Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2001, 113 min (Director's cut: 133 min)

Donnie Darko má svého imaginárního přítele, kterého by mu mohl závidět i David Lynch. Jeho halucinogenní vize mu zachrání život, ovšem postupně ho stejně dovedou k záhubě... nebo by to mohlo být taky jinak. // Richard Kelly vytvořil racionální stezku iracionálním světem, kde jsem sice občas zabloudila (ani kompas by mi v téhle splodině vizí, reality a časoprostorových komnat nepomohl), nicméně její cíl mě nadchl. // Jake Gyllenhaal jako kluk, který je "tak trochu někde jinde", byl naprosto úžasný a jeho snahu zbavit se velkého králíka jsem mu věřila i dlouho poté.(19.2.2008)

Noční můry a fantazie zamotané do reality, nebo realita zamotaná do nich. Je to, jako opakovaně se budit ze sna, znovu se do něj nořit a znovu budit. Sotva se na chvíli zorientujete ..... už se zase ztratíte v jiném ději. A oba děje se prolínají, splývají, unikají, matou ..... a ten sen, ačkoliv se snažíte sebevíc ..... ten rozluštit nejde. Prapodivný film. A protože jedinou jistotou, pro mě zůstává odkaz na povídku Grahama Greena „Ničitelé“ jdu si ji vylovit z knihovny a znovu připomenout. „Což by mě (jak pravila profesorka literatury) při nekonečných 13-ti stránkách (omyl 15-ti) mělo udržet vzhůru celou noc“(12.5.2005)

Hypnotické, poutavé a žánrově nezařaditelné. Má to v sobě ostrou satiru, neuchopitelnou sci-fi a hravou originalitu a stejně Donnieho nedokážu neznalému divákovi přiblížit. Při scénách s králíkem zcela vybočuje z kolejí, výborně graduje závěr a hlavně poprvé ukazuje, že Jake Gyllenhaal opravdu umí. Neopakovatelný, i když zdaleka ne bezchybný zážitek.(25.1.2006)

Zvláštny film, atmosféra alá American Beauty sa sice nekonala, ale čo je dôžité (pre mňa), že ma film pohltil. Pár krát som si spomenul na iné nízkorozpočtové (ale výborné) americké sci-fi Butterfly Effect. Ale Darka som hltal, atmosféra podporovaná hudbou Michaela Andrewsa a skvelými skladbami bola naozaj výborná. Každopádne to nieje film na jedno pozretie a preto si nechávam jednu hviezdičku ako rezervu ktorú potom buď pripočítam, alebo odpočítam. Vrelo doporučujem.(28.5.2005)

Je to dosť dobrý mysteriózny thriller od Richarda Kellyho. Má vydarený príbeh o mladom stredoškolákovi, ktorý je veľmi inteligentný, ale aj dosť problémový, keďže je aj psychicky chorý, často námesačný a má vízie o veľkom králikovi, ktorý má na neho veľký vplyv a dokonca sa od neho dozvie, že čoskoro bude koniec sveta. Ale práve mu jeho problémy zachránia život, keďže je námesačný v čase, keď mu do izby spadne motor z lietadla, ale aj tak si žije stále svojim životom, nachádza si priateľku, snaží sa dozvedieť niečo nielen o cestovaní v čase a je samozrejme zvedavý, ako to bude s tým koncom sveta. Spracovanie sa mi páči, film sa síce výrazne zameriava na pomerne štandardnú americkú rodinu, samozrejme s výnimkou hlavnej postavy žijúcej v bežnom prostredí, pričom sa väčšinou riešia skôr také obvyklé záležitosti, čo mi v tomto žánri príde dosť nezvyčajné a navyše na prvý pohľad aj nevhodné, ale nakoniec si po tejto stránke vôbec nemôžem sťažovať, keďže je to zvládnuté výborne. Všetky tie výrazné postavy, vzťahy medzi nimi a vlastne aj tie bežné záležitosti pôsobia až prekvapivo zaujímavo, no hlavnú pozornosť si aj tak samozrejme získa skvelý hlavný hrdina, okolo ktorého je vytvorené originálne tajomno, takže som bol skutočne zvedavý, čo z toho bude a navyše musím pochváliť aj ten jeho prístup, či už po stránke získavania informácií, ale aj to inteligentné rebelstvo. K tomu dej obsahuje plno zaujímavých prvkov, pri ktorých sa v priebehu len ťažko určuje význam pre celkový príbeh, ale je aj výborne prepracovaný a inteligentný, takže sa je nielen stále na čo pozerať, ale pre plnohodnotné pochopenie treba aj trochu dávať pozor. K tomu sa to po celý čas nesie vo výbornej atmosfére a našťastie nesklame ani záver, toto sa mi páčilo. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, Jake Gyllenhaal v jednej zo svojich najlepších úloh, sympatická Jena Malone ako jeho priateľka, sadlo mi aj celé zloženie jeho rodiny, no pochváliť musím vlastne všetky výrazné postavy, hlavne učiteľký zbor, kde vynikajú Drew Barrymore a Noah Wyle a poteší aj Patrick Swayze v zaujímavej úlohe. Réžia a technická stránka sú výborné, síce vizuálna stránka pôsobí väčšinu času skôr len tak štandardne, ale aj tak občas poteší nejaký zaujímavý typ záberu, no prednosť má hlavne tá skvelá atmosféra a inteligentné prevedenie. Takže síce plné hodnotenie tomu nedávam, ale aj tak som veľmi spokojný, bavilo ma to aj po opakovanom pozretí a tú svoju kultovosť si Donnie Darko rozhodne zaslúži. 80%(16.8.2014)

• - Původní verze filmu měla 165 minut. (duklak2)

• - Priezvisko Setha Devlina (Alex Greenwald), ktorý šikanoval Donnieho (Jake Gyllenhaal), je odkazom na anglické slovo devil - diabol. (Robby6)

• - Natáčení tvalo 28 dní a stejně tak dlouhé je časové rozmezí příběhu. (Tygrys)