Janek nad Janky (TV film)

Pohádka

Česko, 2003, 58 min

O "Jankovi nad Janky" jsem v životě neslyšel (tak jako o většině nových televizních pohádek) a musím říct, že Česká televize mě příjemně překvapila. Nijak originální příběh je totiž vyšperkovaný naprosto skvělými hereckými výkony od nichž se odvíjí i specifický humor...a hlavní trumfy na stůl vynáší samozřejmě Pavel Liška. Sice ho jinak v oblibě moc nemám, ale v této pohádce mě naprosto odzbrojil.(3.2.2006)

Nechápu ty negativní komentáře. Ta pohádka je dobrá, má symboliku a Pavel Liška jako Janek nemá chybu (pravda, všichni ostatní herci tu působí jako amatéři, což ale dítě nepozná). Zobrazení čaroděje bylo velmi působivé. Není pravda, že tento příběh děti nezaujme, naopak. Pro zajímavost: pro zpustlý zámek byl využit areál skutečně zpustlého zámku v Jaroslavicích na Znojemsku. Kostelík u hřbitova byla zřejmě gotická kaple u hradu Veveří (?), pokud se nepletu...(15.5.2011)

Hodně zvláštní pohádka. Námět tradiční, ale zpracování snad až moc moderní. Najdou se ozvěny hororových pohádek např. Deváté srdce nebo O Janovi a jeho podivuhodném příteli, také humor, místy trošku trapný, místy v duchu recese. Janek čůrá, čistí si zuby prstem, kloktá a je opravdový janek, na což se Liška fakt hodil. Rozporuplné, ale odpad to určitě není.(15.5.2011)

• Karlos80

Opravdu úlet, děs a bída nejen po scénaristické stránce, vše začalo už obsazením Pavla Lišky do hlavní role Janka. Ať si hraje v Idiotech, Pupendech, Štěstích všech druhů, ale do pohádky ho páni scénáristé a režiséři vážně nedávejte. Liška sice hraje originálně, ale tak trochu pořád stejně a hlavně sám sebe, což v tomto žánru nepřichází v úvahu..Jan Pecha jako pan král byl také slabý..To se zas jednou ČT takhle jednou v neděli po obědě touto ne-(moderní) pohádkou vyznamenala.(25.11.2007)

• Compadre

Pohádka Janek nad Janky má tak klasický děj, že by jeden řekl, že se ani nemá cenu na to dívat, protože něco podobného už desetkrát viděl někde jinde a navíc líp. Ale to by byla přátelé ukrutná chyba! Svědky toho, že v pohádce zlomyslný král opije nějakýho "hloupýho"Honzu jsme byly všichni hodněkrát, ale tady je to zase trochu jiné - král Jan Pecha chlastá s Jankem úplně naférovku a neustále chlastačku pohání neustálým "popojedem!" a Janek se svými upřímnými pohádkovými hláškami je taky něco extra ("kdybych já byl král, tak bych nařídil, aby byli všichni v království šťastní, a kdo by nebyl, tak toho bych normálně zlískal..")...celkový dojem vyhlíží tak, že pohádka byla spatlaná doslova na koleni a to ještě hodně ztuha. Ale že je to sranda, to se musí uznat.(29.12.2007)