Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2001, 113 min (Director's cut: 133 min)

Hypnotické, poutavé a žánrově nezařaditelné. Má to v sobě ostrou satiru, neuchopitelnou sci-fi a hravou originalitu a stejně Donnieho nedokážu neznalému divákovi přiblížit. Při scénách s králíkem zcela vybočuje z kolejí, výborně graduje závěr a hlavně poprvé ukazuje, že Jake Gyllenhaal opravdu umí. Neopakovatelný, i když zdaleka ne bezchybný zážitek.(25.1.2006)

„Děti, fikce je pravda uvnitř lži, a pravda o této fikci je jednoduchá: kouzla existují.“ Toť věnování z úvodu knihy Stephena Kinga, kterou v úvodu četla paní Darko a taky ten možná nejlépe pasující klíč ke Kellyho filmu. Taky se vám při závěrečných titulcích zdálo, že stojí pan režisér vedle vás a sází vám přes ucho do hlavy brouka? Davča Lynch z něj musí mít radost - jen snění nahradil paralelní vesmír a resetovaný život. Mimochodem, vždycky jsem si přál takovou učitelku literatury, jakou je tady Drew Barrymore..(18.12.2010)

Maximální hodnocení pro film, u kterého si po prvním zhlédnutí nejsem jistý, o čem vlastně je? Docela klidně. Tahle ďábelská kombinace Americké krásy, Dvanácti opic a čehokoliv od Lynche totiž funguje stoprocentně. Nemusíte tušit, která bije, ale převálcuje vás dusná atmosféra snímku, který nepřestává překvapovat a stále více napínat. Na takhle dobrodružnou cestu (kdy opravdu netušíte, co příjde) vás hollywoodští (a vlastně ani žádní další) filmaři nevezmou určitě zase pěkně dlouho.(10.7.2005)

Skvele odvedená filmárska práca, na ktorej ťažko hľadať nejaké chyby. Pohlcujúci mysteriózny príbeh. Nesmierne presvedčivý návrat do 80.-tych rokov. Profesionálne výkony neopozeraných hercov, plus menšie úlohy pre hollywoodske stálice (P.Swayze, D.Barrymore). Skutočne veľmi dobrá psychedelická sci-fi dráma. Nevylučujem, že pri opätovnom zhliadnutí "Donnieho Darka", sa moje hodnotenie ešte zvýši. ****(24.9.2008)

Zvláštny film, atmosféra alá American Beauty sa sice nekonala, ale čo je dôžité (pre mňa), že ma film pohltil. Pár krát som si spomenul na iné nízkorozpočtové (ale výborné) americké sci-fi Butterfly Effect. Ale Darka som hltal, atmosféra podporovaná hudbou Michaela Andrewsa a skvelými skladbami bola naozaj výborná. Každopádne to nieje film na jedno pozretie a preto si nechávam jednu hviezdičku ako rezervu ktorú potom buď pripočítam, alebo odpočítam. Vrelo doporučujem.(28.5.2005)

• - Vo chvíli, keď príde Donnie na párty v dome, v pozadí hrá pieseň Love Will Tear Us Apart od skupiny Joy Divison. (jofffo1)

• - Do role Donnieho otce měl být původně obsazen Tim Robbins. (Tygrys)

• - V závěru filmu nastupuje Donnieho matka na let číslo 2806, u brány 42 a s odletem ve 12 hodin. Je to odkaz k odpočítávání, které dal Frank Donniemu - 28 dní 6 hodin, 42 minut a 12 sekund (28:06:42:12) (Holina)