Šifrovací kód americké vlády prolomí devítileté dítě. Boj o jeho život začíná… Agent FBI Art Jeffries (Bruce Willis), který má kvůli vzpurné povaze časté konflikty s nadřízenými, dostane jednoho dne za úkol ochránit devítiletého chlapce, postiženého autismem. Malý Simon Lynch (Miko Hughes) totiž rozluštil šifrovací jazyk Mercury, který používá Národní bezpečnostní agentura pro komunikaci s agenty v zahraničí a jehož testovací ukázka byla vložena do časopisu s rébusy. Chlapec, na rozdíl od svých rodičů, jen náhodou unikl profesionálnímu zabijákovi, kterého na něj poslal šéf NBA Nick Kudrow (Alec Baldwin). Jeffries jen postupně odhaluje, jaké je pozadí celého případu. Ale zvládat psychicky postiženého chlapce je snad ještě obtížnější než čelit profesionálním zabijákům… (Česká televize)

Trailer

Dever

Soundtrack John Barry: 1. The Story Begins... ,2. Simon's Theme ,3. The Puzzle ,4. Barrell Kills Parent ,5. Looking For Simon ,6. Meeting With Kudrow ,7. The Train Search-Art & Simon ,8. Simon Is Going Home ,9. Rooftop Arrival ,10. Simon On The Edge-Death Of Kudrow ,11. I'm A Friend Of Simon's ,12. The Story Ends... ()

Isherwood

Z období, kdy to Bruce Willis zkoušel s dětmi (myslím tím samozřejmě jako s filmovými partnery) je Mercury jednoznačně nejslabší. To co jej dělá špatným není ani to, že by byl špatně udělaný, ale spíše fakt, že nemá co nabídnout. Otřepaný scénář si jede podle osvědčených lajen, ve kterém jde o to, aby mohl vyniknout hlavní hrdina, s jehož charakterem si taky tvůrci mohli více pohrát, protože na Willisův herecký standart se dá napasovat rozhodně víc, než jenom zakomplexovaný agent FBI, který dostal podřadnou práci. A aby stranu „těch zlých“ zastupovali pouze dva lidé, asi taky nebude to pravé, zvláště při bližším přihlédnutí k Alecu Baldwinovi, který se do své role vůbec nehodí. A malý autista? Absolutně nevyužitá postava, která slouží pouze jako záminka pro to, aby se jeho ochránce občas mohl pořádně naštvat a dát padouchům pořádně do huby. Ať na to tedy nahlížím z jakékoliv strany, nenapadá mě nic, proč bych se měl na Mercury někdy podívat znovu. Jak jsem avizoval už na začátku, ten film nemá co nabídnout. ()

dobytek

Autistický dítě bylo na odstřel od první do poslední minuty a Brus Vyliž tentokrát teda nic moc. Hvězdu dám snad akorát za to, že se ve filmu objevila trojice mých oblíbených herců (Peter Stormare, John Carroll Lynch a Richard Riehle). Bohužel moc prostoru ani jeden z nich nedostal. Tento film mi unikal přes 20 let a klidně jsem si ho mohl nechat unikat až do smrti. ()

T2

Rozpočet $60miliónovTržby USA $32,935,289Tržby Celosvetovo $93,107,289║ Film ponúka pútavú konšpiračnú tému, v podstate ide o takého o niečo slabšieho predchodcu Verejného nepriateľa. Herci na čele s Brucom Willisom hrajú slušne, dej ma dobrý spád, nenudí, možno skúsenejší režisér by z toho vyžmýkal viac, lebo Harold Becker je skôr rutinér, než nejaký talent čo by dokázal ponúkať nadštandartne prepracovaný film. /videl v kine: 70%/ ()

tron

„Videli ste priveľa dielov Odpadlíka.“ Ďalší z Willisových vtedajších pokusov o odstránenie akcie zo svoje filmografie a (pomerne márne) zatlačenie na vážne herectvo (Stav ohrozenia, Posledný ostáva, relatívne Šakal). Poriadne mu toto vyšlo snáď len v Šiestom zmysle a v 12 Opiciach. V Merkúre ho vcelku bez problémov prehral 12-ročný Miko Hughes z Cintorína zvieratiek. Zápletka o skrachovanom agentovi, ktorý po vzore T-800 chráni (tentokrát autistického) chlapca vôbec nie je zlá; naopak - je to konbcept, ktorý mám ja osobne veľmi rád (kopec nepriateľov, slabá obeť a jej veľmi silný a schopný ochranca). Všetko ostatné áno. Merkúr zaváňa všetkými atribútmi podpriemerného televízneho trileru, vlastne skôr kriminálky. Fádna, unavené réžia, zbedačené herecké výkony v čele s ústredným zloduchom v mimoriadne sterilnom podaní Aleca Baldwina a akcia tu takmer nie je a to, čo tu je, nestojí za nič. Videl som to v leto deväťdesiatosem v kine a trpel som. Veľmi som trpel. Kino Považan NMnV 1998 ()

• Snímek byl natočen na motivy románu "Simple Simon", který napsal Ryne Douglas Pearson. (Terva)
  • Miko Hughes získal za roli Simona Lynche cenu Young Artist v kategorii nejlepší výkon v celovečerním filmu pro mladého herce. (Terva)
  • Film se pozoruhodně podobá události, která byla zveřejněna v prosinci 2009. V prosinci 1955 rozjel Sears Roebuck v novinách reklamu, která tvrdila, že zobrazuje telefonní číslo na Santu Clause. Bohužel se při tisku spletli o jednu číslici, a tak telefonní číslo nevedlo na Searse, ale na přísně tajnou linku CONADu - Continental Air Defene Command (velitelství vnitrozemské vzdušné obrany). Když plukovník Harry Shoup, vedoucí operací, zvedl telefon, čekal, že uslyší zprávy o řízených střelách, místo toho po něm dítě požadovalo, aby mu předal Santu. Tento telefonát skončil plačícím dítětem a vztekajícím se Shoupem, nakonec ale Shoup začal dalším volajícím dětem tvrdit, že Santa je zrovna na vyjížďce po noční obloze. Další rok CONAD nabídl nové, tentokrát už ne utajené, telefonní číslo, na které mohly děti volat. (HappySmile)