Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2001, 113 min (Director's cut: 133 min)

Podobné hry s osudem, podvědomím a neznámem v sobě skrýají dvě úskalí: dá se za ně krásně schovat jedno velké nic (popřípadě domýšlet úplně čímkoli) a zážitek z nich výrazně ovlivňuje váš vztah k oněm věcem a vlastně i k sobě samému. Víc než kdy jindy záleží, jestli s filmem (tvůrcem) komunikujete na stejné frekvenci. Proto jsem po přečtení nejrůznějších reakcí velmi rád, že se mi do ruky dostala hned režisérská verze a já mohl film vnímat daleko víc jako psychologický příběh, zajímavě ozvláštněnou hru s osudem a ne jako děravou mozaiku, kterou bych asi tentokrát neměl chuť nijak doplňovat.(1.7.2007)

Dlouho mi tenhle „kult“ unikal, ale jednoznačně nejsem v divácké obci, která Donnieho Darka bezezbytku vynáší do nebes. Kult si představuju jinak, jednoznačnější pojetí je pro mě docela zásadní aspekt. Interpretací jest zřejmě celá řada, já sice nezastírám, že v době natáčení teprve šestadvacetiletý režisér Richard Kelly napumpoval tuhle látku úchvatnou atmosférou, ale na druhou stranu není Donnie Darko tím, co bych rád viděl znovu.. Problémový introvert Donnie trpí podivnými stavy, srovnatelnými s paranoiou, a tak není úplně od věci, že mu imaginární týpek s králičí maskou oznámí přesný datum konce světa. No, ocenit lze určitě roztodivné postavy tohohle ospalého města kdesi ve Virginii, které do vyprávění mají co říct a zejména pak herecké výkony (sourozenci Gyllenhaalovi, Jena Malone, netradičně obsazená Drew Barrymore nebo Patrick Swayze), ale jako celek mě místy zbytečně natahovaný film do kolen rozhodně nedostal!!(29.7.2009)

Když vedle Donnieho postavím Southland Tales, nestačím se divit, do jakých sra_ek Kelly kvůli svému nabubřelému egu zabředl. Oproti té pseudofilozofické ptákovině o všem (a přitom o ničem) je tohle vážně geniální záležitost. Sama o sobě mě ale zase tolik nefascinuje. Gyllenhaal je jednička, scénář s přibývajícím časem příjemně překvapuje až šokuje a Kelly režíruje jako ostřílený mág, avšak ačkoliv jsem se tzv. nechal vtáhnout po nějakých deseti minutách, pomyslný "kultovní" háček do mě Donnie nezasekl, byť se snažil ze všech sil. Možná na druhý pokus... za den, měsíc, rok... kdo ví. Konec světa se přece neblíží. ;)(19.5.2009)

Originalita je za sto bodov, o tom niet pochýb, bez debaty! Niet pochýb ani o tom ako už bolo spomínané, že 'Donnie Darko' určite nie je pre každého a som rád, že ja nepatrím k tým, pre koho nie je. K úplnému ošiaľu však z mojej strany nedošlo, dúfam, že to nie je tým, že som videl Director's Cut a pôvodný zostrih ma ešte len čaká. Omračujúcu atmosféru má na svedomí Richard Kelly. Ak vám film nezačne imponovať hneď od začiatku, je to zámer. Ale to postupné vcucávanie divákovej pozornosti a zvedavosti je parádne. Bojím sa však toho, aby nezostal režisérom len jedného kultu a na viac sa nezmohol ako podobní jeho druhu. Súrodenci Gyllenhaalovci však valcujú, pohoda na pľaci a hlavne medzi nimi je zjavná pri každom zábere, takže o nich sa nebojím. 100%.(21.3.2008)

Ptám se, proč je tento film tak kultovní? Přiznám se, že jsem jej zkoukl především ze studijních důvodů. Nekoukal jsem na to jako fanoušek daného žánru. Přitom ale fanoušek daného žánru jsem. Bylo to hezké, ale že bych klečel před televizí se zalomenýma rukama, to nemůžu říct. Podle toho, co jsem o tom tady od vás četl, jsem čekal asi trochu víc. Na druhou stranu, ušetřil jsem za kapesníčky.(4.9.2011)

• - Film je hereckým debutem Setha Rogena. (duklak2)

• - Původně se předpokládalo, že hlavní roli ztvární Jason Schwartzman, ale kvůli konfliktům s produkcí nakonec odstoupil. (duklak2)

• - Natáčení tvalo 28 dní a stejně tak dlouhé je časové rozmezí příběhu. (Tygrys)