Martinius

v poslednej dobe mam stastie na kvalitne predlohy a mizerne sfilmovania. coppolova apokalypsa sa tvari ako vysokohodnotny a originalny film, pritom nim vsak ani zdaleka nie je. predpokladam, ze kazdy sudny clovek, ktory cital conradovo temne srdce, len vyvrati oci a zaskuci "co bola toto za kravina?". posolstvo a temny pribeh conradovho romanu, ktory skvele vystihuje svoju dobu, je v apocalypse o sto rokov neskor usmevnym anachronizmom. uz len samotna plavba lodkou po rieke je v dobe parhodinoveho letu a zoskoku parasutistov dost velky fail, ktory ujo coppola asi prilis nedomyslel, kedze fical na LSD a pocital zlatych chrobakov na plafone. rovnako conradove drsne pomery v belgickom kongu a brutalne zotrocovanie domorodcov padli za obet akejsi slabomyselnej pobreznej estrade v case vietnamskej vojny. uzivatelia, co tu (podobne ako coppola zlatych chrobakov) vidia "zlo, ktore stelesnuje vojna", by sa mali prebrat z prefetovanej noci a pozastavit nad tym, ze conradov pribeh nema s vojnou nic do cinenia a ze tato je aj v apocalypse cisto ramcova. na zaklade coho je tu tzv. protivojnove posolstvo silne deformovane a diskutabilne. conradovo zlo sa prejavilo v psychopatii jedneho cloveka, o co sa dost nepresvedcivo snazil aj coppola. ale tym sa pointa totalne minula ucelu a divak vlastne ani nevedel, co pozera, pretoze reziser ani nevedel, co chcel natocit. okrem toho posobila vyse trojhodinova verzia ucinnejsie ako dvojita davka rohypnolu. chcem naspat zabity cas zivota! ()

ursinko

5.8.1996 som Apokalypsu videl v kine. Včera, 6.4.2013 som si ju pozrel znovu, doma, a úplne ma ten film dostal. Zmenil som hodnotenie z 3 * na 5 *. Prichytil som sa s ústami pootvorenými a nemohol som sa od obrazovky odtrhnúť. Martin Sheen, Marlon Brando, Robert Duvall...Keď si predstavím, čo za vznikom celého filmu je, aké problémy, šialenstvá, príde mi to absurdné ako celá vojna vo Vietname. ()

Johny303

Hodně jsem od filmu očekával, ale po shlédnutí jsem byl spíše zklamán. Téma je velice zajímavé, ale je to příliš dlouhé a místy nudné... Takže co se týká kultovních filmů z války ve Vietnamu, jednoznačně u mě vítězí Olověná vesta a Četa. ()

Emzet

“We train young men to drop fire on people, but their commanders won't allow them to write "fuck" on their airplanes because it's obscene!” Bývala doba (někdy na střední), kdy bych si Apokalypsu hodil do svých oblíbených filmů čistě z důvodů, že je to divný, dlouhý film, který mnoho lidí nemá rádo, ještě víc lidí jej nechápe a tak nějak obecně bych se tvářil jako “ten kdo prohlédl”, a že jsem veliký fík. Apokalypsa ale přitom dává smysl, mnohem víc, než by se mohlo zdát z reakcí lidí, kteří ji berou jako čisté ztělesnění špatného tripu (na takový post bych měl mnohem vhodnější kandidáty). Její filozofie i myšlenky tam skutečně jsou, někdy dokonce i přímo vyřčeny. Apokalypsa strhává veškeré pozlátko z války, z prachsprosté řezničiny, ze které jsme si udělali rutinu, bere nás na cestu zpět časem proti civilizaci, od moderních helikoptér až po mýtus z džungle, a klade nám otázku - pokud máme především páchat násilí - proč tady vůbec být. A co víc, klade tuto a spousty otázek bez sebemenšího příklonu k moralizování. Apokalypsa připomíná výlet do pekla; pekla o mnoho děsivějšího, že diváku připadá skoro na dosah. A samozřejmě na tom mají velkou zásluhu herci, kteří si sami leckdy při natáčení dost zkusili a je to na nich znát. Martin Sheen, Dennis Hopper i Marlon Brando právě zde prožili vrchol své kariéry. --------------- Kdyby nic, tak musím Apocalypse Now vyzdvihnout jako snímek, který je sám o sobě dost unikátním zážitkem; i přes veškerou snahu jsem příliš podobných filmů neviděl. Je to existenciální, tíživé drama, které je zasazeno do války, ale to ještě neznamená, že je válečné. Je to Coppolův majstrštyk, což je fér, vzhledem k tomu, že natáčení málem nepřežil. A pokud jste ještě Apokalypsu neviděli, upalujte honem tuhle mezeru zaplnit. Možná ten film budete nesnášet, ale jen tak na něj nezapomenete. [Redux verze]: Prodloužená verze stojí a padá se scénou na francouzské plantáži - tato dodává trochu více historického zasazení (tedy jsme si ještě o něco více jistí, že jsme ve Vietnamu, tedy pardon, v Indočíně) a trochu více filozofování a myšlenek, opět možná trochu více propojených konkrétně s válkou ve Vietnamu než zbytek filmu ("If tomorrow the Vietnamese are communists, they will be Vietnamese communists [...] You are fighting for the biggest nothing in history."). Pro někoho je tato scéna rušivá, uměle vsazená před vrchol filmu (setkání s Kurtzem), kazí tempo a kdesi cosi. Sám mám radši Redux, ale naprosto chápu preferenci původního sestřihu, protože vyznění se díky výše uvedenému citelně liší. ()

Santino7

Vojnová klasika so špičkovým obsadením a navyše režisérsky zastrešená Francisom F. Coppolom? Je len záhadou, prečo som sa k tomu dostal až teraz (hoci v pláne som to mal už oveľa dlhšie), no každopádne, nie je to to ten typ filmu, ktorý možno pozerať kedykoľvek a v hocijakom rozpoložení. Treba si nájsť vhodnú chvíľu (teda dosť dlhú chvíľu - ja osobne som mal možnosť pozrieť si režisérsky vyše trojhodinový zostrih a môžem ho len a len odporučiť, nemenil by som), zbystriť pozornosť a proste sa do toho len vrhnúť. O zvyšok sa už dozaista postará film samotný. Od estetického pôžitku (vskutku výnimočná vizuálna stránka, ktorá bola i náležite ocenená), cez hudbu, obsahovú stránku, dialógy, atmosféru, herecké výkony až po dajme tomu ústrednú myšlienku diela - všetko funguje výborne, nenašiel som absolútne žiaden rušivý element. Celá snímka plynula - a to i napriek dlhočíznej stopáži - naozaj v dokonalej atmosfére, žiadna nuda, poľavenie tempa, skrátka nič také. Možno iba ak trochu v závere, zhruba posledná polhodinka, na ktorú som bol paradoxne nabudený najviac (nakoľko sa konečne ukázal Marlon Brando), nebola presne taká, ako by som si predstavoval, avšak že by som jej mohol niečo konkrétne vytknúť, tak to rozhodne nie (asi mi len chýbal Sheenov lodný sprievod, členovia posádky, ktorých som si v priebehu filmu stihol obľúbiť). Vytknúť môžem jedine tak sám sebe to, že som si nezohnal verziu v originálnom znení ale s dabingom, a teda som si nemohol vychutnať všetky tie hlášky, dialógy a monológy v pôvodnom znení (čo ma najviac mrzelo práve pri Brandovi, keďže jeho prednes je nenapodobiteľný... ale taktiež i pri Duvallovi, ktorý sypal hlášky jednu za druhou). Každopádne filmom som nadšený, je to jedinečný vojnový opus, ktorý je absolútne právom považovaný za jeden z najlepších vojnových filmov vôbec. Fantastický zážitok, no a navyše som aj rád, že moje resty v rámci klasík vojnového žánru za posledný rok pomerne svižným tempom ubúdajú, tak nabudúce ma čaká a neminie snáď už len Čata, ktorú mám už zopár mesiacov starostlivo pripravenú v šuflíku. 100% ()

Illy

Lehký, veselý a hlavně optimistický film na nedělní odpoledne. Redux verze. 5/5...ale asi už to nikdy nechci vidět. ()

maty39

Kdysi před lety jsem viděl Apokalypsu poprvé. Dnes jsem se na ní po letech podíval znovu a poté jsem si pustil i redux verzi, kterou jsem nikdy před tím neviděl. Měl jsem z ní trochu strach. Už úvodní verze by se obešla minimálně bez jedné epizody a v prodloužené verzi jsou přidány dvě další. Apokalypsa je ve své podstatě road trip peklem vietnamské války a během cesty zažívá hlavní hrdina epizodická setkání. Během nich se vyvíjí postava a přesvědčení kapitána Willarda a jeho vztah k plukovníku Kutzovi se kterým se má setkat. Jednotlivá setkání mají rozdílnou úroveň - od geniálních (setkáním s plukovníkem Kilgorem a jeho kavalérií) až po ty zbytečné, které vysloveně zdržují a rozmělňují atmosféru (vystoupení zajíčků). Bohužel v redux verzi je poslední mnou zmíněná epizoda rozšířená ještě o jedno setkání a přidána jedna další epizoda na francouzské plantáži, která nemá k ději a postavám žádný vztah, pouze přidává politický komentář. Kdyby Coppola v redux verzi vystřihl epizodu se zajíčky, tak by jsme dostali naprosto geniální dvouhodinové dílo s neskutečnou hypnotickou atmosférou, výbornými postavami a geniální režii a hlavně s přímočarým tahem na branku bez zbytečného rozmělňování atmosféry. Pokud jste Apokalypsu nikdy neviděli, pak rozhodně je dobré začít kinoverzí, která je podle mě nejlepší. Pokud jste fanda kinoverze, pak si dejte redux verzi, ale podle mě budete koukat na horší film. PS: Martin Sheen je dokonalý. ()

crozet

Já se omezím jen na malého domácího rádce: Nesledujte tento film v televizi - tento film vaši televizi nejen že nemá rád, televize a zvláště konkrétní úroveň českého zpracování samotná tento film přímo zabíjí. Týká se to překladu, castingu dabingu i jeho režie.. Spolu s plukovníkem Kurtzem: "Hrůza..." ()

Hoe_Ba

Pořádně krvavý steaky, fanatická posedlost surfováním, prsatý holky padající z vrtulníku, spousta výbuchů a střílení, to jest šťavnatý blockbuster lvl americký wet dream. Parta chlapáckých vlastenců putujících nekonečně dlouho lodičkou napříč Bohem zapomenutým místem, kde za každým zákrutem řeky zlověstně čeká smrt ve všech podobách a nebezpečně zdrcující vlhkost vzduchu lze přirovnat jen ke zapocenému prdu. Ale ono to ve výsledku překvapivě fungovalo. Poctivá hollywoodská filmařina, úmorná délka vyvážena akcí, do toho očekávání spojené s krvavým kultem vyšinutého strýčka Branda, který pro mě svou krásně nevyzpytatelně meditativní přítomností a rozměrem představoval jakési spojení Budhy a panáčka Michelin, no a jako perlička Martin Sheen ve slipech, který se v zatuchlosti vlastní hlavy snaží přeprat zrcadlo, co víc si od Američanů v nejzbytečnějším konfliktu novodobých dějin jen přát. ()

husokachna

Jsou filmy, které jsem neviděl a měl bych a trochu se za to stydím. Pak se ale stane to, že se nějaká stará pecka dostane znovu do kin a já jsem nakonec rád, že jsem ji ještě neviděl. To se stalo i u Apokalypsy a já si tak mohl poprvé užít její monstrozitu na velkým plátně a naplno. A že je na co koukat. V podstatě komorní příběh jedné cesty peklem do náruče šílenství, který obklopuje režijní megalomanie. Je to neskutečnej film, nepříjemnej film, kterej vás vtáhne a ždíme téměř po celou svou tříhodinovou stopáž (viděl jsem final cut) a háže po vás výjevy jako z apokalypsy ;-). A i když bych měl výhrady ke zvláštní "francouzské" části a k uspěchanosti konce (kde je i z hotového tvaru patrné, jak to tam Brando musel mrvit), nemůžu než dát plný počet uřezaných hlav. Zvlášť v kontextu s tím, jak se velkofilmy dělají dnes. ()

Klajnik

"Možná můžete ve stejný moment válku milovat i nenávidět, ale někdy se tyto pocity střídají tak rychle, až vás společně roztočili ve stroboskopickém kolo k vrcholku, dokud jste nebyli doslova sjetí válkou." A přesně takoví se vojáci zdají být - sjetí válkou. Intenzivní prožitky válečné absurdity a násilí, jež jdou proti zvykům, pravidlům i logice všeho civilizovaného světa, kombinované s urputnou snahou ulevit si od toho marasmu oddáváním se něčemu, co vojáci důvěrně znají ze svého domova, způsobovalo, že se vojáci dostávali do zešílenvšího stavu, z něhož nebyla cesta zpět. Jak říká na začátku filmu kapitán Willard: "Saigon, shit. I'm still only in Saigon. Every time I think I'm going to wake up back in the jungle... I hardly said a word to my wife until I said 'yes' to a divorce. When I was here I wanted to be there. When I was there, all I could think of was getting back into the jungle." Když protagonista setká s exentrickým plukovníkem Kilgorem (vševypovídající jméno), všimne si, že se plukovník snaží přinést malý kousek Ameriky do džungle. Ostatně na vietnamskou vesnici zaútočí až tehdy, kdy se dozví, že tam jsou dvoumetrové vlny, na kterých pujde skvěle surfovat. Jemu to možná pomáhá, ale vojákům to, zdá se, nepomáhá. Jenom se jim víc stýská po domově. Později Willard pronese, že se už jednou vrátil zpět a tak tedy ví, že pro ně už žádný domov neexistuje... Jak rovněž ukazuje pátý díl Ramba - Můžeš dostat chlapa z války, ale nikdy nedostaneš válku z chlapa. Willardovo cílem mise je vyhledat bývalého prominentního plukovníka Kurtze, nyní zběha, jež někde hluboko v srdci džungle vede s pomocí domorodců, kteří ho uctívají jako boha, válku proti všem. Oficiálně je obviněn z vraždy, ale ve skutečnosti svým duševním obratem poukazuje na zhovadilost celé této války i na falešnost morálky, kterou establishment zastává. Kurtz byl schopen, jakožto vysoce inteligentní individuum, prohlédnout celou tu frašku a aby se sebou mohl nadále žít s konzistencí sobě vlastní, tak nemohl jinak než se vzdát onoho civilizovaného pozlátka a znovuzhmotnit v sobě barbara, který čeká za bodem zlomu každého muže. Proto je Apocalypse Now existenciálním filmem - nikoli pouze protiválečným. Válka totiž odlidšťuje a to nikoli pouze vojáky od nepřítele, ale i od ostatních lidí (jak je možno viděti v případě protagonisty, který se od spolubojovníků poměrně distancuje a přítele má jen v alkoholu), tak v konečném důsledku od sebe samého. Mlčenlivý Willard provází diváka válečným peklem, které divákovi dává pochopit něco podstatného z celkové šíře tohoto konfliktu. Apokalypsa je krásně zpracovanej, zábavnej, obsahově bohatej a obohacující film. Velké a vzácné dílo, to vskutku ano. Prvně jsem ho viděl asi ve svých 17 letech, ale tenkrát ho ještě nedocenil. K tomu došlo až nyní, v mých 24 letech, když jsem se na Redux (196min) verzi podíval podruhé. --- NEGATIVA: Je však pravdou, že film je to poněkud táhlý, což je podle George Lucase (viz. Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse) zapříčiněno tím, že Coppola často tvoří za pochodu: Nemá naplánovaný každý záběr, přepisuje scénář, vymýšlí celé nové sekvence, prostě toho mnoho hledá přímo na place, čož prý vede k tomu, že film nedokáže tak zdařile držet divákovi pozornost a bavit tak, jak by si Coppola možná přál. Sám totiž říkal, že do filmu chtěl dát akci i humor, aby si na film vyšlo co možná nejvíc lidí. Osobně jsem názoru, že dějově to mohlo mít větší tah na branku. Prvních 50 minut je vyloženě nářez, ale pak už to takovej tah na branku nemá. Postavy se plaví po řece směr srdce džungle, ale ani jedna z nich nedokáže přirůst divákovi k srdci. Protagonista je takovej tichej, do sebe uzavřenej - divák si ho nemá oblíbit -spíše má spolu s ním být provázen oním válečným peklem. Další 4 vojáci nemají vykresleno mnoho osobnosti a protagonista s nimi moc neinteraguje. Není ideální, když divák musí věnovat čas filmu, jehož postavy ho vlastně ani moc nebaví/nezajímají. Když pak některá z postav zemře, divákovi na tom ani nezáleží. Tahle plavba 5 vojáků trvá v theatrical verzi zhruba 60 min a v redux verzi minut 100. Když se tedy stříhalo, stříhalo se právě odsud. Běh plavby postavy občas vstoupí na pevninu a svědky nějaké epizodky, která by ideálně měla nastínit/reflektovat postavám i divákovi další rozměr celého konfliktu. Tyto sekvence však nemají takový dějový ráz, jaký by byl žádoucí. Ve výsledku to však vypadá tak, že postavy někam doplují, vystoupí na pevninu, zjistí, že se bojuje o nějaký most, na kterém nikomu nezáleží, načež se postavy opět nalodí a pluje se dál. tyto sekvence nejsou zbytečné, protože mají výpovědní hodnotu, ale podle mého mohly být silněji vystavěné, obsažnější a více strhující. Potenciál byl zkrátka vyšší. Též dává rozum, že právě tato prostřední část by měla být tou, která to celé drží pohromadě: Postavy by měly po dílčích částech přicházet na to, na co přišel samotný "záporák" Kurtz (který byl dost inteligentní na to, aby se mohl zcvoknout) a předznamenávat tak to, co by na konci mělo už jen sepnout. V theatrical verzi mi ale přijde, že se postavy plaví příliš krátký čas a zdá se tak, že se cíl mají docela po ruce, což není dojem, který by měl být vzbuzen. Redux verze se tomuto nešvaru docela vyhnula, avšak obsahuje nezáživné sekvence, které příběhu ani postavám moc nepřidávají. Ani jedno není ideální. Režisér může něco hledat až na place, ale asi by to neměl být vyloženě scénář - kord když se jedná o dílo, které aspiruje na to mít vysokou výpovědní hodnotu. Nejvážnější vadou filmu jest, že nemá lépe vystavěnou dramatickou strukturu a duchaplnější postavy (trio Willard, Kurtz a Kilgore však fungují). Přesto se nejedná o film, který lze označit za nudný nebo bezobsažný. Coppolovi se z toho produkčního pekla podařilo vyjít s velmi kvalitním a významným filmem. Kdyby se mu však podařilo vyhnout se oněm výše zmíněným nedostatkům, tak bych mě Apokalypsa strhla už při prvním shlédnutí. Dokonalé dílo jako třeba Klub Rváčů to však není - Fincherův Fight Club dokáže podat o něčem jiném stejné (nebo větší) množství informací i přes kratší stopáž a ještě zvládá být po celou dobu neuvěřitelně zábavný a strhující. To jen tak pro srovnání. () (méně) (více)

Honza dAve

Tento psychologický i psychedelický válečný thriller tvoří spolu s Olověnou vestou asi nejlepší dva filmy, které kdy byly o vietnamské válce natočeny. Může na první pohled vypadat až nereálně, ale kdoví, kolik guerillových oddílů Američané vycvičili z pohraničních horalů, kolik francouzských rodin mohlo opravdu přežívat na kambodžské hranici a kolik měla kavalerie šílených plukovníků zblázněných do Wagnera a surfování a na kolik posádek se "zapomnělo" při ústupu či evakuaci ... . Při koukání na Apokalypsu člověka mrazí v zádech a ani po titulcích to rozhodně ještě na několik dní nepřestane. Perfektní film, perfektní muzika, dechberoucí scény mající ambice strašit vás ve snu. Možná jeden z nejlepších filmů vůbec. ()

Block

Jednou mi jeden můj kamarád vrátil DVD s filmem Apokalypsa, že to po 20 minutách vypnul, protože to prý byla hrozná nuda. Od té doby jsem mu nic nepůjčil :-) Asi nejlepší film poslední čtvrtiny 20. století je samozřejmě více než pouhý válečný film. Je to podobenství o lidské duši perfektně zabalené do "atraktivního" balení vietnamské války. Brando je tu jako sládká třešnička na hodně chutném dortu. ()

jarvis

jedna dlouuuuhá nuda. kdybych nečetla Heart of Darkness (které bylo i tak dost otřesné, pořád dokola omílalo motiv "temnoty" a celkově se špatně četlo), vůbec bych nechápala, o co tu jde (jasně, o válku, ale proč pořád hledají nějakého papaláše?:)). i když... knížka měla aspoň trochu smysl, popisovala zvěrstva na černoších v nitru Afriky. tady jsem se neubránila pocitu, že prostě vzali celkem známý příběh a naroubovali na něj aktuální motiv Vietnamu ()

strangercz

Redux verze mi přišla až moc dlouhá ale i tak je to naprosto odlišnej válečnej film od všeho co sem viděl. Naprosto uchvátné scény se skvělýma hercema Prostě se musí vidět Ale přes tu délku musím dát jen 4* až uvidím někdy kratší verzi asi dám za 5* ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu