Úsmevná komédia J. Rezníka vychádza z konkrétnej historickej udalosti, ktorá sa odohrala v polovici 19. storočia. Vo Viedni sa chystá veľkolepý slovanský bál a pozývajú naň okrem iných hostí aj slovenských muzikantov z Detvy. Pre svoju svojráznu povahu sa dostávajú do mnohých ťažkostí, zároveň si však získavajú aj nemálo sympatií. Autorovi nejde len o komediálnu zápletku. Na jej pozadí chcel poukázať aj na pozitívne črty národa, na spôsob, akým si ľud zachovával svoje tradície. (oficiální text distributora)

ripo

Humor tejto inscenácii nechýba. Je tu však na moje gusto príliš veľa klišé, ktoré však boli za onej doby bežné v našej tvorbe : urastení Slocáci s "veľkým nástrojom", hlúpi CaK úradníci, slovanská vzájomnosť a nadržaná Eržika ... ()

Autogram

Komédia to je síce úsmevná, ale to je asi tak všetko. Nič naviac okrem toho, že Slováci hrajú na fujare a maďarské paničky sú na nich nadržané. ()

javlapippi

"Pán kapitán sú statočný človek, už aj pod šibenicou stáli!" Partia Detvancov po vedením Janka Francisci ide zahrať na slovanský ples do Viedne, nechýbajú alkohol, silácke reči, násilie, spoločný spev, ktorými je potvrdená všeslovanská vzájomnosť a viedenské paničky nadržané na hornouhorskú exotiku. Vcelku vtipné a dobre zahrané. ()

Ondrish

Inscenácia, ktorá zostane v pamäti 20 rokov, tak to je sila. Ako Ďuro Konôpka o fujaru prišiel je ako vydarená jednoduchá pesnička, ktorá sa stala hitom a zľudovela. A je úplne jedno či bol Ďuro "stotník" alebo Konôpka. ()