Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2001, 113 min (Director's cut: 133 min)

Skvele odvedená filmárska práca, na ktorej ťažko hľadať nejaké chyby. Pohlcujúci mysteriózny príbeh. Nesmierne presvedčivý návrat do 80.-tych rokov. Profesionálne výkony neopozeraných hercov, plus menšie úlohy pre hollywoodske stálice (P.Swayze, D.Barrymore). Skutočne veľmi dobrá psychedelická sci-fi dráma. Nevylučujem, že pri opätovnom zhliadnutí "Donnieho Darka", sa moje hodnotenie ešte zvýši. ****(24.9.2008)

• Kaka

Tahle dementně intelektuální vlna mne nepřestává fascinovat. Jakmile je film, kde se dějí nadpřirozené jevy, je vyprávěn nelineárně a nedej bože je tam závěr, který nemá racionální vysvětlení, svět upadá do davové psychózy a plným hodnocením se to tu hemží jako mravenci v mraveništi. Vidět tuto sračku znovu, nejspíš mne odvezou do nemocnice na otravu od nudy a neoriginality. Režisér Kelly čistě spoléhá na brýlaté intelektuálky, kteří se chytnou jako vosy na bonbón. A že je film totálně kostrbatý a nedává naprosto žádné racionální vysvětlení a smysl (podobně jako třeba Lynch), to je mu úplně fuk. A ono se není čemu divit, když to tak působí. Prvotřídní zmatená patlanina bez pointy. Dvě hvězdy za kvalitně vykreslenou rodinku a výkon Mary McDonnell.(12.6.2008)

Hypnotické, poutavé a žánrově nezařaditelné. Má to v sobě ostrou satiru, neuchopitelnou sci-fi a hravou originalitu a stejně Donnieho nedokážu neznalému divákovi přiblížit. Při scénách s králíkem zcela vybočuje z kolejí, výborně graduje závěr a hlavně poprvé ukazuje, že Jake Gyllenhaal opravdu umí. Neopakovatelný, i když zdaleka ne bezchybný zážitek.(25.1.2006)

Zajímavé, zvláštní a dost dobré, tak by se dal označit tenhle film. Donnie je neobyčejný chlapec, velmi inteligentní a nekonvenční a zároveň duševně nemocný. Při sezeních s psychiatričkou jsem neustále trpěla pocitem, že si jen dělá srandu. Obsazení dvou herců mě obzvlášť zaujalo: Drew Barrymore jako velmi sympatická učitelku (napadne vás představa, kéž by takoví byli všichni učitelé) a Patrick Swayze v zajímavé roli jednoho z těch nechutných demagogů, co vnucují ostatním svou vizi světa. Oba možné konce jsou dobré a těžko říct, který je lepší nebo v tomto případě možná horší.(23.8.2005)

Svět se řítí do průšvihu. Průšvih je, že to ví jen Donnie, a svět si naopak myslí, že v průšvihu je Donnie. Pokud vám to zní zamotaně, pak vězte, že to ještě vůbec nic není a že odhalování hranic a rozdílů mezi snem a realitou, duševním zdravím a chorobou a pravdou a iluzí bude záležitost nanejvýš krkolomná a uspokojivé výsledky neslibující. A že Donnieho příběh není pro ty, kdož se doprošují faktů naservírovaných na stříbrné míse i s oblohou, ale víc zalahodí chuťovým buňkám milovníků těch filmů, které dovolují divákovi udělat si vlastní závěr. Případně necitelnou lopatou odhází léty nahromaděný balast ze vzpomínek těch z nás, kteří si svá léta bláznivá odkroutili ve srážkách s autoritami, které věděly všechno nejlíp. Takoví budou toužit zakroutit valné části učitelského sboru i skvěle slizkému Patrickovi šíjí, ale i tak ocení herecké mistrovství všech zúčastněných, nad kterými ovšem se samozřejmostí absolutistického panovníka kraluje Jake Gyllenhaal. Pokud toho kluka nečeká hodně velká budoucnost, tak jsem králík. A než mě někdo vezmete sekáčkem přes krk a stáhnete z kůže, podotknu něco pro ty filmových point lačné: režisérská verze leccos ze záhad filmu objasní. Jenže... Nemáte někdy pocit, že odhalené tajemství je jako supernova, jež se stala bílým trpaslíkem? Štěstí, že za každou odhalenou záhadu přibudou dvě další. A štěstí, že je tu filmový hrdina, k němuž cítím sympatie jako k málokterému jinému, a film, kterému dávám plný počet hvězdiček a ještě se mi to zdá málo.(10.9.2007)

• - Natáčelo se od 24. července do 30. srpna 2000 v Kalifornii ve městech Burbank, Calabalas, Long Beach, Los Angeles a Santa Monica, a také v lese Angeles National Forest. (Tygrys)

• - Podle Richarda Kellyho, není žádná postava ve filmu inspirována skutečným člověkem. (duklak2)

• - V scéne, keď má Donnie (Jake Gyllenhaal) nôž na krku, tesne predtým, čo Gretchen (Jena Malone) zrazí auto, sa ho Seth (Alex Greenwald) pýta, či zavolal policajtov. Na to precedí čosi, čomu nerozumie. Povie "Deus ex machina", čo doslova znamená "boh zo stroja". V prenesenom zmysle slova je to neočakávané, prudké rozriešenie zápletky. V modernej terminológii znamená aj bytosť, objekt alebo udalosť, ktorá sa zrazu objaví a vyrieši zdanlivo neriešiteľnú prekážku. Takže Donnie akoby predvídal zásah zhora. (spissky)