Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2001, 113 min (Director's cut: 133 min)

Zajímavé, zvláštní a dost dobré, tak by se dal označit tenhle film. Donnie je neobyčejný chlapec, velmi inteligentní a nekonvenční a zároveň duševně nemocný. Při sezeních s psychiatričkou jsem neustále trpěla pocitem, že si jen dělá srandu. Obsazení dvou herců mě obzvlášť zaujalo: Drew Barrymore jako velmi sympatická učitelku (napadne vás představa, kéž by takoví byli všichni učitelé) a Patrick Swayze v zajímavé roli jednoho z těch nechutných demagogů, co vnucují ostatním svou vizi světa. Oba možné konce jsou dobré a těžko říct, který je lepší nebo v tomto případě možná horší.(23.8.2005)

Tenhle film jsem moc nepochopil. Samozřejmě mám svoji interpretaci (kterou nikomu vnucovat nebudu), ale jestli se alespoň trochu podobá režisérovu záměru, doporučil bych vám spíše snímky Osudový dotek nebo Svěrací kazajka, kde je podle mě dané téma zpracované lépe. Jinak atmosféra, herecké výkony, kamera, střih, hudba...nemám co vytknout (snad jen ta americká vlajka na Donnieho postelí, v krabici s věcmi vyhozené učitelky...no dobře, některé věci je lepší ignorovat ;-) ). Opravdu zajímavý a ojedinělý film.(21.1.2010)

Už dávno som tak spokojne nedával plný počet. Donnie Darko je lynchovsky divným filmom pripomínajúcim Americkú krásu kríženú s 12 opicami. Neviem či Richard Kelly niečo pred týmto filmom natočil, ale je to určite talentovaný režisér. Ani jeden záber v tomto filme nebol zbytočný alebo nudný, herci hrali presne to čo sa po nich chcelo a hudba bola použitá jednoducho božsky. Dialógy stále o niečom, perlou je skoro tarantinovský rozhovor o Šmouloch . Atmosféra tajomna je hustá, že by sa dala krájať, do posledných pár minút neviete kde je sever a koniec ma sundal ako máloktorý. Mimochodom, ak to takto vyzerá na U.S. školách tak potom vďakabohu za naše školstvo. 10/10(28.1.2005)

Nejsem si zcela jistá, zdali Richard Kelly chtěl, abychom celý příběh do mrtě pochopili, ale určitě chtěl, aby jsme ho s Donniem maximálně prožívali. Vložil do toho celý arzenál takových situací, že jsem po celou dobu zaznamenala snad celé spektrum pocitů od soucitu, empatie, po rozhořčení z nepochopení, úžasu z některých vizí nemocného Donnieho, bylo toho opravdu hodně, až po totální překvápko hereckého umu Jakeho Gyllenhalla. Podle mě tady jedna projekce nestačí a to nemluvím o té muzice, která to celé skvěle podkreslovala. Asi v desáté minutě jsem se tak lekla, že jsem nadskočila na židli.....a tím to všechno začalo, chytl a nepustil mě Donnie až do poslední klapky.(19.10.2015)

Hypnotické, poutavé a žánrově nezařaditelné. Má to v sobě ostrou satiru, neuchopitelnou sci-fi a hravou originalitu a stejně Donnieho nedokážu neznalému divákovi přiblížit. Při scénách s králíkem zcela vybočuje z kolejí, výborně graduje závěr a hlavně poprvé ukazuje, že Jake Gyllenhaal opravdu umí. Neopakovatelný, i když zdaleka ne bezchybný zážitek.(25.1.2006)

• - Magická osmička vo filme: Frank (James Duval) povie Donniemu (Jake Gyllenhaal), že svet skončí o 28 dní, 6 hodín, 42 minút a 12 sekúnd, čo v súčte čísel dáva 88. Keď sa Samantha (Daveigh Chase) pýta Donnieho, kedy môže mať deti, ten jej odpovie, že až od ôsmeho ročníka. Donnie povie svojej psychiatričke, že mu zomrel pes, keď mal 8 rokov. Podľa televízneho hlásateľa, dom Jima Cunninghama (Jake Gyllenhaal) bol uhasený niekedy po ôsmej hodine. Vyvrcholenie filmu sa odohráva týždeň pred prezidentskými voľbami roku 1988. George Bush bol zvolený 8. novembra 1988. (Robby6)

• - Do role Donnieho otce měl být původně obsazen Tim Robbins. (Tygrys)

• - Natáčení tvalo 28 dní a stejně tak dlouhé je časové rozmezí příběhu. (Tygrys)