Likan7

Tohle prostě ne. Nechápu a nerozumím zdejšímu hodnocení. Obvykle nejsem takhle mimo od zbytku světa, ale tady jdu totálně proti proudu, protože jsem na mamutím prostoru tří (!) hodiny viděl parádní nálet helikoptér a to je tak všechno. Naprosto artový drama o lidské psychice během války, které bych měl asi docenit a které by ve mě mělo ještě dlouho rezonovat. Jenže mě to totálně minulo. Je to podmanivé, kamera je skvělá, ale jako film to je pro mě megafail. Duvall je skvělý, Sheen přesvědčivý, ale všechno ostatní totálně mimo veškeré moje chápání. ()

GTS_PUNK

"I love the smell of napalm in the morning." Skúseného vojaka, kapitána Willarda (Martin Sheen), poverujú jeho nadriadení, aby so skupinou vybraných vojakov vyrazil na tajnú misiu do srdca kambodžskej džungle. V nehostinnom prostredí, na míle vzdialenom od sveta, aký pozná západný človek, majú za úlohu zlikvidovať dezertéra americkej armády Waltera E. Kurtza (Marlon Brando), ktorý si medzi miestnymi bojovými skupinami vytvoril kult osobnosti, využívajúc ho k boju proti každému, kto sa mu postaví do cesty. Iba pár rokov od skončenia dlhej a v podstate dodnes bolestivej vietnamskej vojny, prichádza uznávaný režisér Francis Ford Coppola na scénu s vojnovou drámou, ktorá má dnes čestné miesto medzi velikánmi kinematografie. Alebo ho sem minimálne niektorí filmoví kritici a diváci radi zaraďujú. Je však toto miesto na filmovom piedestáli zaslúžené? Pri hľadaní odpovede na túto otázku proti sebe stojí niekoľko pre a proti. Hneď na úvod, hoci mnohí by nemuseli súhlasiť, treba podotknúť, že pozitív ponúka snímok o poznanie menej než negatív. K najsvetlejším stránkam tohto doslova veľkolepého diela, ktoré na diváka urobia najväčší dojem, možno spomenúť najmä výpravu a atmosféru, ktorú naprieč dlhočiznou a neraz priam úmornou minutážou vytvára. Prostredie Vietnamu, vietnamskej džungle či rieky Mekong, po ktorej sa plaví "bárka" s posádkou kapitána Willarda, dokážu v divákovi vytvoriť pocit všadeprítomnej neistoty, tisícov skrytých očí, sledujúcich ho z húštin a stromov, a privanúť zápach krvou nasiaknutej pôdy a napalmu vo vzduchu. A hoci to samozrejme nie je možné, obzvlášť pri tak dlhej minútaži, s akou sa stretávame v tomto prípade, je predsa len škoda, že pôžitok z celkovej atmosféry tu má skôr klesajúcu tendenciu. To najlepšie z výpravy a atmosféry ponúka film v podstate hneď v úvode, pričom vyvrcholenie prichádza vo veľkolepej scéne napadnutia vietnamskej dediny a následným napalmovým bombardovaním americkými jednotkami. Ďalšie pozitívum, menej výrazne, no nemenej dôležité, prichádza postupne a divák môže sledovať jeho budovanie. Jedná sa o vývoj jednotlivých postáv - vojakov, plaviacich sa s Willardom na lodi. Na ich príklade možno vidieť, čo naozaj robila vietnamská (ale určite nielen tá) vojna s vojakmi, a síce, že ich privádzala do absolútneho šialenstva, na ktorého konci im už tak povediac bolo všetko jedno. Z prostredia mimo lode stojí za zmienku ešte doslova šialená postava Billa Kilgora v podaní Roberta Duvalla. Naopak, postavou, ktorá príliš nezaujme, je práve tá, ktorú mnohí vynášajú do nebies a najväčšmi velebia. Marlon Brando, ktorého pätnásť, či v tomto prípade povedzme 30 minút slávy, prichádza na záver filmu. Počas nich sa ako charizmatický vodca snaží zaujať až príliš filozofickými úvahami, ktoré sú na záver hlavne "Director's cut" verzie filmu príliš náročným sústom, ktoré je akýmsi pomyselným klincom do rakvy. A rakvu samotnú predstavuje už spomínaná minutáž. Tá je tak či tak poriadnym "zabijakom" a divák by sa mal pred sledovaním tohto filmu na ňu poriadne, hlavne mentálne pripraviť. Byť snímok kratší, možno by aj Brandova "chvíľka slávy" na konci vyznievala úplne inak. A možno nie, keďže väčšina filmových divákov ho už navždy bude v akejkoľvek roli vidieť iba ako Krstného otca. Ťažko povedať. Minutáž je v každom prípade tou pomyselnou kotvou, ktorá ťahá filmu ku dnu. Pomaly, asi tak, ako sa plaví Williardova posádka riekou Mekong. Divák postupne stráca o dej záujem a záver je akýmsi vykúpením. Nie pred príbehom samotným, ten je na pomerne slušnej úrovni, ale pred jeho dĺžkou. Čo teda dodať na záver? Snáď len toľko, že Apocalypse Now je ako snehová guľa problémov, ktoré sa na seba každou ďalšou jeho minútou vrstvia, až nakoniec musia naraziť na divácku kritiku. Hoci to nemusí každý takto vidieť, je to tak. Na druhú stranu je to však film, ktorý má čo povedať, najmä cez postavy vojakov na lodi, na ktorých sa primárne zameriava, a takisto dokáže diváka osloviť pôsobivou výpravou. Na filmový piedestál zrejme nepatrí, dokonca ani na piedestál najlepších vojnových filmov, no aj napriek tomu má čo povedať. Má čo povedať o vojne, ktorá natrvalo poznačila a zmenila jednu generáciu, a možno to je práve to, čím môže diváka osloviť. Z kvalitatívneho hľadiska možno Coppolovo dielo zaradiť niekde medzi priemer, ktorý divák najmä kvôli jeho minutáži viac ako raz neabsolvuje. () (méně) (více)

Rohrbacher

Válečná vřava, která pro mě osobně patří k nejlepším filmovým zážitkům. Dokonalá kamera, démonický Brando a neustálé výjevy válečných hrůz. Existenciální cesta vygradovaná až do absolutního pekla. ()

m4xp4yn3

Zkusím obhájit tu chybějící hvězdičku. Především se Apocalypse Now snaží o to samé, co už před ní dokázal Aguirre, the Wrath of God. Hlavní postava se v rámci stěží obhajitelné imperiální války nachází v chudé zemi, čelí její děsivé síle, mysterióznosti a primitivní vitalitě. Pohled na čež slouží jako zrcadlo k nepěknému prozření, nahlédnutí do nepoznaných či jen tušených koutů vlastní duše. Zhnusení sebou samým. Pohled na vnější děs nabývá skutečné hrůzy teprve při téhle identifikaci. Oba filmy mají ústřední motiv cesty po řece nehostinnou krajinou, pomalým metaforickým postupem do vnitrozemí. Tvrdím že Werner Herzog tuto látku uchopil lépe, podnětněji. Čímž Coppolův opus nechci snižovat, je působivý, většinu stopáže dokonale hutný. Jen jsem byl v nějakém smyslu zklamaný závěrečnou sekvencí, od které jsem čekal protipól hyperstimulující úvodní hodiny. Postava plukovníka Kurtze byla zajímavá dokud byla pouze tušená. Při konečné konfrontaci možná vyzní jeho charisma, ne už jeho motivace a význam které on sám i jeho skon představuje. ()

Klajondr

Tak tohle je stoprocentně jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. Už na začátku se divák setkává s absolutním peklem Vietnamu, které postupem času neustále graduje. Hlavní postava, kterou na začátku potkáváme v pološíleném stavu, vlastně dokonale zapadá do celé mašinérie džungle a napalmu. A když je nám představena osobnost plukovníka Kurtze, celé naše chápání bláznovství jde naprosto do kytek. Neuvěřitelné dílo s ještě více neuvěřitelným způsobem natáčení. ()

Psycho.R

Trochu jsem se bál kouknout na verzi Redux uz jen z toho důvodu, ze ma o hodinu vic, než kino verze. Ale dost pravděpodobně si ji za čas jeste doženu. Prvni dvě hodiny jsou nadupané tíživou atmosférou, ale občas i nadsázkou, viz. velitel "miluju vůni napalmu po ránu." Ještě pred poslední pul hodinou jsem mel v plánu napálit tomu pět hvězd. Ovšem jak se do příběhu dostane Brando, moje nadšení lehce ochablo. Nejen, ze s nim mám problémy jako s hercem, který byl arogantní a namyšlený, ale i proto, že jeho postavy jsou vždy podobného macho charakteru, ktery mi nesedí. V této části navíc dojde k filosofování, které mělo opodstatňovat to, kudy se vydal, tam jsem byl, však lehce znuděn. I tak je to, ale hodně nadprůměrný film, který doporučuji. ()

Dexx

Válka jako halucinogenní trip do srdce temnoty...aneb válka taková, jak ji lidé prožívají - jako peklo. Úchylné, šílené, dokonalé. ()

Numas

Původní verze za 4 to ano, ale po shlédnutí Redux jsem celý zkamenělý a jednoznačně přesvědčený o absolutoriu pro tento "teror". Vskutku přesvědčivé peklo, které oceňuji zejména proto, že ve většině válečných filmů nechápu a nevěřím v onu zběsilou podstatu války, ale to co zde předvádí Coppola je neuvěřitelné ( Apokalypsa Redux se dokonce v mých očích stává jeho nejlepším snímkem ). ()

CGP

Jeden z nejpodivnejsich filmu, ktery jsem kdy videl. Vzhledem k tomu, ze jsem behem Kurtzovy ctenarske besedy dostal zachvat hnidopichu mohu film oznacit jako akcni jen velmi tezko. Neunosnou delku a vleklost filmu zkratka skvele herecke vykony neutahnou.:-( ()

AlexDLarge

U jedné Seagalovky jsem viděl hodnocení v podobě toho, jak asi vznikal film od uživatale LATEEF. Zaujalo mě to, tak jsem si řekl, že bych mohl stejným způsobem to udělat i tady. Tak si to pojďme zkusit. Producenti: "Koukni, Francisi, my ti ty peníze na ten film dáme, ale musí to být film o pár zelenáčích, kteří o světě nic nevědí, v jungli bojují proti "zlým" Vietnamcům, pak nějaká ta smrt, nesmyslné kecy, hrdinské činy, protože naši lidi to mají rádi a nakonec dáme nějakou pořádnou explozi, aby si to každý pamatoval. Bereš?" F. F. Coppola: "Ne, já chci natočit film o tom, jak je valka nesmyslná, jak jsou lidi hloupí, jak se všechno mění. Chci natočit film o tom, že vražda desítek a stovek lidí(žen a dětí) na něčí příkaz je dobře odvedená práce, ale neutralizace tří Vietnamských špionů mimo rozkaz je zločin, o tom, že z válečného konfliktu, který měl původně přinést svobodu, se stala blbá show, na které vystupují striptérky z Playboye. Chci natočit film o plukovníkovi, který celý svůj život sloužil svý zemi a v jednom momentě se stal nepřítelem čislo jedna, film o tom, že bez rozmyslu začnu střílet z těžkého kulometu do mladé dívky a v momentě, kdy bude z posledních sil chrchlat krev, tak ji začnu zachraňovat. Bude to film o hlouposti války." Producenti: (s otevřenou pusou)"Dobře, Francisi, natoč to." Nejlepší film o Vietnamské válce(snad mi Kubrick odpustí, že jeho Olověnou vestu přesunu na druhé místo). Neskutečně emocionální. Tohle není o hrdinství, tohle je o lidech. ()

Jozka7

Jeden z nejlepších filmů, co byl o Vietnamu natočen. V amerických ozbrojených silách je velice populární, viz Mariňák (2005). Viděl jsem prodlouženou režisérskou verzi. Jak je poznat z menu DVD, kde jsou vyznačeny přidané scény, původně měl film asi o dost ostřejší "tah na branku". Režisérská verze mi přijde místy dost rozvláčná a je otázka, zda by sklidila takový úspěch jako původní kinoverze. Co se týče vlastního filmu, nejlepší scénou podle mne je znázornění úderu "kavaleristů" z elitní 1. aeromobilní divize na rebelantskou vesnici za zvuku Wagnerovy Jízdy valkýr. To je naprostá bojová extáze, která přiková do sedadla i orangutana. Jedna z nejsilnějších a nejlepších scén, co jsem kdy viděl. Herecké výkony jsou zcela věrohodné, kromě Martina Sheena (Capt. Willard) exceluje zvláště Robert Duvall (Lt.Col. Kilgore), jenž plně využil svých zkušeností s armádou. ()

Petus

Co všechno člověk snese? Kde je jeho míra? Kde končí příčetnost a kde začíná šílenství. Řada surrealistických obrazů vypadajících jako vypůjčené z Dantova očistce a pekla jakoby ukazovala, že tahle hranice je až neuvěřitelně tenká a to, kde člověk stojí neví a tím spíše o tom nerozhoduje často ani on sám. Horor, hrůza, děs a šílenství v tom nejpůsobivějším protiválečném filmu všech dob. Z Marlona Branda šeptajícího ze stínů „horor…, horor“ mrazí a polévá hrůza. Poprvé ve svém životě se skláním před filmovou verzí a připouštím, že knižní předloha Srdce temnoty od Josepha Conrada mě nedostala ani z poloviny tak, jako se to podařilo Coppolově apokalyptické vizi. ()

Tamdydam

Ať už tím závěrem, ke kterému jsem se pracně dobral, bylo myšleno cokoliv, já mu ani v nejmenším nevěřil. Prostě mi jen spadla čelist a..."Co to k sakru...?!" Po necelých třech hodinách pro mě ničím příjemného válečného dramatu naplněných očekáváním dokáže takový závěr vskutku naštvat ()

marlon

"Ve válce je všechno složitější. Moc, ideály i praktická vojenská nutnost člověka pokouší, aby se stal Bohem ... v srdci každého dochází ke konfliktu mezi dobrem a zlem a dobro vždycky nezvítězí"! Neexistuje film, v ktorom by bola absurdnosť a nezmyselnosť vojny vystihnutá plastickejšie a s takým drvivým dopadom na ľudské podvedomie. Ťažko stráviteľné, nervovo vysilujúce, presahujúce hranice ľudského chápania a predstavivosti, napriek tomu katarzné. Ponurou skleslosťou intoxikovaný film (ktorého výroba bola vojnou samotnou) je absurdnou variáciou drastickosti a beznádeje. Extrémna forma podania bola primeraná zámeru spodobniť fatálnu psychózu vojny, ktorej nesúvislý a extravagantný portrét spodobňujú všadeprítomé apokalyptické výjavy. Spôsob, s akým sa autor dokázal vyrovnať s Conradovou predlohou a nahradiť potrebnú vecnosť niečim nekonkrétnym, napriek tomu hlboko podprahovým, je obdivuhodný. Väčšina protivojnových filmov si ľubuje v zbesilom hrdinstve, nie je to však prípad "Apocalypse Now". Drsný pohľad do tváre vojnových hrôz a strohý naturalizmus, poňatý skôr ako pesimistický realizmus, nás zbavuje akýchkoľvek ilúzií o vojne. Majstrovské dielo, ktoré ide súvisle opísať slovami len veľmi ťažko, pripomína reportáž i prelud, je akčným dobrodružstvom, v ktorom sa odyssea hlavného hrdinu stáva filozofickou výpravou do hlbín vlastnej duše. Nemá ucelený dej, len surrealistické, totálnym "psychom" pretlakované epizódy, čo z neho nerobí obzvlášť príťažlivý film, avšak čas ho zaslúžene posvätil puncom kultovej legendy. ()

Robbi

Střípkové složení válečného filmu, nic víc. Opěvovaný Brando (s ohledem na okolnosti provázející jeho roli) je vlastně neviditelný, z přehlídky velkých jmen vlastně "boduje" jen Sheen. Apokalypsa možná s patřičně zvoleným jointem získá svou démonickou moc, umocněnou písní The End od Doors, ale jinak se v mém žebříčku válečných filmů určitě zařadí minimálně za Četu, Tábor tygrů, Stíhači na start či nově Smrt čeká všude. Hlavním problémem Apokalypsy je nejspíš fakt, že byla slavná ještě dřív, než se vůbec dostala na plátno. ()

Tiiso

Nějak mě uniklo že jsem zde měl v hodnocení 4 hvězdy. Asi přehmat. Protože tento snímek plně zasluhuje více než pět. Tak dokonale skloubit filmové umění a realistické prostředí jako je vietnamská džungle a reálné události jako je slavně neslavná válka tamtéž, se podařilo jen málo režisérům, pokud vůbec nějakému. Děj neskutečným způsobem graduje a každá scéna, která před vámi byla rozehrána a dokončena, připravuje prostor další, která je o stupeň dramatičtější a o stupeň šílenější. Společně s hlavní postavou se více a více noříme do nesmyslnosti válečné mašinérie a více a více cítíme její důsledek přímo ve svém srdci. Scény v hluboce vysunutých jednotkách, kde vládne takřka bezvládí, nebo ve francouzké rodině mě opravdu dlouho zůstávají v paměti. Perfektní ztvárnění, skvěle udržená atmosféra, herecké výkony na slušné úrovni a z technického hlediska výborný střih a na přepisu dvd úchvatný zvuk. A ještě poznámka k Duvalovi, toto je opravdu tvrdý a drsný důstojník jako vystřižený z armádní příručky. A naprosto brilantně zahraný. ()

winstonik

Takto to končí, keď máte stabilné ošatenie, stabilnú stravu, stabilnú zbraň a nestabilnú budúcnosť. A vôbec žiadnu kontrolu. Existuje iné východisko, ako vytvoriť si vlastné zákony podľa vlastných pravidiel? ()

astraal

Neskutečně hutná deprese která se s každou minutou prohlubuje. Takový je tento film. Neuvěřitelně drásající drsné drama. Z každého okamžiku je cítit bezmocnost a absurdita války ve Vietnamu. Nevím jestli si tenhle film budete pouštět ob týden. Já ho zasunul do přihrádky těch, které mi stačí vidět jednou za čas přestože mě naprosto uchvátil. Filmy jsou o zachování dojmů ne? Tak tady máte jeden pořádný dojem! (varování! nepouštět při prožívané depresi) jasných 5* ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu