Janek nad Janky (TV film)

Pohádka

Česko, 2003, 58 min

• aiv

Pohádka o zakletém království a Liška v hlavní roli. děs. myslím, že ten člověk není ani schopen dát dokupy delší větu. jeho vyjadřování = ožralý buran. Nechápu, jak mohl režisér zvolit tohoto herce. navíc vlastně celou dobu nevíte o čem pohádka vlastně je. Divná. nemohu dát hvězdu ani za jednu věc. Jídlo-nejídlo, nechápu co to znamenalo. Nic mne na filmu nepobavilo, jsem sice dospělá, ale myslím, že pro děti to musí být pořádný šok.(5.1.2014)

• Compadre

Pohádka Janek nad Janky má tak klasický děj, že by jeden řekl, že se ani nemá cenu na to dívat, protože něco podobného už desetkrát viděl někde jinde a navíc líp. Ale to by byla přátelé ukrutná chyba! Svědky toho, že v pohádce zlomyslný král opije nějakýho "hloupýho"Honzu jsme byly všichni hodněkrát, ale tady je to zase trochu jiné - král Jan Pecha chlastá s Jankem úplně naférovku a neustále chlastačku pohání neustálým "popojedem!" a Janek se svými upřímnými pohádkovými hláškami je taky něco extra ("kdybych já byl král, tak bych nařídil, aby byli všichni v království šťastní, a kdo by nebyl, tak toho bych normálně zlískal..")...celkový dojem vyhlíží tak, že pohádka byla spatlaná doslova na koleni a to ještě hodně ztuha. Ale že je to sranda, to se musí uznat.(29.12.2007)

• Jezinka.Jezinka

Když se vám, pánové, už stane, že si ráno u keře načůráte na ruce, tak si to aspoň neutírejte do košile. Princezně tedy to, že Janek páchl močí, zjevně nevadilo, ale ona byla traumatizovaná z pobytu u divnookého čaroděje. Modernizace pohádek mi nevadí, ale nutit na kolo i stařičkého krále mi připadalo kruté.(15.5.2011)

Hodně zvláštní pohádka. Námět tradiční, ale zpracování snad až moc moderní. Najdou se ozvěny hororových pohádek např. Deváté srdce nebo O Janovi a jeho podivuhodném příteli, také humor, místy trošku trapný, místy v duchu recese. Janek čůrá, čistí si zuby prstem, kloktá a je opravdový janek, na což se Liška fakt hodil. Rozporuplné, ale odpad to určitě není.(15.5.2011)

O "Jankovi nad Janky" jsem v životě neslyšel (tak jako o většině nových televizních pohádek) a musím říct, že Česká televize mě příjemně překvapila. Nijak originální příběh je totiž vyšperkovaný naprosto skvělými hereckými výkony od nichž se odvíjí i specifický humor...a hlavní trumfy na stůl vynáší samozřejmě Pavel Liška. Sice ho jinak v oblibě moc nemám, ale v této pohádce mě naprosto odzbrojil.(3.2.2006)