Mercury

Mercury Rising

Merkúr

Akční / Drama / Thriller

USA, 1998, 108 min

Štandartný thriller, ktorý rozhodne vo Willisovej filmografii nijako nevynikne, ale v podstate si *** zaslúži. Remeselne je dobre odvedený, Baldwina nemusím, ale v tomto filme ma zvlášť neoslnil ani Willis, inak sa mi to celkom páčilo, film mal pár napínavých miest, takže prvýkrát som sa nenudil a druhýkrát to už pozerať ani netreba.(18.8.2007)

• Anderton

Slovenský dabing k tomuto skrz naskrz priemernému filmu bol príšerný. Nemám na mysli hlasy hercov, ktoré poznáme, ale neuveriteľne uvrešťaný dabing dieťaťa. Film som v originále nikdy nevidel, takže našim hercom možno krivdím, pokiaľ je to také aj v angličtine, tak si film tie dve hviezdy zaslúži. Skutočne tu nie je nič, čo by sa vymykalo pojmu prevarené klišé.(4.10.2012)

Zcela průměrný thriller, který vyniká jedině obsazením Bruce Willise (nebýt jeho v hlavní roli, nevím, zda bych film dokoukal) a výborným výkonem Miko Hughese, jehož um ale kazí uječený dabing. Film je okouzlen moderní technologií, takže asi proto vydává při luštění šifry mozek Simona zvuk počítače. Děj je jednoduchý, s několika hloupými momenty, ale celkem ubíhá. Čili když se vrátím na začátek, jedná se o průměrný film s dobrým obsazením.(11.1.2015)

Nebylo to nijak světoborné, ale taky to nebyla zas až taková katastrofa. Trochu mi dělalo problém zorientovat se v amerických institucích - nikdy jsem nepochopil rozdíl mezi CIA a FBI, natožpak NBA a fakt nechápu, jaktože NBA je víc než FBI. Ten kluk mi byl docela dost nesympatickej, asi po půl hodině to jeho pořvávání "Ty jsi cizí" lezlo pod kůži. Celkově ale jako celek docela povedený thriller.(24.12.2009)

Filmy tohohle typu nesleduju často, takže si netroufám říct, že už to tu x-krát bylo. Mě to bavilo. Dobře napsaný scénář, gradující příběh. A i když Baldwinova role je nechutně záporná, nakonec i on měl svou pravdu, jeho argumenty měly logiku a v některých momentech mě bavil víc než Willisova póza spasitele světa. Hezky zahraná vedlejší role Stacey, náhodně odchycené ženy v knajpě.(19.2.2012)

• - Miko Hughes získal za roli Simona Lynche cenu Young Artist v kategorii nejlepší výkon v celovečerním filmu pro mladého herce. (Terva)

• - Snímek byl natočen na motivy románu "Simple Simon", který napsal Ryne Douglas Pearson. (Terva)

• - Film se pozoruhodně podobá události, která byla zveřejněna v prosinci 2009. V prosinci 1955 rozjel Sears Roebuck v novinách reklamu, která tvrdila, že zobrazuje telefonní číslo na Santu Clause. Bohužel se při tisku spletli o jednu číslici, a tak telefonní číslo nevedlo na Searse, ale na přísně tajnou linku CONADu - Continental Air Defene Command (velitelství vnitrozemské vzdušné obrany). Když plukovník Harry Shoup, vedoucí operací, zvedl telefon, čekal, že uslyší zprávy o řízených střelách, místo toho po něm dítě požadovalo, aby mu předal Santu. Tento telefonát skončil plačícím dítětem a vztekajícím se Shoupem, nakonec ale Shoup začal dalším volajícím dětem tvrdit, že Santa je zrovna na vyjížďce po noční obloze. Další rok CONAD nabídl nové, tentokrát už ne utajené, telefonní číslo, na které mohly děti volat. (HappySmile)