Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2001, 113 min (Director's cut: 133 min)

Ptám se, proč je tento film tak kultovní? Přiznám se, že jsem jej zkoukl především ze studijních důvodů. Nekoukal jsem na to jako fanoušek daného žánru. Přitom ale fanoušek daného žánru jsem. Bylo to hezké, ale že bych klečel před televizí se zalomenýma rukama, to nemůžu říct. Podle toho, co jsem o tom tady od vás četl, jsem čekal asi trochu víc. Na druhou stranu, ušetřil jsem za kapesníčky.(4.9.2011)

Konspirační onanie v Donnie Darko mě po dlouhé době donutila popřemýšlet o světě kolem nás. Teď nemám na mysli blbost lidí a oslavu konzumního života, ale míru poznání. Kolik možností, které by nám ulehčily život, jsme ještě neobjevili? Kolik tajemství ještě skrývá vesmír? Téma cestování v čase se objevuje i v Osudovém doteku, který má přeci jen větší spád, ale atmosférou se mu Donnie Darko v klidu vyrovná a po herecké stránce ho válcuje na plné čáře.(20.9.2010)

Tohle je síla. Můžete si o tomhle filmu přečíst hodně, ale kdo neviděl, neuvěří, nepochopí, nepozná. Schizofrenie, noční můry, nadpřirozené jevy, cestování časem, jeden přerostlý králík... Ne, nemůžu popsat, o čem je Donnie Darko. Prostě to nejde. Cokoliv o něm řeknu, vyzní lacině a nikdy to nebude docela pravda. Myslím, že až jednou vystřídá povinnou četbu na školách povinná projekce, někde na konci doporučeného seznamu od ministerstva školství se bude krčit Donnie Darko s výrazným nápisem "jen pro vyrovnané a emocionálně vyspělé studenty".(2.11.2007)

Možná je to mnou, tím, že mi utekl začátek, a občas jsem stěží rozuměla, ale nějak nevím, co je na tom tak úžasného. Určitě je to originální, psycho momenty jsou zajímavé, Donnie jako vzdorný mladík vtipný a zároveň k pláči, ale já na tom bohužel nic moc nevidím. Někdo tu zmínil, že je Donnie Darko filmem, který divák možná stráví lépe až po dalším shlédnutím, takže mu dám určitě ještě někdy šanci. Teď jsem však zmatená a nejsem si jistá,co si o tom myslet.(9.1.2012)

Hooodně silné 4*. Vynikající psychedelie, která nevodí diváka za ručičku, chytře svádí k mnoha interpretacím, ale není třeba jí pochopit, stačí si jí pocitově vychutnat. A sleduje se to jedním dechem. Jak úlevný pocit ve srovnání s Kellyho následným ´Southland Tales´, kde si zpětně člověk uvědomí, jak se tam Kelly až nehorázně trapně opakuje a kde se z dialogů dozví maximálně to, kdo komu přeblafnul, anebo by chtěl přeblafnout a kdo má velkýho ptáka a kdo ho má naopak malýho. Kelly, spadni rychle na zem, nebo se do historie filmu zapíšeš jako mýtus, který nikdy nepřekročil stín své silné prvotiny.(29.5.2008)

• - Donnie Darko (Jake Gyllenhaal) na návšteve u psychiatra spomenie herečku, známu prevažne zo sitkomu Ženatý so záväzkami (1987), Christinu Applegate. (awrielly)

• - Původní verze filmu měla 165 minut. (duklak2)

• - V scéne, keď má Donnie (Jake Gyllenhaal) nôž na krku, tesne predtým, čo Gretchen (Jena Malone) zrazí auto, sa ho Seth (Alex Greenwald) pýta, či zavolal policajtov. Na to precedí čosi, čomu nerozumie. Povie "Deus ex machina", čo doslova znamená "boh zo stroja". V prenesenom zmysle slova je to neočakávané, prudké rozriešenie zápletky. V modernej terminológii znamená aj bytosť, objekt alebo udalosť, ktorá sa zrazu objaví a vyrieši zdanlivo neriešiteľnú prekážku. Takže Donnie akoby predvídal zásah zhora. (spissky)