Šňup

Spun

Komedie / Krimi / Drama

USA / Švédsko, 2002, 100 min

Klipová záležitosť, ktorá vás buď chytí, alebo odradí. Ak je Aronofského Rekviem za sen naozaj zabijácky "štof" , ktorý vás rozdrtí, toto je taký ľahučký "jointík". Jednu hviezdičku navyše pridávam za posledné minúty filmu, kedy celé to zbesilé tempo stíchne - až doslova zaspí - a vám docvakne, že zasa až taká sranda to nebola.(23.10.2006)

• sepp

Moc scen zobrazujicich snupani a snahy zaujmout americke divactvo a malo skutecneho deje ci nejakych poburucjicich situaci. A ty vylety do stavu fetacke vymastenosti taktez nejdou srovnavat s Trainspottingem a Human Traffic. Eric Roberts ve sve miniroli jako vzdy uzasny, ostatni prumerna az podprumerna sed.(4.2.2009)

Máme tu ďalší film s drogovou tématikou, ktorý ale nerieši či sú drogy zlé. On totiž nerieši vôbec nič. Drogy tvoria iba scénu, miesto kde sa to všetko odohráva, sú odôvodnením šialeného strihu, prestrihov, vtieravých zvukov a čudných animácií , ktorý majú v nás zbudiť dojem že takto nejako to vyzerá keď si trocha šňuptete. Občas je tu nápaditý rozhovor, ktorý ale nevedie nikam. Nie sú tu žiadne úvahy o živote ako v prípade requiem za sen alebo trainspotting, takže v konečnom dôsledku toto celé vyzerá ako jedno veľké šialenstvo bez posolstva ALE všetci zúčastení zahrali svoje úlohy presvedčivo a s patričným entuziazmom, takže je na to radosť pozerať a stále vyhľadávate nejakú tú osobu s ktorou by bolo radosť sa stotožniť aj keď nakoniec sme od toho ukrátený. Skrátka dopláca to na tú snahu byť originálny. Pretože film o drogách už nemôže byť originálny. Skrátka nemôže. Podobne ako temný obraz, ktorý pozmenil štylizáciu aby vzbudil vzrušenie dopláca u väčšiny divákov na to že musíte byť pri sledovaný pozorný. A filmamy o drogách skrátka hýbu charaktery nič viacej. originálnosť titulkov ktoré predstavovali hercov aj s ich filmovými menami vo mne prebúdzala nádej, že uvidím niečo nové a znamenité ale videl som len skrátka niečo nové. Akerlundovi patrí pochvala že dokázal vytvoriť také šialené dielko ktoré má aspoň aký taký zmysel ale nič viacej. Stormareová postava bola zbytočná a vôbec celý jeho zásah aj s Arquetteom boli zbytočné a film neposúvali, takže je tu veľa zbytočných postáv a tiež veľa silných postáv a všetky hrajú o dušu a to tento film zachraňuje z vôd podpriemeru, ktorému by prisadla nálepka - TAKMER NEPOZERAŤELNÉ - takto sa na to pozerať dá.(29.11.2008)

Neuvedomelé feťácke zbližovanie množstva zaujímavých a odpálených tvárí sa vôbec nemusí hanbiť, ale zas sekať prsia tiež nemôže. O tom pokoj, vidím Aronofského, nemôžem prehliadnuť Tarantina a cítim snahu o vytvorenie tendenčného komplexu už kedysi poznaného. Milý pokus aj vďaka trefne vybraným osôbkam pohybujúcim sa po poli nezaniká, no "Šňup" ako celok triešti moje (a zrejme nielen moje) zmysly a aj keď ho nezatracujem, radosťou po plafón neskáčem.(21.7.2009)

• Jordan

videoklipový švéd akerlund inklinujúci k téme narkomanov a "feťákov" má rozhodne veľmi extravagantný rukopis, ktorý k danej téme pasuje, ale okrem excentrických obrazov občas na hranici nechutnosti, rôznych efektov a afektov tu chýba AKÝKOĽVEK príbeh - preto aj pomerne štandardná minutáž pôsobí miestami nudne, chýba humor, vonkajšia formálna a audiovizuálna prezdobenosť sa snaží zakrývať prázdnosť a neoriginálnosť vnútornú, napriek tomu sa do filmu nasáčkovalo kopec skvelého obsadenia, hudby a hudobných cameí (zrejme režisérových kamošov), Rourka zbožňujem, lebo tuším, aká úžasná osobnosť/umelec to je, preto ma bolí, keď ho vidím v podobných rolách, ktoré mu síce "sadnú", ale niet čo hrať a vidno, ako sa neskutočne nudí, aj schwartzmana som si veľmi obľúbil, je to sympaťák a vidieť ho hrať unaveného feťáka je vskutku netradičný zážitok, leguizamo so suvari a stormareom si to neskutočne užívajú a robia si "prču", takže partie s nimi sú tie lepšie; ono to v podstate nemá byť nejaké zásadné dielo alebo ťažká halucinácia, ako taký easy trip to môže fungovať, ale ja som čakal viac . . . asi viac zábavy, neviem . . .(14.7.2009)

• - Během natáčení „šnupání“ bylo namísto kokainu použito sušené mléko. (Skarface)

• - Frisbee (Patrick Fugit) sleduje v televizi videoklip norské black-metalové kapely Satyricon. Skladba se jmenuje "Mother North". Kapela souhlasila s tím, že se její videoklip objeví ve filmu, když režisér Jonas Åkerlund bude režírovat jejich další videoklip ke skladbě "Fuel for Hatred". K realizaci poté skutečně došlo. (Stocki)

• - Doktor, který říká větu "That's gotta hurt" (to muselo bolet) nad postelí Frisbeeho, poté co ho Spider Mike střelil do jistých intimních partií, je zpěvák a kytarista známý z kapely The Smashing Pumpkins Billy Corgan, který pro film složil několik skladeb. (Stocki)