarád vrátil DVD s filmem Apokalypsa, že to po 20 minutách vypnul, protože to prý byla hrozná nuda. Od té doby jsem mu nic nepůjčil :-) Asi nejlepší film poslední čtvrtiny 20. století je samozřejmě více než pouhý válečný film. Je to podobenství o lidské duši perfektně zabalené do "atraktivního" balení vietnamské války. Brando je tu jako sládká třešnička na hodně chutném dortu.(1.3.2006)

Nuž, priatelia, toto mi prišlo dosť, ale naozaj dosť zhulené :-) Vietnam? Film o Vietname? Po pič. dobrý film o Vietname? Jedine Kubrickov Full Metal Jacket!(2.5.2006)

Marigold to vystihl dokonale. Prostě není silnější film z válečného prostředí. Hlavně redux verze je neuvěřitelná i přes tak dlouhou stopáž. Pro mě je Apocalypsa velká psychologická bomba. Po těch 3 hodinách strávených s tímto filmem máte pocit, jako by vám někdo vypláchl mozek a taky pak několik hodin jen tak bezmyšlenkovitě chodíte a nemůžete se vrátit do reality a říkate si jen, ty vole co to bylo?A výkony Sheena a Branda v tomto filmu patří k těm nejlepším(dokonalé zahrané jak šílenství, tak pološilenství, které teprve nastane). Absurdita některých scén(třeba ta ve stanu s holkama z playboye) je až na pokraji geniality. K tomuto filmu přistupujte zprvu opatrně, ale pak si ho už jen vychutnávejte:)(13.12.2006)

Redux verze mi přišla až moc dlouhá ale i tak je to naprosto odlišnej válečnej film od všeho co sem viděl. Naprosto uchvátné scény se skvělýma hercema Prostě se musí vidět Ale přes tu délku musím dát jen 4* až uvidím někdy kratší verzi asi dám za 5*(12.2.2007)