Misie (TV film)

Česko, 1994, 66 min

Pavel Háša

Portugalský prozaik José Maria Ferreira de Castro (1898 – 1974), jeden z nejvýraznějších představitelů soudobého neorealismu, nabízí ve své povídce A Missão (Misie) zajímavý konflikt strachu, odpovědnosti a lidského svědomí. Tím, že nositeli těchto kontroverzí jsou příslušníci francouzského církevního řádu se zároveň obnažují i základní principy víry a nedotknutelnost vlastního přesvědčení. Výběr hereckých představitelů, z nichž lze připomenout alespoň vynikajícího Borise Rösnera, Petra Kostku nebo Jaroslava Satoranského, nenápadně souzní s celkovým pojetím této skromné televizní inscenace.(11.1.2018)

Myslím, že téhle inscenaci takovýhle malý formát prospěl a taky by to asi bylo dost zajímavé divadelní zpracování (pokud je a já o tom nevím, tak se omlouvám) Hlavní pozornost na sebe zcela zasloužené strhává Boris Rösner, Jaroslav Satoranský vedle něk působí jen lehounce nevýrazně.(14.4.2004)