Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2001, 113 min (Director's cut: 133 min)

Čo je to ten Donnie Darko ? Tak nejako som nechápavo krútil hlavou, keď som si prezeral rebríčky TOP filmov ... Prečo som ten film nevidel v programoch kín? Prečo sa nevysielal v televízii ? Ako tým pádom môže byť v TOP IMDB ? Po viac ako dvoch hodinách som pochopil, že jeho miesto na horných pozíciách rebríčkov je oprávnené ... Opísať tento film, je niečo tak absurdne tažké, ako to môže byť len u filmov Davida Lyncha. Po skončení filmu musíte premýšľať, spájať kamienky do mozaiky a aj tak vám všetko nebude hneď jasné. Získa si vás však, už pri pozeraní, atmosféra filmu, jej strih a úžasne jednoduchá, ale o to viac podmanivá hudba. Nemusí byť predsa všetko vopred jasne nalinajkované. Možno bude potrebné pozrieť si ten film viackrát. Možno sa budete musieť so zážitkami z neho podeliť s niekým iným .... Možno ... Možno ... Jedno je však isté - určite sa na záver , po skončení posledných titulkov, sa 10 minút budete v tichu pozerať do čiernej obrazovky a v tichu dumať o všetkom možnom v hlbších súvislostiach.... Tak ako ja .....(4.9.2008)

Kelly se timhle fakt vytah. Jsem zvedavej, jestli to nekdy prekona, jeho novejsi filmy tomu moc nenasvedcujou. Film o klukovi, co je tak trochu magor a ma vidiny, by mohlo bejt nejaky ubreceny drama, ale Kelly to zabalil do mysteriozni atmosfery, pridal prvky sci-fi a thrilleru a vysledek je vysoce zajimavej mix se skvelou atmosferou a paradnim scenarem, od kteryho nebudete moc odtrhnout oci. Zaver je sice lehce nesrozumitelnej a nabizi vic vykladu, ale to je skoro i plus. Herci hrajou paradne a ve vedlejsich rolich se tu zjevi xichty typu Wyle, Rogen a dalsi. Takze filmu vlastne nemam moc co vytknout, vzdy na nej rad kouknu.(1.2.2005)

„Děti, fikce je pravda uvnitř lži, a pravda o této fikci je jednoduchá: kouzla existují.“ Toť věnování z úvodu knihy Stephena Kinga, kterou v úvodu četla paní Darko a taky ten možná nejlépe pasující klíč ke Kellyho filmu. Taky se vám při závěrečných titulcích zdálo, že stojí pan režisér vedle vás a sází vám přes ucho do hlavy brouka? Davča Lynch z něj musí mít radost - jen snění nahradil paralelní vesmír a resetovaný život. Mimochodem, vždycky jsem si přál takovou učitelku literatury, jakou je tady Drew Barrymore..(18.12.2010)

Hypnotické, poutavé a žánrově nezařaditelné. Má to v sobě ostrou satiru, neuchopitelnou sci-fi a hravou originalitu a stejně Donnieho nedokážu neznalému divákovi přiblížit. Při scénách s králíkem zcela vybočuje z kolejí, výborně graduje závěr a hlavně poprvé ukazuje, že Jake Gyllenhaal opravdu umí. Neopakovatelný, i když zdaleka ne bezchybný zážitek.(25.1.2006)

Ani nevím proč se mi to líbilo, protože jsem naprosto nepochopil ten konec. Pořád se nemůžu rozhodnout jestli to byl fakt dobrej film anebo sračka co jen vypadá jako dobrej film, ale herecký výkony jsou skvělý a má to atmosféru takže milovníkům divných filmů (mezi které se počítám) vřele doporučuju.(15.8.2005)

• - Postavy Donnie a Gretchen měli spolu jít do kina na film "C.H.U.D.". Producentům se však nepodařilo sehnat autorská práva a proto jde dvojice na film "The Evil Dead" - Sam Raimi totiž povolil využít záběry ze svého filmu zdarma. (Tygrys)

• - V souvislosti s teroristickými útoky z 11. září bylo vydání filmu zpožděno o měsíc. O rok byla současně odložena také mezinárodní distribuce. (Sufferer)

• - Na profesorově (Noah Wyle) stole je možné zahlédnout knihu astrofyzika Stephena Hawkinga „A Brief History of Time“. Ta byla publikována ve stejném roce, kdy se děj snímku odehrává, a rovněž zmiňuje teorii o cestování časem. (Driss)