poster

Donnie Darko

 • USA

  Donnie Darko

 • Velká Británie

  Donnie Darko

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2001, 113 min (Director's cut: 133 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Galadriel
  ****

  Z Donnieho nejsem tak nadšená, jak jsem si podle zdejších reakcí a doporučení mých známých myslela, že budu. Zajímavě a hlavně inteligentně vystavěný příběh, který je přes svojí zdánlivou chaotičnost na konci vcelku uspokojivě uzavřen (i když smysl toho všeho si musí domyslet každý sám - jde jen o rozpravu o osudu, psychickou chorobu nebo krutou realitu a pak tedy i opravdové sci-fi?) je propracovaný do nejmenšího detailu, postavy jsou skvěle napsané i zahrané (hlavně někteří členové učitelského sboru se tak přibližují realitě, že z toho nejednomu školákovi pořádně zamrazí), navíc Donniemu jsem fandila jako už hodně dlouho žádné filmové postavě (člověk, který se nebojí říct, co si myslí, přestože z toho může mít třeba i pořádný průšvih, má vždy zajištěné moje sympatie). Ale přes všechno, co jsem tady teď vyjmenovala, ve mě zůstal trochu prázdný dojem a neuspokojení... Možná by mi k umocnění dojmu pomohla režisérská verze, třeba se ke mě jednou dostane, pokud jo, určitě se na ní ráda podívám.(28.6.2007)

 • Radek99
  ****

  Skutečně brilantně napsané a natočené teenagerské sci-fi, které nostalgicky oprašuje atmosféru 80. let... Nejenže chytře využívá toho, co chce náctileté publikum vidět (tedy tajemno, mysteriózno) zasazené do cílovému divákovi blízkého prostředí, ale přináší navíc i minimálně dvojznačně vyznívající příběh, u něhož se divák musí rozhodnout sám. Je skoro překvapivé, že snímek byl natočen v roce 2001, tak dobře se povedla retro stylizace do éry 80. let, umně podpořená dobovou hudbou, obsazením herecké ikony osmdesátek Patricka Swayzeho i zvolením vlastního žánru, který byl v této době příznakový. Mladý režisér Richard Kelly odvedl při psaní scénáře i režii skutečně dobrou práci (percepci filmu ještě utvrzují dobové popkulturní odkazy - promítání dobového hororu Evil Dead v kině atd.). V ranku teenagerských filmů snímek patří skutečně k tomu nejlepšímu, co v tomhle žánru bylo kdy natočeno... Přesto se nemohu ubránit dojmu, že záměrná stylizovaná žánrová lacinost dobové produkce 80. let ve výsledku filmu přece jen trochu uškodila... Podobné filmy: Osudový dotek, Svěrací kazajka(18.3.2009)

 • kleopatra
  ****

  Myslela jsem, že to bude nějaká trendová psychedelická záležitost a nevylučuju, že se mi to tak s odstupem času bude zdát, ale je to ten druh filmu, který se musí vidět ještě jednou, aby ho člověk lépe strávil, protože nejde ani tak o jeho pochopení jako o různé druhy pohledu, různé interpretace a různé nálady, které divák může mít v momentě jeho sledování. Co mi je ale už teď jasné, že rozhodující ingrediencí byla účast Jakea Gyllenhaala a když říkám účast, myslím tím fantastický herecký výkon.(7.4.2005)

 • viperblade
  ****

  Viděna DC verze (133 min.) Upřímně, další film, na který jsem se "bál" podívat. Jednak proto, že opět jej předcházela pověst "ten Donnie Darko je prostě nejlepší!" a jednak proto, že když jsem před pár dny viděl film Mr. Nobody, někteří tam psali "pokus o Donnieho Darka 2" a to mě trochu odradilo (protože se mi Mr. Nobody nelíbil). Nicméně, jsem rád, že jsem nedal na ten "strach" a nakonec jsem tento film zhlédl. A je to vskutku zvláštní dílko… Celou dobu jsem si říkal, co je na tom tak těžkého pochopit, vše bylo tak jasné, ale pak přišel konec… a najednou to nebylo až tak jasné. :-) Donnie Darko je film, na který se určitě podruhé podívám, aby mi došlo pár věcí. Co mě opravdu potěšilo, bylo obsazení - skvělý Jake i Maggie, tak trochu nevšední učitelka Drew taky potěšila a slizká role pro Patricka Swayzeho mě přímo nadchla. Možná, že až mi dojde vše, dám plné hodnocení, zatím zde nechám čtyři spokojené hvězdy.(16.7.2010)

 • Marius
  *****

  Už dávno som tak spokojne nedával plný počet. Donnie Darko je lynchovsky divným filmom pripomínajúcim Americkú krásu kríženú s 12 opicami. Neviem či Richard Kelly niečo pred týmto filmom natočil, ale je to určite talentovaný režisér. Ani jeden záber v tomto filme nebol zbytočný alebo nudný, herci hrali presne to čo sa po nich chcelo a hudba bola použitá jednoducho božsky. Dialógy stále o niečom, perlou je skoro tarantinovský rozhovor o Šmouloch . Atmosféra tajomna je hustá, že by sa dala krájať, do posledných pár minút neviete kde je sever a koniec ma sundal ako máloktorý. Mimochodom, ak to takto vyzerá na U.S. školách tak potom vďakabohu za naše školstvo. 10/10(28.1.2005)

 • - Během rozhovoru Donnieho (Jake Gyllenhaal) a profesora (Noah Wyle) o cestování časem zmíní Donnie jako příklad přístroje, který by cestování umožnil, „DeLorean“ z jeho oblíbeného filmu. Řeč je o vozidle ze snímku Návrat do budoucnosti (1985), kde bylo vůz využíván k překonání časoprostorové bariéry. (Driss)

 • - Rose Darko čte knihu od Stephena Kinga To. V knize jsou děti na malém městě terorizované klaunem. Později ve filmu vidíme Donnieho a klauna. (Kulmon)

 • - O postavu Donnie Darka prejavil záujem aj herec Wes Bentley (Keithe)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace