Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2001, 113 min (Director's cut: 133 min)

Je to dosť dobrý mysteriózny thriller od Richarda Kellyho. Má vydarený príbeh o mladom stredoškolákovi, ktorý je veľmi inteligentný, ale aj dosť problémový, keďže je aj psychicky chorý, často námesačný a má vízie o veľkom králikovi, ktorý má na neho veľký vplyv a dokonca sa od neho dozvie, že čoskoro bude koniec sveta. Ale práve mu jeho problémy zachránia život, keďže je námesačný v čase, keď mu do izby spadne motor z lietadla, ale aj tak si žije stále svojim životom, nachádza si priateľku, snaží sa dozvedieť niečo nielen o cestovaní v čase a je samozrejme zvedavý, ako to bude s tým koncom sveta. Spracovanie sa mi páči, film sa síce výrazne zameriava na pomerne štandardnú americkú rodinu, samozrejme s výnimkou hlavnej postavy žijúcej v bežnom prostredí, pričom sa väčšinou riešia skôr také obvyklé záležitosti, čo mi v tomto žánri príde dosť nezvyčajné a navyše na prvý pohľad aj nevhodné, ale nakoniec si po tejto stránke vôbec nemôžem sťažovať, keďže je to zvládnuté výborne. Všetky tie výrazné postavy, vzťahy medzi nimi a vlastne aj tie bežné záležitosti pôsobia až prekvapivo zaujímavo, no hlavnú pozornosť si aj tak samozrejme získa skvelý hlavný hrdina, okolo ktorého je vytvorené originálne tajomno, takže som bol skutočne zvedavý, čo z toho bude a navyše musím pochváliť aj ten jeho prístup, či už po stránke získavania informácií, ale aj to inteligentné rebelstvo. K tomu dej obsahuje plno zaujímavých prvkov, pri ktorých sa v priebehu len ťažko určuje význam pre celkový príbeh, ale je aj výborne prepracovaný a inteligentný, takže sa je nielen stále na čo pozerať, ale pre plnohodnotné pochopenie treba aj trochu dávať pozor. K tomu sa to po celý čas nesie vo výbornej atmosfére a našťastie nesklame ani záver, toto sa mi páčilo. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, Jake Gyllenhaal v jednej zo svojich najlepších úloh, sympatická Jena Malone ako jeho priateľka, sadlo mi aj celé zloženie jeho rodiny, no pochváliť musím vlastne všetky výrazné postavy, hlavne učiteľký zbor, kde vynikajú Drew Barrymore a Noah Wyle a poteší aj Patrick Swayze v zaujímavej úlohe. Réžia a technická stránka sú výborné, síce vizuálna stránka pôsobí väčšinu času skôr len tak štandardne, ale aj tak občas poteší nejaký zaujímavý typ záberu, no prednosť má hlavne tá skvelá atmosféra a inteligentné prevedenie. Takže síce plné hodnotenie tomu nedávam, ale aj tak som veľmi spokojný, bavilo ma to aj po opakovanom pozretí a tú svoju kultovosť si Donnie Darko rozhodne zaslúži. 80%(16.8.2014)

Skutečně brilantně napsané a natočené teenagerské sci-fi, které nostalgicky oprašuje atmosféru 80. let... Nejenže chytře využívá toho, co chce náctileté publikum vidět (tedy tajemno, mysteriózno) zasazené do cílovému divákovi blízkého prostředí, ale přináší navíc i minimálně dvojznačně vyznívající příběh, u něhož se divák musí rozhodnout sám. Je skoro překvapivé, že snímek byl natočen v roce 2001, tak dobře se povedla retro stylizace do éry 80. let, umně podpořená dobovou hudbou, obsazením herecké ikony osmdesátek Patricka Swayzeho i zvolením vlastního žánru, který byl v této době příznakový. Mladý režisér Richard Kelly odvedl při psaní scénáře i režii skutečně dobrou práci (percepci filmu ještě utvrzují dobové popkulturní odkazy - promítání dobového hororu Evil Dead v kině atd.). V ranku teenagerských filmů snímek patří skutečně k tomu nejlepšímu, co v tomhle žánru bylo kdy natočeno... Přesto se nemohu ubránit dojmu, že záměrná stylizovaná žánrová lacinost dobové produkce 80. let ve výsledku filmu přece jen trochu uškodila... Podobné filmy: Osudový dotek, Svěrací kazajka(18.3.2009)

Zajímavé, zvláštní a dost dobré, tak by se dal označit tenhle film. Donnie je neobyčejný chlapec, velmi inteligentní a nekonvenční a zároveň duševně nemocný. Při sezeních s psychiatričkou jsem neustále trpěla pocitem, že si jen dělá srandu. Obsazení dvou herců mě obzvlášť zaujalo: Drew Barrymore jako velmi sympatická učitelku (napadne vás představa, kéž by takoví byli všichni učitelé) a Patrick Swayze v zajímavé roli jednoho z těch nechutných demagogů, co vnucují ostatním svou vizi světa. Oba možné konce jsou dobré a těžko říct, který je lepší nebo v tomto případě možná horší.(23.8.2005)

Originalita je za sto bodov, o tom niet pochýb, bez debaty! Niet pochýb ani o tom ako už bolo spomínané, že 'Donnie Darko' určite nie je pre každého a som rád, že ja nepatrím k tým, pre koho nie je. K úplnému ošiaľu však z mojej strany nedošlo, dúfam, že to nie je tým, že som videl Director's Cut a pôvodný zostrih ma ešte len čaká. Omračujúcu atmosféru má na svedomí Richard Kelly. Ak vám film nezačne imponovať hneď od začiatku, je to zámer. Ale to postupné vcucávanie divákovej pozornosti a zvedavosti je parádne. Bojím sa však toho, aby nezostal režisérom len jedného kultu a na viac sa nezmohol ako podobní jeho druhu. Súrodenci Gyllenhaalovci však valcujú, pohoda na pľaci a hlavne medzi nimi je zjavná pri každom zábere, takže o nich sa nebojím. 100%.(21.3.2008)

Zvláštní sci-fi, které se odebírá trochu jiným směrem než bývá zvykem. Po prvním zkouknutí jsem film úplně nepochopil, ale když si tu čtu reakce jiných, tak rozhodně nejsem první :). Ovšem musím pochválit atmosféru a pěknou hudbu. Richard Kelly si napsal scénář, ale hlavně se podepsal vynikající režií, díky níž snímek ve výsledku řadím o stupínek výš. Moc se těším co nám v budoucnosti přichystá R. Kelly, protože talentu má rozhodně dost. Jake Gyllenhaal předvedl úchvatný výkon a také bych se nebál, že by jsme o něm už nikdy neslyšeli :). Určitě zajímavý film (umístění v TOP250 na imdb), který rozhodně doporučuji, ale jestli bych se na to kouknul znovu, tím si jistý nejsem i když u filmů tohohle typu je to lepší na pochopení......(2.5.2008)

• - V závěru filmu nastupuje Donnieho matka na let číslo 2806, u brány 42 a s odletem ve 12 hodin. Je to odkaz k odpočítávání, které dal Frank Donniemu - 28 dní 6 hodin, 42 minut a 12 sekund (28:06:42:12) (Holina)

• - Samotný režisér povedal, že jednoznačný výklad deja neexistuje. (LakiyL)

• - Na schôdzi rodičov Kitty Farmer (Beth Grant) spomína Grahama Greena v spojení s TV show Bonanza. V skutočnosti si ho ale zmýlila s hercom Lorneom Greeneom. (Robby6)