Devítiletý chlapec dešifroval přísně tajný kod Mercury a stává se vysoce nepohodlným svědkem. Geniálně nadaného, ale autistického chlapce dostal za úkol ochránit agent FBI Bruce Willis. Brzy se i on dostává do konfliktu se zájmy vlády. Celkem solidně vystavěnému příběhu chybí nějaký ten moment překvapení.(11.11.2009)

• McMastamind

Vždycky nesnášim, když po pěti minutách trvání filmu dopředu odhadnu, jak dopadne. A nejvíc nesnášim, když mam pak pravdu. A taky nenávidim hraní na city pomocí postiženého malého kluka, když navíc autoři snímku vyděli definici autismu maximálně za jízdy ve vlaku cestou na plac. Když k tomu přičteme, že všechny ženské postavy byly ošklivé jako noc, zbývá otázka: Proč jsem to já kokot dokoukával?! Film opravdu nehodný faktu, že v závěrečných titulkách probleskne jméno Bruce Willis.(25.11.2012)

Filmy tohohle typu nesleduju často, takže si netroufám říct, že už to tu x-krát bylo. Mě to bavilo. Dobře napsaný scénář, gradující příběh. A i když Baldwinova role je nechutně záporná, nakonec i on měl svou pravdu, jeho argumenty měly logiku a v některých momentech mě bavil víc než Willisova póza spasitele světa. Hezky zahraná vedlejší role Stacey, náhodně odchycené ženy v knajpě.(19.2.2012)

• tron

„Videli ste priveľa dielov Odpadlíka.“ Ďalší z Willisových vtedajších pokusov o odstránenie akcie zo svoje filmografie a (pomerne márne) zatlačenie na vážne herectvo (Stav ohrozenia, Posledný ostáva, relatívne Šakal). Poriadne mu toto vyšlo snáď len v Šiestom zmysle a v 12 Opiciach. V Merkúre ho vcelku bez problémov prehral 12-ročný Miko Hughes z Cintorína zvieratiek. Zápletka o skrachovanom agentovi terminátorovsky (haha) chrániacom autistického chlapca vôbec nie je zlá. Všetko ostatné zlé je. Merkúr zaváňa všetkými atribútmi podpriemerného televízneho trileru, vlastne skôr kriminálky. Fádna, unavené réžia, zbedačené herecké výkony v čele s ústredným zloduchom v mimoriadne sterilnom podaní Aleca Baldwina a akcia tu takmer nie je a to, čo tu je, nestojí za nič. Videl som to v leto deväťdesiatosem v kine a trpel som. Veľmi som trpel. Kino Považan NMnV 1998(26.10.2004)

Art zažil stresující situaci v akci a vybouchl, díky tomu byl sesazen a dělá pro FBI jen odposlouchávání, náhle je však povolán pro nalezení malého Simona. Simon je autista, který má rád hlavolamy a jeho dětský mozek dokáže rozšifrovat kódovací šifru Mercury, která má být nejlepší ochranou na světě pro všechny agenty. Art musí Simona pochopit a myslet jako on, musí se stát jeho přítelem. Výborný thriller s kouskem citu. Miko Hughes jako autista výborný ve své roli.(7.10.2010)

• - Film se pozoruhodně podobá události, která byla zveřejněna v prosinci 2009. V prosinci 1955 rozjel Sears Roebuck v novinách reklamu, která tvrdila, že zobrazuje telefonní číslo na Santu Clause. Bohužel se při tisku spletli o jednu číslici, a tak telefonní číslo nevedlo na Searse, ale na přísně tajnou linku CONADu - Continental Air Defene Command (velitelství vnitrozemské vzdušné obrany). Když plukovník Harry Shoup, vedoucí operací, zvedl telefon, čekal, že uslyší zprávy o řízených střelách, místo toho po něm dítě požadovalo, aby mu předal Santu. Tento telefonát skončil plačícím dítětem a vztekajícím se Shoupem, nakonec ale Shoup začal dalším volajícím dětem tvrdit, že Santa je zrovna na vyjížďce po noční obloze. Další rok CONAD nabídl nové, tentokrát už ne utajené, telefonní číslo, na které mohly děti volat. (HappySmile)

• - Bruce Willis získal za roli Jeffriese Zlatou malinu v kategorii nejhorší herec. (Terva)

• - Ačkoliv je v titulcích uveden John Barry jako autor hudby, byly jeho skladby z větší části nahrazeny hudbou Cartera Burwella, protože producenti nebyli s Barryho prací spokojeni. Ovšem na soundtracku je pouze hudba Johna Barryho. (Locksley)