Ocelový meč

Scénografie:

Alex Tavoularis

Kostýmy:

Poppy Cannon-Reese

Tohle vypadalo jako docela drsný postapokalyptický béčko s osamělým válečníkem v podobě Patricka Swayzeho, kterej si to tam půjde vyřídit s nějakýma zmetkama, co tam utlačujou hodný obyvatele nějakýho miniměstečka. Což o to, ono to tak více méně je a dokonce tu Swayze ani netancuje, ale z nějakýho důvodu mě to nudilo a závěrečná slušná bitka to už nezachrání(14.2.2009)

Je to celkom dobrý akčný postapokalyptický film s Patrickom Swayzeem. Má dosť dobrý príbeh o tulákovi, ktorý na ceste púšťou narazí na menšiu osadu, kde sa rozhodne nejaký čas zostať a pracovať, ale celú oblasť chce úplne ovládnuť vplyvný muž so svojimi zabijakmi a tak s ním majú problémy. Spracovanie je celkom slušné, ale nie úplne ideálne. Príbeh je samozrejme len variáciou na podobné filmy, obzvlášť Šialeného Maxa, takže tu nič neprekvapí, všetko ide tak, ako v podobných filmoch býva zvykom, ale to mi neprekáža, túto tému mám rád a tu je to podané správne svižne, takže po celý čas sa je na čo pozerať, ale chýbajú mi tu špecifické prvky postapokalyptických filmov, atmosféra zlej doby je takmer nulová, ak si odmyslím pár náznakov v úvode, tak tu nikto netrpí smädom ani hladom, ľudia si žijú pomerne dobre a o život tu ide len veľmi zriedka, keďže ani záporáci nie sú takí záporní, ako je bežné. A toto považujem za hlavný zápor filmu. Akcie tu nie je až tak moc, ale je celkom dobrá. Chýba tu nejaká väčšia akcia, do ktorej by sa zapojilo viac ľudí, vo filme sa nepoužívajú žiadne strelné zbrane, používajú sa maximálne ručné a aj pomocou nich je len málokedy niekto usmrtený, ale zase je tu dostatok súbojov, ktoré sú na americké pomery tej doby príjemne nadpriemerné, majú slušnú choreografiu, sú aj dobre natočené, vidno, že Swayze je na tom fyzicky dobre a rovnako dobre sú zvládnuté aj súboje so zbraňami. Najviac sa mi páči dlhý záverečný súboj na meče. Herecké obsadenie sa mi páči, výborný Patrick Swayze v hlavnej úlohe, Brion James, tentoraz prekvapivo na kladnej strane, slušní záporáci, či už hlavný, Anthony Zerbe alebo aj jeho zabijaci a nesklame ani Lisa Niemi, tu nemám problém. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, pre potreby filmu stačia. Škoda tých nevýrazných postapokalyptických prvkov a nedostatku väčšej akcie, ale inak je to slušná zábava, ktorá na dvojku Šialeného Maxa nemá, ale tie zvyšné dva diely prekonáva. 64%(13.6.2012)

Tak za toho sympaťáka Sweyzeho tu třetí hvězdičku v béčkovém filmu dám, neb mu to seklo, bojové scény nebyly k zahození, jelikož mrštnost tanečníka se nezapře, hudba kupodivu hodně slušná, děj praprapraprainspirace v Šíleném Maxovi, a dabing Lisy Niemi zcela katastrofální, neb dabérka si u toho možná pilovala nehty a fakt, ale fakt ji to nebavilo, tudíž diváka zcela monotónně informovala o čemsi, co jí bylo putna. Padáka a ven !(4.9.2016)

Pěkný to bylo. Postapokalyptické béčko sice nedosahuje na Mad Maxe, ale zároveň to není žádné lovení v odpadových vodách. Výprava ujde, i když se v podstatě podíváme jen na jednu farmu. Postavy jsou sympatické, především netypický Brion James, který stojí na straně dobra a skvělý Christopher Neame jako bojovník s mečem. A největším překvapením byl pro mě Patrik Swayze, kterého mám zaškatulkovaného v romantických nebo komediálních rolích - tady ale bez problémů hraje drsného exvojáka, co se umí slušně ohánět s mečem. Jinak akce - až na jednu honičku v trapných vozítkách se tu hraje hlavně na souboje na meče, přičemž záverečná bitka nemá chybu. Celkově fajn film.(4.4.2010)

Když pominu, že ten tzv. ocelový meč vypadal jako plechový nožejk, co se v silnějším vánku ohýbá jako pruty lísky, není to tak mizerný film. Dva životní partneři v jednom filmu, zajímavá kombinace. Je to sice minimálně béčková šabloňárna od A do Z a de facto je jasné, jak to skončí i jak to bude probíhat, čili typická práce 80. let, ale Swayze to zahrál dost dobře, proto - i z nostalgie mládí - dám 3*. I militantní maniakácký záporák je vcelku efektivní. Jen ty vlasy, ty vlasy...to nesehnali jinou paruku? Mohli zajet do ČSSR a koupit si na Václaváku pravý vlasy Jiřinky Bohdalové...(25.4.2007)