Někdo by si mohl myslet, že Donnie Darko je typický puberťák. Jenže Donnie je zklamaný kluk, trpící vizemi o obrovském králíkovi, který se ho snaží dostat pod svůj zničující vliv. Aby tomu zabránil, dopustí se činů, které ho přivedou až na psychoterapii. Přežije nesnáze středoškolského života i lásky a unikne bizarní smrti, která mu hrozí při pádu motoru z letadla. Donnie bojuje se svými démony, v přeneseném i skutečném slova smyslu, a prožívá příběhy, související s putováním v čase, s fundamentalistickými guru, osudem i machinacemi s vesmírem. (oficiální text distributora)

Trailer 2

Recenze (1 848)

kleopatra

Myslela jsem, že to bude nějaká trendová psychedelická záležitost a nevylučuju, že se mi to tak s odstupem času bude zdát, ale je to ten druh filmu, který se musí vidět ještě jednou, aby ho člověk lépe strávil, protože nejde ani tak o jeho pochopení jako o různé druhy pohledu, různé interpretace a různé nálady, které divák může mít v momentě jeho sledování. Co mi je ale už teď jasné, že rozhodující ingrediencí byla účast Jakea Gyllenhaala a když říkám účast, myslím tím fantastický herecký výkon. ()

J*A*S*M

Zajímavý film. Donnie Darko má především strhující atmosféru, nakonec mi ani nevadí, že jsem to celé tak nějak nepobral. Vlastně pochybuju, že ten film nějaké jedno správné vysvětlení má, podle mne patří k těm snímkům, které se mají spíš emočně prožít, než rozumově pochopit. Zatím nejednoznačné 4 hvězdy (nevím, zda silné, nebo slabé), až si najdu čas na druhé zhlédnutí tak možná názor poupravím. ()

golfista

Po dlouhém shánění tohohle filmu (co k sakru dělá nějaký "Donnie Darko" v TOP 100 IMDb ?! :) ve všech půjčovnách a prodejnách jsem skončil u formátu DivX. Přesto že sledování filmů na počítači nesnáším, tak tohle mě fakt dostalo. ...... Sci-Fi která vás vtáhne především svojí atmosférou a která není vůbec jednoduchá (možná jenom pro mě :) na pochopení. Asi po druhé projekci, na kterou se už teď těším, bude jasněji, ale na dojmu z filmu to tajemno pranic neubralo. Tyhle pocity zná každý z nás na konci "Lynchovek".... V pětadvaceti letech si napsat takový scénář a takhle ho zrežírovat, klobouk dolů pane Richarde Kelly. Tenhle rok se tenhle pán chystá na nový film, tak hořím zvědavostí. ()

Galadriel

Z Donnieho nejsem tak nadšená, jak jsem si podle zdejších reakcí a doporučení mých známých myslela, že budu. Zajímavě a hlavně inteligentně vystavěný příběh, který je přes svojí zdánlivou chaotičnost na konci vcelku uspokojivě uzavřen (i když smysl toho všeho si musí domyslet každý sám - jde jen o rozpravu o osudu, psychickou chorobu nebo krutou realitu a pak tedy i opravdové sci-fi?) je propracovaný do nejmenšího detailu, postavy jsou skvěle napsané i zahrané (hlavně někteří členové učitelského sboru se tak přibližují realitě, že z toho nejednomu školákovi pořádně zamrazí), navíc Donniemu jsem fandila jako už hodně dlouho žádné filmové postavě (člověk, který se nebojí říct, co si myslí, přestože z toho může mít třeba i pořádný průšvih, má vždy zajištěné moje sympatie). Ale přes všechno, co jsem tady teď vyjmenovala, ve mě zůstal trochu prázdný dojem a neuspokojení... Možná by mi k umocnění dojmu pomohla režisérská verze, třeba se ke mě jednou dostane, pokud jo, určitě se na ní ráda podívám. ()

Lima

Hooodně silné 4*. Vynikající psychedelie, která nevodí diváka za ručičku, chytře svádí k mnoha interpretacím, ale není třeba jí pochopit, stačí si jí pocitově vychutnat. A sleduje se to jedním dechem. Jak úlevný pocit ve srovnání s Kellyho následným ´Southland Tales´, kde si zpětně člověk uvědomí, jak se tam Kelly až nehorázně trapně opakuje a kde se z dialogů dozví maximálně to, kdo komu přeblafnul, anebo by chtěl přeblafnout a kdo má velkýho ptáka a kdo ho má naopak malýho. Kelly, spadni rychle na zem, nebo se do historie filmu zapíšeš jako mýtus, který nikdy nepřekročil stín své silné prvotiny. ()