3DD!3

Coppola svým zobrazením války ve Vietnamu dokázal ukázat všechny vlivy, které pomalu měnili obyčejné muže v šílené blázny. Temná aura vystavěná kolem plukovníka Waltera E. Kurtze je pohlcující a Coppolův styl v postupném odkrývání jeho osobnosti je dokonalý. Stejně tak je dokonalý i Marlon Brando, který svým herectvím strouhá lidskou podstatu až na samotnou dřeň. Martin Sheen jako kapitán Willard skvěle zachytil proměnu člověka poznamenaného válkou. Jeho dilema a neschopnost žít jako dříve. Dechberoucí zážitek. Mistrovské dílo. ()

berg.12

Válečné drama, které je však asi tak stejně válečné jako je "Vesmírná odyssea 2001" filmem o letech do vesmíru. Mohl bych říci, že film se ve své poslední třetině rozplyne v morálně-filozofickém oparu, stejně tak jako, že první dvě hodiny filmu jsou jen předehra pro závěrečné existenciální vyvrcholení. Ať si každý vybere sám. Dokonalá filmařina, která ale zejména na žánrově zaměřeného diváka klade už vyšší nároky. ()

Kaka

Film opředený legendami stejně, jako Vietnamská válka samotná. Nesmrtelná klasika a skutečný horror. ()

Lavran

Neuvěřitelně silný mystický zážitek, který mě provedl devíti kruhy Dantova Pekla. Společně s hrdinou jsem zažil - dá se říci na vlastní kůži - hrůzostrašnou odysseu lidskou bestialitou, úpadkem morálky a hodnot, filozofií války a šílenstvím, cestu, o které budu ještě dlouhé dny usilovně přemýšlet, pravděpodobně zcela bez výsledku. Jeden apokalyptický obraz střídá druhý, vše je nejisté. Za vším se skrývá obtížně dekódovatelná symbolika. Coppola konfrontuje chaos války a dnešního světa s nevšímavou divokostí přírody, s transcendentální povahou bytí a nebytí, nechává z podvědomí vyplout ty nejtemnější démony, strachy a touhy a halí vše do neproniknutelného rubáše grotesknosti a nepostižitelnosti kosmických mystérií. A co teprve ta forma! Kryptický, netradiční, depresivní, maniakální. ()

sud

Uuuuh. Musím si oddechnout pouze před malou chvílí jsem se z této jízdy vzpamatoval. "Apokalypsa" je tříhodinová a hodně dlouhá jízda napříč Mekongem a do hlubiny lidské duše. Hodně dlouhá, ovšem nikoli nudná. Již samý začátek je geniální - záběr na prales na který vrtulníky sypou napalm za zvuků Doorsáckého skvostu The End. Pak tu máme pološíleného kapitána Willarda, kterému schází bojiště, ožralého a pořezaného sklem v jeho hotelovém pokoji. Postupně se dostáváme k pasáži s náletem a surfováním, pak dále podél řeky až nakonec do Kurtzova tábora - skutečného Dantova pekla. Ovšem, je to vůbec tak? Francis Ford Coppola není žádný troškař a dokázal to, že každá scéna z filmu je silná a nezapomenutelná. Ať to byla pasáž s plukovníkem Kilgorem, kterého tak skvostně zahrál Robert Duvall, a jeho nekompromisní helikoptérový nálet za zvuků Wagnerovy Jízdy Valkýr, scéna na lodi, kdy Willard zastřelí umírající vietnamskou dívku, či Kurtzův tábor, vše je geniální. Kromě již zmíněného Duvalla svoji zřejmě životní roli podal Martin Sheen a vynikající byl samozřejmě i Marlon Brando coby plukovník Walter E. Kurtz. Režisér Coppola natočil dílo, které překročilo jakýkoli rámec filmového vyprávění minimálně ve své třídě. ()

Radko

Trošku mám problémy zhodnotiť toto dielo. V kine po zhliadnutiach kratšej verzie som bol nadšený - najmä po prvýkrát som sa z videného dlho spamätával, ochromený ohromnou vizuálnou stránkou a celkovým vyznením filmu-cesty priamo do pekla vietnamsko-kambodžskej džungle, a zároveň do duše hlavného hrdinu. S odstupom asi dvoch rokov to bolo poslabšie ale stále, veľmi pôsobivé. Tešil som sa na komplexné vychutnanie neskrátenej verzie. Výsledok: úvodná scéna podfarbená koncom od Doors zostala rovnako fascinujúca ako kedysi, rovnako bombardovanie a lá Wagner, no pomerne veľká časť sa zdĺhavo vliekla. A tak si myslím, že s témou vietnamskej vojny sa podľa mňa umelecky oveľa lepšie vyrovnal Michael Cimino v Lovcovi jeleňov, ktorý je ale viac dokonalou štúdiou vplyvu vojny na život obyčajných ľudí ako vojnovým filmom. Coppolov pokus je obrazovo opulentný, sú to farebné orgie, do dokonalosti mu niečo chýba. Skôr podivná halucinačná cesta ako silná výpoveď. ()

akisha

Zvláštní film, skoro až hypnoticky depresivní, sugestivní a nepříjemný, ale zároveň nepustí, přiková oči k obrazovce a vleze hluboko pod kůži. Kdo ho vyhledal kvůli Marlonovi (jako já), mohl by být zklamán (ale já nebyla), jelikož se tam zrovna nějak extrémně často nevyskytuje. Ale když už tam je, stojí to za to. Ty monology - nejen jeho, ale i Sheena - si pamatuju doteď. Perfektně zvládnutá a přiblížená psychologie člověka, kterému začne z války harašit v hlavě, ale přitom ho alespoň kouskem duše divák chápe a sympatizuje. On ale vedle Marlona i Sheen hraje skvěle a všichni ostatní herci taky, v paměti z nich utkví zřejmě hlavně šílenec Dennis Hopper. Apokalypsa je film pomalý, přemítavý a těžký, pochybuju, že je pro někoho příjemným zážitkem, ale nemůžu říct, že bych litovala zhlédnutí. A to díky silné myšlence a výpovědi, kterou sděluje. ()

Eddard

Apokalypsa. K tomuhle veledílu mám trošku zvláštní vztah - psal jsem seminární práci na téma srovnání Apokalypsy now a jeho volného předobrazu, Conrádovy legendární povídky Srdce temnoty. Seděl jsem zavřený na samotce na své koleji v Brně a dokola si tenhle film během noci pouštěl... dokážete si představit, co to s člověkem udělá? Začínal jsem mít nepříjemný pocit, že Kurtzovi rozumím a plně jsem chápal Willarda, který jen seděl a naslouchal opojným příběhům o dokonalosti lidské mysli, odproštěné od soucitu a ideálů prohnilé nízké morálky, která je nám stejnak jen podstrkována těmi, kteří ji sami nerespektují a dokáží rozpoutat takové peklo, jakým je válka zuřící všude kolem a pronikající jako duševní nemoc do myslí všech zůčastněných. Kdo je zrůda, kdo je šílený a je v příběhu nakonec někdo kdo není? Šílený je bezesporu pan Coppola, který dle mého názoru touhle příšerností překonal samotného Kmotra a hodil rukavici všem, kdo by se chtěli pokusit natočit válku ještě sugestivněji. Nikdo ji zatím nezvedl... samozřejmě se nabízí srovnání s ostatními špičakmi žánru - Stonovou Četou, Kubrickovou Full Metal Jacket či Lovcem Jelenů... každý z těhle filmů si však bere na zřetel trochu jiný aspekt války, tudíž konfrontace ani není zapotřebí. Přesto si myslím, že Apokalypsa čímsi ční i nad těmihle velikány. Dokonalost formy se snoubí s hloubkou námětu a strašně silnými hereckými výkony (minimalismem v podání Sheena a majestátností poloboha Branda)... 100% ()

Falko

S tymto filmom som mal v minulosti problem a to hlavne kvoli zaveru, ale nedavno som si ho zopakoval s verziou 196 minut a neolutoval som to. Tento film zobrazil skutocne peklo a nezmysel vojny, ktory znicil zivot mnohym ludom. _________ Marlon Brando - (Plukovník Walter E. Kurtz) +++ Martin Sheen - (Kapitán Benjamin L. Willard) +++ Robert Duvall - (Podplukovník Bill Kilgore) +++ Laurence Fishburne - (Tyrone ´Clean´ Miller) +++ Harrison Ford - (Plukovník Lucas) +++ Dennis Hopper - (Novinársky fotograf) +++ Scott Glenn - (Poručík Richard M. Colby) +++ Frederic Forrest - (Jay Hicks) +++ Sam Bottoms - (Lance B. Johnson) +++ Produkcia: Francis Ford Coppola +++ ()

castor

Každý z nás v sobě kus něčeho „zlého“ má. A kdo jednou překročí hranici lidskosti… Analýza traumatu z vietnamské války podle Francise Forda Coppoly není pro každého hlavně kvůli své mamutí délce (viděl jsem víc než tříhodinovou verzi). Kdysi příkladný plukovník Marlon Brando si v džungli vytvořil vlastní království s děsivou filosofií a kapitán Martin Sheen má krutého poloboha zlikvidovat. Cesta proti proudu řeky u vietnamsko-kambodžské hranice je zajímavá díky výpravě, hereckým výkonům i skvostné kameře Vittoria Storara, ovšem s vyvoláváním silných emocí a s nějakými zásadnějšími cejchy bych byl sakra opatrný. ()

ClintEastwood

Deprese. Těžká deprese. Snímek plný nezapomenutelných scén (neuvěřitelná je hned ta úvodní, kdy američtí vojáci shazují napalm a do toho zní píseň od skupiny The Doors) a vynikajících hereckých výkonů (Sheen, Duvall, Brando). Jeden z nejlepších filmů o Vietnamu, avšak kvůli skutečně dlouhé stopáži se občas dostaví i nějaká ta hlušší místa, což mi brání dát maximální hodnocení. Ale klasika to je, o tom žádná (Redux edice - 194 minut). ()

MM_Ramone

V roku 1979 natočil renomovaný americký režisér Francis Ford Coppola veľkolepú, vojnovú drámu "Apocalypse Now". Film voľne inšpirovaný poviedkou "Heart of Darkness" anglického spisovateľa poľského pôvodu Josepha Conrada je plnohodnotným umeleckým dielom. Získal dve sošky Oscara. Za zvuk a kameru. No a tá kamera, ktorú mal na starosti Vittorio Storaro, je teda vskutku úžastná. Dokonalá práca. Ja by som pridal tomuto snímku ešte minimálne jedného Oscara. Pre herca vo vedľajšej úlohe. Ocenenie pre skvelého Marlona Brando. Šialený plukovník Walter E. Kurtz bol v jeho podaní doslova mrazivo desivý. ***** ()

kulyk

Filmové zklamání desetiletí. Dá se přirovnat k ostřejšímu tripu. Nájezd jako svině, Morrison, absurditky, hravý plukas, co rád chytí svou ohnivou vlnu. Pak nějaká ta zadumaná vata, aby se nám děj stále více a více převaloval do halušek. Je zbytečné šádvelovat, jeden vytuší, co tím chtěl Kopule říci (a pokud ne, Matty to vcelku blbuvzdorně sepsal), a za dobrý úmysl zaslouží samozřejmě hudlana. Když však po tříhodinovém výletu přichází bolestivý dojezd, nezbývá než poznamenat, že tenhle matroš už vícekrát ne-e. Snad v šestnácti, to jsem byl takový artově zaměřený čuráček, co se rád poslouchal a pohazoval kolem sebe básně nebo morální imperativy, to bych byl asi nadšen. Já vůl však Apokalypsu odkládal. Říkal jsem si - vydrž, chlapče, až vyzraješ! No, tak jsem evidentně přezrál. ()

Niktorius

Hodnotím Redux verzi. Je opravdu zdlouhavá a některé scény jsou tam jaksi nastrčeny navíc (Francouzi), přičemž závěr filmu je rovněž velmi diskutabilní a je výsledkem spíše Coppolovy bezradnopsti, než geniality. Ale Apocalypse Now je geniální snad i ve svých chybách. Obrazová stránka je neskutečně krásná a působivá, zvuk špičkový, herecké výkony na jedničku a obsah hypnotický a tíživý. Brilantní UMĚLECKË dílo kombinující perfektní filmařinu s myšlenkově hlubokým, filozofickým obsahem. ()

Janchor

"In the tropics one must before everything keep calm," píše se v Coppolou volně adaptovaný předloze, ale zkuste si to, když se jmenujete Benjamin Willard a proti proudu řeky vás táhnou síly přesahující celuloid. ()

troufalka

Miluji vůni napalmu po ránu! ... ve Vietnamu se kupily sračky tak rychle, že jste potřebovali křídla, abyste se nad nima udrželi ... Ostřelování z vrtulníků a úžasné vlny k serfování ... A vůně napalmu ... ()

Spooner

Za to, že jsem tuhle klasiku s nepopsatelnou pekelnou atmosférou doteď, bych zasloužil probudit napalmem po ránu. ()

Davies182

Drsné válečné drama s nezapomenutelným Marlonem Brandonem a neohroženým Martinem Sheenem. Navzdory délce bez výraznějších hluchých scén. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu